Versciiülige gen. Sommaire du numéro du 1 Mai, de Veemarkten. lotgevallen van keizer Napoleon en van de gruwelen der commune van Parijs, dit blad herinnert nog aan zijne lezers de jaren 90, den beloken tijd en de vlucht, en, tot bekrooning van al die vervaarlijke gebeurtenissen, het meldt den fameuzen oproer van Novemberals zijnde de voorsmaak van nog grootere ongelukken die wij van de liberalerij te verwachten hebben De overdrevenheid van dit tafereel is een bewijs dat de ka- thoüjke partij zich niet aanziet als in meerderheid te zijn in ons land, want, indien zij zeker ware van de rechtzinnige toegenegenheid Van het volk te bezitten, zij zou geen zulke geweldige pogingen moeten doen om de kiezers te bedriegen en te misleiden. Zij weet inderdaad zeer wel dat zij maar aan het bew ind gekomen is door de medehulp der progressisten die hare ergste vijanden zijn, en dat zij maar leeft door de tij delijke verdeeldheid der liberalen. Zij weet ook dat zij deze positie maar kan behouden door de verdwazing van het kie zerskorps, om welke reden zij hiertoe den invloed der geeste lijkheid toelaat, terwijl zij dien van al andere ambtenaren door den Staat betaald verbiedt. Zoo ecne toevallige en on natuurlijke meerderheid kan niet. blijven duren, en het is niet te verwonderen dat de klerikalen, hiervan overtuigd zijnde, alle middels uitzoeken om zich zoo lang mogelijk aan het Staatsroer geklampt te houden. In de kiesworsteiing van -1857 zij spraken ook van de jaren 90, en, even als zij nu een groot laweit maken van de mani festation van November, zij stelden zich dan ook als slachtof fers van de manifestatien die door de kloosterwet veroorzaakt waren. Maar alsdan waren de liberalen vereenigd," en hunne zegepraal was een der schitterendste die zij ooit behaald heb ben. Het Nieuwsblad heeft schoon te zeggen dat de ruiten- brekerij geen opperste meester zijn mag in Helgie en dat ii de wettige stembus in ons land alleen de wet geven moet.» Het heeft schoon te beweren dat de oproer niet alleen onze instellingen vernietigt, maar het bestaan van België onmo- gelijk maakt. Dit zijn al predikatiën voor zijne kapel. De opstand, voorafgegaan van vermanende manifestatien, is de eenige wet die de slechte bestuurwijze,de volksonderdrukkin gen, de ongerechtigheden, de geldverspillingen van het Gou vernement kan dempen het is de eenige middel dat het bedrogen volk heeft om, buiten het tijdstip der kiezingen, zijne oppermacht te doen gelden en om de Staatsmannen tot hunne plichten te brengen. Om dat een katholijk ministerie uit de meerderheid der wettige stembus van -1870 gesproten was, moest het voik ge- dulden dat dit ministerie uit dieven werd samengesteld? Om dat een ander ministerie van denzelfden aard, 't welk in 1857 eene wet op de weldadigheid voorstelde, ook het voortbreng sel was der wettige stembus, moest het volk gedoogen dat die wet, in plaats van de belangen der armen, de vermenigvuldi ging en de verrijking der kloosters begunstigde Gaat maar voort, politieke godsdienaars, in uwe valsche gerustheid, en gelooft maar dat de meerderheid der onweten den krachtens de wettige stembus de geleerde en verlichte minderheid zal moeten gebieden, gij zult er een speeltje van gaan zien. Hebt gij reeds vergeten wat gij zelve gedaan hebt in 1850 met het Gouvernement van Willem l Was uwe ruitenbre- lcerij dan ook niet de oppermacht die alle bestaande wetten te boven ging? Men zegt dat, ter gelegenheid der aanstaande kiezingen, ei ne solcinneele bedevaart te Poperinghe zal ingericht wor den ter eer van O. L. Vrouw van S' Jans en tot verlossing van den Paus, a Tinstar van die der Heilige Hairen te Kortrijk. Monseigneur van Brugge zou aan het hoofd zijn van deze po litieke manifestatie. Integendeel de liberalen zullen feestjes geven die de nering doeners op eene betere wijze zullen geld doen winnen. Een ander katholijke kiesmiddel is de circulaire van Mijnheer Ruzette aan de Burgmeesters der gemeenten van het arron dissement. Het was nog niet genoeg dat ons katholijk Gou vernement, tegenstrijdiglijk aan de Constitutie, de door den Staat betaaldeambtenaren,ter uilzondering der geestelijkheid, verbiedt hunne denkwijze te veropenbaren; M. Ruzette moest nog dit verbod uitbreiden aan de Burgmeesters die door de Gemeente, en niet door den Staat, betaald zijn. De jonge dis- trikl-comrnissaris zul zeker gemist zijn en heeft waarschijnlijk in plaats van de Burgmeesters, de Pastors willen bedoelen die in de circulairen van hel Gouvernement vergeten waren. X. Wij zijn laatst naar Ezelskermis een uitstapje gaan doen, en zie hier een historietje dat wij aldaar vernamen De heer Pastor van Zillebeke gevoelde laatst de noodzake lijkheid eene suisse voor zijne kerk, en Pastors wil is Gods wilEen suisse werd benoemd, gekleed en in dienst gesteld. De dienst van zulke meubels beslaat, zooals men weet, in de geloovigen in hunne gebeden te... stooren en Ch. bezat al de hoedanigheden van een goeden suisse, zes voet lang en dik naar evenredigheid. In het begin ging alles naar wensch maar welhaast viel Ch. uit de gratie van den Pastor en Ch. werd door een anderen vervangen, ditmaal een kreupele Indien wij goed onderricht zijn, behoort dergelijke benoe mingen en afstellingen den kerkraad; maar M. de Pastor ver stond hel zoo niet, de kerkraad is voor hem eene O. Wat er van zij, de zevenvoeler was wel duidelijk de deure uit en ver vangen door den candidaat van de Pastor's dienstmeid, die deze verandering gaan aankondigen was aan de vrouwen of zusters der kerkheeren, uitgenomen aan den Burgmeester, die van niets wist; niet tegenstaande blijft de nieuwe suisse in dienst. Wat nog sterker is, maar wij kunnen er zelf geen geloof aan hechten, men zegt dat hij bezig is met eene kerkhorlogie te doen plaatsen en hij daartoe noch aanvraag gedaan heeft, noch de toestemming ontvangen heeft Indien het waar is, proficiat Zillebeke, zulk eenen Burg meester met zulk eenen Pastor en een nieuwe suisse, gij en kunt maar weeidig zijn Nog eens: pro...fi...ci...at Eene jonge dochter van 27 j., de stad IJperen bewonende, beeft een brief ontvangen van eenen student uit hel geestelijk collegie; die student is 17 j. oud. Zij verzoekt ons dien brief in ons blad over te nemen opdat onzw lezers zouden kunnen oordeclen hoe men daar van jongs af de menschen vormt. Die student is waarschijnlijk een die zich geroepen denkt tot Bisschop of Paus te worden, daar hij de beleefde handel wijs eener eerlijke en deugdzame jonge dochter aanziet als een valstrik hem door den boozen geest gespannen. Ziehier dit zonderling schrift Vriendin Barbara, Indien gij meent dat ik u veracht, omdat ik zelden met uw een vermakelijk gesprek aanga, gij zijt zeer bedrogen in uwe vermoedens, want uwe handelwijs is tnij zeer droevig en ik heb veel medelijden met u. De redens, waarom ik u geene ge negenheid beloon, zijn talrijk en groot, en ik denk wel dat gij de minste vermoedt, maar de grootste niet. Ja, ik zeg het nog eens, ik heb groot verdriet in uwe handelwijs, en kom u herhinneren dat gij moet werken aan de zaligmaking uwer ziel. Indien gij wilt naar mijne raadgevingen luisteren, gij moet het mij maar laten weten, ik ben bereid en verlang maar u er te geven, en zal u alzoo eenen grooten dienst bewijzen. Misschien, Barbara, zult gij zeggen: Hij ziet een stroo in de oog van een ander, en hij heeft in zijne eigene oog eene balk. Ja, ik beken ik, de gevoelens van uw hert zijn mij onbe kend misschien staat gij veel beter dan ik met den Almogen- den God. Ik, gelijk een ander, zit vol gebreken, die ik niet ontwaar maar als gij van mijne gebreken kent, verwijt ze mij vrijelijk ook zou ik zeer spijtig zijn indien gij ze mij niet voorhieldet. Ik verzoek u tevens dit geschrift te verbranden na het met aandacht gelezen te hebben. Hopende, mijne vriendin, dat mijne woorden niet vruchte loos zullen zijn, en dat gij mondelings of bij geschrift zult antwoorden aan dezen brief, noem ik mij Uwen toegenegen vriend, X.... N. B. Indien gij mondelings wilt antwoorden, doet het niet in de tegenwoordigheid van iemand (ten zij van uwen vader). De onfaaibare pape.... houdt zich nogeens bezig met Eskulcip. Niets hebbende kunnen antwoorden op de ruchtbaarheid die de korrespondent der Toekomst gegeven heeft aan de schoone heldendaden van Cesua- en Paletot, hij meent zich kluchtig te maken met te zeggen dat Eskulap liberale conscientien op bouteiljen trekt en liberale zonden in pakjes voegt om van die twee ingrediënten liberale pillen ii en poeders te maken voor de kiezers. Welke spirilueele antwoord Hoe? de conscientien en de zonden der twee uitmuntendste Grenadiers van Poperinghe zijn liberale cons cientien en liberale zonden? En met die twee zedelijke ingrediënten men zal stoffelijke pillen en poeders maken Maar hoe zal men dit pillengemengsel stampen? Wil de onfaalbare papeg.*i:sï misschien de kunstwerken van Es kulap vergelijken aan de mijsterieuse wonderen die hij dage lijks op den autaar zonder stamper verricht in zijn zilveren of vergulden mortier? Vrijdag namiddag is er, op den wijk Sleehage, grond gebied Hooglede, op de hofstede bewoond door Karei Deccu- ninck, eigendom van M. Splvijns, grondeigenaar te Genten Senateur van het arrondissement, flouselare, een hevigen brand uitgeborsten, die, met behulp van den grooten wind, in korten tijd al de gebouwen zooais woonhuis, schuur, koei en peerdenstallen in asch heeft gelegd. Al de beestialen zijn gered geworden, benevens de papie ren, het geld en eenige kleine meubels. Al het overige is op gebrand, medegaande een groot gedeelte van den vorigen oogst die in de schuur was. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan de on voorzichtigheid van een der dienstboden die met eene veu- zende pijp de hooizolder, zegt men, zou binnen gegaan zijn. De schade van opgebiande gebouwen, meubelen, vruchten en landsalm wordt geschat op rond de 50.000 fr. Woensdag is te Ruiselede overleden, in den ouderdom van 102 jaar, Joanna-Theresia De Bakkere, weduwe van Joannes-Francis Lanckriet, algemeen gekend onder den naam van Sleetje Lanckriet. Men spreekt veel in de stad, zegt de Liberal de Verviers, van den eerbiedweerdigen pastor eener parochie, nabij Ver vier s gelegen, die door den bisschop van Luik is afgezet, om dat hij geweigerd heeft het geloofspunt der pauselijke onfeil baarheid te erkennen. De bisschop heeft hem bevel gegeven de pastorij te verlaten. De ongelukkige ouderling, die meer dan 70jaren oud iszou zich willen onderwerpen en vertrekken, maar zijne parochianen, die hem zeer genegen zijn raden hein van weèrslaiid te bieden, zich beroepende op de omstandigheid dat de pastorij den eigendom der gemeente is. MENGELINGEN. Wat zijt ge daar bezig met doen, vriend Ik zoek op deze landkaart, waar Nauplia icvers ligt daar is het tegenwoordig revolutie. Kunt ge dat daarop zien. Ja, zie, hier ligt het. Slaat er Schuilferscappelle ook -Ja ja zeker, hier is het. Och ziet dan als 'l u helieft eens of de pachter van mijn hoef, haast zijne pacht zal komen betalen Bij M. X. was er eene'kamer te huren. Een kunstschilder kwam om ze te zien, en madame X. vroeg hem wat voor een beroep hij uitoefende. Ik ben een kunstenaar, antwoordde de schilder. Zoo ge zijt een kunstenaar Och doet dan eens een klein kunstje 1 ILLUSTRATION EüROPÉENNE. Nos GravuresLe pont de Kuilenbourg (Hollande). Les ruines de La Roche (Luxembourg). La curiosilé. Le vendeur de bibelots. Texte: Causerie. Aux Dames. Histoire naturelle polu- laire. Le hanneton. A propos de vètements, au point de vue de l'hygiène publique. L'héroïne du mal. Deuxième partie. Miscellanées Le télégraphe. IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 4 Mei. 11 Mei. verkoclittc kwantiteit. middenpi*. p. iüükilo. verkoclille kwantiteit. middonpr. p. 100 kilo. Tarwe 15,500 51-75 15,400 32-50 Rogge 5,(100 20-37 5,000 20-50 Haver 1,500 18-00 5,500 17-50 Erweten (100 20-00 2,200 18-00 Boontjes 1,900 19-25 7,500 18-75 Aardappelen (1,800 8-50 5,500 8-25 Boter 250-00 250-00 Dc prijs van het menagie-brood, voor de week van den 12" tot 19" Mei is gestold aan 50 c. per kilo. Tarwe (nieuw) Tarwe van fr. Rogge Sucrioen Haver Boonen Vcurne. Per hectoliter. I Mei. 3(1-50 ao 22 17 12 19 19-50 15 99 54 21 17-50 12 19 6 Mei. 0 Mei. lot 58 25-50 19-50 15 22 Sk«r#r5|k. Per hectoliter. Witte tarwe fr. 22 (17 a 2G Roodea. 100 k 10 a 11 - Roode tarwe - aBoter p. 1/ k. I 22 a 1 41 Rogge 14 34 a 14 47 Eieren per 5 1 72 a 1 90 Haver 8 (57 a 9 54 Peerdb.p. h. a Ronssclare. Per 100 kil. 7 Mei. Zaai-larwe fr. aHaver 17 a 18 Nieuwe tarwe 52 50 a 54 50 Boonen, fr. 20 a 21 Oude tarwe aAardap. 100 k. 7 a 8 Boode tarwe 50 00 a 32 00 Boter p. kilo 2 (10 a 2 70 Rogge 20 a 21 Koolzaad-olie p. 103 kilo. Lijnzaad-olie p. 105 kilo Koolzaad-olie, fr. 82 a 82 50 a €<ciat. Per hectoliter. 10 Mei. Tarwe, fr. aKempz. 100 k.a Rogge, 10 40 a Kooiz.olie, guld 84a Haver, 12 25 a 14 75 Lijnolie, 85 a Peerdeboon. 16 50 a Lijnkoeken, fr. 2G a 24 Koolz. 100 k 45 a Koolzaadkoek. 18 a Lijnzaad. 34 a 38 Kempkoeken.a ILchvcej. Per 100 kilo 9 Mei. Nieuwetarwe fr. 51 50 a Oude tarwea Piogge 20 a Boekweit a Haver 10 a Aardapp. fr. 7 a Boter, de kilo 2 20 a Eiers, de 2G 1 75 a Koolzaadolie 79 a Lijnzaadolie 85 a Kortrijk, 6 Mei. 298 hoornbeesten zijn te koop gesteld, waarvan er 278 zijn verkocht geweest. Brugge, 7 Mei. Ter veemarkt van heden telde men 21 8 hoornbeesten.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 3