Stads Nieuws. Briefwisseling dei' Toekomst. dan waarschijnlijk; want eens dat de klcrikalen zullen denken voor goed aan ljct bewind te zijn, zullen wij van hunne vrome daden welen te spre ken. KRONIJK ter aanbeveling van l katholijk onderwijs. BURGERSTAND Sterfgevallen. INTREDE TE IJPEREN De liêpublicain de l'Allier meldt dat een broeder der christelijke leering van Auzances, Tellandier genaamd, oud •17 jaren, den 29 april is aangehouden, voor aanslagen op de eerbaarheid, op kinderen van 7 tot 8 jaren oud, wier leer meester hij was. De prokureur der republiek heeft zich naar Auzances be geven. Vijftien vaders van familie met hunne kinders zijn ge boord het broèrkeu, het monster zou men moeten zeggen, heeft alles bekend. De korrektioncele rechtbank van Brussel heeft den eervv. h. Bolard, priester, tot een jaar acht dagen gevang en 2G frank boete veroordeeld omdat hij in December laatst te Brussel aanslagen op de eerbaarheid had gepleegd. Ziehier een brief, welke men in een blad van Geneve vindt: lieer Opsteller, Een walgend feit heeft geheel de bevolking in opschud ding gebracht; de almoesenier der kostschool van meisjes van Carouge is schielijk moeten vertrekken. >i Deze heer heeft zich schuldig gemaakt aan aanslagen op de eerbaarheid, in het slacli van degenen, die reeds |zoo vele broederkens voor de Hoven van Assisen van alle landen heb ben gebracht. ii Ik hoop dat de prokureur-generaat van het kanton Ge neve, die zaak zal onderzoeken en in den vergeetboek niet zal laten de openbare zedelijkheid eischt dat de schuldige ge straft worde. De pastoor van Cazeran (Frankrijk), is in het gevang van Rambouillet opgesloten, onder beschuldiging van aanslag op de eerbaarheid op kleine meisjes en jongentjes zijner parochie. Een persoon, die nota gehouden heeft van die veroordeo- lingen, te rekenen van I Januari 1870 tot op dit oogenblik, heeft vastgesteld dat er in Belgie en Frankrijk alleen, binnen dat kort tijdverloop TWEE-EN-TACHTIG (SS) aanslagen op de eerbaarheid zijn gepleegd, door kloosterlingen met het onderwijs der kinderen gelast Het openbaar geweten, verontweerdigd over de toenemen de misdaden der broeders, vraagt of de overheid nog lang voort zal gaan met het onderwijs der jengd in handen van zulke mannen te laten die geene bewijzen van bekwaamheid hebben gegeven en enkel hun onmenschelijke drift op de on schuldige kinderen voldoen,aan hunne zorgen toevertrouwd. Wij ook vragen of er geene maatregelen dienen genomen te worden om te beletten dat de eerste de gereedste boer, met een broederskleed aan, gelast worde een onderwijs te ge ven, dat hij zelf niet bezit. CoweoiMlc buiten. IJperen, 18 Mei 1872. De zomer concerts in den hof der Concorde zullen dit jaar gegeven worden op de vol gende dagen Door het muziek van het I" LinieRegement, den 12, 19 Mei, 2, 9, 23, 30, Juni, 21, 28. Juli, 18 Augusti en 8 September. Door het muziek der Pompiers, 2(i Mei, 1G Juni, 7 Juli, 11 Augusti en 1 September. Door de Gemeente-school, 14 Juli en 23 Augusti. Den 4 Aug, en andere Tuindagen zal er eene buitengewone programma der feesten uitgegeven worden. De concerts beginnen ten (i 1/2 ure in de maanden Juni en Juli, ten G ure in Mei en Augusti en ten 3 1/2 in September. Brand. - In den nacht lusschen Dinsdag en Woens dag werd onze bevolking schielijk gewekt door de noodklok. Het was eene houtvim, staande op het Minne-plein, dicht de oude schietbatterij, die in laaiende vlam stond. De pompiers hebben er gemakkelijk kunnen meester over worden. Alhoewel van klein aanbelang kon die brand ergere gevol gen gehad hebben daar denzelve dicht hetvoedermagazijn van den staat plaats had en met den minsten wind er vlammende sprankels hadden kunnen het vuur voortzetten die eens daar moeilijk had geweest om blnsschen en de wasbleckerij Delmotte ernstig zou bedreigd hebbrn. Het hout behoorde aan sieurVan Gheluwe. Kiczina;. - Men meldt dat de kntholijken te IJperen, als kandidaat voor de Kamer, den heer Powis de Tenbossche tegenover den heer A. Van den Pcereboom zullen stellen. Wij denken de nieuwe Kiezers aangenaam te zijn met de verdeeling der kantons van het rechterlijk Arrondissement van IJperen bekend te maken, daar er ongetwijfeld nog veel zijn waaraan die verdeeling onbekend is. le Kanton IJPEREN Beceiaere, Gheluvelt, Sl Jan, Lange- marek, IJperen (tc), Zilleboke. 2'' Dickebusch, Vlamertinghe, Voorrne- zeele, IJperen (2C), ELVERDINGHE: Bixschote,Boesinghe, Brielen, Elverdinghe, Noordschote, (Jostvleteren, Reninghe, Woestcn, Znidschote. HOOGLEDE: Beveren, Gits, Hooglede, Ouckem, Staden. i> MEESSENDi anoutre, Kemmel, Locre, Meessen, Nieukerke, Ploegsteert, Waasten, WuJvcr- ghem, Wijlschaete. i> PASSCI1ENDAEIEMoorslede, Oostnieukerke, Passchendaele, Westroozebeke, Zonnebeke. POPERINGUE: Poperinghe, Reninghelst, West- outre. a WERVICK Comen, Gheluwe, Hollebeke, Ilout- hem, Neêr-Waaslen, Wervick, Zandvoorde. Aanhouding. - Den 13 dezer heeft onze policic alhier aangehouden genaamde Louis Ceuninck, als zijnde de dader der diefte van hemdens die onlangs heeft plaats gehad. Burgerwacht. - Uitslag der schieting van 13 Mei der maatschappij cijbelschntters Schoonste wit. 1. Maurau, E., adjudanl-onder-officier. 2. Cardïnael, L., kapitein bij de 2"kompagnie. 3. Vantholl, H., wacht bij de le id. 4. Poot, II. id. 2° id. 3. Vergracht, J., onder-luit', 5e id. A rlillerie. Hoogst getal punten. 1Jove, Ch., brigadier. 2. Corselis, II., id. Schoonste wit. Hof, Alphonse, artilleur. Van den 10" tot den 17" Hei 1872. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 13) 7) te zamen, 20. Vrouwelijk Huwelijken. Berkhoff, Joannes, schoenmaker, en Notebaert, Maria, kantwerkster. Kerrinckx, Lndovicus, daglooner, en Tan- ghe, Maria, kantwerkster. Tanghe, Julianus, metselaar, en Bcirnaert, Ludovica, strijkster. Bras, l.udovieus, trgcl- dekker, en De Caesteker, Melania, dienstmeid. Verslyp, Prosper, timmerman, en Vandcwoestync, Adelina, kantwerk ster. Soudorff, Augustinus, slotenmaker, en Vallaeys, Si- donia, kantwerkster. Bcckaert, Eugenius, schoenmaker, en Duhen, Isabella, kantwerkster. Billiet, Maria, 85 j., zonder beroep, weduwe van Engel Derkholf, Rijselstraat.-Nosdi, Petrus, 84 jzonder beroep, weduwaar van Francisca Dejonghe, Dixmudestraat. Clare- bout, Coleta, 72 j., werkvrouw, ongehuwd, Thouroutstraat. Rubbrecht, Melania, G3 j., kantwerkster, ongehuwd, Mee- nenstraat.Bouckenhove, Maria, 82 j., zonder beroep, we duwe van Ivo Ilallinck, Iloilingstraat. Assez, Catharina, 81 j., winkelierster, weduwe van Eugenius ltyckebusch, Rijsel straat.Lorrain, Roberlina, 74 j., zonder beroep, onge huwd, Boterstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 15. Vrouwelijk geslacht, 4. tezamen 17. Wervick, 15 Mei 1872. Mijnheer de Opsteller, Er is door ons schepcn-collegie besloten een 2" kies-bureel (voor de aanstaande kiezingen) op le richten in bet lokaal der jongelingen-congregatie van S'-Paulus, in de Duivenslraat Maar bezit de stad dan geene andere lokalen die haar toe- behooren dal men zijnen toevlucht nemen moet lot een con- gregatie-gebomv. Waarlijk men moet wervikaan zijn om al zulks te willen verdragen zonder legenzcg. En het belting der neringdoeners Gisteren was er groote repetitie in den Cercle Musical onder het beleid van M. Mayeur, die opzettelijk van Parijs gekomen was en die voor het Fanfaren-Muziek van Wervick verscheide nieuwe stukken heeft medegebracht. Zondag, 2G Mei, is het alwederom feest alhier: het muziek van Poperinghe, gerangschikt onder de beste onzer streek, komt naar Wervick een concert geven. Het schijnt dat men de poperingsche artiesten een schitterend onthaal voorbe reidt. Ontv., Mijnheer, enz. X. Tan den Hertog en de Hertogin DTRSEL, IN HET JAAR 1781. T-gglQQQ s~m Den 2G Augusti 1781, ten 5 ure des namiddags, kwamen te IJperen aan Wolfgang-Willem Hertog van Ürsel en Hobo- ke, Kamerheer van het Ilof van Weenen, en Maria d'Ai-em- berg, zijne gemalin, üc hertog kwam bezit nemen van West- Vlaanderen, in name van Keizer Josef II, Graaf van Vlaan deren. Bij zijne komst aan de Rijselpoort, nam Jacob Bonaert de Brunaull, Hoog-Baljnw van IJperen, het woord en verwel komde den hertog. Daar wachtten hem nog de magistraats personen van de Stad en de Kasselrij omringd van den Raad der Paysanters, aan wiens hoofd zich J. Ivveins bevond de afgevaardigde dei' onderhoorige kasselrijen en de hollandschc ollicieren aan den Staf der Plaats gehecht, vormden de haag. Nadat trok men de stad binnen onder de volgende rangschik king: Een troep scholieren tc peerd, in groene dragonders gekleed; de edele Gilde van St-Sebastiaan, in groote jkleedij, voorgegaan van hoofdman, kapitein en gouverneur bet Gild van Sinle Barbara dit van St-Michielonder de wapens. Dan volgde een muziek begeleid van trommels en cymbalendan kwamen de koetswagens paysanters en soldaten vormden en sloolen den stoet. De klokken van al de kerken en kloosters luidden en de bei aard liet het geliefkoosde aria der kinders van IJperen hooren. Men bracht den hertog en zijne hemalin naar het bisschop pelijk paleis (heden het gerechtshof), alwaar zij den welkom- groet ontvingen van Mgl'. Feüx de Wavrans, 17® bisschop van IJperen, omringd van zijn Kapittel, van de magistraten der Stad en Kasselrij van IJperen, alsmede der afgevaardigden van de andere sleden, van wien de hertog den eed van getrouw heid en onderdanigheid aan Zijne Majesteit ontvangen moest. Het korps officieren der bezetting en de adel werden in een bijzonder gehoor ontvangen. 's Aanderendaags begaven zich de notabelen der stad naar het Bisdom, om den eerewijn den hertog van Ursel aan te bieden. De wijn was in 2 tonnen met vergulde hoepels, geladen op eenen praalwagen, waarop eene edele jonkvrouw gezeten was, verbeeldende de Maagd van IJperen, omringd van vier herders en herderinnen, prachtig gekleed: de wagen was be spannen met zes overschoone peerden. Ten 11 ure begaf de hertog zich naar S'-Maartenskerk, al waar de Bisschop de hoogmis zong, daarna leidde men den hertog in stoet naar liet estraad op de Groole-Markt, waarop er ecnen troon was geplaatst. Daar werd den eed afgelegd van trouw en onderdanigheid aan Z. M. door de magistraten der stad en Kasselerij van IJperen en der afgevaardigden der steden van West-VIaanderen. Deze plechtigheid volbracht zijnde, de groot-baljuw dei- stad klom op hel estraad en riep drijmaa!Leve Josrf II. a Op dezelfde wijze als hierboven vermeld keerde de stoet naar S'-Maartenskerk terug, alwaar de Bisschop den Te Deunt aanhief; terzelfder tijde stelden de klokken van ai de kerken der stad zich in beweging, en do burgersgilden brandden hunne mousketten los. Bij de uitkomst uit de kerk werd de hertog naar het Bis schoppelijk Paleis geleid door de Confrérie van S'SBarbara, die de wacht hield aan het Paleis tot dat 's namiddags de her tog en de hertogin, door het gild voorgegaan, naar hel Stad huis werd gebracht, alwaar het magistraat nun een banket aanbood, alwaar al de overheden der stad aanwezig waren, tot zelfs de koning van het gild S'-Sebastiaan, die vóór liet Stadhuis onder de wapens stond. Ten 7 ure begaven zich de hertog en de hertogin, verge zeld van Mgr. de Bisschop en Mej. de Wavrans, zijne zuster, geleid door eene eerewaent van burgers, naar eene Tooneel- vertooning, alwaar zij zeer dikwijls het teeken van toejuiching gaven. Na de komedie deden zij eene wandeling in stad om de algrmeene verlichting te gaan bewonderen. Onder de best verlichte en schoonste getooide gehouwen men bemerkte de llalle en het hotel der Kasselrij. Daarna begaven zij zich naar het hal alwaar hun de bloem der inwoners van IJperen en omliggende afwachtte. De hertog na den dans geopend te heb ben met de maagd van IJperen, keerde met zijne gemalin en hun gevolg naar het Bisschoppelijk Paleis terug.' De hertog en hertogin van Ursel vertrokken van IJperen den 28 Augusti, ten 6 ure des avonds, zich naar Brussel be gevende. Zij ontvingen bij hun vertrek dezelve eer als bi) hunne aankomst. Al de steden van West-VIaanderen hadden medegeholpe" om den onkosl der feesten af le dragen. De voorgevel der Halle door den tijd eene zwarte tint gekregen hebbende, be- sloolen de afgevaardigden denzelve wil te doen schilderen; deze van Poperinghe, die het meeste voor de kosten gestort hadden, verzetteden er zich tegen en wilden dat de gevel tot aan de kanteelen in steekpalm zou hekleed worden. 's Avonds, bij de algemeen verlichting, bad men lampen en pekpotlen in de holten der vensters geplaatst, waardoor het vuur zich aan het palmgroenle voortzette. Door dit begin van brand had de Hallegevel een vuil kleur gekregen. Ec° verslag werd er van aan den hertog overgemaakt, die, vóór bij vertrok, den Poperinghenaars oplegde den onkost van he' kuischrn van den gevel le betalen.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2