TILLE D'YPRES. Inpalmin^ der gemeentescholen. w m Sommaire dtt numéro du 18 Mai, de 1'Illüstration Européenne. 'Le Collége des Bourgmestre el Échevins prévient les intéressés que le role de l'indemnilé a payer par les propriétaires pour l'élablissemenl des trot toirs dans la rue du Nouveau Chemin S' Jacques, a été arrélé provisoiremenl par le Conseil Commu nal en sa séance du 1 courant, et qu'il sera déposé pendant 15* jours a lïnspection des personnes im- posées de ce chef. Par ordonnancc Men schrijft ons uit WervickBTiPSg De heercn Ministers van Openbare Werken, van Finantien en van Binnenlandsche Zaken hebben omzendbrieven den ambtenaren toegestuurd met bevel zich in de aanslaande kie zingen niet te bemoeien, met eene verdokene bedreiging van afzetting. Is dien maatregel door andere departementen niet genomen wij twijfelen er aan doch wij zijn zeker dat er eene uilzondering bestaat. Ziehier wat er in onze stad is voor gevallen Eene weduwe met hare dochter en haren zoon wonende, waarvan dezen laatste het ambacht van goudsmid uitoefent, ontving laatst het bezoek van den overste der kerk. Na eene kleine inlichting vroeg de eerw. dat de zoon zijn stemrecht zou willen afslaan, omdat hij in het vervolg zijne partij niet meer zou bedriegen Maar Mijnheer, mijn zoon heeft reeds 5 maal voor uwe partij gestemd, waarom zou hij zijn recht afstaan Ómdat hij in de laatste kiezing voor twee druppels zijne stem aan de liberalen gegeven heeft Het is onmogelijk M., wij zijn katholijk, mijn zoon is bij 't muziek van 't kapittel. Hoor vrouw, wilt gij uwe kalanten niet verliezen, dat uw zoon zijn recht afstaat. Wat moet ik dan doen Hierop uw handteeken stellen. En van onder zijne soutane haalde hij een in gereedheid zijnde zegel, waarop de weduwe teekende! welk stuk seffens naar Brugge werd verzonden. Na eenigen tijd kwam het aan de ooren van den zoon. Deze schoot in colcrie, begaf zich naar het Stadhuis, maar het was te laat, hij was uitgeschrabt en telde niet meer. De zoon gaat eene tegenklacht indie nen. De eerw. heeft mis gehandeld, hij had zich moeten verstaan met den zoon zelf, misschien voor vier druppels zou hij we derom voor de katholijken gestemd hebben Eh wel, Kiezers! wat denkt u van dien grap? Het is niet al, niet ver van hier heeft er iets in denzelfden zin voorgeval len die dezelfde uitslagen oplevertdit alles is nogtans be werkt door mannen die ook door het Gouvernement betaald zijn XX. Poperinghe, 15 Mei 1872. Het vlaamsch orgaan der katholijke oproermakers in ons arrondissement, wel wetende dat zijne eenvoudige lezers niets verstaan aan de wetten op het onderwijs en dat zij dies aangaande nooit geen de minste uitleggingen gelezen hebben in de ret'botlem' Toekomstmaakt hun al wijs wat het wil nopens den toestand onzer lagere scholen. Na hun, uit zuivere kiésspekulatie, den gruw in het lijf gejaagd te hebben inetde mannen, onder wier bestuur Belgie 25 jaren lang rust en welzijn genoten heeft, af te schilderen als communards en petroleurs, de kwaadtrouwige schrijvelaar doet hun nu ge- looven dat die zelfde mannen niet anders betrachten dan de uitsluiting van alle godsdienstige princiepen uitliet onderwijs der jeugd. En lot bewijs hiervan hij meldt (met eenigc leu gens daarbij) het opvoedingsstelsel van M. Verhaeghe van Brussel, die sedert lang dood is, en M. Laurent van Gent, aan wie hij de doctrinairen Frère en Bara zoekt te vergelij ken. Defijnaard maakt dan al de liberalen verantwoordelijk van de manier van zien van twee vrijdenkers, terwijl de katolijken zelve onder hunne hoofden tellen eenen d'Hane-Sleenhuise en eenen Brasseur die voor de grootste godloochenaars van het land bekend zijn. Nogtans wanneer wij het katholijk onderwijs te beknibbe len vinden omdat het, bij voorbeeld, grootendeels gegeven is dooreenen hoop stinkende broeders,die bij honderden voor't Assijsenhof verschenen zijn voor hunne beestemanieren op de jonge kinders welke aan hunne christelijke zorg toevertrouwd waien, de katholijken verstooten alle verantwoordelijkhcid in deze walgelijke schanddaden, als zijnde het persoonlijk feit der plichtigen en niet der korporatie waaraan zij toebehoo- ren. Het is maar de liberale partij die, in hunne oogen, plich- tig is van de misdrijven van een barer leden, gelijk wij het nog onlangs gezien hebben in de zaak van Oscar Spreux van Doornijk, wiens misdaden noglhans niet te vergelijken waren aan de schelmerijen der Langrandsbende die gansch uit de voir laamste katholijke kopstukken samengesteld was. Wat ervan zij, om voort te gaan met het onderwijs, zie hier voor de twintigste maal de wettige onderscheiding der scholen in ons land De eene zijn openbare scholen, ultsluitelijk bestemd door de Constitutie tot het letterkundig en wetenschappelijk onder wijs der jeugd, de andere zijn bijzondere of vrije scholen waar het den meesters vrij staat aan de jongelingen al te lee- ren wat zij willen, zoo als de katholijke, de protestantsche, de joodsche scholen enz. Eene uitzondering nogtans is aan de Constitutie gebracht geweest door het katholijk ministe- terie van 1842 ten voordeele der katholijke geestelijkheid, welke uitzondering haar toelaat deel te nemen, als wettig ge zag, aan het officieel onderwijs in de lagere scholen. Maar de katholijken, niet tevreden met het vrij onderwijs in hunne bijzondese gestichten en met den vrijen toegang in de lagere gemeentescholen, maken van dit voorrecht misbruik om, on der voorwendsel van Godsdienst, zich van deze laatste gansch meester te maken, terwijl zij de liberalen die zich, uit eerbied voorde Gi'ondwet, tegen dit misbruik verzetten, uilschelden als vijanden van den Godsdienst. Dit is niet genoeg. Hel meesterschap welk de geestelijk heid zich aangematigd heeft over de gemeentescholen strekt min om aldaar het godsdienstig onderwijs te begunstigen dan 0111 de concurrentie te verlammen welke nog bestaat tusschen sommige van die scholen en hare eigene gestichten. Het doel der geestelijkheid is van den invloed van het burgerlijk gezag op het onderwijs der jeugd te doodigen door de vernietiging der officieele scholen welke zij allengskens zoekt in te palmen onder het dak van hare eigene schoollokalen. Dit zien wij op de klaarste wijze te Poperinghe. Sedert dat de bewaking onzer gemeenteschool overgelaten is aan M. Her ten, en sedert dat de drij schoolonderwijzers, door de bena mingvan een nieuwen opperondervvijzer, van zuiver katholijk bloed zijn, men beschikt over de bestaande gebruiken met eene liglheid die zelfs niet wijkt voor de miskenning van het stedelijk gezag. Zonder liet kollegie van Burgemeester en Schepenen te raadplegen, de nieuwe hoofdonderwijzer heeft, na de eerste maand schoolverkeer, bijna al de leerlingen weg gezonden die gewoon waren het onderwijs kosteloos te ont vangen. De eene waren naar huis gezonden met elk een reke- ningje van I FR. en oneffen ('t geen voor drij kinderen van hetzelfde huis bijna 4 fr. miek) om dat zij te jong waren om kosteloos onderwezen te worden, de andere om dat hunne ouders schoenen te kunnen betalen. Onder deze laatste bevon den zich scholieren toebehoorende aan de werkmanshuisge zinnen van 8 of 10 kinders, en arme weezen die dooreen medelijdend lid hunner familie gekweekt waren. Het is maar op de klachten der ouders en ten gevolge van een nieuw cer tificaat van verplichtende kosteloosheid, afgeleverd door M. Van Merris, dat vele van die kinders op de gewoonlijke voor waarden op nieuw in de school zijn aanveerd geweest. Zulkcn kwellenden maatregel zou een nieuvvbenaamde hoofd onderwijzer zich niet geoorloofd hebben, indien onder den- zelven niet een geheim plan verholen lag. Wij gelooven niet gemist te zijn met te zeggen dat men hierdoor de ouders, die eenigzins iets kunnen betalen, heeft willen misnoegen tot het punt van liever hunne kinders voor geld naar het bisschoppe lijk kollegie te zenden dan te betalen in de gemeenteschool, en dat men die der kinders die min dan zeven jaren oud zijn heeft willen verplichten van dezelve naar de patersschool te zenden, waar zij gratis kunnen aanveerd worden. Alzoo zal de gemeenteschool allengskens uitbloeden en te weinig leer lingen bevatten om te blijven bestaan. Door haren val de ze gepraal zal aan de geestelijke gestichten zijn, en men zal de liberalen die deze handelwijze durven laken, nogeens uitma ken voor vijanden van het katholijk onderwijs, opdat de kie zers van hen eenen afschrik zouden hebben. Ziedaar de winkelspekulalie en de kiesspekulalie der katho lijken in zake van onderwijs. Vele burgers vragen hier of de liberalen eenen kandidaat zullen stellen tegen M. Ch. Devos die in den Provincialen Baad het instrument is der pastors. Daar de twee gemeenten lleninghelst en Westoulre, die te vooren liberaal waren, zich nu, gelijk veel andere flauwe landsbevolkingen hebben laten fanatiseeren door hunne geestelijke meestermakers, wij weten nog niet of wij onder onze bekwame en treffelijke parlijge- nooten eenen man zullen vinden die, lot de verdediging onzer provinciale belangen, de ruwe en redelooze aanrandingen zal willen trotseeren van eene nieuwe barbarenbende, uitgerezen uit de Middeleeuwen. X. MENGELINGEN Een jonge kapellaan (van Roesten ofWoesten) bemerkt heb bende dat hij nevens zijne deur schoone gebeurnegen had, en zich mensch gevoelende gelijk een ander, kon niet nalaten van dezelve somwijlen een bezoekje te doen. Doch opdat zijne beleefde en zuivere inzichten onder de kwade longen geen slecht vermoeden zouden baren, hij had liever geheimlijk dan op eene openbare wijze in het gebeurhuis te dringen, en een poortje van gemeenschap werd gemaakt in den scheidmeur der achterhoven langs waar hij dagelijks de snelste van die dochters godvruchtiglijk ging compagnie houden, en haai den weg naar den Hemel met zijnen evangeliestok aanwees. Men zou verwonderd zijn dat dit stil verkeer door iemand kon gekend worden maar het is genoeg dat men iets wil ver doken houden om het door de kraaien te zien uitbassen. Het (leurde inderdaad niet lang of de deken van Poperinghe kreeg wind van hetgeen aldaar omging, en aanstonds begaf hij zich ter plaats om liet poortje te doen toenagelen. Deze maatregel nogtans was ver van twee herten te schei den die reeds aan elkander te zeer verkleefd wareh, want de jonge priester bitterlijk gepijnd zijnde omdat hij het poortje niet meer kon openen waar hij dagelijks uit en in kroop, en medelijden hebbende met zijne gebeurnege dié dezelfde ge- pijndheid voelde, en er van ziek werd, deed gelijk vele ande ren en nam zijne vriendin in zijn huis in hoedanigheid van dienstmeid. Maar nauwelijks was de zieke door deze samen- wooning genezen of hel hoofd der dekenij wilde op nieuw dit koppeltje scheiden met den kapellaan te doen veranderen van residentie en met hem te doen namen te Dickebusch, in hoop dal zijne gezellin bij hare moeder te Woesten zou gebleven hebben. Ongelukkiglijk voor dien braven herder, hel verloren schaap die zich in zijne verhuizing door zijne meid had doen helpen,heeft haren persoon met zijne meubels opgeladen en te Dickebusch gelost om met haar te blijven wonen. Men kan oordeelcn welk een oog de deken trok toen hij de poets vernam welke de kapel laan hem nog eens kwam te spe len. Ook was deze zijne ongehoorzaamheid niet kwijtge scholden, want tot zijne straf kreeg hij het bevel van Dicke busch te verlaten om zich te begeven naar Waarmaarde waar hij, ontbloot van alles, moest wonen bij M. den pastor, zon der andere vertroosting dan eene geheime briefwisseling met zijne welbeminde. Nos GravuresLa place du Marché a Huy. Les botresses.. La première neige. Le déjeuner des poissonnières. Texle: Causerie. A propos de ridicule. Beaux-Arts. I/Exposition d'aquarelles au Palais Ducal. Les Tories et les Wihgs, dans le passé et dans le présent. Une réclame exen- trique.,— Sage qui se connait.Qu'est-ce que l'opulence.? L'héroïne du mal. Suite. Miscellanées: Le lion a l'élat sau- vage cl a Félat doinestique. De l'usage des voilures en Anglelerre. Fait a Ypres, le 15 Mai 1872. Les Bourgmestre et Echevins, P. BERE. Le Secrétaire, Jt. DE CODT. IJPEREN. AARD BKR GRANEN ENZ. 18 Mei. 11 Mei. verkocliüe kwantiteit. middmpr. p. lUUkilo. verkochlte kwantiteit. iniddonftr. p. 100 kilo. Tarwe 19,600 55-00 15,400 52-50 Rogge 4,400 21-00 5,000 20-50 Haver 2,500 17-50 3,500 17-50 Erweten 1,000 19-50 2,200 18-00 Boontjes 1,600 18-75 7,500 18-75 Aardappelen 6,000 8-50 5,500 8-25 Boter 250-00 250-00 Dc prijs van het menagie-brood, voor de week van den 19" tot 20" Mei is gesteld aan 31 c. per kilo. Vcurnc. Tarwe (nieuw) Tarwe van fr. Per hectoliter. 15 Mei. tot Rogge Sucrioen Haver Boonen Kort rijk. - Witte tarwe fr. 25 Roode tarwe Rogge Haver 9 Rousselnrc. Zaai-larwe fr. Nieuwe tarwe 53 Oude tarwe Roode tarwe Rogge 8 Mei. tot 38 23-50 19-50 15 22 5fi-50 5934 j 9-75 17-50 121512 192219 -Per hectoliter. 15 Mei. a 27 34 Roodea. 100 k 10-all aBoter p. 1/ k. 1 2(5 a 1 41 aEieren per 5 1 81 a 2 00 a 0Peerdb.p. h. —a Per 100 kil. 14 Mei. a Haver 17 50 a 18 50 53 a 54 75 Boonen, fr. 20 a 21 -a Aardap. 100 k. 8 a 8 50 52 00 a 55 00 Botcr p. kilo 2 70 a 2 90 20 50 a 21 50 Koolzaad-olie p. 103 kilo. Lijnzaad-olie p. 105 kilo Koolzaad-olie, fr. 82 50 a 82 50 a 82 75 Gent. Per hectoliter. 17 Mei. Tarwe, fr. aKempz. 100 k. a Rogge, 10 00 a Koolz. olie, guld 83 a 15 50 Lijnolie, 82 a Lijnkoeken, fr. 23 a 25 Koolzaadkoek. 18 a 38 Kempkoeken. a Per 100 kilo 13 Mei. Aardapp. fr. 7 50 a Haver, 10 Peerdeboon. 16 00 Koolz. 100 k 45 Lijnzaad. 54 Leuven Nieuwetarwe fr. 32 a Otide tarwea Rogge 21 75 a Boekweit a Haver 15 50 a Boter, de kilo 2 24 a Eiers, de 26 1 80 a Koolzaadolie 80 a Lijnzaadolie 82 a

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 3