Viva Meessen KLERIKALE MIDD! Hel is ons Ier kennis gc tegenstrevers op de geaiitograOeerde brief- kens, die maar alléén den naai van 1. ragen, nog op de vrijheid der Kiezers, en wij zijn wel des Konings over te leveren om er den oor sprong van op te speuren. Wij kunnen de Kiezers niet genoeg aan manen van geeiie briefjes te aanveerden waarop er geschreven en geautografieerde namen zouden opstaan, nog veel minder briefjes waarop er van verschillige handen op geschreven zijn. Moet men toupé hebben Kiezers van den buiten! namen schrijven. ïïij aanzien deze handelwijs als eene Stads Nieuws. Is hel wel het spreken woerd dat de liberalen het middelbaar onderwijs ingericht hebben? dat zij aan het lager onderwijs een grootere uitbreiding gegeven hebbenPen de afschaffing der oktrooien der barrieren, der zegels op de annoncen. der rech ten op hel zout? en duist ander dingen wat is dit alles? niets! En de. afslag op de patenten, op het brievenport, op den ijzeren-weg? En het half miljoen grondbe lasting min voor de bewoners van West-Vlaand. kVnk is dit ol? dit is ol niebedollede liberalen en hèn nooit niebedolle êdaan Maar toen de oogen der nu bedrogen Belgen zul len open gaan. alsdan zal men zien Wat verschil dat er tusschen hel liberaal en het katholijk Gouver nement beslaat, hoe het volk gelukkig was onder de liberalen, en onder de katholijken versmacht was onder de lasten en alle slach van dwangwet- ten Het is waar, er zullen meer Procession en Bede vaarten plaats hebben en de openbare zedelijkheid zal niet meer bestaan Zij schreeuwen nu zoo over de Lamotte-School, zij vinden alle slach van leugens uit om van de verandering in het bestier een kiesmiddel te maken. Maar laat ze maar schreeuwen. Binnen min dan een jaar, toen de IJperlingen zullen ondervonden hebben dat al hel lawijl der elericale schreeuwers maar komedie was; dat de school als vóren zal be staan, met hare nonnekens en haar spellcwerken, alsdan zal hun de oogen geopend worden en zij zul len beschaamd zijn vak hun eigen zelve omdat zij met hun de bale laten houden hebben. Voortaan zal het niet meer mogelijk zijn 45 a 50 duizend franks van de arme kinders te stelen. Voortaan zullen de ouders rekening ontvangen over het werk kunner kinders en alles zal in regel zijnalles zal als op wielkens loopen. gelijk het gaat in het Gasthuis, in de Belle, in S' Jans-IIospi- taal, enz., alwaar men de nonnekens nooit heeft weten klagen over de heeren die er het bestier over hebben. Het Journal d'Ypresdie van de eerste leugen niet dood is, zegt nogeens om te kunnen boven- kraaien in de kiezingen dat het de schuld [is van M. Vandenpeereboom dat de werken aan den IJzer niet ten einde gebracht zijn. Die godsleugenaars Men heeft maar de Annates Parlemenlaires in handen te nemen en men zal daarin zien dat M. Vandenpeereboom van sedert 1845 gedurig op de bres gestaan heeft om de intresten der boord-be- woners te verdedigen, en dat hel zuiveruit de schuld is der katholijke tegenkanters dal er in vo rige tijden zooveel traagheid in die werken is aan den dag gelegd. Moet men toupé hebben Ziehier wat een Brusselsch vrij burgerlijk blad, die niet gewoon is hem te wierooken, zegt over de kandidatuur van M. Vandenpeereboom Zelfs heden wordt M. Vandenpeereboom be dreigd. Afgevaardigde en oud-burgemeester van de stad IJperen, hij was terzelfder tijde haar geschied schrijver en haar weldoener; door zijn toedoen herstelde men de gedenkgebouwen die getuige zijn van den luister dezer oude vlaamsche stad. Minister van Binnenlandsche Zaken en Volksvertegenwoor diger der Vlaanderen, M. A. Vandenpeereboom was voor de Vlamingen een allergrootste steun, en niemand dan hij heeft voor Vlaanderen meer bij gezet. M. H. Concience, in zijn werk De Kerels van Vlaanderen, opgedragen aan M. Vanden peereboom, haalt al de titels aan van den oud-Mi nister. Allen, zegt hij, die den vooruitgang des onderwijs en der kunst ter herte nemen, alsook de ontwikkeling der moedertaal, zullen zich altijd met een erkentelijk aandenken der bewezene diensten herinneren welke de Minister aan de Vlaamsche zaak bewezen heeft. Daarna somt M. Conscience al de daden van den Minister op Uitbreiding der vlaamsche taal in de Atheneums en de middelbare scholen. a De verbetering in den staat van onderwijzer de inrichting der volksbibliotheken: ondersteuning en aanmoediging aan het Vlaamsch Tooneelde inrichting van een Concervatoir te Antwerpen de uitvoering der Vlaamsch Oratorios Lucifer en De Schelde. M. Vandenpeereboom is niet alleen den man van de wet van 1842, hij is ook de Vaderlandsehe Vertegenwoordiger van de Vlaamsche Kunst en Taal. Al zijne titels zijn door de Bisschoppen mis kend, die niet anders willen dan de leering van den Syllabus te doen zegepralen. De onbeduidenheid en de erflijke zedelijkheid van M. Eugeen Struye alhier algemeen gekend zijnde, dachten wij het minste niet meer aan hem, toen wij gisteren vernamen dat die nicuwgebakken kandidaat metingen inricht waarop hij zich veroor loofd M. Vandenpeereboom te lasteren, door de modder te trekken, belachelijk te maken Zoo het schijnt, hij heeft in een onzer omliggende gemeenten een meting beroepen waar al de catho- lijken der plaats aanwezig waren. Wanneer men hem daar zag zitten tusschen twee geestelijken, men dacht dat hij gekomen was om zijne kandidatuur aan het vertrouwen der Kiezers te onderwerpen, maar ja.... gij zijt er wel meè, hij heeft ze niet eens genoemd Geheel zijne toespraak was gericht tegen onzen achtbaren Staats-Minisler. Hij zegde wel niet platuit dat M. Vandenpeerc- baom nooit gecne diensten bewezen had, het ware wat verre gaan; in alle geval het was lang gele den en de diensten waren niet om er mede te bof fen. Maar nu is hij oud geworden, hij is versleten, zijne geestkrachten zijn verflauwd, en hij begint de bolle te verliezen En na die walgelijkheden breeder uitgelegd te hebben, heeft hij in dezer voe ge geëindigd Kiezers! indien gij stemt voor M. Vandenpeereboom, en dat hij zou genoemd wor den, het zou hij niet zijn die verdoemd is, maar wel gij die hem gekozen hebt Kan men iets dommer uitdenken Hoe! hij die noch verstand, noch begrijp, noch geleerdheid heeft; hij die nooit anders gedaan heeft dan een flambeeuw in de processie te dragen, hij zou zich veroorloven een der grootste verstanden van het land metzijn vernijn te bezwadderen En M. Struye durft M. Vandenpeereboom afschilderen als een afgeleefde man wier hersenen op den dool zijn, terwijl allen die met onzen acht baren volksvertegenwoordiger in betrek zijn ver wonderd staan over zijn nog zeer jeugdig uitzich en de groote uitgestrektheid zijner geestvermogens. Wij weten wel dat alle middels goed zijn orti lot zijn doel te geraken, maar let wel opde weg van Sinte-Anna is nog niet opgedolvenen ver geet niet dat waar er nooit niet veel verstand is geweest, men algouw het overige kwijt geraken kan! Overweegt eens wel het hieronderstaande wets ontwerp, welk men dadelijk na de kiezingen gaat stemmen Zooals gij ziet, zult gij alle jaren door alle slacli van zagerijen en huiszoekingen geplaagd zijn en u alle oogenblikkente midden uw werk, u uwe peerden zien ontnemen.Hoe vindt gij den grap? Het eenige kanton van geheel ons arrondissement is dit van Meessen, waar de liberale geest zuiver en onbevlekt uit den strijd is opgestaan; hoog het vaandel houdende der onafhankelijkheid en vrij heid is er niet één die zich aan de leugen noch vleierijen der zwarten heeft laten bedriegen Achteruit, valschaars! riepen zij; wij zullen stemmen naar ons vrij geweten zoo als het aan mcnschen en niet aan slaven betaamten hel was er mede gebeld De twee liberale kandidaten werden bijna met algemeene stemmen gekozen. Men zegt dat M. de Pastor, dit vernemende, zoo danig van zijn stuk was, dat hij vergeten heeft, dien namiddag, hel gewoonlijk lof te zingen. Art. I. In tijd van vrede, zal men in iedere gemeente, door de zorgen des departement» van oorlogs de peerden aanwijzen, welke geschikt zijn voor den militairen dienst. Art. 2. Deze peerden zullen worden ingeschreven met hun signalement en den naam van den eigenaar, in speciale registers, welke met zorg zullen gehouden worden. Art. 5. Zoodra de gemeenten bericht zullen ontvangen hebben van de bevoegde overheid dat het leger moet gemobi liseerd worden, zullen de peerden, welke op de registers ge bracht zijn, naar de hoofdplaats van het arrondissement moeten gevoerd worden. r Art. 4. Deze peerden moeten in de hoofdplaats gesteld zijn binnen de 24 uren, welke zullen volgen op het ontvangen van 't bericht van mohiliseering. )i Art. 5. Eene kommissie benoemd door het Gouvernement zal de aangeboden peerden onderzoeken, diegeenen uitkiezen die haar bevallen, ze schatten en betalen. Art. 0. De eigenaars die zich niet zouden gedragen vol gens de hierboven aangeduide schikkingen, zullen in de boet worden geslagen van 100 fr. voor ieder ingeschreven peerd. Art. 7. Een koninklijk besluit zal de wijze van toepassing der wet bepalen. •US'ASFt» IJperen, 8 Juni 1872. V* Bliksemvuur. - Den 4 dezer, in den namiddag is le IJperen eene koeibeest, toebehoorende aan Leopoldus De Jaegher, slachter alhier, in eene weide op Sl Pieters-bui- ten, door den bliksem doodgeslagen. U* Benoeming. - Is benoemd bij koninklijk besluit Substituut van den prokureur des konings te IJperen, M. E. Berghman, doktor in de rechten, avoué te IJperen. Muziek. - Programma der stukken welke door het muziek der Gemeente-School onzer stad zullen uitgevoerd worden in den Publieken Hof, den Zondag Juni 1872 van 12 tot 1 ure 1Pas redouble. 2. Ouverture, Si j'étais Roi, (Adam.) 5. La Grive, polka pour flüte solo, (Christophe.) 4. Polka Mazurka, (Zulch.) Schoonc Kuustcu. - M. Pieter De Coniuck, ge boren te Meteren, leerling van M. Cogniet, oud-leerling der Akademie van IJperen, komt twee schilderijen naar de Ten toonstelling van Parijs te sturen (salon 1872). Dezelve z'jn getiteld I" Genoveva van Brabant, 2° De Vischvangst,

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2