BRANDHOUT, te Ypre, buiten de Dixmude-poort, Briefwisseling der Toekomst. Openbare verhooping GEZAEOI) Op Maciidag 10 Junv 1872, BURGERSTAND Sterfgevallen. Sommaire du numéro du 8 Juin, de I'Illestration Eüropéenne. (Herberg Den Gouden Doorn). ten 2 ure namiddag, zal L. VERHAEGHÈ, Deur- waerder te Ypre, voortsvaren tot de openbare ver- kooping van Gezaegd Hout, dienstig voor timmer lieden, meubelmakers en wagenmakers, verders Brandhout van alle slach. Gewonen tyd van betaling betaelbaer in banden van den Deurwaerder voorzeid. 0QMO8H Bargerwaclif. - Uitslag der schieting van o Juni der maatschappij cijbelschutters Prijzen gegeven door M. J, Iweins, commissaris der maatschappij .- Schoonste wit. Desagher, L., serjant-major bij de 5° compagnie. Hoogst getal punten. Poot, Henri, wacht bij de 2" compagnie. Prijzen gegeven door de Maatschappij 1üumon, A., wacht bij de j5c compagnie. 2. Swekèls, L., i° 5. Cardinael, L., kap.-com' 2° 4. Vergracht, L., wacht 2e ij. Vergracht, J., onder-luit', bij de oc comp. in bekorting met Podevyn, A., wacht bij de 1" comp. Van tien 31" Mei tot den 7n Juni 1S72. GEBOORTEN 5) te zamen> Sinnaeve, Bencdictus, 20 j., werkman, ongeh., S' Pieters- nevens-Ypre. - Couttenier, Amelia, 75 jz. b., echtg. Petrus Dumelie, Elverdingstraat. - Defieuw, Leon ia, 20 j., kant werkster, ongeh., Meenenstraat. - Vandenkerckhove, Joanna, 81 j., z. b., weduwe van Carolus Vanneste, Dixraudestraat. - Devaux, Maria, 55 j., z. b., ongehuwd, S' Jacobstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk geslacht, 5. tezamen 10. i Wervick, 5 Juni 1872. M. de Hoefdopsteller, Het schijnt dat onze klerikalen alhier maar leelijk gekeken hebben omdat de neeringdoeners van Wervick Zondag een goeden dag gehad hebben met het muzikaal feest, gegeven door den weldoener onzer stad, M. Césaire Van Elslande. Dooreen kaal artikel in den Journal d'Ypres van 1 Juni, tracht de schrijver het feest op flesschen te trekken doch vindt er niet veel op te zeggen, en, ten einde zijn latijn, moet hij taai-en drukfeilen gaan zoeken in hel affiche der feestZeven SlC's bekronen zijne navorschingen Wel, wel wat schrander vernuft I En moei er u ten naaste keere niet meer meè, ge zult veel beter doen. De schrijver is zoodanig verwonderd dat een man, door de fortuin begunstigd, iets doe teil profijle en vermaak van zij nen medemensch dat zijn verstand er op stilstaatHij is er zoodanig van getroffen dat hij vreest de bolle te verliezen en reeds voor Wervick een gesticht vraagt in den trant van Sinte Anna bij Kortrijk, omdat hij, zegt hij, verzekerd is den eerste er in te moeten En het is om er van zot te worden. Peis ne keer, feesten geven die geld kosten 't en is nietge- looflijk. Feesten geven die geld opbrengen, a la bonheur -Processien, waar men keersen opdraagt van 50 kilos Bedevaarten, waar ieder maar 15 centiemen moet inleg gen en waar er 25,000 menschen naartoe gaan Groote diensten in de kerk, waar men maar met 6 scha len rondgaat! Feesten in de Congregation, waar men, ten nadeele van winkels en herbergiers, eten en drinken verkoopt Dit noemt men feesten Maar feesten die voor de zwarten niets opbrengen zijn ver doemde feesten, zijn liberale feesten en zullen al de schrijvers van 't Journal d'Ypres in 'tWervicks zothuis brengen, dit is zeker. -* X. Bevereu, o Juni 1872. Mijnheer de Uitgever der Toekomst, Ik meen h te moeten bekend maken met het zonderling ge drag van uw gewezen stadsgenoot, M. FV alhier doktor, wonende op 't dorp Rousbrugge. Een zieke, op het uiterste punt, verlangde de hulp van den bovengenoemden doktor, doch is gestorven zonder zijn bezoek te ontvangen. De oorzaak daarvan was dat M. de doktor in de Provinciale Kiezingen M. Visart ten eten gevraagd had en het niet betaamde zich eenige oogenbiikken uit zijne aangename tegenwoordigheid te verwijderen. Dit verontweerdigde ieder een, en een treffelijke burger heeft het hem verweten, en is daarom voorden Rechtbank van Veurne geroepen geweest Met de Kiezing van 11 Juni zullen de zieken alhier het nog- eens lastig hebben, doordien hij nu geen tijd meer zal vinden om dezelve te gaan bezoeken, warrt hij werkt met handen en voeten legen onzen zeer lieven en welbeminden Minister van Staat, M. Alpli. Vaudenpeereboomhij rijdt van parochie tot parochie met zijne ontkapte voilure (om te beter door de stra ten te kunnen) en het zal gebeuren dat, wanneer eenen zieke naar hem vraagt, hij acht dagen nadien nog niet zal omgezien hebben M. V(zooals men hem alhier noemt) woont op Be- veren kalsijde over de 2C brug van het dorp Rousbrugge, ne vens Buiksken .Tooris hij heeft eene snelle dienstmeid die, zegt men, de broek draagt! (Nu, nu, er zijn nog andere van zijne medeburgers die in de Vrouweslraat 'wonen Wanneer men hem ziet per voituur alzoo uitrijden, men zegt: Zie zie Mori fond, de ijpersche sukkelaar In plaats van zich druk met de kiezing bezig te houden en tegen M. Vaudenpeereboom, den achtbaarsten mensch dei- wereld, zijn venijn uit te spuwen, hij zou veel beter doen een oogsken te hebben op den vriend van Karei Pollepel, die een zeer goede muziekant is en verduivelt wel de eerste viool speelt Ontvang, M., enz., X. Poperinghe, 0 Juni 1872. KIESGESPREKKEN. Wanneer men te Poperinghe vernam dat de katholijken van IJperen tegen M. Vniidcnpecrcboom eener. lieer Strnye stelden, iedereen zegde: ik ken dien heer niet noch heb van hem nooit hooren spreken. De Rijtende Grenadiers zelve, zich aan eene herbergtafel bevindende, vraagden aan elkander of iemand van hen den nieuwen kandidaat kende. Gij moet hem niet kennen, antwoordde eene stem die bui ten hunnen kring oprees; de pastor zal hem kennen voor u, en gij, die beweert u te wapenen voor de vrijheid, zult als slaven u laten slepen naar de slembus om voordien onbekende te stemmen. Het incident werd gesloten door eene onver staanbare vezeling. Amelie, gij hebt nogal veel vermogen op uwen zoon, gij zult zeker hem wel kunnen doen stemmen voor de katholijke kandidaten Mijn zoon zal voor niemand anders stemmen dan voor de liberalen. Wanneer ik lot over het hoofd in de kleine hin ders zat met eenen zieken man, ik heb wel twintig maal ge vraagd aan M. Van Renynghe of hij niet een verlof van een maand kon doen toestaan aan mijn oudsten zoon die alsdan soldaat was. Eindelijk vermoeid van al die vruchlelooze loo- pingen, heeft eene liberale kennis één maal deze vraag ge daan aan M. Vandenpeerehoom, en aanstonds was mijn zoon voor zes weken naar huis gezonden. Pieter Joannes, ik weet dat gij katholijk zijt, maar ik weet ook dat gij eenige geleerdheid bezit en begaafd zijt met gezond oordeel. Gij zult zeker niet stemmen op eene uitsluitende wijze, zonder de diensten te overwegen welke M. Vandenpre- rebooin aan het arrondissement gedaan heeft. Men spreekt altijd met zooveel lof van M. Vandenpeere hoom; maar men moet bekennen dat hij maar diensten bewe zen heeft aan de liberalen, en dat de katholijken, bijzonderlijk die van Poperinghe, nooit van zijne gunsten genoten hebben. Gij bedriegt u, Pieter-JoannesM. Vaudenpeereboom deed zoowel goed aan zijne vijanden als aan zijne vrienden, en 't geen M. Van Renynghe voor de Poperinghenaars niet kon bekomen door zijne onachtzaamheiden bij gebrek aan invloed, M. Vaudenpeereboom wist hel hun te verschaffen. Is het niet hij die, op verzoek van M. den Pastor van S' Jan, aan deze pa rochie een tweeden Kapellaan heeft doen toestaan, hoewel hare bevolking te klein was om hieraan recht te hebhen? Is het niet hij die, op het voorstel van M. Mazeman, meester Isacq heeft doen decoreeren? is het ook niet hij die hetzelfde eereteeken heeft doen verleenen aan M. Rysman, 't welk Mon seigneur uit politieken nijd hem verboden heeft te dragen Met een woord is het hij niet die voor de Poperinghenaars al tijd de voorspreker is geweest in alle aanvragen welke zij aan het Gouvernement te doen hadden Ik zal mij daarvan verder informeeren, en ik zal stem men volgens mijne eigene consciëntie. In dat geval ik ben verzekerd dat gij uwe stem aan M. Vandenpeerehoom zultgeven. Livinus, gij hebt mij laatstmaal gezegd dat gij niet zult stemmen voor de mannen, maar voor de princiepen. Ja, ik zie noch naar bekwaamheid, noch naar bewezene diensten, noch naar eerlijkheid, noch naar invloed de man nen zijn in mijn oogen niets, de princiepen zijn alles. De Ka pellaan heeft mij dit geheel wel doen verstaan, en ik zal zijnen raad volgen. Maar, Livinus, er zijn in het spel maar twee princiepen depriesterheerscappij en het burgerlijk bestuur. Welke van die twee besturen moet, buiten de kerk, 't land beheerschen De Priesters bekleeden de plaats van God, en God is meester van alles, dus, gij verstaat mij. Nochtans Christus zegt mijn rijk is van deze wereld niet. Dit zijn al klaps van francmagons die getrokken zijn uit valsche bijbels. Maar Livinus... (Livinus loopt wegen maakt een kruis). de onkosten dekken? Wij twijfelen er aan want men heeft ons verzekerd dat de leden der commissie belast met de feest commissarissen naar Frankrijk moeten gaan lecnen omdat zij Men schrijft uit Wervick, G Juni 1872. De groote programma der gemeente feest, Festival voor Zang en Muziek is uitgedeeld en aangeplakt, goedgekeurd door 't Collegie van Burgemeester en Schepens met de mede hulp van de katholijke leden des gemeente raads die eene hulpsom van duizend franken gestemd hebben om te voorzien in de kosten van eermetalen, theaters, vaandels, wijnpro- grammas, enz. Zal deze som groot genoeg zijn om te kunnen er geen in België vinden. Verscheidc maaafschappijen en 'talrijke vrienden vragen of het de liberalen (De Vereemgde Vrienden les fanfares Franco-Beiges), 'rijn die deze feest geven, omdat zij den 2<i Mei laatst een builengewo'on zomerfeest gegeven hebben en waarover er veel herbergiers en neeringdoeners te vrede zijn geweest Wij mogen in alle zekerheid eenieder kenbaar maken dat zij in niets in de feest zijndat zij Bourgogne laten waaien en dat het de kalvers zijn die den pompon op hunnen hoed zetten met.het geld der contribuabelcn XX. NOS GRAVURES Uil quai de Ia Tamise a L'ohilres. -Priere avnnt le repas. - Troupeau de eiièvres en détresse. - Les mauvaises lierbcs. - Locomotives routières. TEXTÈ Causerie. - Correspondence d'Egypte. - L'cnscigncment public eliez les Indöus. - Du verre, chez les anciens el les modernes. - L'éro'inc du mal. Suile. Fin de la 2" partie. - MiscellaniesLoco motives roulières. - Appareil clistinéa cliautfer les voitures des che- mins de ter. - Accidents dans les minis de Pensylvanic. - Colle-forte liquide. IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 1 Juni. 8 Jitni. verkocht te kwanti lei t. middénpr. p. lOükilo. verkocht te kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe R poop Aluuuc Haver Erweten Boontjes Aardappelen Boter - 20,300 7,500 1,600 1,100 2,800 6,600 55-00 20-50 17-50 19-00 18-50 11-50 260-00 52,700 6,900 1,800 500 2,80(1 5,600 52-87 20-25 17-75 19-87 18-75 11-50 260-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 9" tot 16" Juni is gesteld aan 32 c. per kilo. Veurne. Per hectoliter. - Tarwe (nieuw) Tarwe van fr. 29 Mei. tot 3557-25 5 Juni. lot Rogge Sucrioen Haver Boonen Kortrijk. 54 24 19 12 19 5 Juni. 57-25 14— 21-50 i 7J 9 1214— 1921-50 - Per hectoliter. - Witte tarwe fr. 24 54 a 2G Roodea. 100 k 10 all Pioode tarweaBoter p. 1/2 k. 1 26 a 1 45 Rogge 14 a 14 67 Eieren per 25 1 90 a 2 09 Haver 8 67 a 9 34 Peerdb.p. h.a Roussclitre. Per 100 kil. -4 Juni. Zaai-tarwe fr. Nieuwe tarwe Oude tarwe Roode tarwe Rogge a Haver Boonen, fr. 17 20 a 18 a 21 no a o4 aAardap. 100 k. 9 50 a 10 50 51 00 a 52 00 Boter p. kilo 2 70 a 2 90 18 50 a 19 50 Koolzaad-olie p. 103 kilo. Lijnzaad-olie p. 105 kilo Koolzaad-olie, fr. 82 25 a 85 25 a Lenven. Per 100 kilo 5 Juni. Nieuwctarwe fr. 51 50 a Oude tarwe a Rogge 20 75 a Boekweit a Haver 15 75 a Aardapp. fr. 8 50 a Boter, de kilo 2 18 a Eicrs, de 26 2 a Koolzaadolie 82 a Lijnzaadolie 83 a EN

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 3