TWEE! Geschrevene briefjes. - Geleekende briefjes. Kiesbrokskens. Niemand hoopte M, Vandenpeereboom te IJpc- ren herkozen te zien. Toen wij zijn zegepraal hier vernamen was de verrassing bijna zoo groot als de voldoening. Wij zijn er achtergekomen waaraan het toe te wijten is. De geestelijken te TJperen hadden aldaar, daags voor de kiezing ecne monster processie ingericht ter eere van den eenen of anderen heiligen der omliggende dorpen. Aan het hoofd der processie zag men de bisschop van Brugge blinken. Toen de stoet een hoek van eene straat omme keerde, kwam men M.Vandenpeereboom, legen die op zulke wijze legen, willeen dank, de pauslijke benedictie van Monseigneur ontvangen heeft! W anneer Monseigneur den goddelooze herkende het was te laat. De benedictie was gegeven. Men verzekert ons dal de ïjpersche tjeefkens eene protestalie naar de Kamers gaan zenden om de annulalie der benoeming van M. Vandenpeereboom te vragen. Zij zouden zich steunen op dit feit, dat de benedictie aan dewelke M. Vandenpeereboom zijne overwinning te danken heeft, als door bedrog aan Monseigneur zou ontfusleld geweest zijn, het geen aanleiding kan geven tot vernietiging der stemming. Onze tegenstrevers gevoelen den paling tusschen hun vingers gletsen: ziende dat al de kandidaten Waarin zij hunne hoop gesteld hadden hun ontsnap pen, zij hebben iets vernuftigs uitgevonden, :t is van zich te vervoegen hij de onafhankelijke liberalen om te kunnen eene gemengde lijst aanbieden. Wij mogen tot eere onzer vrienden luidop verklaren dat hunne voorstellen van de hand ge wezen zijn allen hebben verklaard, dat indien zij zich moesten laten voordragen het door de liberale Vereeniging zon zijn. Gelijk de IJperlingen reeds lang die toeren kennen, waarmede men de onnoozelaars vast heeft, Eullen zij, die van eenen heel anderen deeg gebak ken zijn, zich in het net niet laten vangen en de bedriegers zenden wandelen met hunne gemengde lijste van liberalen en katholijken zij zullen zé eenen neus geven en als één man stemmen voor de liberale lijst. Wij mogen op eene stellige wijze verzekeren dat Mijnheer Emile Vande Vyver, de kandida tuur niet aanveerdt welke hem door eenige zijner vrienden opgedragen was. Eén broeder der christelijke leering is te Gent aangehouden geweest, beticht var. aanslag op de eerbaarheid op minderjarige knechtjes, aan zijne zorgen toevertrouwd om hun op te leiden in eer en deugd Broeder Marlialis, alhoewel later in vrijheid ge steld, blijft nogtans onder de bezwarende besehul diging, daar het onderzoek streng en vlijtig wordt voortgezet. Wanneer men de menigvuldige gruweldaden beschouwd welke sedert eenige jaren zoo dapper op elkaar volgen, hebben wij wel recht de Kiezers aan te manen om zich goed te beraden in het geven hunner stem. Overpeist wel, wat droevige gevolgen, de stem ming na zich zou slepen moesten onze burgerscho len overgaan in de handen van die wangedrochten, die, moet er daar geen einde aan gesteld worden, welhaast het menschdom in een beestenras zou veranderen BE 3YIEÉWE KANDIDATES. Laat ons nu eens spieken over de nieuwe kandidaten, waar over het publick in het algemeen te vrede is, en, wij dachten het teenemaal onnoodig hunne tijtels tot het vertrouwen hun ner medeburgers aan te halen, ware het niet dat het Journal d'Ypres (met pel missie) beloofd had hun portret te maken. Wij willen dat de Kiezers zouden kunnen oordeelen tusschen onze aanhalingen en deze van het klerikaal vuilblad, en wij wachten met zooveel te meer ongeduld zijne beoordeeling af, daar het om reeds tweemaal gelijk heeft gegeven. 31. Aug. Vanden Boguerde heeft geheel zijn leven lang zich overgegeven aan de handelszaken; begaafd met uitge breide finantiele en koophandelskennissen hij is thans lid van hel Escompt-Kantoor en door zijn toedoen is deze instelling tot reu hoogen trap van volmaaktheid gestegen, daar men dage lijks ondervindt hoe nuttig d<zelve is voor nijverheid en koophandel. 31. Boasaert is een uitmuntend rechtsgeleerde, met ge makkelijke spraak en een zuiveren schrijfstieljals advokaal heeft hij altijd den eerbied van iedereen weten weg te dragen, zelfs dien zijner tegenstrevers; zijn vvetskennissen kunnen zeer veel voordeel brengen in de verschillige kwestie». Hetzelfde mogen wij zeggen over 31. Soenen; zijne onbe twistbare kennissen in de wetten zullen hem toelaten, de snipperuurtjes dat zijn ambt van vrederechter hem overlaat te besteden aan den voorspoed onzer stad. 31Cornelte bezit een andere slach van kennissen die ook zeer veel voordcel aan sladsrcgeering kunnen bijbrengen, waar er dikwijls veel kwestien van gezondheids- en luchtzuive ring op te lossen zijn in hilrtk slaande met de geneeskunst. M. Coi nette schreef onlangs nog een boekwerk daarover, die door iedereen naar waarde geschat wordtzijn verschillige en uitgestrekte kennissen kunnen in menige omstandigheden zeer nuttig zijn hij zijrt kollegas. Nu is het de beurt der heeren Eric Bouckenaere en August grur.faul, de eerste négociant, de andere fabrikant. Nog jong, zal men misschien zeggen, maar men ontgroeit dit zeere, want MM. Vandenpeereboom, Beke, Ernest Merghelynck, enz., zijn ook jong geweest toen zij hun eerste mandaat aan- veerd hebben, nogtans waren zij al ras in de bestuurzaak meester. 31. Bouckenaere schitterde met veel glans in het koop- handelsgesticht te Antwerpen, door zijne schoone studiën die hij er deed. Hij staat aan het hoofd van een zeer voordeelig koophandelshuis die onder zijn bestier eene groote uitbreiding bekomen beeft. 31. Brunfauteindeling, verbëeldt ons voornaamsten nij verheidstak, liet kantwei ken en als de vorige kandidaat geniet de algemeene achting zijner medeburgers. Deze kandidatuur zoowel als deze van MM. A. Vanden Bogaerde en E. Boucke- naere vallen in den smaak van velen, die altijd gewenscht hebben den koophandel en nijverheid door een groot deel in ons stadsbestuur vertegenwoordigd te zien. Wat wij over de politieke gezindheid te zeggen hebben is dat zij allen zonder onderscheid openlijke en ware liberalen zijn. ■gXHfréXWW» Men leest in den Phare de la Loire, van 12 juni Gisteren, rond half drij uur 's namiddags, werd een aan slag op de eerbaarheid bedreven rechtover een magazijn van de rue Boilea.u, te Nantes, door renen priester op den per soon van een kleinen jongen. De priester, onmiddelijk door eenen agent aangehouden werd naar T gevang gevoerd, al waar hij den nacht doorbracht. Dezen morgen, werd hij on dervraag door den prokunur des konings. Deze priester siond sedert eenigen tijd onder de waak zaamheid van de policie. Is het nu niet waar wat er ovrra! gezeid wordt, dat de po licie en het gerecht meer werk hebben met al die geschoren kruinen als met al de andere misdadigers te zamen. Wij kunnen niet laten vuriglijk bij de Kiezers aan te drin gen, opdat zij niet anders dan geautographiëerde briefjes zouden willen aan veerden, daar al de geschreven briefjesdie hun zouden aangeboden zijn,gcteekende briefjes zullen wezen, die, het is gelijk wat zij zullen doen, altijd het geheim hunner stemming zal doen kennen; zij zouden zich aldus blootstellen om hij de eene gelijk de andere partij iti onvrede te vallen dat de Kiezers het wel verstaan, men kan altijd geheel juist weten wien er geteekende briefjes zal aanveerd hebben. Ten anderen, men moet altoos zijne vrijheid waarborgen tegen het aanvoerden van een briefje waarin men kan kennan wie het neèrgelegd heeft. Onze vijanden, 2egt men, stellen zich voor deza manier van handelen op eene groote schaal in te richten het is eerst de plicht van het ^Kiezerskorps van zulks tegen te werken door zijne onafhankelijkheid en zijne vrijheid in het stemmen te willen behouden, dan zullen wij daar zijn om middels te beramen om de briefjes te doen vernietigen die eenigzins van aard zouden zijn om hel geheim der stemming te schenden. Hel is daar de uitdrukking der w et en daardoor is het toe gelaten voor kenbriefjes te aanzien deze wearep de eenvou digste aanhalingen een middel zouden zijn om achter In t geheim der stemming te komen. kennen dat de stad IJperen eene der best bestierde is van gelice! hel land, dus al de uittredende Raadsheeren hebben meer of min grootelijks medegeholpen om !ot die uitkomst te geraken. Wij weten wel dat bij eenigen mm min voor Jt. Beaucourt genegen is dan voor de andere Raadsleden. Maar waarom deze ingenomenheid Heeft ze wel reden van De slaan? Mrn moet een bestuurder, een pölitu k man op zijne openbare handeling beoordeelen. Eb weiM. Beaucourt was een der ijverigste en werkzaamste Raadsheeren, zelfs in al de vergaderingen van commissien; nooit heeft hij zich van zijne collcgas afgescheiden. Wat is het alsdan dat men hem te verwijten heeft Dat men eene stemming, eene openbare daadzaak aanhale die Ie beknibbelen is. Is het omdat hij een slachtoffer van Lan grand ishet ware niet edelmoedig trn zijnent wege hande len Gij ziet daar een man voor u, meer of min, door uwe po litieke tegenstrevers ontpluimd, en gij, gij zuudt hem daarom ook willen doodsmijten, maar het w are ecne laffe daad begaan, en gij gevoelt dit nietdus vvees toch edelmoediger; zeg in uw zelve dat er onder u ook zijn die hier cf daar voor eenige belangen te zorgen hebben en dat er onder u ook zijn die in dezelfde gesteldheid verkeeren. Zoodan,dewijl er geen ernstige grieven tegen hem bestaan, help toch onze vijanden niet om M. Beaucourt te doen plaats maken voor een hunner machienen. Maar, zal men zeggen, M. Beaucourt zendt zijne kinderen naar de clericale gestichten. Hetgeen ons meest in die zaak verwonderd is dat deze grieven opgeworpen zijn door hun die hunne opvoeding ontvangen hebben in g stichten van denzelver. aard Die gestichten zijn du.s wl- cd;maar men zou ten minste meer toegevenheid moeten hebben, daar zij zoowel ais wij, weten da! men maar zulks toeslaat.dan in zeer hooge farniljebelangen. Teil anderen, onze Grondwet waar- borcht de vrijheid van onderwijs. Gij wilt deze vrijheid aan de liberalen betwisten, maar denk er wei op na, den dag dat gij de onverdraagzaamheid op uw vaandel zult geschreven hebben, van toen zal den ondergang der liberale partij ver zekerd zijn Door vonnis van het Beroepshof van Gent, wordt de op- steiler van LA PATRIE,de Gazet van Monseigneur van Brugge, veroordeeld tot 800 franks schade en intrest en de inlijving in de gazetten, alsook aan al de kosten van het proces, om laster taal gevoerd te hebben legrn M. Meynne, Schepene van Brugge. Ziedaar nu de bevoegdste schrijver der kerk, veroordeeld omdat hij zich plichlig gemaakt heeft aan laster. 't Is proper Die mannen zijn zondanig gewoon aan uitschelden en be lasteren dat zij op het laatst liet doen zonder het te weten Het is dus zeker: de gewoonte is eene tweede natuur. Wij denken dat het onnoodig is al de tijtels der uittredende leden bij het Kiezerskorps aan te bevelen. Iedereen moet be- O DE VRASGE. Een dezer dagen w ierd er daar gesproken over de kiezingen. Iemand vroeg er waarom Iweinsje het kruis van den H. Gre- goiius bekomen heeft. Hoor, weetje dat niet, zei ern der wijsbolien van die kluch tige vereeniging't is omdat hij in 1867, toen M. Ma ze man moest herkozen worden, hij gaan p....n is! WAAROMr Wanneer men zijn hoofd op straat steekt, komt men Druonsje-Pataleonsje tegen nogtans niemand heeft meer blauwe schenen geloopen dan hij. Eergisteravond had hij al de deur van zeven-en-twintig kandidaten trgen zijnen neus gekregen Zeg eens, zei hein een der oolijkste, hem uitleidende, waar om en zet je gij u niet voor kandidaat? Iemand die daar passeerde, antwoordde IKaarom?.... omdat hij zeker is van eene buize t'hèn De schoenmaker van Druon zou wenschen dat het alle veertien dagen kiezing ware. Sedert 27eo Mei hij heeft reeds vier paar nieuwe leerzen moeten maken, zonder te rekenen de halve zolen en deklappf Dinsdag laatst was M. Eugeen Struye te Brugge; hij was er naartoe gegaan om de lijst der clericale Kandidaten W de goedkeuring van Monseigneur voor te leggen. Binnen eenige dagen zal men hooren dat de cathoiijke ver eeniging bijeengeroepen is om hare kandidaten te Kiezen. Wat zegt gij van de comedie? Cathoiijke Damen op toer om stemmen gaan bij de neering- doeners en laten hun verstaan dat zij de kalandijze van de be waarschool zullen verliezen indien zij voor de liberale11 stemmen. Het geld aan de bewaarschool gegeven dient om politiek te maken

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2