Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. VAN MERRIS DY DEW ALLE A J. ROELENS. LEBBE-BATEMAN. V. BOUCQUEY. landbouwer. DE KEYSER-COURTOIS, gepensionneerde gc- DHONDT, vrederechter. [meenle onderwijzer. J. LECLUYSE, geneesheer. MARANT-DOOM, zout- en zeepzieder. P. QUAGHEBEUR, landbouwer. F. KOMMENS, hoppehandelaar. D. VANDEN BOOGAERDÉ, oud notaris. L. VANDOOREN, hoppehandelaar. uittredende leden. Sommaire du numéro du 22 Juin, de I'Illustration Ecropéennk. Waarom is Amedcus de besle kandidaat van geheel de clericale lijst Omdat hij den zoon is van zijn vader. T GASTHUIS EIS DE REGENTIE. Een kandidaat derkatholijke iijst zegt voor wie het hooren wildat, zoohaast hij aan het schotelken zal geraken hij seffens het gasthuis buiten stad zal doen verplaatsen, omdat het ongeoorlofd is zulk een brandpunt van alle ziekten te midden eener stad te laten Zij moesten hetvolgens hem nooit binnen stad mogen bouwen hebben. Hij heeft vergeten dat lJper altoos eene versterkte stad geweest is, en dat men nooit gcene hospitalen buiten de muren van versterkte steden gesteld heeft Een landman, een eerlijke pachter, die zijn zoontje naar de gemeente scjiool laat gaan wordt, op verzoek van den pastor, door een dame op straat gezet, daar zij den pacht zijner hof stede niet meer wilt vernieuwenenkelijk omdat men denkt verzekerd te zijn dat hij voor de liberalen gestemd heeft. Den dag der kiezing een beschonken calholijke kiezer scholdt een werkman uit omdat hij werkt bij een liberalen baas I -n IJperen, 22 Juni 1872. Sefoo»ise kunsten. - Wij vernemen dal M. Aug. Bölmj, landschapschilder, onze stadsgenoot, als kandidaat voorgesteld is iit de kommissie van plaatsing en bijgevolg ook in den jurij gelast met aan liet staatsbestuur voorstellen van aankoop, vergelding en aanmoediging te doen, bij gelegenheid der aanstaande Brusseische tentoonstelling vaa Schoone-Kun- «ten. Aanhouding. Maandag, 17 dezer, is alhier door onze policie aangehouden zekeren Th. Deconinck, klakkenma- ker, wonende in den Doorgang. Ten 1 1/2 ure namiddag was hij ineen gevorderden staat van dronkenschap in den Korten iieersch, eu pakte daar de peerden vast van Mevr. Cardinaal het ging zoover dat men hem van onder dezelve moest trekken, wilde men groote ongelukken vermijden. Toen de policie ter plaats kwam, was hij bezig met bellen, lawijt te maken aan In l huis van M. Alpb. Vandenpeereboom. Men heeft hem dadelijk aangehouden en hem naar de verzeke ringzaal (de Beurs) gebracht. Onder weg heeft liij harde tegenstand geboden aan de policie die hij op den grond heeft geworpen. Proces-verhaal is uit dien hoofde tegen hem opgemaakt. Wc Noodklok! - Dinsdag, ten 11 1/2 ure's voor- noens, liep iedereen door onze straten zich afvragende waar het brandde Di ij kloppen waren gegeven door onzen toren wachter, die dag en nacht over de stad waakt. Toen de pompiers om inlichtingen gegaan waren, vernam men dat het vreemdelingen waren die op den toren geklom men zijnde om de omstreken te beschouwen, het mecanisra der noodklok gestudeerd hadden, zonder te letten dat zij daar mede eene heele stad in rep en roer brachten Stail«horloïte. - Sedert deze week is men bezig in den Halletoren met het oud uurwerk weg te nemen en een clektrieke horlogie te plaatsen. Ten einde onze inwoners niet zonder het uur te laten, er is een man gelast allen uren en halve uren met de hand te sla gen. Aardig is het wanneer de wachter op S' Maartens-toren het teeken geeft dat hij het uur hooren slagen heeft toen dezen op de Halle-toren nog geen teeken van leven geeft, doordat de twee uurwerken die hun moeten geleiden niet juist gaan dan wanneer het Woensdag noene was sloeg het levendige uur werk dertien Nog een voorteeken der rutteling voor de kalholijken in de Kiezing van 1 Juli aanslaande. Rftwcmlnjcn. - Bij koninklijk besluit van 12 Juni zijn benoemd Hypotheek-bewaarder te TJperen, de heer De Vliegher, ontvanger der registratie en domeinen te Crüishautem Ontvanger der registratie en domeinen te IJperen, de heer Hanssens, verificateur van 2° klas te Gent. ftlnziek. - Zondag, 23" dezer, ten (i 1/2 ure, zul len de volgende stukken uitgevoerd worden door hel Muziek korps der Pompiers in het lokaal der Concorde (buiten stad). 1° Ouverture Festival, Leutuer. Pot-pourri d'Anna Bolena, arr. Ch. Otto, Donizetti. 3" Praises au champagne, Valse, arr. Ch. Otto. 4° Pot-pourri sur Jerusalem, Verdi. 3° Air varié, pour Tuba, Moerman. 6° Folka-Mazurka, Zu ch. Poperinghe, 20 Juni 1872. Liberale JSaafschappij van Poperinghe, Algemeene vergadering van 18 Juni. De zitting, bijgewoond door bijna een honderdtal leden, werd geopend door de mededeeling eu de aflezing van eenen brief welken M. Alph. Vandenpeereboom aan de Maatschappij toegestuurd had om zijne erkentenis uit te drukken over de krachtdadige medewerking der liberalen van Poperinghe aan den goeden uilslag der kiesworsteiing van 11 Juni. Deze afle zing werd met de gretigste belangstelling aanhoord en met eeustemmigen geestdrift toegejuicht. Onmiddelijk daarna ging men over tot het dagorde welk den keus bedoelde van dertien kandidaten voor de kiezing van den Gemeenteraad, vastgesteld op 1 Juli aanstaande. De heer Voorzitter, M\ Van Merris, het woord nemende om de belangrijkheid te doen kennen der aanstaande kiezing en om de titels te doen waardeeren welke de voorgestelde kandi daten aan het vertrouwen van het kiezerskorps aanbeveelden, breidde zich bijzonderlijk uit op de kandidatuur van M. Lebbe-Batcnian, als zijnde de eenicje kandidaat aangewerfd builen de leden der Maatschappij. Daar dit geval bij uitzonde ring en onder zekere waarborgen door het reglement voor zien is, de heer Voorzitter heeft verklaard dat M. Lebbe onder alle opzichten hel vertrouwen der Maatschappij weerdig is, dewijl hij in alle omstandigheden onbetwistbare bewijzen ge geven heeft van zijne verkleefdheid aan de liberale opinie. Tot bevestiging hiervan deed hij opmerken dat deze voorgestelde kandidaat, in zijne hoedanigheid van gemeenteraadsheer, zich steeds bij de leden der oppositie gevoegd heeft 0111 alle mis bruiken te bestrijden en te protesteeren tegen alle maatregels die aan de belangen der stad konden nadeelig zijn. Hij herin nerde bijzonderlijk eene merkweerdige zitting van den Ge meenteraad in dewelke, ter gelegenheid van de beraadslaging over hel budjet van het armbestuur, deze heer in krachtdadige woorden de doenwijze schandvlekte der leden van dit bestuur die jaarlijks eene som van 7 of 8,000 francs in rekening brachten zonder de uitgaven hiervan door de minste bewijs stukken te kunnen verrechtveerdigen, welke som in drij jaren 24,000 francs uitmaakt. Deze verklaring heeft iedereen ten hoogste voldaan en is met gemeene goedkeuring toegejuicht geweest. Na deze uitleggingen werden eerst de drij uittredende leden die aan de liberale opinie toebehoorden aan den keus der maatschappij voorgesteld, als weerdig van hun mandaat te zien vernieuwen, en, tot vervanging der vier afgestorvene leden en der zes overblijvende raadsheeren zijn er tien nieuwe kandidaten voorgedragen geweest welke, gelijk de drij voorgaande, alle waarborgen opleveren van rechtzinnige verkleefdheid aan dc princiepen van vooruitgang en van al gemeen welvaren. Deze kandidaten één voor één volgens alphabelische orde afgeroepen zijnde, worden eik afzonderlijk aan het onderzoek in de diskusste der vergadering onderworpen maar niet één van hen is het voorwerp geweest van de minste tegenkanting, cn elk is op zijne beurt met eenparige stemming en algemeene toejuichingaanveerd geweest. Ten dien gevolge zijn de dertien navolgende persoenen als kandidaten der liberale Maatschappij uitgeroepen AI. B. M. Degrendel, den wensch uitgedrukt hebbende van, ingezien zijne hooge jaren, zijne kandidatuur af te staan ten voordeele van liet jongere geslacht, zal waarschijuelijk door een anderen kandidaat, toebéhoorende aan de liberale gezindheid, vervangen worden. Mijnheer, Kern mei, 15 Juni 1872. Algemeen lijk hebben de kiezingen veel werk geleverd aan onze brave builengeestclijkcn. Ilier op onze parochie heeft M. de onderpastoor voorzeker nietten achteren geweest om tegen de kandidatuur van M. Vandenpeereboom te werken; maar ik mag het met fierheid hier neerschrijven, geen oprechte Kemmelnaar heeft het oor geleend aan zijnen praat. Hier niet kunnende landen hij is in eene aanpalende gemeente op kiesronde gegaan, maar daar wachtte hem een ander af front. Zijne Collegas in den Heere, hem ziende op hunne pa rochie, trachtten te weten wat hij er kwam doen, en zoohaast zij het fijne der historie wisten zochten zij hem dadelijk op en lieten hem in korte en beleefde woorden verslaan dat zij mans genoeg waren om alleen het kieswerk op het dorp te beloopen, en onzen kapellaan mocht feestelijk afmarcheeren. Ik maak u met deze bijzonderheid bekend, Mijnheer, om het publiek te bewijzen wat uitgestrekte kruisvaard tegen onzen eerlijken en schranderen volksvertegenwoordiger SI. Vandenpeereboom op alle gemeenten ingericht was. Outv., M., enz. X. N. B. Brieven zonder handteeken kunnen in ons blad niet overgenomen worden, daar de Redaktie geen hoegenaam- de verantwoordelijkheid op haar wil nemen. Het geheim is gewaarborgd. MENGELINGEN. En men zegt ton dat m; molenaars dieven zijn In eene peerdensmis was er een nieuwe knecht in dienst. Een landman boodt zich aan met zijn peerd om er twee nieuwe ijzers te doen opzetten. Toen de zaak effen was zegde de boer tegen den knecht Zoo 'k gaan ik daarmêe; zeg aan den baas dat hij het op de rekening zette. Goed, 'k zal daddedoen. En dc boer vertrok met zijn peerd. Toen de baas in de smis kwam zegde hem Jan Baas, er is daar 'nen boer gekomen met zijn peerd om er twee nieuwe ijzers op te zetten, hij is vertrokken en heeft wel zijne komplcmenten gedaan en gezeid dat gij op het zijne rekening zoudel stellen, -En hoe is zijnen naam? -Maar baas, hel is nog maar van gisteren dat ik hier beo, hoc wilt gij toch dat ik n dereen kennen Het is waar. Maar ik kan dit toch niet verliezen. Wat nu daarmêe gedaan, baas Bah! dat is niets! ik zal twee ijzers op de rekening van al mijne klanten stellen. Alzoo ben ik zeker van dendienen niet te missen Nos Gravures: Tilff prés de Liège. Le chat sauvage. Les ïles du Rhin. La terrasse de l'ancienne abbaye de Ve- zelay (Vonne). Machine a perforer, employée au perce- inent du Mont-Cenis. Texte: Causerie. Le centième anniversaire de TAcadémie royale de Belgique. Correspondance dc Russie. Souve nirs de l'Eifel. Le maitre du ChAteau Sombre. Mceni's féodales. Suite et fin. Une vieille loi anglaise, vivante et oubliée. L'héroïne du mal. Suite. Veuruc. Per hectoliter. 12 Juni. 19 Juni. tot.lot - 12- 20- Tarwe (nieuw) Tarwe van fr. 55- Rogge Sucriocn Haver Boonen Uortrijk. Witte tarwe fr. 24 Roode tarwe Rogge 14 a Haver 9 07 h Itomtselare. - Zaai-tarwe fr.a Nieuwe tarwe Oude tarwe Roode tarwe 58 34 25 19 12 19 Juni. 10 1 13 56-50 24 19-50 14 22 Rogge 52 a 55 19 a 19 30 Koolzaad-olie p. 103 kilo. Koolzaad-olie, fr. 82 50 a Lcuvcei Per Nieuwetarwe fr. 51 73 a Oude tarwea 19 75 ii 5 16 23 3 14- 22- Per hectoliter. 17 3 26 Roode a. 100 k 10 311 3Boter p. 1/2 k. 113 3 1 36 Eieren per 25 O Peerdh.p. h.a Per 100 kil. 18 Juni. 3 Haver 17 3 35 50 a 54 50 Boonen, fr. 19 3Aardap. 100 k.10 a 12 Boter p. kilo 2 72 a 2 90 1 90 3 2 09 18 20 Rogge Boekweit Haver Lijnzaad-olie p. 103 kilo 84 3 100 kilo 17 Juni. Aaidapp. fr. 9 50 3 Boter, de kiio 2 20 a Eiers, de 26 1 82 a Koolzaadolie 82 a Lijnzaadolie 85 3 IJPEKEBJ. AARD DER GRANEN ENZ. 15 Juni. 22 Juni. verkochtte k waniileit. inklrjonpr. p. iOUkiio. verkocht le kwantiteit. mifïdcnpr. p. 100 kilo. Tarwe 25.300 35-00 32,400 32-75 Rogge 5,800 19-23 11,400 18-25 Haver 400 18-50 2,400 17-73 Erweten 600 19-75 900 18-87 Boontjes 1,300 18-73 2,100 18-75 Aardappelen 5,000 1 1-50 6,000 8-50 Boter 250-00 260-00 De prijs van het menagie-brood, voor de weck van den 23" tot 30° Juni is gesteld aan 32 c. per kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 3