Een traan op het Nieuwsblad l Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. loof mag geenon wijn kei zijn, of het verliest van zijne grootheid, van zijne weerde Kooit schooner huize heeft de klerikale partij gekregen, dan Maandag laatst. Ook het kon niet anders. Ileefl men nog drolli- ger lijst gezien. Buiten dit, het weldenkende volk kan zich wel éénmaal laten vange door alle slach van leugens: maar als het er op aankomt, Z'en horken niê rneè en je krijgt azoo 'en huize! Dat zal julder leeren EEN UITSTAPKEN NAAR ELVERDINGHE. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. WUIv NOOR 'en RlIZE Maandag, van li ure 's avonds stroomde er eene groote menigte van alle standen naar het huis van M. den Burgemees ter, om hem te gaan gelukwenschen over den schitterenden zegepraal die de liberale partij te lJperen kwam te behalen. Sint-Sebastiaan, de liberale Associatie, de Koormaatschappij, de Lyre, de Sterre, enz., waren als bij looverslag als verga derd men deed verschillige aanspraken, het muziek der Stads- School speelde de Brabanconne en een oorverdoovend houra begroette onzen welbeminden Burgemeester. "s Avonds, op de Groole-Markt gaf de muziek der Pompiers serenade, eenealgemeene verlichting, het spelen van 't karillon, en de volksblijdschap gaf aan IJperen een feestwezen als op de gelukkigste dagen Als men de uitslag onzer kiezingen wel naargaat men mag zeggen dat M. Yandenpeereboom maar alléén meer IJperen vertegenwoordigd, doordien II. Biebuyck, Volksvertegenwoor diger, de drij Provinciale Raadsleden, maar een derde der stemmers bekomen hebben en een derde is verre van de meerderheid. Buiten Poperinghe, Wervick en Proven, die er leelijk de boter uit slaan, heeft geheel ons arrondissement eene redelijke les aan onze politieke tegenstrevers gegeven maar eene plaats die de eer wegdraagt van de Kiezing die in geheel Beigie gedaan zijn geweest, isMeessen. Geheel de liberale lijst is met eenparigheid, min eene stem herkozen geweest. Men zegt dal de pastor, de kappellaan, de koster en het serpent der pa rochie gaan stemmen zijn, zoo dus er zijn er drij van die vier die voor de liberalen gestemd hebben 'k Wil in hunne plaats niet zijn. -Viva Meessen c Zoo, 't is al gedaan Geen hope, geen hope meer Wat de Kiezers hebben kunnen weèrstaan aan een artikel gelijk dal van het Nieuwsblad van Zondag laatst! Beroofd hebben zij moeten zijn van alle menschelijke gevoelens om, na het lezen van dit merkweerdig gewrocht, niet eenpariglijk geloopen te zijn naar biecht en communie, den deken in triomf gedragen en daarna geheel de katholieke lijst te kie zen zonder een' stemme te geven aan de liberalers, een- of tweetahders 't is gelijk Ach IVieuwsbladje, mijn vriendje! Wat zijt ge toch ellen dig I Schoon hebt gij de treffr.lijksle en eerlijkste burgers der stad te hoonen en te bespotten in eene taal die geen zakkedra- ger zou durven gebruiken; niets te doen gij moogl oude koeien uit den gracht halen en er olifanten van maken en mets op de kandidaten wetende die tot hunnen lof niet strek ken zou, moogt gij om hen te raken op een ander slaan 't is al, 't is al verloren De IJperlingcn kennen n te wel en zij komen van 't u le bewijzeq. Oordeel zelve nu of uwen heiligen en christelijken schrijftrant indruk op de gevoelens maakt: Gij ziet welken prijs men aan uwe proza hecht. Mochte deze les u tot nut en voordeel strekken Mochtet gij, NieuvMladje, toch verstaan dat men somtijds de kans mist niet een ander le nieten met zijne eigene el, en als men wil in de lucht spouwen men toch moet trachten het in het aange zicht niet wéér te krijgen. Dank, Nieuwsblad jedank Tegen de naastvolgende Kie zing en in tusschentijd van nog wat artikeltje, gelijk dit van Zondag laatst zult gij zulkdanigen invloed bekomen op al wat treffelijk is, dal hel genoeg zal wezen door u gelasterd te zijn om gekozen te worden, en dat de toekomende liberale kandidaten u zuilen komen schoone spreken om dat gij ze wel zoudl willen wat aan stukken trekken (Ingezonden.) IJperen, Gsn Juli 1872. Sirtau'iHaaSsichapplji. Het is op Zondag, 21"° dezer. dat deze Maatschappij naar Dunkerke een uitslapken doet. De hoeren honoraire leden die zouden wenschen deel aan de reize te nemen zijn verzocht ziel) te willen aangeven hij Mijnbeer Julius Cordonnier, secretaris der Maatschappij. Eene kommissie der koormaalschappij bestaande nit. de heeren Voorzitter en bestuurleden ten getalle van zes zijn Vrijdag laatst van IJperen vertrokken om naar het kasteel het Couthof, bij Proven, een adres van deelneming te gaan dra gen, aan hun beschermlid den edelen heer Baron Mazeman de Gouthove, Senateur, die door eene ongehoorde werking van eenen uilzinnigen kappellaan, geholpen door eene verdvveepte bevolking, het slachtoffer geweest is eener snoode ondankbaar heid, door den 1 Juli laatst zich, na meer dan 50 jaar, uit het Gemeente-Huis als Burgemeester gedreven te zien. IJperen, 4 Juli 1872. Mijnheer Senateur, De ondergeteekende Uitvoerende Leden der Koormaalschap pij van IJperen, komen u verzoeken, hunne deelnemende ieedgevoelens te willen aanvoerden ter oorzaak uwer niet herkiezing in den Gemeente-Baad van Proven. Deze onnoemlijke daad gepleegd door de Kiezers eener gemeente welke gij sedert meer dan 50 jaar zoo wijslijk en mild bestiertdeze daad van snoode ondankbaarheid gepleegd door de inwoners eener gemeente welke gij nooit opgehouden hebt met uwe weldaden te overladen, bedroeft en veronlweer- digi ons ter zelfder tijde. Want, Mijnheer Senateur, de leden der Koormaatschappij, zijn u allen even verkleefd en zullen nooit vergeten de gevoe lens van toegenegenheid en ondersteuning welke gij hun toe draagt zij zullen u altijd een dankbarig hert behouden. Ontvang, M. Senateur, met de uitdrukking onzer diepste leedwezen de verzekering onzer bijzondere hoogachting. (Volgen de handteekens). Aanslng. Eene poging van aanslag op de eerbaar heid is maandag, len juli, ten 4 ure 's namiddags, gepleegd geweest in den Pubheken Hof, op een meisken van 10 1/2 jaardoor zekeren Jules Ilesselkleêrmaker, oud 20 jaar. Het gerecht heeft de zaak in handen en de plichtige is op vlucht. Ongeluk. Den 2C" dezer, ten 2 ure namiddag, is de genaamde Renilde Ghisquière, oud 6 1/2 jaar, geboren en wonende met hare ouders op Sint-Jacobs, IJper-buiten, ver ongelukt. Het arme schepselken al spelende met andere kin- ders op eene storl-kar welke tegen den muur stond, is door het vallen derzelve aan het hoofd geraakt'en ter plaats dood- geslegen. C.vwcormk Einstein. Heden Zondag geeft 't Muziek dei- Pompiers eene schitterende serenade in den hof der Concorde, buiten de Meenenpoort. Gedurend de stukken, zullen er drij overschoone Ballons opgestegen worden. Het buitengewoon schoon weder laat ons toe te voorzien dat het builen lokaal moeite zal hebben al de bezoekers te bevatten. Luisterlijke intrede door den Graaf Alfried de Laubespin en de Gravin Maria d'Ennetières-d'Huist en van het Heilig Roomsch Rijk,zijne gemalin, te Elverdinghe, den 4 Juli 1872, ten 5 1/2 ure 's namiddags. Eerst had men eene groep peerdemannen in hofjonkers verkleed, onder het kommando van kapitein Accou, die hel edele paar le gemoed gingen tot aan de gemeente Brielen een weinig opperwaarts naar Elverdinghe werd er hun een overheerlijke ruiker door een voorname nijveraar van IJperen opgedragen. De ruiker was vervaardigd door MejufferSidonia Siam, bloemcnmaakster ter Kaai (bij IJperen). Aan de Krikke gekomen, alwaar hun een talrijke stoet af wachtte, werden zij door de verschillige hoofdmannen dei- gilden verwelkomd; van daar stélde de stoet zich in beweging en vertrok naar Elverdinghe, onder de volgende schikking Een muziekkorps, onder hét geleid van Maestro Jan Een groep mannen te peerd samengebracht en onder het bevel van Mr 11. Vermeulen De Vinken- en Duivengilclen Het gild van S' Sebasliaan, ontrolde vaandel vóórop, nog voorgegaan van trommelen fluit, en de schoolmeester gebo gen onder eene lading medailjen; Het Magistraat der gemeente Dan eene praalkoets, de wapens van 't huis dc Ranchicourt dragende, waarin liet edelpaar Graaf en Gravin de Laubespin gezeten was. Geheel de gemeente was beplant met sparren en groen. Zegebogen en Chineesche ianteernstransparanten en jaar schriften verwelkom-opschriften en eene massa kaliko. Dan was er eene marionet die een kiokkengespel in beweging zet te, het karillon van Sint-Denijs verbeeldende, dit vernuftig uitvindsel was vervaardigd door een zekere De Zeure de vol gende letteren stonden van onder te lezen 5Ir le Comte Mm0 la Comlesse Je sonne pour vous entree 'k Kan niet wel francée Pour a vous parlée Et je vous complimenlée Gedurende geheel het feest doorliep een muziekkorps de verschillige straten der gemeente, al spejende Ja ritje komt de Torrepoort in, enz. Ten 7 ure zagen wij eene bende zwarten uit een poortje der Veurncstraat sluipen en al hup pelen het muziek volgen, 's Avonds algemeene verlichting. En 's nachts, bal overalin S' Jooris, den Hert, de Kroone den Engel, overal stroomde den nektaar ter eere van 't üeVe paar Van den 28" Juni tot den 5" .tuil 1872. rnwmBT™ Mannelijk geslacht 1) GEBOORTEN Vrouwelijk 4j te zamen, h. Fernagut, Desiderius, landbouwer, en Vermeersch, Lcoma, zonder beroep. Baeven, Floribertus, koetsier, en Vanasch Maria, kamermeid. Leupe, Henricus, hovenier, en Marre- cau, Helena, werkvrouw. Tierssoone, Amelia, 72 jaren, herbergierster, echtgenote van Jacobus Volbout, Brielen-nevens-Ypre. Vanhoutte, Leonardos, 69 jaren, echtgenoot van Barbara Duitschaever, Lange-Thouroutstraat. Ricquiere, Karolus, 48 jaren, ho venier, echtgenoot van Rosalia Leroy, S' Jacobs-n.-Ypre. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, i. Vrouwelijk geslacht, 4. tezamen li. Men schrijft ons uit.Proven Alles is volbracht, Provenaars! Na meer dan 50 jaar geno- tene weldaden; na M. den Baron Mazeman uit erkentenis der tig jaar voorgestaan en verdedigd te hebben, komt er op eens eene venijnige slang, met nameLampe, onder u, die door haat en wraakzucht in u\ée herten de snoodste ondankbaarheid blaastdoor zijne berekende sluwheid is hij toch zoover ge komen u den weldoener te doen versmaden die van Proven de best bestierde gemeente des arrondissements gemaakt heeft; den weldoener waaraan gij of uwe ouders hun tcgenwoordi- gen stand in de wereld verschuldigd zijt; den weldoener, den vader der arme en ongelukkige Provenaarsdie, na in uwen dienst oud en grijs geworden te zijn en tot werken onbe kwaam door hem in bunne oude dagen gevoed en onder houden worden. En gij hebt de hand geleend aan zulke snoodheid! Gij hebt uwe gemeente onverbiddelijk geslacht offerd uwe instelling vernietigd, het brood en den onder stand aan arme brave lieden ontnoemenEn dezen onder u die door M. Mazemau van hoon en schande bevrijd werden, hebben het nu vergeten omdat zij denken hem nooit meer noodig té zullen hebben! Zulke handelwijs roept wraak En toen de welverdiende straf over de gemeente Proven zal nederstorten toen gij zult zien wat lafhartige daad gij be gaan hebt, niet naar een onderpastor te luisteren, die zijne plaats verdient in een gezondheids- of ander huis, omdat hij alzoo door drogredens de schande en de armoede op de ge meente gebracht heeft, dan zullen uwe oogen opengaan en dan zult gij den afgrond niet meer kunnen nieten waarin gij gestort zijt En meent gij dat Lampe, de oorzaak uwer smart en ellen den, met li de straf zal deelen? Neep De bisschop van Brugge' zal hem voor zijne heldendaden ergens eene plaats van pastor beschikt hebben. En wie weet of die pastor alsdan, zich in weelde badende, in zijn vuistje met uwe ellenden den spot niet zal drijven! Kemmel, 5tn juli 1872. Mijnheer de uitgever der Toekomst, De kiezing van maandag laatst heeft eene groote béteekenis. Niet alleenlijk moeten de dikke koppen der ullramönlaarische partij hunne matten oprollen maar de kleine gemeenten ook hebben bijna algemeenlijk tegen hunne pastors en kapellaaiis gezegd Wilt gij voortaan geëerbiedigd worden wilt gij het geloof, dat door uwe schuld bijna ten onderen is gegaan, hei-opbeuren; wilt gij in een woord, eene scheuring ontgaan die andersindts onvermijdelijk zou worden? Eb wel houdt u in het toekomende als ware vertegen woordigers van eenen God van liefde en verzoening; bewerkt de eendracht onder de menschel)stort balsem op hunne wonden, geeft troost aan de ongelukkigenonderwijst de jeugd in de edele grondstelsels van ons geloof; maar onthoudt u van politiek laat de Burgmeester en andere bestuurders meester in het uitoefenen hunner bediening, gelijk zij het met u doen, en een tijdstip van geluk wacht ons! Alzoo is het te Kemmel gebeurd, de stembus heeft dit alles gezegd en de negen liberale kandidaten zijn op weinige stemmen na, met eenparigheid herkozen. Zoo dus agtooc a-u. Poperinghe, 4 Juli 1872. KIEZIXG TAN POPERINGHE. De poperingsche meerderheid heeft maandag lactst bewe zen dat zij slimmer en verstandiger is dan de inwoöners van Brussel Antwerpen Mechelen Leuven GentLuik Mons, Doornijk, Audenaarde Brugge OostendeIJper Veurm', NieupoortDixmude en van bijna al andere sleden van In' land. Overtuigd dat het grootste geluk van den mensch be-

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2