Verschilligc tijdingen. Sommaire du numéro du 6 Juiliet, de 1'Illustration Eüuopéenne. Une Exposition Universelle et Internationale d'économie domestique aura lieu au Palais de l'In- dustrie a Paris. Cette Exposition sera ouverte du 28 Juiliet 1872, au 13 Novembrc de la mêrne année. Les personnes qui désirent y envover des pro- duits, sont priées de s'adresser au Secretariat de la Chambre de Commerce d'Ypres, oü des renseigne- ments leur seront donnés. Kempz. slaat in de zaligmaking van zijne ziel, zij heeft al de wereld- sche en stoffelijke belangen der stad geslachtofferd aan het welvaren der religie en aan den zegepraal der H. Kerk. Zij had liever te zeggen Zalig zijn ze die arm van geest zijn want het rijk der Hemelen behoort hun toe, dan de helsche kreten van communale-vrijheid en van vooruitgangdie men in andere steden hoort Weèrgalmen, na te volgen. Het is dan niet te verwonderen dat de liberalen hier een zwaren klop gekregen hebben, want, als men te doen heeft met een volk waarvan de groote meerderheid arm van geest of redeloos is en onder hetwelk behalve de vreemdelingen, zich maar weinige mannen bevinden die eene voldoende ge leerdheid bezitten, al ons strijden tot deszelfs ontvoogding moet vruchteloos blijven, en al onze oproepingen en pogingen om van eene boerenparochie eene stad te maken kunnen maar het uitwerksel hebben van eene predikatie in de wildernis. Dit is bewezen door den uitslag onzer kiezing welken wij hier laten volgen Getal kiezers 756. - KLERIKALE LIJST Devos-Vandenbussche Berten, notaris Policy, disc h meester Vandonberglie-Fraeys Dewulf, (loktor Van Renynglie-Deslée Billau, Benoit Baeekeroot, Fr Vandenheyde doktor Vantoursdisclimeesler Debaene, landbouwer Decorte, landbouwer Lebbe-Baleman (als klerikale kandidaat) Volstrekte meerderheid 379. LIBERALE LIJST. 455. Rommens, hoppehandelaar 453. Van Merris, Jules 451. Marant-Doom 450. Roelens, Jean 448. Dhondt, vrederechter 446. Lecluysedoktor 442. Quaghebeur, landbouwer 441Vandenboogaerde, oud no- 439. taris 439. Boucquey, V., landbouw 436. Dekeyser-Courtois 431. De Poscb, Hippolyle Vandooren, boppehandel. 115. Lebbe-Bateman (als liberale kandidaat) 329. 326. 324- 321. 316. 312. 312. 308. 308- 306. 302. 302. 292. Zoo men ziet, de kiezers hebben niet alleen, tegenstrijdig- lijk aan hunne voorgaande princiepen, aan twee jonge vreem delingen den voorkeur gegeven op M. Van Merris en M. Roelens, maar zij hebben nog den minstbegunstigde der klerikale kandidaten, die den ouden karton is van M. Lebbe, met meer dan honderd stemmen verheven boven dertien der treffelijkste, der bekwaamste en der dienstwilligste persoonen der stad, terwijl zij ten zelfden tijde 31. Lebbe genoodzaakt hebben in den Gemeenteraad te zetelen nevens zijn gewezen stalknecht. Indien II. Lebbe, na eene liberale kandidatuur aanveerd te hebben, de katholijke kandidatuur die hem naderhand aan geboden was, verstoeten had, zijne persoonlijke weerdigbeid zou nu niet te lijden hebben, en hij zou met eer gevallen hebben in gezelschap van deftige en rechtschapen mannen. Ook zou hij, met de 707 stemmen die hij in de twee kampen bekomen heeft, de laatste plaats niet bekieeden in ieder kamp, en hij zou zich in gecne positie bevinden die men maar in het iaud van Coppernolle kan behouden. Deze uitslag der kiezing is voor Poperinghe een ongeluk dat de inwooners later zullen beklagen. Eene administratie zonder oppositie in eene stad die boven de 400,000 franks schulden heeft, en bijzonderlijk eene verwarde administratie gelijk die van Poperinghe kan maar, gelijk eene verwarde garenhasp, ontuesteld worden door een groole snijschaar, die al de administratieve takken in korte en lange eindetjes zal snijden en wij wenschen de katholijke meerderheid geluk over de goede snijders die zij hiertoe gekozen heeft. Wat ons aangaat, wij zullen onze tegenstrevers den hutse pot laten koken gelijk zij hem eten willen, en wij zullen altijd mogen zeggen dat indien hij verbrand smaakt wij er de schuld niet van zijn. De katholijke kiezers die Pé Corte boven 31. Van Merris, 31. Roelens en 31. Lebbe gesteld hebben, hebben juist het tegen strijdige gedaan van hetgeen de intresten der stad vereisebten. De zwaarste grieven waartegen die drij raadsheeren altijd ge streden hebben en aan welke wij sedert verscheidene jaren genoegzame ruchtbaarheid gegeven hebben, waren de tripo- tagien en de deficielen van het Bureel van Weldadigheid die, jaarlijks groote stadssubsidien vereischende, als een knagén- den worm de finantien der stad verslonden. He welin plaats van de verdedigers der schatkist te behouden, de kiezers heb ben integendeel twee van die tripoteurs, die men dischmees- lers noemt als raadsleden gekozen, welke voortaan in den Gemeenteraad hunne apothrkersrekeningen aan hunne eigene goedkeuring zullen voor Ie leggen hebben. Deze beklagelijke toestand is het gevolg van de losbandige vrijheid van den predikstoel, en van bet misbruik welk onze gekruinde mannen dagelijks maken van den godsdienst. Niet alleen men heeft liet volk wijs gemaakt dat de liberalen kei lers waren die den oorlog voerden tegen God, en dat alvvie voor die slechte bende stemde verdoemd was; niet alleen men heeft de liberale kandidaten uitgemaakt voor verdedigers der slechte zeden, terwijl de poperingsche lucht nog stonk van de vuilpottciijen der Bijtende Grenadiers, der flambeeuw- dragers en der venijnzockers; maar onze kapellaantjes hebben hunnen godsdiensligen en zede-lijken ijver zoo vei- gedreven dal zij aan sommige boerinnen den raad gegeven hebben van met hunnen man niet meer te willen slapen indien hij voor de liberalen stemde. Indien de Poperingsche Kiezers liever tc luisteren hebben naar de lasteringen van eene bende zwarte vreemdelingen dan naar de raadgevingen van hunne volkmionende stadsgenoo- ten, dit geeft ons de maat van hun vernuft en van hunne scherpzinnigheid. 't Geen ons vertroost in onze nederlaag 't is dat v. ij het ver licht en redenerend gedeelte der bevolking met ons hebben en dat wij maar door het redeloos veeverblind door het fanatismus, miskend zijn geweest. Indien het oud kiezerskorps van 40 francs, die maar 400 Kiezers telde, nog bestond, wij zouden dezen maal gezegepraald hebben, gelijk de laatste Kiezing voor 31. Alpli. Vandenpeereboom het bewezen heeft; maar wij zijn bezweken, onder eene meerderheid ten grootsten deele samengesteld uit krelins, dweepers, valschaards, hijpo- krieten, spekulateurs vuilaards, gierigaards, karotetrekkers, verraders, bedriegers, baaizoekers, van mannen zonder trouw, zonder woord, zonder eergevoel, met een woord uit al wat het onderwijs of de opvoeding nog niét geschaafd heeft en waaruit de verachtelijke faam gesproten is weike Poperinghe, tot zijne eeuwige schande, door gansch het land geniet. Wij vernemen dat 31. Berten voornemens is al de fonction- narissen en werklieden der stad die volgens hunne convictie gestemd hebben ten voordeele der liberalen, van hunne bedie ning af te stellen. De lanteerenkuischer Henri Peulevin is het eerste slachtoffer geweest van dezen katholijken maatregel. De groote dagbladeren melden dat de liberalen in bijna al de steden en landsgeineenten gezegepraald hebben, en dat de katholijken maar meester blijven in eenige steedjes en paro chiën van Vlaanderen ivaar de onwetendheid en het fanatis mus nog dominecren. Dit is waarlijk geen vleiend compliment voor Poperinghe. X. Met ICD juli zijn in Belgie verschillende nieuwe bepa lingen in werking gelreden, betrekkende het telegrafisch verkeer, zoowel in het land zelve als met het buitenland. Tot nog toe moest voor iedere 20 woorden I halve frank worden betaald thans is voor de eerste 20 woorden 1 halve frank verschuldigd, doch verder voor ieder tiental woorden meer 25centimen, en niet zoo als vroeger 50 cent. voor iedere reeks van 20 woorden of gedeelten daarvan. De opgetogenheid der liberalen is door geheel 't land on uitsprekelijk. Zij geeft zich lucht onder alle soorten van vor men.De eeneslad geeft liedekens uit,de andere schimpkaarten, van alles wat men peizen kan. Zie hieronder eene doodkaart te Antwerpen in omloop cs ts a o O 22 MENGELINGEN. Henritje, me zijn 'ezet! wuk zeg je da van?... En ik dia meende Burgemeester te zijn! 'k gaan ziek komen! Wuk'ker van zeggen? 'K hen heêl den nacht èjankl peis ne kè, ik die moest Vanheules plekke lièn. En ik die in de jeneverbakjes 'èloopen hèn en met 't klee volk mij zoo gemeene houden hèn! Ha 'k dat èweten Zwijg, 'k en kan ze nie mêe zien. Osje peist dat papa zuk en moeite hee moeten doen om onzen edeldom te kunnen krijgen.- want 'k en ben nu nie meer de klein-zeüne van me grö-vadere die ginter op den hoek ook kotjes verkocht. Kijk I 'k zou stampen van koleère os ik ptize da k mijn salons zoo schoonedoen arrangeeren hèn, en da ze nu niet kunnen dieiie Wuk kout je van edeldom; 'k zijn ik edele en van ieder een ekend bij den edeldom. Zoo daar is min aangelegen aan u dan aan mij van mij zoo kleene te kennen. Wuk 'k zijn ozoo edel of gij, zeker "k zijn ik edel geboren. Ja, je, lijk of je Burgemeester geboren wos! Lop, lop Klaboutter-monnetje, lop zeere na' Brugge, Jop en lat men hoofd gerust mè jouu edeldom en jo'un elek- tie, je zaag me mijn ooren of, 't is oljan 't zelve! Nos Gravures: Thorbeke, ex-minislre de ITntérieur en Hollande. La contravention. Lc musicien ambulant. Les pelits secrets. Texte: Causerie. 3Iusée de lTndustrie. Correspondance de Norwège. L'almanach et l'annuaire. Notice sur Ie mois de juiliet. Les beaux jours. L'homme aimable. L'tié- roïiie du mal. Suite. MiscellanéesMouches etcbevaux. Procédé pour assouplir les ressorts en spirale. IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 29 Juni. 6 Juli. verkocht te kwantiteit. middenpr. p. IQUkilo. verkochtle kwantiteit. middenur. p. 100 kiiü. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardappelen Boter 9,200 4,000 000 800 1,100 2,000 33-00 18-75 00-00 19-12 19-00 9-50 260-00 25.000 10,800 900 2,100 1,100 1,300 53-25 18-50 18-37 18-87 18-62 9-75 252-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van dm 7" tot 14" Juli is gesteld aan 32 c. per kilo. Venrne. Per hectoliter. 26 Juni. 5 Juh. Tarwe (nieuw) tottul Tarwe van fr. Rogge Sucrioen Haver Boonen Rousselai Zaai-tarwe fr. Nieuwe tarwe li Oude tarwe a Rootle tarwe 32 a 35 Rogge 21 ii 22 50 Koolzaad-olie p. 103 kilo. Lij Koolzaad-olie, fr. 83 a Geest. - Per hectoliter. 34- - 57 55 37-50 24 23 16-- 16-50 1 5-75 18 12 14 12 14— 20 90. 19 25 Per 100 kil. 2 Juli. Haver <18 - a 19 a 20 50 Boonen, fr. 20 Aardap. 100 k. 105 Boter p. kilo 2 70 a 2 75 fr. 27 Tarwe, Rogge, Haver, Peerdeboon. 16 Koolz. 100 k 40 L a l-oliep. 105 84 a - li Juli. 00 k.a 15,50 ii 15 75 Koolz. olie, guld 85 a 12 25 a 1 4 75 Lijnolie, a Lijnkoeken, fr. Koolzaadkoek. ii 58 -- Kempkoeken. 84 h 23 a.26 18 ïi 17

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 3