Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. en domme boeren genoeg beeft gevonden om er blinde werktuigen van zijnen haat en vraatzucht van te maken en de gemeente ten onderen te bren gen. Welke de middel is waarmede die valsche gees telijke zooveel sukkelaars heeft bedrogen, is zeer eenvoudig: hij had, door zijnen godsdienstigen in vloed, 22 abonnementen doen nemen aan het Nieuwsblad en had verboden op straffe der hel van de nieuwsbladeren die al de leugens van het vuilbladje wederleggen, te lezen. Noch de drukking op de neiringdoendc personen, noch de beloften der geestelijkheid van de deure des hemels te openen voor al degenen die voor hun zouden gestemd hebben, niets heeft er kunnen aan doen - de lijst van het liberaal kiezersgezel schap heeft met eene merkwaardige meerderheid gezegepraald. De ijverige bezoeken van zekere kan didaten, die van huize tot huize stemmen gaan afbedelen zijn, heeft hun weinig voordeel gedaan in tegendeel, het verzoek van met het verlaten der katholijke lijst, hunnen naam op een liberale bulle tin te laten plaatsen, heeft de verachting dei- menigte gelrokken op degenen die zich laag genoeg hadden gemaakt om hunne partijgenoten, in hun eigen belang, te verraden. DE PENNING DER SCHOLEN. Het gedacht, zegt de Stad Gentvan den Pen ning der Scholen als tegenstander van een Sl Pie terspenning schijnt veld te winnen te Brussel en te Antwerpen. Met weet dat te Gent reeds eene Maatschappij bestaat tot het aanmoedigen van het lager onder wijs. Zij heeft reeds een groot getal beurzen uitge deeld aan kinderen wier ouders dit liet meeste noodig hebben. Dit is echter practisch. Overigens alles wat voor het onderwijs gedaan wordt verdient te worden aangemoedigd en zoodra wij iets zien dat waarlijk nut kan stichten, zullen wij de laalslen niet zijn er den steun onzer publici teit aan te verleenen. En met veel vermaak. 14. IK MOET HET U BEKENNEN. ia. DE KNAAP IS DAAR EEN JONGELING. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. IETS NOOR DE PRO YEN AARS DE LIEERALEN ZIJN GEKLOPT. Zoo leeren de... zwarten...; maar zij dolen, want zonder liberaal bestuur is ieders zaligheid onmogelijk. De uitslag der laatste gemeentekiezingen brengt mede dat de liberalen in 8 hoofdsteden van provincie het bewind in handen hebben En als troost hebben zij Husseltin Limburg Daarbij zijn de liberalen baas in 23 hoofdsteden van arron dissement En de zwarten in 8 slechts. f Laat ze nu maar tellen en cijferen. Zoo liggen de boeken. Zonder te spreken van Ledeberg, Wvnckel,Moerbeke, enz., die meer dan 5000 zielen bézitten. Zonder te spreken van de vvaalsche gemeenten Frameries, Zuareguon, Montigny, Wasmes, Palurages, enz., die meer dan 10,000 zielen lellen. En dan schreeuwen de zwarten triomf Ei wel, proficiat en wel mag het hun bekomen Antwerpen, Brugge, Gent, Brussel, Luik, Arlon, Namen, Bergen. IJperen, IS"" Juli 1872. E^os^sesatïfscBiiiSjfpaJ. - Een echt familjefeest heeft Donderdag laatst bij deze schoone maatschappij plaats gehad. Op uitnoodiging van den heer Voorzitter werden al de werkende leden verzocht een tochtje te doen naarDickebusch- Vijver. Mevr. Aug. Vanden Bogaerde had van haren kant ook uilnpodiginge* gedaan, zoodat bij het aankomen op den dam men zich eensklaps in een allerfraaist gezelschap bevond. Een twintigtal der voornaamste dameri onzer stad waren met hun aangenaam gezelschap het feest komen opluisteren. Na het zingen van twee kooren en eenige andere uitspan ningen, werden de leden vergast met eene fijne bete visch van verschillige soorten en lekker opgedischt. Bij het nagerecht begroetten de leden hunnen Voorzitter met een drijdubbele hourra Na hel Banket liet een aangenaam dansmuziek zijne lieve toonen hooren een bonket werd Mevr. Vanden Bogaerde op gedragen en dansers en danseressen huppelden welhaast op het jeugdige gras. De speelman,gezeten op eene ton, met den traditionneelen pol nevens zich, was onvermoeibaar. Dezen die niet dansten, gingen varen of speelden met de kaart, zoo dat het feest van dicht gezien wel geleek aan een tafereel van den onsterfelijke David Teniers. Zulk een feest, pas de kiezingen voorbij geeft stof tot nadenken, en menigeen met ons zal eene vergelijkenis gemaakt hebben tusschen het genot van vrijheid en weiovereenkomst en de aanblazingen van haat en laster die de dompermaunen niet ophouden onder de meuschen te strooien. liet feest deed ons denken aan de guideu eeuw, welke zon der de domheid der eenen en de hooveerdij der anderen nooit de wereld zou verlaten hebben,; en de mannen die de toovei'kraeht bezitten om door huislijke feestjes voor eenige stonden zulke gewaarwordingen te wege te brengen, hebben recht aan den eerbied eener geheele generatie 1 Reeds laat eindigde het wel gelukte feest. De damen ver trokken in hunnen rijtuigen en de koristen al zingende stap ten vrolijk stedewaars. De intrede in stad werd om elf ure gedaan onder het aanheffen van een schoon pas-redoublé, wonderwel uitgevoerd. EkiiechtJeii-WccsBuiis. - Maandag namiddag hebben de knechtjes van het Weeshuis een uitstapje gedaan naar het buitengoed van den heer Voorzitter der Burgerlijke Godshuizen, M. Carton-IIynderick. Deze ouderlooze kinderen vinden in dien menschenvriend een tweeden vader die alles aanwendt om hun lijdelijk geluk te verzekeren. Bij het nuttige voegt hij nog het aangename en zoo komt het dat die belangvolle weezen meer dan eens bij hem uitgenoodigd worden om een namiddag in feest en ver maak te gaan doorbrengen. Ik moet het u bekennen, sprak Jan mijn kameraad, Hoe 't in die groote wereld zoo waait en draait en gaat Soms op het feest eens rijken, men noodigt ons er licht, Niet ons, maar 't gouden plaatje dat op de schouders ligt Niet ons, maar wel de plunje die er wat luister brengt, Bij 't glanzend licht der luchters dat door de zalen dringt. En als liet maandgeld op is, het uurwerk aan den paal, Dan gaan wij uit verveling naar 's rijken gouden zaal. Want't is een zedenstudie, zoo indrukvol, zoo wijd, Te zien hoe m'in die wereld een winteravond slijt Te zien hoe een rijk mensch soms in eenen enklen nacht, Het geld (dat honderd lijders kan leven doen) versmacht, In wilde brasserijen, in hoogmoed overdaad Als nevens zijne deur soms vervriest een arme op straat. Het goud is daar de konmg, de koningin heet pracht, En ider buigt voor "t paar zich en voor die loovermachf. Vermomde en nietvermonide het rolt er al in feest, Zij die er ongemaskerd voorbijgaan zijn ;t het meest. Wat in de plooi der ziel ligt, dat. dekt vermomming niet Of 't lijden is of strijden, of 't lust is of verdriet Wat in het harte schuil ligt, dat dekt geen masker toch, Wie kan op 't aanzicht lezen: oprechtheid of bedrog De knaap is daar een jongling de jongeling een man, De kaalkop zweert bij God er dat hij nog minnen kan Daar maken de ouders zelve voor zoon en dochter 't hof, Want welke moeder spreekt niet van heuren losbol lof? En droomt geen huwlijksplan reeds voor 't poesje dat'(gesticht Pas uit is, en ten bal slechts haar eersten stap thans richt. De maaagd heeft moeders lessen in geenen deel van nood' Hoort hoe zij haar vriendinnen het jeugdig hart ontbloot Een jonker wil ik minnen, die machtig is en rijk, Een ouden of een jongen, dat is mij al gelijk Een die ais koninginne te huis mij tronen iaat, Cf me in een gouden tweespan doet rollen langs de straat En die zich nimmer aantrekt met wie ik jok of spreek, En die mij naar het bal leidt, naar paardespei en preek En d'e mij van de mode Iaat volgen toon en gril Die raadt mijn minste wenschen, volbrengt mijn kleinsten wil; Zoo 'n jonker wil ik krijgen of 'k wil er nimmer geen. En 't meisjen akius sprekend, drong door de dansers heèn Luik, April 1872. Victorien Va.\de VVeghe. Snaak. - Sedert eenige weken was men gewaar dat er in stadswateren eene vreemde beest moest schuilen, daar men des avonds een aardig gefluit hoorde. In het riet, recht over de infanterie-kazerne, had zij zich laatst verschuild en daar kon men dezelve goed hooren. Een inwoner, onzer stad heeft er zich van meester gemaakt. Het beest is eene gewone waterslang, wiers beet nogal gevaarlijk is. Concorde (btuïfcn). - Programma der Koorzan gen die zullen uitgevoerd worden door de Maatschappij La LyreOuvrière, onder het bestuur van M. Gustaaf Moerman, in den Hof der Concorde (buiten), den Zondag 14 Juli 1872, ten 6 1/2 ure 's avonds 1. Choeur du Comle Ory, (Rosini). 2. Le Chant des Amis, (Ambroise Thomas). 5. Ma Barque, (0. J. Beschnit). 4. -Le Depart des Compagnons (Laurent de Rillé). Van den 5n tot den 12" .Sulï 1372. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 2) tfi Vrouwelijk 2) 7 Arfeuille, Joannes, tegeldekker, en Ghys, Maria, kant werkster. Breyne, Florimondus, tapissier, en Orran, Clementia, zonder beroep. Lesaflre, Augustus, koopman, en Beharelle, Maria, zonder beroep. Verbeke, Victor, 20 jaren, zonder beroep, Lange-Thou- routstraat. Vermeulen, Sophia, 71 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Alexander Melsens, Groole-Markt. - Van- blyenberghe, Sophia, 75 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Benedictus Desain, Elverdingstraat. De Groote, Clementia, 16 jaren, zonder beroep, Janséniusstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk geslacht, 1. tezamen 5. Proven Proven! wat hebt gij gedaan? Kent gij geheel de afschuwelijkheid van uw gedrag Voorzeker neen want an ders zoudt gij niet gehandeld hebben gelijk gij het den 1" Juli gedaan hebt. Ik wil u tot bewustzijn terug brengen en het doek, dat u de oogen verblindt, losscheuren om u uwe dwaze daad in al hare naaktheid le doen zien. Zoudt gij, Provensche kiezers, een gegrond antwoord kun nen geven op de vraag Waarom hebt gij den Weledelen Baron Mazeman en de andere gemeente-raadsleden niet her kozen? Is het misschien omdat de gemeente, onder huil bestuur, in bloei en voorspoed toegenomen heeft: Om er ti van te overtuigen, aanziet het voortreffelijk gemeentehuis, de nieuwe gebouwen, die het dorp versieren, de stralen, welke overal hersteld en de slechtste plaatsen met kalsijden belegd zijn is bet misschien omdat er een nieuw gebouw is opge recht lot onderhoud der arme oude cn gebrekelijke vrouwen, omdat het oud-mannenhuis altijd ondersteund geweest is door den heer Baron Mazeman. Dank zij hel gemeentebestuur, dat gij niet hebt willen herkiezen, is bet getal aririe rnenschen grootendeeis verminderdHet zou te lang zijn om alles op te sommen wat liet afgaande gemeentebestuur goeds verricht heeft. Ten anderen, gij, zoowel als ik, weet wat er gedaan ge weest is. Laat ons nu eens onderzoeken wal de Wreledele heer Maze man voor Proven gedaan heeft: Beginnen wij met het onder wijs Aan hem heeft men het te adnker. dat er altijd een bekwaam hulp-onderwijzer geweest is en bijgevolg ook dat de kinderen nooit zonder onderricht bleven. Soms zag men de achtbare burgemeester de school bezoeken, de kinderen aan moedigen, den heer onderwijzer over den toestanden vooruit gang der school ondervagen, en de middelen onderzoeken om het onderwijs in de gemeente meer en meer op te beuren en te volmaken. Men moet slechts eenen voet in het lokaal der school stellen om zich van de goede inrichting derzelve te overtuigen. Zijn de heerlijke prijsdeelingen, welke alle twee jaren plaats grijpen,en waarvan de heer Baron zijne bezorgd heid voor het onderwijs op eene milddadige wijze doet ken nen, geen overtuigend bewijs dal hij der gemeente niets dan goed, niets dan voorspoedigs wil 1 Moet ik u aanduiden wat voordeel hij de neringdoeners, bijzonderlijk de herbergiers, oplevert? Zeggen de feesten, waaronder de gaaischietiugen, die jaarlijks plaats hebben, uitmunten, niet genoeg! En wie heeft het corps pompiers ingericht? Gij hebt nog laalsmaal de proef gehad van het nut dat deze maatschappij bijbrengt. Wie is hel die in den winter den armen, brood en vuur verschaaft? Is het niet den heer Baron MazemanMaar waarom ons nog langer hiermede bezig houden: zijne milddadigheid, zijne goedheid, zijne weldaden zijn immers algemeen gekend. Ik hoor een vreemdeling zeggen Alszoo is, hoe heeft de meerderheid der Provensche kiezers de ondankbaarheid zoo ver kunnen drijven, den vader der gemeente, dien acht baren burgemeester, niet te herkiezen, hoe kunnen zij zoo op eens al zijne goeden daden vergeten Waarlijk ik versta er mij zelfs bijna niet aan ik begrijp bijna niet hoe die recht schapene Provenaars zoo dwaas en lichtzinnig kunnen geban-

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2