Verschillij tijdingen. De verlooren kapellaait. MENGELINGEN. Soöimaire du numéro du 15 Juillet, de aard' deld hebben. Nogtans is de schuld niet gansch aan hen te wijten Zij hebben zich laten bedriegen, of beter,verleiden. Er bestaat te Proven een eerbiedwaardig geestelijkede vermaarde kapelaan Lampe, die zijne goddelijke zending volkomen begrijpt en volbrengt. Hij laat geene gelegenheden voorbijgaan om op den predikstoel, stoel der waarheideene gansche reeks mpsgdiwn tegen de liberalen, tegen al wat maar eerlijk en treffelijk is op de gemeente, uit te kramen, u Die voor de liberalen stemt, kan nooit het rijk der Hemelen binnen treden. Staat er in het Evangelie, niet waar Eer- weerde Lampe Ook zou ik eens willen weten op welke plaats der Heilige Schriftuur geschreven staat: Gij zult de weldadendie men u bewezen heeft, vergeten, en zoo uw weldoener burgemeester is, liberaal is, en gij kiezer zijt, stemt hem af: dit is eene geheiligde plicht, die elk goed christen moet in acht nemen. O Provenaars, Iaat u door zulke dwaasheden niet meer be driegen, keer terug van het pad der dwaling dat gij betreedt, ziet den grond der zaken in vergelijk het bestuur dat gij verloren hebt met hetgene gij hebben zult; oordeel naar de werken uwer bestuurders en niet naar de dwaasheden van een man, en maak u veerdig 0111 bij driejaren, aan het hoofd van Proven, de weerdige mannen te plaatsen, welke gij on gelukkiglijk komt te verliezen. X. iu txxu ask-iu* Poperinghe, 11 Juli 1872. GENOEG ONZER KIEZING. Hoewel de geestelijkheid haar meesterschap over Poperin ghe heeft doen uitspreken door den mond van eenen hoop Godbedriegers, onnoozeluars en gloeiende boerenhoewel zij in onze stad, onder hare eigene wetten, eene afzonderlijke volkskweekerij wil inrichten, ter uitsluiting van al wie vrijzin nig en onafhankelijk van karakter is, de liberalen hebben daar voor in hunne maatschappelijke betrekkingen niet het minst van hunne rechten noch van hunne invloedmiddels verlooren. Integendeel, vrij van alle verbintenissen en van alle dwangge- zag, zij hebben de armen los en kunnen gemakkelijker dan hunne tegenstrevers hunne plannen ten uitvoer brengen. 't Is alzoo dat zij met meer kans ook eene volksafdeeling zullen uitmaken die gansch afgescheiden zal blijven van al wie met of zonder overtuiging klerikaal is. Niet alleen zal die scheiding tusschen de twee partijschappen welke de dienaars van eenen God van vrede in onze stad te weeggebracht heb ben, zich bij de liberalen doen kenmerken door hunne zijde- houdende betrekkingen met de nering- en stieldoeners, maar ook door hun maatschappelijk verkeer en bijzonderlijk door hunne feesten en vermaken waarvan het genot of het profijt een uilsluitelijk voorrecht zal zijn van hunne parlijgenooten. Onder dit laatste opzicht hebben wij reeds de vruchten van deze scheiding kunnen bestatigen ter gelegenheid van het concert dat onze muziekmaatschappij jaarlijks op den Maan dagder Kermis geeft aan hare eerleden. Geen gemeens meer willende hebben met de bazen van ons bisschoppelijk kollegie in welks hof dit concert gewoonlijk gegeven werd, deze maatschappij heeft met veel genoegen en erkentelijkheid den dienstvvilligen offer aanveerd van M. De Posch die met de grootste hettschheid zijne lustwarande ter harer beschikking gesteld heeft. Onmogelijk ware het te zeggen welken schitterenden bijval dit feest in dezen frisschen en prachtigen wandeltuin bekomen heeft. Nooit hebben wij een treffelijker noch een talrijker ge zelschap aan de liberale feesten tegenwoordig gezien en niet alleen de zoetluidende uitvoeringen van onze Harmonie, op gehelderd door den onovertrefbaren piston van M. Sauveur, professor op het Conservatoire van Gent, maar de glansrijke toiletten der damen en de algemeene wellustigheid gaven aan deze vergaderplaats al de begoochelingen van een aardsch pa radijs. In plaats van daar te zitten als stilzwijgende beelden en omringd te zijn van drijbuizen gelijk in den hof van het kol legie, iedereen, zich ontlast gevoelende van die vijandelijke omringing, leverde zich over aan zijne vrije hertsverrukkin gen en men zag de tevredenheid op alle wezens. Men wandelde, men klapte, men lachte, en de verschillige geslachten maakten geene zonde van tot elkander te naderen en hunne wederzijdsche vreugden te vermengen. Daar zag men niet één Bijtenden Grenadierniet één on- zedigen flambeeuwdrager, niet één venijnzoeker, niet ééne congreganiste, niet ééne anstokratieke dame. Alles was, op eene kleine uitzondering na, zuiver liberaal bloed. Vraagt het maar aan de peerdedibben die zich in het huis van M. Verscheure vergaderd hadden om al op te teekenen wie zien in die francmaconsfeest durfde begeven. Eer en dank aan den edebnoedigen heer De Posch die zoo een loffelijk gebruik weet te maken van zijne prachtige be zittingen. Zondag laatst waren veel vreemdelingen verwonderd van geene muziek in onze processie te hooren en van den stoet -geopend te zien door het gekkmk van eene bel die niet weinig geleek aan die der stékar. Dit is een der gevolgen van onze gemeentekiezing ter welker gelegenheid de klerikalen al de muziekmannen 111 den ban der H. Kerk geslagen hebben. Het is dan niet te verwonderen dat die verworpelingen voortaan hunne muziek tot hun eigen gebruik zullen houden, en dat zij aan hunne tegenstrevers de noodige klijte zullen leveren om nieuwe muziekanten en nieuwe pompiers te bakken. 't Geen nochtans de liefelijke toonen van onze Harmonie voordeeliglijk vervangen heeft, 't is de klinkende stem van een gemisten klerikalen kandidaat die, hoewel hij voor mishan delingen op zijne vrouw voor de rechtbank tot echtscheiding gedaagd is, met wijden monde de lofzangen des Heeren tot in de lucht deed weèrgalmen. k Wij weten niet wat er al zal geworden van het korps dei- Pompiers. De muziekmaatschappij die in dit korps ingelijfd was en waarvan het engagement sedert langexpireerd is zon der vernieuwd te worden, herneemt haar ouden naam en haar onafhankelijk bestaan van Société Philharmonique de Pope ringhe. Gister heeft deze maatschappij hare Commissie voiic- digd door de benoemingen van M. Van Merris als president en van M. Ilhont als vice-president. Van eenen anderen kant wij vernemen dat M. Van Merris zijn ontslag zal nemen van Commandant der Pompiers en dat hij aan zijne oude wapenbroeders vaarwel zal zéggen door het geven van een luisterlijk banket, ter welker gelegenheid, voor het opsluit zijner menscklieveóde werken, eene openbare feest zal plaats hebben ter intefttje der neringdoeners der stad. Daarna zullen de Poperihghenaars mogen te samen gaan met de Provenaars. Ah! Disetje, Diselje Wat zegt gij Al de liberale kandi daten, behalve M. Roelens en M. Vanden Boogaerde zijn smeerlaps? Is het omdat gij M. Boelens, die aan uwe familie toebehoort, niet alleen durft uitkippen dat gij 31. Vanden Boogaerde, zonder zijne toestemming, er bij voegt? Maar is uwe familie altijd zoo zuiver geweest van smeerlaps en weet gij niet dat er geen groolere smeerlaps zijn dan die welke dagelijks het smeer en het roet der kerk handelen X. BEIOOGING TE ANTWERPEN. De dag van Zondag is een der schoonste die de liberale partij nog beleefd heeft. De indruk welke de geestdriftige betooging te Antwerpen gemaakt heeft is zoo groot geweest dat alle pennen hel verzaken dien te beschrijven. Dezen die geen getuige geweest zijn van het echt liberale feest, kunnen zich, bij het lezen van het verslag in de nieuwsbladen, geen waar gedacht vormen van hetgeen de algemeene geestdrift des volks met zich mede had. Gediirend den geheelen morgend en een deel van den na middag kwamen er gedurig treinen aangestoomd proppend vol met afgevaardigden der liberale steden en gemeenten van gansch Belgie. Brussel en Gent leverden onder hun beiden meer dan zeven duizend man, vergezeld van muziekkorpsen De vergaderplaats was bij de staats-statie 's namiddags ten drij ure. Onbeschrijflijk veel voik, dat men met recht op 20,000 schat, verdrong zich op de plaats voor de statie. Wanneer de stoet zich in beweging zette, daverde de grond onder het geroep Leve GentLeve BrusselLeve Antwer pen Leve de Liberalen! Overal ontwaarde men monster- bonkets (waaronder een van 1 meter doorsneè) gedragen door de vreemdelingen om den antwerpenaren ten geschinke te geven. Op de Meirplaats, kwamen de verschillige deputation bijeen. Al de vensters, dooreen op den doortocht stonden vol nieuwsgierigen (meest damen), cn weldra won de geestdrift eenieder De mannen staken hunne hoeden omhoog en de vrouwen zwaeiden met hunne zonnescherms en hunne zak doeken het was een indrukwekkend zicht, de verbroedering- van een twintig duizendtal liberalen! Het is jammer dat de ijpersche bedevaarders geen ooggetuige geweest zijn van zulk- danig feest, dan zouden zij het verschil kunnen maken hebben tusschen den vrijen Belg en den roomschen slaaf Van de Meirplaats vertrok de stoet naar de grooje zaal dei- Harmonie, alwaar het middenkoiniteit de afgeveerdigden moest ontvangen. De zaal, alhoewel groot genoeg om 8000 menschen te be vatten, was wel drijmaal te klein De galerijen waren met damen bezet, de zijbeuken door het publiek. Het midden was ten dienste der liberale afgeveerdigden. Op een verhoog bevonden zich de nieuwe gekozenen en het midden-komiteit. Ten 4 l/2u. kwamen de afgeveerdigden van Brussel, Mechelen, Leuven, Diesl, Doornik, Berge, Nijvelt, Luik, Aalst, Auder.arde, Geeraardsbergen, Brugge en talrijke andere steden dc zaal binnen. Onmogelijk zich een gedacht te maken van het zicht der zaal op dit oogenblik. Huizende borsten hieven de Brabanconne aan en de geestdriftigste toe juichingen borsten los ter eere der antwerpsche liberalen. Wanneer met onuitsprekelijke moeite, men eenigzins er in gelukt was de stilte te bekomen, wenschte de voorzitter M. De Bosschaert, de afgevaardigden welkom, en sprak eene voortreffelijke redevoering uit, die dikwijls toegejuicht werd. Dan sprak M. Cornelsen in het vlaamschdaarna M. Van Humbeek; dan M. de Bui-grineester van Gent; dan M. J. Vuylsteke van Gent, in het vlaamsch dan nog andere aan spraken werden gedaan welke allen eveveel bijval ontmoetten. Dit feest zal lang in dc geheugen is blijven. Zulke iuiterlijke, deftige en geestdriftige betooging is nooit gezien geweest dat zal iedereen bekennen die het geluk heeft gehad hetzelve bij te wonen. De oude kapellaan van Boesten of Woesten wiens min nelijke lotgevallen over eenige weken in de ToekomsI zijn ge meld geweest, en die teneinde voor zijne straf bij den pastor van Waermaerde zonder meid heeft moeten woonen, was al op eenen keer van die parochie verdwenen. Men meende dat hij verlooren was, en iedereen was nieuwsgierig om te weten waar hij nu zijne boontjes te weeken legde. Op zekeren dag, zeer laat in den avond, komt eensklaps in het Wethuis te Elverdinghe een faquin binnen met een kaantje in de hand en eenen ronden hoed op het hoofd. Men nam hem voor een comniis voyageur, dewijl hij, als gejagen door zijne affairens, van daar optrok naar Woesten. Maar, zegt in zijn zejven, een der omstaanders die ook van Woesten was, hij heeft al dc trekken van onzen gewezen kapellaan, zou het hij niet wezen? ik zal, bij God, hem opvolgen en ik wil zien waar hij binenu gaat. Zoo gezeid zoo gedaan, de bespieder volgde hem op tot Woesten, en raad aan welke deur hij zoo laat in den avond klopte? 't Was aan de bakkerij waar hij zoo dikwijls door het poortje kroop 't welk de deken van Poperinghe heeft doen toemetsen. 's Anderdags de policie, verwittigd zijnde dat aldaar een vreemdeling verdoken was, begaf zich ter plaats om zijne pa pieren te vragen maar men had schoon hel geheel huis to doorsnuisteren, alle opzoekingen waren vruchteloos. Men keek op den oven en in den oven en nergens was de kapellaan te vinden. Men meende eindelijk het huisbezoek te moeten sta ken toen iemand deed opmerken dat men vergelen had te kijken onder den oven. Aanstonds men schartelde in dat don ker gat met den kooiennaak en men trok den zwarten kerel uit, gemengeld in een geheel nest ovenbeesten waarvan hij, onder die gedaante, scheen de koning te zijn. IIllUSTRATI ON EüROPÉENNE Nos Gravures Camp de Beverloo. Le pavilion du ministre de la Guerre. La légende de Ia fleur céleste. Chasse au sanglier. Le jeune due de Normandie en prison. Don Carlos. Texte Causeries. Les courses de chevaux. Correspon dence de Norwège. Lettres spadoises. La promenade de sept heures. Boutade. L'héroïne du mal. Suite. IJFEREM. 15 Juli. 6 Juli. DER GRANEN ENZ. verkochtte kwantiteit. middenp]'. p. iüükilo. verkocht te kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 16,700 55-50 25,000 55-25 Rogge Haver 5,900 18-00 10,800 18-50 400 18-59 9t T) 18-57 Erweten 1,200 19-00 2,100 18-87" Eoontjes 2,700 18-73 1,100 18-62 Aardappelen Boter 5,000 8-50 245-00 1,500 9-75 252-00 Dc prijs van het menagie-brood, voor de week van den 14" tot 21" Juli is gesteld aan 52 c. per kilo. Veurnr. Per hectoliter. 10 Juli. 5 Juli. Tarwe (nieuw) tot lot Tarwe van fr. 54-50 57-50 5537-50 Rogge 20-30 22-50 25 Sucrioen 15-75 18 Haver 12- 14 1214 Boonen 1922 1921 Roiisisel.ii'c. Per 100 kil. - - 9 Juli. Zaai-tarwe fr. a r— Haver 18- a 19 Nieuwe tarwe 54 a 55 50 Booncn, fr. 20 a 22 - Oude tarwe 54 a 55 50 Aardap. 100 k.a Roode tarwe 52 50 a 55 50 Boter p. kilo 2 70 a 2 75 Rogge 17 75 a 18 25 Koolzaad-olie p. 103 kilo. Lijnzaad-olie p. 105 kilo Koolzaad-olie, fr. 85 25 a 84 25 a GcEit. Per hectoliter. 12 Juli. Tarwe, fr. aKempz. 100 k. a Rogge, 14 50 a Koolz.olie, guld 83a Haver, 17 50 a Lijnolie, 84 a Peerdeboon. 1(5 a -Lijnkoeken, fr. 25 a 2G Koolz. 100 k 58 a Koolzaadkoek. 18 a 17 Lijnzaad. 56 a 58 Kempkoeken.a 1 &oz»ta*ijk. Per hectoliter. 8 Juli. Witte tarwe fr. 24 67 a 26 67 Roodea. 100 k 12 - a 13 Roode tarwe a Boter p. 1/2 k. 1 26 a 1 56 Rogge 13 67 a 13 84 Eieren per 25 2 09 a 2 27 Haver 7 54 a 8 Peerdb.p. h.a Boek- en Steendrukkerij Engel Vasi Eeclthonl, D.ixmudestraai, 59, te LTperen.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 3