Be veiiooren kapellaan. Sommaire da numéro da 20 Juillet, de I Illustration Euuopéenne. Veemarkten. Wervick, 17 Juli 1872. Verwaand over hunnen zegenpraal van 1 Juli, houden onze vijanden niet op alle soorten van scheldende artikelen in het Journal d'Ypres en in het Nieuwsblad te drukken. Niettegenstaande dit en alles wat het venijn der zoogezegde dienaren Gods gedurig aanstookt, toonen de Werviksche libe ralen zich onwrikbaar in hun besluit om onvermoeid te wer ken voor beschaving en volksgeluk; niets is in state hun te ontmoedigen) noch domheid, noch ondankbaarheid, noch valschheid, niets zal hun tegenhouden om den teugel te slaan aan alles wat de partij der duisterheid in het werk zal stellen om het volk onder hare klauwen te brengen. Daarom ging, van 's anderendaags der kiezing, ons fanfaren muziek op het festival van Gent zich laten hooren en zie hieronder wat de lokale gazetten er over schrijven ii Voor eerst moeten wij spreken van de fanfaren maat schappij de Vereenigde Vrienden van Wervicq, met 62 muziekanten, onder het bestuur van den heer Mayeur. Stellig mogen wij zeggen dat wij nooit beter fanfaren-korps gehoord hebben het was eene uitvoering die men volmaakt mag noe men, zoowel onder het opzicht van den ensemble, als onder dat van de nuances en de solos die in eenige der uitgevoerde stukken voorkwamen. Ook heeft het publiek door zijne geest driftige toejuichingen bewezen hoe zeer het voldaan was over de uitvoering. Iedereen drukte zijn spijt uit dat dit merkweer- dig muziek ons zoo spoedig moet verlaten en geen onzer voor naamste maatschappijen van deze gelegenheid gebruik ge maakt heeft om het aan hare leden te laten hooren. Het is zeker dat de uitvoering van de fanfaren van Wervick eene goede herinnering zal laten in onze stad en men algemeen de hoop uitdrukte dat Gent, welke zoo vele muziek-korpsen telt, ook met een dergerlijk muziekkorps begiftigd wierde. Bij zulke verdiende lofredens moeten wij niets meer voegen, want zij bevestigen eens te meer dat, wat de dompers-partij ook aanwende, zij nooit de liberale geest uit Wervick zal ban nen, en eens zal zij den duim moeten leggen voor de ontwaking van den openbaren geest. X. urnnpiw ZOMERUITSTAPJE NAAR CROMBEKE. Maandag laatst vertrok van hier een talrijk gezelschap zich naar Crombeke begevende, alwaar een familje-feest plaats had, waarvan het oude gemeente misschien nooit getuige was. Men hield eerst stil te Oostvleteren, alwaar de overblijfsels der oude woon van Nevele de aandacht der wandelaars ves tigden. Dit oud kasteel voorzien van vier dikke torens, voor tijds met een dubbele gracht voorzien, werd geheel of ten deele gebouwd in 1525, door Jan d'Ongnies, heere van Neve le, in Oostvletere, Ongnies, Watou en Reninghe, Ridder van het Gulden Vlies, Kamerheer van Keizer Karei, Gouverneur van Doornik, overleden den 14 Februari 1545 en door zijne edele gemalin Margarela de Lannoy,overleden den 4 Juni 1571, is tegenwoordig veranderd in eene hofstede toebehoorende aan M. J.-B. Vandenpeereboom. Dan ging men voor tweede statie de schoone en zeldzame kerk van Westvleteren bezoeken, welke gedeeltelijk herbouwd werd in de XVI1 eeuw, eene der bemerkensweerdige van het oude West-Flander.De kunstvoorwerpen welke dezelve bevat zouden voorzeker veel hoofdkerken jaloers maken. Vandaar vertrok men naar Crombeke, alwaar men welhaast aan het doelpunt der reis naderde. Van ver ontwaarde men eene hofstede (nogeens behoorende aan den reeds genoemden heer J.-B. Vandenpeereboom), alwaar men vlaggen en wim pels op de golven des winds spelen zag. Aldaar vond men vergaderd 47 personen allen behoorende aan de familje van M. Josef Cornette, een waardig ouderling', die zijne 71 jaar met de kracht der jeugd nog draagt en die deze hofstede sinds heugdige jaren bestiert. M. Josef Cornette tradt in eerste huwelijk met Amelia De seure, trouwde voor de tweede maal met Amelia Vanden- hussche en voor de derde maal met Maria Leys uit deze drij huwelijken sprooten 55 nakomelingen waarvan 18 in leven, die op hunne beurt 57 kinderen kreegen, waarvan er 16 over leden zijn. De grootouders Cornette en zijne vrouw medegerekend, 5 schoonzoons en 5 schoondochters, telde men 47 leden van eene en dezelfde familje samen. Dit feest, tot stand gebracht door M. Ferdinand de Stuers- van Zuylen van Nyevelt en Mevr. Cecile Vandenpeereboom, had een stempel van geestige indrukking; nooit zag men schooner en levendiger schouwspel als dat der vereenigde kinders en kleinkiuders, op wiens gelaat de vreugde en vol doening blonken. Onder eene nieuwgebouwde schuur, getooid met bloemen, vlaggen, vlaamsche opschriften, enz., stonden drij tafels al waar 90 personen plaats vonden. Aan de eere-tafel, op een verhoog geplaatst, bevonden zich de oprichters der feest, de heer Baron Mazeinan, Senateur, alsook vader Cornette met zyne vrouw, enz.; de tweede tafel werd bezet dooreen 25ta! genoodigden en een ige leden der familje; aan de derde tafel nam de jongere generatie plaats. Bij het nagerecht kwam Pieler Cornette, 9 jaren oud en 50r kind van een held der feest Josef Cornette, en las een vlaam sche groet af die ter dezer gelegenheid gemaakt was; nadat deed Mathilde Cornette, 11 jaar oud en 28e kind van denzelf- deu Cornette, op hare beurt ook een vlaamsch complimentje. Daarna werden eere-dronken voorgedragen door M. F. de Stuers, door M. de Baron Mazeman en door M. Ridder Emiel Hynderick, Raadsheer bij het Verbrekingshof. Deze woorden, alsook de complimentjes der beide kinders, werden begroet met eene drijdubbele toejuiching. Vergeten wij het orkest niet,'want, was het niet schitterend, er was toch een en het liet gedurend het Ballhazar-banket, zijne liefste stukken uitzijn talrijk reperloir hooren. Na het feestmaal ging men aan den dans. Niets eigenaardi ger dan dit landelijk feest, dan dit bal op den vloer eener schuur, eene ware vlaamsche kermis der lafereelen van David- Teniers. Rond 6 ure des avonds nam het gezelschap afscheid, en men maakte zich veerdig tot de terugreis naar de goede stad IJperen, het hert te vrede over het deelnemen in een feest waarvan iedereen nog lang de geheugenis zal behouden. Dit feest is uitermalen goed geslagen, niettegenstaande de vlagen waarmede de Hemel dien dag zeer mild is geweest, en brengt eer aari de inrichters van hetzelve. Wij maken er onzehertelijke komplimenten over. Dit schoon feest is vereeuwigd door het opmaken van een familje-boom waarvan iedere uitgenoodigde en ieder lid der familje Cornette een afdruksel bekomen heeft. A.%* Zondag laatst was het curieus om zien voor wie aan de herberg Het Hemeliujk zat. De muziekanten van Voormezeele, als deftige gelukwenschers, (want zij nemen alle kansen te baat) waren in volle vreugde, zij gingen eene serenade geven aan den heer Malou, den nieuwgekozen provincieraadsheer. Die heer had hun geinviteerd op een feest waarnaar iedereen verlangde, want er was te smullen, en ge weet een fijne bete met 'nen leeuwen hulst, de voormezeelnaars mogen dit ook De heer muziekmeester was een van d'eerste aldaar aange komen en wachtte er zijne muziekanten af; men zag die beur telings afkomen, nu twee, dan drij, al zweeten, dan de kerkeraad in volle paaschtenue. Iedereen sprak over het schoon feest dat ging plaats hebben, men wachtte nog enkelijk den heer président, die na weinige minuten toch aankwam. Maar, président, men zegt dat Mijnheer niet te huis is Hoe niet te huis tut! tut! tut! gij lacht. wacht ik zal gaan informeeren. Na meer dan eene uur wachtens, ziet men hem terugkomen al leken. 't Is waar, weie, en heê't vergeten 1 't is kort zijn van memorie, niet anders ofik weet het nietnu, tot daar Ziet gij die muziekanten daar staan, de eene lachten, de anderen vloekte, nog een andere beet op zijn tanden, allen waren misnoegd, en de klucht-bitsige redens gingen hunnen gang. De eene zeiik zou niet willen dat hij de zorg heeft van mijn hofstede, hij zou vergeten de beesten eten te geven, en het ware uog slechter dan de plage. En in de provincie dan, moet hij het daar ook al vergeten, wij zijn er wel meè enz. In het kort, de heeren muziekanlep zijn naar het Vijverhuis van Dikkebusch vertrokken en zijn daar hunne geschcapte maag gaan voldoen, die andersints al te deerlijk te leur gesteld was door de vergetendheid van M. Malou. Men schrijl uit Wijtschaete: Donderdag laatst, ter gelegenheid der kermis van Wijt schaete, heeft het muziek van Meessen aldaar een bezoek afgelegd. Zoo het schijnt heeft de eerweerde heer pastor der gemeente de gewoonte opgenomen alle Zondagen in zijn sermoen eenige zuisneden toe te wijden aan de Meessenaars. 0:n hunne beleefdheid terug te bewijzen hebben de heeren muziekanten, na de uitvoering hunner stukken, den heer Pas tor eene serenade gaan geven en zi;a alsdan vertrokken onder het geroep van Leve de Liberalen Men schrijft uit Bixschote Eene herbergierster van Bixschote, die aan de partij van den pastor houdt, is bij eenen landbouwer der gemeente ge gaan en zijne stem gaan afvragen voor de katholijken, met bedreiging indien hij voor de liberalen stemde van het over te dragen aan zijnen proprielaris. De Godsdienaars maken toch gebruik van alles Boesinghe, 15 Juli 1872. Zondag laatst, te middernacht, een jongeling zag onze kerk gansch verlicht, geloovende aan brand of diefstal, hij begaf zich terstond bij den veldwachter men liep bij den pastor om de sleutels der kerk te vragen. Onze herder, gestoord in zijnen slaap, opende grimmig zijn venster, vragende wat er gaande was. Hij wierp hun de sleutels enkeerde terug lusschen zijn lakens zonder verder ongerustigheid over wat er ge- geschied was; men trad in de kerk alwaar er door onwaak- zaamheid een zestal keersen waren blijven branden rondom den II. Beschermer der Kinderkens van China. Eenige stonden later en het beeld, staande tegen de boiserijen, was in vuur en vlam en wie kon weten wat hert gevolg er zoude van zijn geweest;de pastor,in tusschenlijd,rustte inde vrede des heeren. De vermoeinis veroorzaakt door zijne pelgrimagien gedurende dag en nacht rond de gemeente voor den goeden uilslag der stemming, was nog niet uitgerust Maar wat geeft het die mannen dat onze kerk en monu mentale toren vernield worden alles mag verwoest worden, indien zij maar hun heilig doel kunnen bereiken Zulks is de zedekunst onzer hedendaagsche geestelijke herders. Men schrijft uit Rousbrugge Rousbrugge was eertijds in volle bloei. Zijne inwoners wa ren geacht en hoog geprezen als mannen van voorspoed en vooruitgang, die krachtdadig de gegronde liberale princiepen verdedigden. Maar ongelukkiglijk wierden deze die dit dorp als eene bron van goede gedachten aanzagen, maar al te gauw in hunne denkwijze bedrogen. Karakterloosheid, hoogmoed, ja zelfs baalzuchtigheid deden hun te vroeg het toppunt hun ner pogingen bereiken om met rasser schreden lot hel nood lottig en bijna hopeloos verderf terug te wijken. Ja, met droefheid moet ik bekennen dat mijne geboorteplaats, eertijds zoo schoon en zoo wonderbaar in hare t#eneinende geestes ontwikkelingen zich hedendaags in een betreurenswaardige!! toestand bevindt,en eiken dag ons nog ergere toekomst voor spelt. Alle goedgezinde burgers worden er door de schaamte in het aanzicht geworpen zonder dat het hunne schuld zij. Aan hen, die eenen stiel uitoefenen en met alle man hun be staan moeten maken, is hel niet van openbaarlijk en met hardnekkigheid eene partij voor te slaan wanneer, dwang en onafhankelijkheid hen beheerscht maar wel aan dezen, wiens fortuin of positie alle vrijheid van handelwijs toelaat. Dezen is het eene maatschappelijke plicht zich vol moed aan het werk te stellen en niet met onverschilligheid de tegenwoordige toe stand van ons dorp te aanzien. En, indiener ongelukkiglijk zijn die u voortijds in uwe pogingen bijgestaan hebben en u langzamerhand verlaten, is het nogthans geene reden om u moedeloos door eenige onwetende mannen, die fanatismus en domheid brandmerken, te laten bestieren. Het is den dood steek aan allen voorspoed geven, het is op de Rousbrugge- naren den stempel der dwaasheid drukken. Zulks kunt nog moogt gijj niet dulden. Losbandig herberggeschreeuw, zoo als voren, is nutteloos, is zelfs te misprijzen. Met gegronde reden en manhaftige-manier moet gij te werke gaan, niet als een dolle jongen, te hevig in voor-en te krachteloos in legen- spoed, maar als een goed overtuigde denker, die het strijd perk nog min in nederlagen dan in overwinningen verlaten zou. Neemt vooral geen voorbeeld op mannen die hunne denkwijze of ten minste de openbare uiting dezer aan het noodlottige eigenbelang slachtofferen. C.C.M.A. MEWGELïSGtEW Eene herstelling is noodig aan ons verhaal van Zondag laatst. Het is de burgerlijke politie niet die huisbezoek gedaan heeft in de bakkerij «vaar den vorlooren kapellaan des nachts afge stapt was; maar de kerkelijke politie. Zoohaast deBisschop ver wittigd is geweest dat die jonge knaap van Waermaerdc verdwenen was, hij heeft aanstonds zijn signalement naar den deken van Poperitighe gezonden met verzoek van dit verloo- ren schaap te doen opzoeken, en op lief bevel van den deken heeft de pastor van Woes ten met den lichtbewaardcr zich sef- ■fens begeven naar de voormelde bakkerij, wel peizende dal hij daar.nogeens door het poortje gekropen was. Zoohaast zij de ze ovenbeest met den kolenhaak van onder den oven uitge trokken hadden, is een proces-verbaal van die gebeurtenis opgemaakt geweest op het welk Monseigneur van Brugge zonder appel uitspraak doende, den plichligen voor zijne straf naar het klooster van S' Six gestuurd heeft om aldaar zijne zonden met water en brood uit te wasschen. Nos Gravures: Le petit oiseleur. Malines. La balie. Le coucher du soleil. Un marché aux fleurs en Espagne. La Porta Pia a Rome. Texte Causerie. Les brigands espagnols. Correspon- dance de Norwège. L'idéal. L'héroïne du mal. Suite. Fin de la troisième paitie.Miscellanées Histoire naturelle populaire. Guêpes et Guêpiers. Anecdotes du temps présent. IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 15 Juli. 20 Juli. verkochfle kwanti leit. middenpr. p. tOOkiio. verkochfle kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe <16,700 55-50 15,500 54-50 Rogge 5,900 18-00 4,200 18-50 Haver 400 18-50 1,900 18-00 Erweten 1,200 1 9-00 100 19-00 Boontjes 2,700 18-75 2,500 18-25 Aardappelen 5,000 8-50 5,000 7-00 Boter 245-00 250-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 21" tot 28" Juli is gesteld aan 55 c. per kilo. Kortrijk, 15 Juli. 296 hoornbeesten zijn tc koop gesteld, waarvan er 282 zijn verkocht geweest.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 3