VAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS N» 541. Elfde Jaar. Politiek. Stads,-Runst-en Letternieuws. Vcrschilligc Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. Stads Nieuws. OP 'T KASTEEL VAN COUTHOVE. VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen12 cenömen den regel. Reklamen: 25 eentimen. ZONDAG4n AUGUSTI 1872. Beu eet. Dixmudestraat. 5!).Alle inzendingen vrachtvrij De fransche leening overtreft al wat men gedacht heeft. Dinsdag avond was het olficiel cijfer der in geschrevene sommen 44 milliards en half. in dit geval komt Frankrijk alleen voor I milliard 57. miljoen rente. Den vreemde heeft voor 1 miljard 426.309,000 rente ingeschreven. Frankrijk heeft dus voor meer ingeschreven dan er gevraagd was. De depechen uit Berlijn melden dat de Keizers van Rusland en van Oostenrijk den 4 September in de hoofdstad van Duilschland eene bijeenkomst met Keizer Wilhelm zullen hebben. De fransche nationale vergadering heeft eergiste ren heslist dat zij van 4 Oogst lot 11 November uiteen zal gaan. De klerikale gazetten doen ons vcrwijtselen om dat wij de vrijstelling van Broeder Martial niet heb ben doen kennen, noch niet gesproken hebben over de ovatie die men hem heeft gedaan om zijne in vrijheidstelling te vieren. Voor eerst, wij zijn van gevoelen dat deze vrijstelling geene ovatie verdiende, want het is gelijk het eene uitzondering ware dat de Broeder onlsehuldig wérd bevonden maar wat in plaats van ovalien ons billijker en nuttiger zou voorko men, ware dal er een vervolg in lastering zou wor den ingespannen tegen degenen die Broeder Martial betegen hebben, en die des anderendaags hunne verklaringen intrekken Weihoe! cenige straatjongens zouden uil kwaad aardigheid of vraatzucht legen eenen meester, die hun eene straf heeft opgelegd, verklaringen doen die aanleiding geven om hem achter de grendels te zetten, en twee dagen nadien zij ontkennen hetgeen zij daags te voren verklaarden, waardoor de ont- sclmld van den verdachte zonneklaar wordt: wij begri jpen niet boe Broeder Martial niet een vervolg inspanne tegen zijne belichters, niet alleeneüjk om dat cr hun eene wel verdiendeslraf zou worden op gelegd, maar omdat in het belang der zedelijkheid en van den eerbied waar op de broeders aanspraak maken er verder zoo ligt geene valsche betichtingen zouden gewaagd worden. Indien de broeder bet niet doet zal het tot veel veronderstellingen aanlei ding geven. Geene leugens meer, zegt het Journal d'Ypres, en het artikel dat het aldus begint is niet anders dan eene aaneenschakeling van valsche be tichtingen legen het Bestuur der Hospicen, met inzicht de leden hatelijk te maken bij het gedeelte der bevolking, aan wie zij hulpmiddelen moeten verschaffen. Na gewag gemaakt te hebben van misbruiken die verre zijn van te bestaan, en van schadelijke in kas berustende fondsen gesproken te hebben, die slecht in den geest der haa'.zucbtige patronen van het schendblad bestaan, tracht het met zijne gewo ne kwade trouw te doen gelooven dat liet bestuur, ten nadeele der behoeftigen, bezuinigingen doet om in leening aan bijzonderen op rent te kunnen geven, ten einde hun onder hunne klauwen te houden. Welnu, het is ons wel bekend en wij bevestigen het dat van scderd veertig jaren er geen centime der inkomsten, anders dan tijdelijk, hij de kapitalen is gevoegd geworden, en dat het bestuur ten nuttigste mogelijk jaarlijks van de geheele inkomsten in het belang der noodlijdenden gebruik maakt: ook wij dagen de Booneklieke, de Coterie-Spillebout, of wie het zij uit van hel tegenovergestelde te bewij zen. I)e pogingen door de klerikale Deputation van Namen, Gent en Antwerpen aangewend om de ge- meenlekiezingen van Namen, Eeeloo, Antwerpen en Mechelen te verbreken, zijn ongelooflijk; het is eene moeielijke laak welke zij den Koning voorbe reiden, indien Z. M. op het aandringen dei- Ministers de handelwijze der gezegde Dcputatien moest goedkeuren, liet ware alsof men alsdan kort af zou zeggen, dat in het toekomende de Deputatien de Gemeenteraden zullen benoemen. Het ware eene scheur in de Grondwet, het ware de macht boven het recht stellen, hetwelk allerge vaarlijkst zou zijn. daar zulk eene handelwijze het regiem der onwenlelingcn zou openen. Wij vernemen dat de kiezingen van Antwerpen en Mechelen goedgekeurd zijn. K L E R1K A L E W R A A K Het wordt van langs hoe meer gekend hoe de klerikalen op sommige plaatsen van ons land. bij gelegenheid der laatste gcineenlekiezingen zijn te werk gegaan. Te Bendelede is zelfs eene moord ge pleegd, waaraan wij eerst geen geloof wilden hech ten en waarover wij thans de zekerste inlichtingen hebben bekomen. De genaamde Petrus Folens, verdacht van in 't voordeel te zijn geweest van den burgemeester al daar. is door eene klerikale bende aangerand en op de schrikwekkendste wijze vermoord geworden. De ongelukkige had verscheidene ribben gebroken, de hoofdschedel verbrijzelden een ooguitgeslampl. Gansch het lichaam was om zoo te zeggen eene en kele wonde. Verscheidene aanhoudingen hebben plaats gehad en deze. die bekentenissen heeft ge daan', wordt in het celgevang te Kortrijk opgehou den. liet was niet genoeg dat hel klerikalismus zich in de kiezingen moest onleeren door honderd lage kuiperijen door taliooze dwangmiddelen, omkoo- pingen en gewelddaden van alle slach, het was niet genoeg, dat het zich steunde op den laster en de eerrooverij, het schandaal ter zijner hulp riep ende drukpersvrijheid bezoedelde door de infaamste ge schriften, welke de laagstgevailene pennen onder het volk verspreiden. De moord moest hun werk bekronen. Zij ver schuilen zich langs den openbaren weg, gereed om den eerlijken man, den plichlbetrachteden burger, op :t onvoorziens in de duisternis van den nacht aan te randen, neèr te slaan en te vermoorden. :t Klerikalismus wil dus heersellen door den schrik en de misdaad, daar het ondervindt niet Ie kunnen heerschen door de rede, het recht en de overtuiging. (De Burgervriend.) t DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN Naai KORTRIJK. 5-40. - 9-39. - 11-41. - 2-33. - 5-33. Naar POPERINGHE. 9-03. - 8-43. - 9-38. Naar P0PERINGHE-1IA'/.EBROUCK. 0-30. - 11-43.- 3-40. - 0-32. Naar ROÜSSELAERE. 7-53. - 12-35. - 0-40 o c IJpercn, 3cn Augusli 1S72. 7.ondag laatst, 28 Juli,gaf M. den baron Mazeman een bui tengewoon feest op zijn kasteel het Coulhof, bij Proven. Van 's morgends vroeg zag men van alle kanten rijtuigen aanko men welke een grool getal personen aanbrachten. Om dit feest te verluisteren, had 51. Mazeman twee Maatschappijen uitgenoodigdde zangmaatschappij La Lyre Ouvrière van IJperen, en liet muziekgenootschêp« La Philharmonie van Poperinghé. 's Namiddags, bij hunne intrede, werden zij ontvangen door de heeren Mazeman en A. Vandenpeereboom en den vvelkomgroel toegebracht. Na het uitvoeren van eenige kooren en muziekstukken werden de ledeu der Lyre Ouvrière uitgenoodigd naar het kasteel alwaar een prachtig banket hen werd opgediend, Eenige gezondheidsdronken werdeu voor gesteld. Voor het afloopen van hel banket, nam de heer G. Brnyneel, voorzitter der Lyre Ouvrière, het woord, en las de volgende toespraak Geachte Senateur fk ben gelukkig, als voorzitter der Lyre OuvrièreU, in name van a! hare leden, mijnen harteüjken dank te betuigen over de welgemeende uilnoodiging waarmede gij IJ gewaar- digd hebt ons le vereeren. Het belang dal gij in het welvaren dier sociëteit gelieft te stellen is grool, ingezien den weinigen invloed dien zij op het gebied der verzedeiijking uitgeoefend heeft, ingezien de weinige lauweren die haar sinds haar kort bestaan te beurt gevallen zijn. Het is nu, meer dan ooit, bewezen dat gij achting gevoelt voor de kinderen der werkende klas, die, na den ganschen dag gezwoegd te hebben, geene moeite sparen om zich 's avonds bezig te houden nul de beoefening van Sclioone Kunsten; ja, zich nog geldelijke opofferingen te getroosten om, met hunne eigene penningen te werken lot het opbeuren

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 1