Briefwisseling der Toekomst. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. van het muziek dat zoowel bij rijken als bij armen ontelbare aanhangers vindt. Hoe meer den mensch smaak vindt voor liet schoonr; hoe meer hij zich toelegt tot dat wat zijn hart en zijne ziel vormt en veredelt; des te min zal hij in zijn hart plaats geven aan de ondankbaarheid ten opzichte van dengene die hem zede lijk ondersteund heeft om zijn geliefkoosd vermaak met iever voort te zetten. Hieruit volgt natuurlijk dat de genegenheid die gij den Leden der Koormaatschappij La Lyre Ouvrière op zulke schitterende wijze toedraagt door hen nimmer zal vergeten worden en dat zij steeds door iever en ware broederlijkheid zullen loonen dat zij de weldaden met geene ondankbaarheid betalen1 en in hunne harten geene hatelijke gevoelens, noch in hunne geesten geene noodlottige dwalingen voeden zullen. Zij willen niet dal men later van hen zegge De IJper- iingen hebben ook naar het voorbeeld der Provenaars, de goedheden van den heer Baron Mazeman ten hunnen opzichte met minachting bejegend; zij hebben hem met ondankbaar heid beloond, omdat zij zich door hunne onwetendheid heb ben laten misleiden door degenen die er belang bij hebben het volk dom en ongeleerd te zien, ten einde het zooveel te meer te kunnen onderdrukken. Neen, achtbare Senateur, zulks zal nimmer gebeuren, om dat alwie rond u geschaard zit eene zekere opvoeding genoten heeft die hun in staat steit te oordeelen lusschen goed en kwaad en de bewezene diensten naar waarde te schatten. Ik stel dus eenen heildronk voor aan den achtbaren Baron Mazeman de Couthove, die zich gelukkig acht met de kinde ren des volks in betrekking te komen, met de kinderen des volks die eertijds met minachting aanzien en om hunne vrij heidsliefde aan ketens gekluisterd werden. Leve onze achtbare Senateur Gedurende dat de IJpersche zangers vrolijk banketeerden, voerde het muziek van Poperinghe verscheide stukken uit dan op hunne beurt zetleden de muziekanten zich aan tafel én de Lyre verlustigde den maaltijd door het uitvoeren eeni- ger kooien. Het opstijgen eens luchtbals verlevendigde het feest. De avond aangekomen zijnde ontstak men een prachtig vuurwerk dat de goedkeuring wegdroeg van een tienduizend tal wandelaars. Te,n slotte heten de lieve toonen van het dansmuziek zich hoören en weldra heerschte er eene algemeene vreugde. (Het was Bal, zonder permissie van krommen Lampe). Wanneer een zeker uur geslagen was, maande de heer Baron zijne gasten aan om allen in orde hunne haardsteden te bereiken ten einde 's anderendaags aan hunne gewone bezig heden zich te kunnen overleveren. Stedelingen en bewoners van den huiten namen afscheid van Mi Mazeman innig dankbaar over zijne gulle gastvrijheid. De heeren der Lyre zijn te IJperen aangekomen omtrent ten 1 «re des nachts, allen even zeer voldaan over hunne reize, welke zij nimmer zullen vergeten. Burgerwacht. - Uilslag der schieting van 29 Juli 1872. Hoogst getal punten L. Vergracht, wacht bij de 2e komp. €h. Desaeghe, 1° L. Cardinael, kap. kom. 2° J. Vergracht, onder-luit' 5" L. Swekels, wacht bij de 1* E. Maurau, adj. onder-off. A. Dumon, wacht bij de 3e komp. Artillerie. 1. II. Corcelis, brigadier. 2. Ch. Joye, Baï. - Op Zondag 4 Augusti, ten 8 ure 's avonds, is er eeu luisterlijk Concert, gevolgd door eene dansfeest, gege_- ven in de zaal van Sint-Sebastiaan, door de leden dezer maatschappij. De leden en eere-leden der ijpersche Koormaat schappij met de damen huns huisgezins zijn er op uitgenoo- digd. VcrtooBsïug gratis. - De maatschappij Dc Vlaam- sche Sier geeft Maandag aanstaande (en 2 ure 's namiddags een luislerlijke vertooning gratis aan het IJpersche publiek. De groote zaal der Halle is daartoe allerbest ingericht en iedereen die liefhebber is van vlaamsche komedie zal er ten vollen plaats vinden. Ziehier de stukken die zullen gespeeld worden. 1° Siska van Roosemaal, 2 bedrijven. 2Ü De Ajuinboer, 1 bedrijf. .ögarita, of de wilde vrouw, 1 bedrijf. De I.yi'.e Ocvrière leent hare medehulp en een buitengewoon orkest zal er muziekstukken spplen. Visscüiepsmaatschapptl- Sedert 9 Juni laatst leden is er èene maatschappij tot stand gekomen, voor doel hebbende de visschersliefhebbcrij aan te moedigen. Dezelve houdt haren zetel in het Visschers-huis, op de kaai, IJperen- btiifen, en telt reeds 17 leden. Zij heeft voor tijtelDe u-are Vj's.scfiers. Ter gelegenheid van lJperen-Thuind.igfceslen, hebben de liefhebbers onder hun een prijskamp ingericht, op Woensdag 7 Augusti, ten li ure 's namiddags, geschikt om zich eenen Koning te geven. De prijs bestaat in een prachtig zilveren borstsieraad. Prijsscltieting. - Donderdag aanslaande, 8 Aug., ten 2 ure namiddag, een cijbèlschieting zal plaats hebben voor al de leden der Burgerwacht, bet korps Pompiers en al de liefhebbers die deel gemaakt hebben van de Burgerwacht onzer stad. De inschrijving zal plaats hebben in het Oi;o Zilveren Hoofd ten 1 4/2 ure. Een stoet zal gevormd worden waarin iedereen die wil mede schieten moet tegenwoordig zijn in uniform: ppliciemuts, pailletten, buikriem, zonder patroonlesch noglans die voor waarde is niet toepasselijk voor de oud-burgerwacht. PRIJZEN Voor het gewoon geweer. Hoogste getal. 1° prijs. Eene zilveren Louche (55 fr.) 2° prijs. Twee zilveren Lepels en Fourchetten (50). ne prijs. Eene Pendule (35). 4C prijs. Een zilveren Lepel en Fourchet (30). 5° prijs. 2 Tellooren met de wapens der stad. Schoonste wit. ie prijs. Twee zilveren Lepels en Fourchetten (50). 2C prijs. 0 Zilveren café-lepels (20). prijs. 2 Tellooren met de wapens der stad. Voor het grootste getal ballen in de schijf geschoten. lc prijs. 5 Tellooren met de wapens der stad. 2' prijs. 2 id. id. Voor het Coinblain-geweer. Hoogste getal. lc prijs. 8 Zilveren Café-lepels (24). 2" prijs. 4 id. id. (12). 2e prijs. 2 Tellooren met de wapens der strd. Schoonste wit. Eenige prijs. 6 Zilveren Café-lepels (18). Voor het grootste getal hallen in de schijf geschoten. Ie prijs. 2 Tellooren met de wapens der stad. 2° prijs. 1 id. id. i i. i Van den 20° Jfitlï tot den 2° Augusti 1872. erwoAiivrv Mannelijk geslacht 5) GEBOORTEN Vr0UWeJ,ijku te zamen, 7. Fagel, Augustinus, klakkenmaker, en Depuydl, Maria, kant werkster. Plets, Petrus, daglooner, en Kinoo, Rosalia, dienstmeid. Desramaulls, Tbeodorus, stovenmaker, en Vancatlendyck, Maria, kantwerkster. Lamote, Ludovicus, Rondleurder, en Deryckere, Stephania, kantwerkster. De- fever, Adolphus, slachter, en Meirschaert, Ludovica, dienst meid. Rabau, Amelia. 71 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Bo- terstraat. Vollebout, Barbara, Cl jaren, visch-verkoopster, cchtgenoote van Ignatius Werbrouck, Paddepoelstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk geslacht, 2. tezamen C. Men leest in de stad Gent it De heer Dwelshauvers-Allmeyer heeft in naam zijner familie eenen brief aan de dagbladen geschreven, om de houding uil te leggen der geestelijkheid tijdens de ziekte van den heer professor Altmeyer, houding die door iedereen zal geschandvlekt worden. Zii hier de feiten zooals zij zijn gebeurd Men weet dat M. Altmeyer professor le Brussel met eene beroerte is getroffen, die zijn leven in gevaar stelt. Den dag nadien is de heer pastoor der Minimeskerk zijne diensten Me vrouw Altmeyer komen aanbieden, die den pastoor duidelijk heeft doen begrijpen dal zijne diensten onnoodig waren, daar haar echtgenoot herhaalde malen stellig zijn inzicht had doen kennen van als vrijdenker le sterven en zij welberaden was zijnen wil te doen eerbiedigen. De heer pastoor heeft zich nog tweemaal aangeboden maar is niet ontvangen geweest. Men dacht dat de geestelijkheid zich voortaan van alle pogingen zou onthouden hebben om den zieke le naderen maar men had zich bedrogen. Een priester is met geweld in huis gedrongen. Zonder reke ning te houden van de opmerking der meid, die verklaarde bevel te hebben ontvangen niemand te laten binnen komen en hem niet wilde laten passeren, stootte hij het meisje met geweld weg en ging in de veslibuul, nevens de kamer van den zieke. Door liet geroep der dienstmeid verwittigd, kwamen Mev. en Mej. Altmeyer builen de kamer en waren verplicht de deur met den sleutel te sluiten, om te beletten dat de priester er met geweld indrong. Mev. Altmeyer verbood hem stellig bin nen te gaan er bij voegende dat enkel de gencesheeren bij den zieke werden toegelaten. M. Smaelen. (het is de naam van den priester, men denkt dat hij van IJperen is) M. Smaelen antwoordt: Ik zal ondanks u binnen gaan; ik heb mijne bevelen in den zak ik hen meer dan den geneesheer van het lichaam ik ben den geneesheer der ziel ik heb eene reis ondernomen om M. Alt- meyer te zien en ik zal hem zienenz Mev. Altmeyer zegt hem te vergeefs het huis te verlaten en er niet in kunnende gelukken, doet zij haren schoonzoon M. Dwelsbauvers roepen, die ingclijks M. Smaelen verzoekt weg te gaan de priester blijft weigeren en om een (oonetl te doen eindigen dat al te lang duurt, ben ik verplicht geweest, zegt M. Ihvelshauvers, M. Smaelen bij de schouders te nemen en hem alzoo met geweld buiten de deur le steken. Eene klacht is op die schending van woning bij den lieer burgemeester van Brussel ingediend, die onmiddelijk een rech terlijk onderzoek heeft gevraagd. Hoe moet men hel gedrag van dien pater Smaelen schand vlekken, die, zegt men, professeur van hel jesuiten-collegie te Aalsten een oud-leerling van M. Altmeyer, in het gemeente- collegie van IJperen onder het hollandsch regiem schijnt te zijn. Die jesuiten zijn echte plagen in ons land. Zij kwellen de gezonde menschen en kunnen de zieken die in doodsgevaar zijn met vrede niet laten. Maar het is te hopen dat het gerecht hun zal herinneren dat er een wet bestaat, die het misdrijf vat» schending der woning met geweld tegen de personen, straft met 15 dagen tol 2 jaren gevang. Een verblijdend feit in deze zaak is dat eene gevoelige beter nis in den toestand van M. Altmeyer is gekomen en men hoopt dat de jesuiten hem daarmede gerust zullen laten. Poperinghe, 51 Juli 1872. LIBERALE BEDEVAART. Indien de katholijke bedevaarten hedendaags mogen aan zien worden als politieke manifestatien door de geestelijkheid ingericht om het publiek over de neiging van het volk te ver blinden, men mag van een anderen kant zeggen dat de libe rale bedevaart die Zondag laatst, ter eere van den H. Lucius, op het Coulhof piaats gehad heeft, den blinddoek van alle oogen afgeworpen heeft en op de klaarste wijze heeft laten zien dal het volk, wanneer het aan zich zelf overgelaten is, zich altijd wendt naar den liberalen wind. Men had immers in deze omstandigheid tegen de liberalen niet gepredikt gelijk bij het naderen van eene kiezing, men had niemand op voor hand verdoemd, en de kapellaans hadden al de huizen niet afgeioopen om het volk, uit naain van den Godsdienst, af te houden van eene feestelijke manifestatie die moest dienen om te protesteeren tegen de hatelijke en schandalige handelwijze van den krommen Lampe ten opzichte van M.den Baron Mazeman. Iedereen gevoelde zich vrij, iedereen gaf den lossen toom aan zijne natuurlijke neigingen, en het volk stroomde als de waters van een losgebroken sluis over. de kas- seibaan van Proven om aan M. Mazeman zijne sympathie te gaan bewijzen en om hem te wreken over het ongelijk hem aangedaan door hel klerikaal gespuis. Bijna gansch de bevolking van Poperinghe werd uitgelaten en scheen af te zien van hare politieke dwalingen om, door hare groote deelneming aan dit feest, eene bijzondere hulde te bieden aan den vriend van M. Van Merris. in de nabijheid van het kasteel het gedrang van volk, peerden en rijtuigen was zoo groot dat men, om plaats te vinden, moest slaan tot in de dijken, en dat men, na dat alle stallingen vervuld waren, de nog toegekomene peerden moest stallen onder den hlooten heinel. Nooit heeft men in geene bedevaarten zooveel duizen den menschen gezien, en, hoewel daar nog vele katholieke lafaards tegenwoordig waren, wij zijn zeker dat, indien alsdan op het Coulhof eene kiezing had plaats gehad, M. de Baron en al zijne mannen den schitterendsten zegepraal over de dom perspartij zouden behaald hebben. Deze zegepraal is niettemin bevestigd geweest door den schitterenden bijval welken deze volksfeest bekomen heeft. Door een helderen hemelblik begunstigd, al de verlustigingen zijn alsvanGod gezegend geweest en hebben een dubbel genot verschaft. Langs alle kanten zag men de menigte wemelen even als de haren van eene uitgestrekte zeevlakte langs hier zag men gezelschappen van knecht jes en meisjes den doolhof doorloopen langs daar zag men de jongelingen huppelen over de bruggen, heuvels en paviljoenen; langs een anderen kant zag men vrolijke roeiers de spiegelvlakle van het kasteel- water bevaren wal verder zag men de wandelaars en wande- laressen zich ophouden hij de warande der herten en de kin deren hunne koeken uitreiken naar die zoetmuilige beestjes. Maar de plaats die meest de nieuwsgierigen aanlokte way de prachtige eetzaal waar de zangers der I.yre ouvriêre van IJperen en de muziekanten der Société Philharmonique van Poperinghe zich overleverden aan de nulling van een ver kwikkend gastmaal besproeid met smakelijke wijtien en met het zap van lekkere fruiten. Aldaar eerst aangetrokken door de zoete toonen van een voorafgaande concert van koorzangen en muziekstukken de menigte kon die plaats niet verlaten vooraleer de losten afgeluisterd te hebben welke in dien talrij ken vriendenkring door M. Mazeman en M. Van Merris zijn uitgesproken geweest, en vooraleer hare geestdriftige toejui chingen gevoegd te hebben bij die der IJpersche en Popf' ringsche artiesten onder het geroep van Viva M. Mazeman Na de uiteenscheiding van het tafelgenootschap werd kf!

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2