M. STUASZAK, In S' JPieter, Zondag en Maandag ten 8 ure. LUISTERLIJS BAL 151SSÏCH, A l'oceasion de Ia Tuyndag, Vci'schillige tijdingen. Lamenlatien van den pastoor van W PIIOTOGKAPIIK. >10 DSTRA AT, te IJperen, TER GELEGENHEID DER KERMIS, Vrijen ingang. PHÖTOGHAAF •'•ij s der usietekaarten 4 kaarten voor fr. 2-00 7 3~m 12 5-00 X. Sommaire du numéro du 3 Aoul dc I'Illustration Européenne. Verwittigt het geëerde publiek der stad en om liggende plaatsen dat hij gearriveerd is met zijne barak; hij beveelt zich tot het vervaardigen van pholographie-portretten. tegen billijken prijs. I)e werkplaats is geopend van s morg. ten 8 u. lot 's avonds ten 7 ure. De barak is geplaatst op de Groote Markt, tegenover 't Burgerlijk Hospitaal- schouwlooneel verdragen op den voortrap van het kasteel waar de heeren Krompoot, Laurietje, Verhaeghe, Bertje Be- noot en Sikken Ameele de omstanders verlustigden met kluchtliederen die op alle wangen tranen van lachen deden uitbersten. Tusschen al die luslpartijtjes zag men van tijd tot tijd eenen luchtbal boven de hoofden stijgen die op een grooten afstand het feest aan de afwezigen aankondigden, terwijl de kassijweg binnen de groote Jiodedreef weèrgalmde van de stem van eenen liedjezanger die bij duizenden liedjes verkocht betrek kelijk de heldendaden van den Krommen. Weldra hoorde men een orkest de liefhebbers uitnoodigen lot het bal waartoe eene schoonversicrde tent met een planken vloei- aan de herberg de Clijle opgeslagen was; maar, hoewel de danszaal eene tamelijke uitgestrektheid had, zij was,buiten de verwachting van den Baron, zes maal te klein om de dan sers die zich aanboden te bevatten, en men werd genoodzaakt te valsen en te polkeeren in eene aanpalende grasweide. Ten 9 1/2 werd het feest nog opgeluisterd door een voor treffelijk vuurwerk waarvan het geklater den weèrgaim der aigemeene vreugd als een laatste vaarwel door gansch het ondankbaar Proven verspreidde. Hierna scheidde de menigte uiteen en de dans werd dooi de blijvers in de tentzaal voortgezet. Deze geestdriftige volksbeweging heeft den zes en dertig jarigen burgmeester van Proven genoegzaam gewroken over zijne vijanden, en wij zijn verzekerd dat, indien dusdanige bedevaarten zich meermalen in concurrentie stelden met de klerikale bedevaarten, deze laatste welhaast niet veel kalanten meer zouden hebben. De mannen van het Nieuwsbladstaande om een proces op den nek te krijgen voor lasteringen uitgesproken tegen de Hospicen en den Disch vari IJperen, zoeken zich te verschoo- nen met te zeggen dat de Disch en de Hospicen van Poperin- ghe nog op eene zwaardere wijze zijn aangerand geweest door den korrespondent der Toekomst. Er is tusschen die twee aanrandingen maar één verschil, 't is dat de misbruiken ten laste gelegd van de armbesturen van IJperen, die zich in den voorspoedigsten slaat bevinden, ontbloot zijn van alle waarschijnlijkheid, en dat de bezwaren aangehaald tegen de armbesturen van Poperinghe, die jaarlijks zonder de hulp gelden der stad zoilden bankroet maken, verschelde malen in de openbare zittingen van den Gemeenteraad zijn bewezen en geschandvlekt geweest. Hoorneer de klerikalen meester worden, hoe meer zij van hun meesterschap gebruik maken om de menschen te tergen en onder de voeten te houden. Tot de nonnen toe willen ge bieden en straffen overal waar zij iets te zeggen hebben, 't Is alzoo dat de Paulinen op eene ongenadige wijze al de congre- ganisten voor eene maand en voor twee maanden uit de congregatie gebannen hebben die gedurende onze laatste kermis, op de peerdetjes gereden hebben, en dat zij nu deze straf uitbreiden aan al die welke Zondag laatst naar het Cout- hof gegaan zijn. In het kollegie gaat het nog erger. Daar heeft men aan een student het gesticht ontzeid omdat zijn vader, die liberaal is, item op zekeren dag geen 5 sous heeft w illen medegeven voor den S' Pieters-penning, zeggende dat liberaal geld hier toe niet kan dienen. En dit is een geslicht dat gesubsidieerd is door de stad tot onderwijs der poperingsche jeugd Hoe zou het gaan indien dat onverdraagzaam volk over gansch het land meester ware Dan werden er diskoersen gedaan, waarin men lof toezwaai de aan M. den Baron en nogeens alles intiiep op de ondank baarheid der provenaars en den krommen, die, ge moogt et- van verzekerd zijn, geen te kort gehad heeft. Ten 7 ure werd een schoon vuurwerk aanstoken en ten tien ure gaf 31. Mazemanhet teeken van de aftocht, omdat een feest dat te lang duurt op hel laatst van zijne aantreklijkheid verliest. Lampe en zal niet lachen, wanneer hij alzoo uit tienduizend monden den lof van M. Mazeman hoort verkonden, als eene protestatie tegen zijne leugens en laster w aarmede hij delieht- geloovige Provenaars bedrogen heeft. Wij kunnen niet dan al die brave menschen herlelijk bedanken over hunne handel wijs van Zondag laatst, daar zij getoond hebben dat hun hert op de echte plaats ligt. En God, waarmede de clerikalen zoo lichtelijk omspringen en hem doen dienen als eenen hoed aan eenen schamoleur, heeft getoond dat de dankbaarheid geene zonden is en heeft bewezen dat bij de goeden mint door zijn beste weder uit te hangen Korts na het afloopen der feest heeft de lucht overtrokken en eeri dondervlaag is Iosgeborsteu, het een vuurwerk voor den krommen en zijnen aanhang bestemd N. B. Overvloed aan materie doen ons de briefwisselingen van Rousbrugge en Wervick tot ten naaste weke uitstellen. Wij nemen deze gelegenheid te baat om de heeren, die ar tikels inzenden, aan te manen bondig en klaar te schrijven. Artikels die te lang zijn kunnen voortaan geene plaats meer vinden. (De Redaktie). Zondag laatst is de Ringsteking in de Watnbekc rede lijk afgeloopen niettegegstaande de slikkende hitte en de tal rijke feesten die den zelfden dag in de omstreken, te Nieppe, enz., plaats hadden. 31. Leon Cardinaal die jaarlijks zich de moeite geeft aldaar eene dusdanig feest in te richten, haalt er eer van. Waren de inschrijvers min talrijk dan andere jaren, de strijders waren van verder gekomen en de prijzen waren zeer ernstig betwist. De eerste prijs werd behaald door M. P. van Houthem, de 2" door 31. J. C., van Dickebusch, en de 3° door M. Th. W.,' van Wijtschaete. Wij vernemen op nieuw dat de pastor van Woesten altijd volherdt in zijne sermoenen op de rekening van dengemeente- sekretaris. Wij weten tot nu nog niet of die sermoenen strek ken tot zijne politieke bekeering of betrek hebben op administratieve zaken. Wij verlangen om inlichtingen te bekomen. hierover eenige Men schrijft uit Proven. Hel roovrrskasteel (zou kromme Lampe zeggen,) anders gezegd het Couthof, alwaar 31. de Baron Jlazeman zijn zomer verblijf houdt was Zondag laatst getuige van een schitterend feest, dat, zoo men ons verzekerd, het eerste is van eene reeks feesten welke 31. iMazeman zich voorstelt te geven. Kramen, liedjezangers, het was als eene dorpskermis, de kalsijde die door het park loopt, was eene halve uur ver letter lijk met rijtuigen en wandelaars vervuld: IJperen, Poperinghe, Bousbrugge, Watou, tot zelfs gemeenten uit het noord-Fran krijk had bezoekers geleverd. Een vreemde liedje-zanger [leeft meer dan 6000 liedjes verkocht waarin den krommen geene 'en moet koopen. Er was iemand die opmerkte dat het zulkdanige lilippe!ver zen waren en er werd geantwoord ze zijn nog den helft te wel voor dien krommen duivel twee andere dichtstukjes in 't fransch opgesteld, waren beter en genoten ook veel bijval. Li was meer volk. zegde op een droevigen toon een clertcaal van Proven, dan iu de twee bedevaarten van IJperen en Pope ringhe te samen Omtrent 4 ure deed eene IJpersche zangmaatschappij La Evre Ouvriére hare inlréê in 't park. Zij gaven een zeer toe gejuicht Concert daarna kwam de muziekmaatschappij van Poperinghe aan die op hare beurt ook een Concert gaf. Het Paviljoen waarin de ontvangst plaats had was zeer zindelijk met drijkleurige vleggen en andere versiersels getooid. Ten 6 ure begonnen de banketten. Gedurend dat de heeren der Lyre eene lekkere beet en een smakelijk teusje wijn nuttigden speelde liet muziek van Poperinghe eenige schoone stukken; en toen de heeren muziekanten op hunne beurt de uutting deden, zon gen de I.yre-mannen. Deze handelw ijze is zeer opgemerkt ge weest en werd met handgeklap bejegend. Over dc Kiezing van 11 Jlunf. De pastoor bij een zijner parochianen 's morgens ten C ure binnentredende, al zijn hoofdschuddende, zegt: 't kan al niet meer gaan als de schapen niet willen gehoorzamen aan hunnen herder, 't Is ongelukkig Maar M. de pastor, wat geschillen hebt gij met de paro- chiauen? Wat verdriet ontmoet gij in uwen dienst Zie eens, mijn schaap, wij zijn bijna de uur van het vertrek naar IJperen, en geen een stemmer is bij mij geko men om te samt'ri te vertrekken. Ik blijf bier met al mijne stembrieftjes die ik waarschijnlijk zal mogen in het zout leg gen tot eene toekomende kiezing. Maar M. de pastor, wees zoo ongeduldig niet, zij zullen misschien nog uitrijzen, 't is nog niet te laat. Neen, neen, mijn schaap,Helaas! ik kom te verne men dat zij al vertrokken zijn langs de binnenwegen om met mij niet gezien te worden en om te gaan stemmen voor den slechten kant. Wat pijnelijke dingen Ik ben zonder hoop, en vrees alleen te moeten gaan. Had ik het kunnen voorzien, ik zou Druon Pantaieon van IJperen doen komen hebben om hun op te zoeken en in mijne handen te leveren. Maar 31. de pastor, gij moogt waarlijk u alzoo niet mis- troosten.gij zult uwe gezondheid hinderen. Mijn schaap, gij hebt schoon te zeggen, ik wilde dal gij mijne kleèderen aan hadt en in mijne plaats ging stemmen, gij zoudt den eenen pastor aan den anderen hoorei) vragen hoeveel stemmers hebt gij mede Den eenen zal antwoorden ik heb er 40, den anderen 30. den anderen 23, en zoo voorts tot dat bet koomt aan mijne beurt, en ik zal moeten zeggen ijeene Met welke verwondering zullen al mijne broeders in Chrislo op mij staan te kijken, en wal zal de bisschop zeg gen 'l Is om in het land te kruipen. Ook, na de stemming vertrek ik naar bel bisdom om aan Monseigneur mijne veran dering van residentie te vragen, zoo niet neem ik mijn ontslag. Maar M. de pastor, gij moogt waarlijk geen zulk besluit nemen, dit zou zooveel pijne doeu aan uwe parochianen, en menige vrouwen en jonge dochters zoudt gij doen krijschen. Schep moed, het zal dan naasten keer beter lukken. Mijn schaap,'! is te laaf. trop tard ik wil en moet et- van af. De' gemeente Wis niet weerdig mij te bezitten. Nos Gravures: L'église de Laeken. Le repos après la chasse. Une rencontre inatlendue. La mélancolie. Texte Causerie. Le sommeii. - Correspondance de Nor- wège. Les plaisirs de la villégiature. La pêche aux écrevis- ses. L'almanach et Tannuaire. Notice sur le mois d'Aoüt. L'héroïne du mal. Suite. MiscellanéesUn proscrit. Moyen de durcir le plótre. IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ 27 Juli. 3 Aug. verkocliüe kwantiteit. rniddenpr. p. 100 kilo. ye rk och tic kwantiteit. rniddenpr. p. 100 kik». Tarwe 21,600 35-00 14,400 55-00 Rogge 2,100 18-50 1,900 19-00 Haver 1,100 18-00 800 17-50 Erweten 1,100 17-25 800 18-50 Boontjes 2,700 18-50 1,200 18-50 Aardappelen 4,000 7-00 4,400 7-00 Boter 260-00 280-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 4" tot 11" Aug. is gesteld aan 35 c. per kilo,. Korfrijk. - Per hectoliter. 29 Juli. Witte tarwe fr. 26 a 28 67 Roodea. 100 k 9 a 10 Roode tarweaBoter p. i/2 k. 1 81 ït I 30 Rogge 14 a -Eieren per 25 2 18 a 2 54 Haver 9 50 a 10 50 Peerdb.p. h.a Venrne. Per hectoliter. 24 Juli. 31 Juli. Tarwe (nieuw) tottot Tarwe van fr. 3538-50 3539-50 Rogge 2022-50 22 Sucriocn 16-75 Haver 1213-50 1213-50 Boonen 192221-^- Ronsselare. Per 100 kil. 30 Juli. Zaai-tarwe fr.a Haver 17 a 18 Nieuwe tarweaBoonen, fr. 19 a 20 Oude tarwe 34 50 a 36 Aardap. 100 It.a Roode tarwe 33 a 35 50 Boter p. kilo 2 36 a 2 63 Rogge 17 a 18 Koolzaad-olie p. 105 kilo. Lijnzaad-olie p. 105 kilo Koolzaad-olie, fr. 83 75 h 85 50 a opérrra Oimanche, Lundi et iüardi prochaii.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 3