Briefwisseling der Toekomst. BURGERSTAND Sterfgevallen. Door de schuld van een aanhoudend slecht weder zijn de vreemdelingen ook maar zeer schraal geweest; zoodat dit jaar het IJperen-Thuinfeest maar half is gelukt. Volgens men zegt zou er ten naasten jare alhier festivals, schijfschietingen en een heelen hoop feesten opgericht wor den in het belang van onze neeringdoeners. Het is te hopen dat het weder alsdan beter zal medehelpen om de goede in zichten onzer bestuurders te doen gelukken. Viascherainaatschappij- Woensdag, na het afloopen van den prijskamp (het visschen met de lijn) op de Kaai, hebben de confraters een tocht gedaan in de straten onzer stad, voorafgegaan door een muziek en zij hebben zich begeven naar de woonst van den overwinnaar M. Aug'0 Ygodt. Deze maatschappij is de eenigste die op de Kaai iets inge richt heeft ter opluistering der publieke feesten. PrJJsescliieting. - Uitslag der schijfschieting, ge geven den 8 augusti 1872, door de Maatschappij der Burger wacht van IJperen, aan al de leden der burgerwacht, der artillerie, der sapeurs-pompiers en der oud-burgerwachten. Gewoon miiniliegewcei'. Hoogst getal punten. 1. Prijs. Griffon, Arthur, scrjant bij de sapeurs-pompiers. 2. Maurau, adj' onder-officier. 5. Cardinael, kap.-com1 2° kompagnie, voorzitter. 4. Liegeois, serjant, 4° 5. ii Cuvelie, J. wacht 2° Schoonste wit. Eenige prijs. - Costeur, F.d. wacht bij de 1° kompagnie Grootste getal kogels in de Schijf. 1. Prijs. Dumon, Aug., wacht bij de 5° kompagnie. 2. a Vergracht, L., wacht '2° Comblain geweer. Hoogst getal punten. 1. Prijs. Vandenberghe, wacht bij de 4° kompagnie. 2. ii Liegeois, Ed., Artilleur. 3. ii Deweerdt, Ch., Grootste getal kogels in de schijf. Podevyn, Aug., wacht bij de la kompagnie. Deze schieting, na eenen toer schietens, werd ondebroken door eenige reklamatiè'n omdat er eenige mannen waren die schooten met verbeterde geweeren en andere munitiën. Er werd besloten dat iedereen, zonder onderscheid zich moest bedienen van het door het gouvernement afgeleverd munitie-geweer. Bij de prijsuitreiking, heeft het muziek der pompiers niet gespeeld toen den 1" prijs ovèrgandigd werd aan Griffon, onder-officier in dat korpshet is maar bij het uitreiken van den tweeden prijs dat het zijne lieve toonen liet hooren. Te Deunt. - Ter gelegenheid van de gelukkige verlossing onzer koningin en de geboorte der prinses Clemen- tina-Albertina-Maria-Leopoldina, zal er Zondag aanstaande in de parochiale kerk te IJperen en van al de steden en gemeen ten van Belgie, een Te Deum gezongen worden. T Van den 2n tot den 9" Ang-u«ti 1§72. GEBOORTEN yj^ijlfïsl°cht ®J te zamen, 13. Huwelijken. Philip, Desiderius, dagloorier, en Pannekoucke, Maria, kantwerkster. Vandenberghe, Eugenius, leertouwer, en Hullaert, Maria, kantwerkster. Verleure, Polijdor, brou wersknecht, en Logier, Maria, kanlw. Loner, Augustus, wever, en Domarle, Maria, kantwerkster. Courtequisse, Petrus, timmerman, en Delaere, Maria, kleermaakster. Berous, Emilius, wever, en Straetzaert, Barbara, kantw. Bailleui, Amatus, '19 jaren, wever, Paddepoelstraat. Vanhoutte, Joannes, 73 jaren, herbergier, echlgenoot van Anna Theresia Vandercruysse, S' Jacobstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk geslacht, 2. tezamen u. Ziehier een brief ons toegezonden, dien wij zonder verant woordelijkheid in ons blad je overnemen. Mijnheer Opsteller, Gelief een plaatseken te verleenen aan eene kleine inlichting over onze volksvermaken, ten einde een vergelijkingspunt te .stellen lusschen deze der welhebbende en werkende klassen. Onze sladsregeering heeft in het verdeelen der subsidièn aan de Handboogschutlers 400 fr. gegeven en aan Guiilaum- Mj 12b fr. is 523 fr. Ie samen. Deze schietingen zijn bijge woond geweest door 408 liefhebbers, waaronder ten hoogste eeu tiental vreemdelingen aan ons arrondissement Eene som van 300 franken is verdeeld geweest onder drij maatschappijen van Gaaibolspel. Eene van deze drij maat schappijen Gouden Mortier) is bijgewoond geweest door rond de 300 liefhebbers, die gekomen waren van alle gewes ten, hetgeen bestatigd is door het behalen van den 1" prijs door de maatschappij Recht voor de vuist, van Geeraardsber- gen. Uit het bovenstaande, heer opsteller, laat ik iedereen oor- deelen of de subsidie niet zouden ten naasten jare dienen verhoogd te worden, ingezien de aangelegenheid welke nog gedurig aangroeit in dit slach van volksvermaken. Wij, van onzen kant, zijn verzekerd dat onze stadsregering, overtuigd van de gegrondheid dezer hier-bovenstaande rege len en bezield met den besten wil tot het geluk der ingezete nen, recht zal laten wedervaren. (Een genegen burger tot den werkman). 1 111 TSijjir—i Wervick, den 8 Augusti 1872. Mijnheer de Hoofdopsteller. Thans dat onze stad hare gewone rust geniet en maar nu en dan gestoord word door een schand-artikel in den Journal d'Ypres of in tiet Nieuwsblad, als het nare geschreeuw van den uil te midden den stillen nacht, hen ik gelukkig u te kun nen melden, dat, niet tegenstaande de onuitlegbare vrijwillige slavernij van een groot deel onzer verdweepte burgerij, er nog alhier mannen bestaan die hart genoeg bezitten om de bedrei gingen der zwarten te trq.tsee.ren en zich toe te leggen op het beoefenen der schoone kunsten, ten einde, in weerwil der dompers, te werken tot ontslaving van het volk. Deleden onzer maatschappij fanfaren Les Amis Réunis zijn van dit getal, zij laten zich door niets ontmoedigen, zij begeven zich overal waar er vergaderingen beroepen z.ijn tot den bloei der muziekkunst. Op het festival van Gent waren zij ook tegenwoordig en zij zijn er naar waarde geschat geweest en welverdiende loftuigingen door de liberale bladen dei- stad werden hun toegezwaaid, die den vvensch uitdrukten van ze welhaast tc mogen op nieuw hooren uitoefenen. Nieuwsbladen uit Brussel zijn ook niet ten achteren geble ven aan het succes van onze liberale muziekanten. Zie hier wat de Cronique er over zegt ii Het Festival van Gent. - Op het groot Festival van Gent, het muziek der Fanfaren, Les Amis Réunisvan Wer vick, is zeer opgemerkt geweest. Deze verzameling artiesten, eene der beste in de soort welke men in ons land jjvindt, is zamengesteld uit vijf-en-zestig uitoefenaars wonderlijk be stiert door de gebroeders Ma yen r. Een dezer heeren is buiten dien muziekmeester der Garde Républicaine, te Parijs. Wij hopen welhaast te Brussel de Ware Vriendenvan Wervick, te mogen hooren. Zulke vleiende woorden moeten geen andere woorden ten behulpe. hebben, zij. zeggen genoeg door hun eigene weerde. Daarenboven, wij mogen met zekerlieid aankondigen dat de vvensch der Cronique zal verwezentlijkt worden De Veree- nigde Vrienden van Wervick hebben besloten eene reis naar Brussel te ondernemen in den loop der maand September. M. P. S. Wij vernemen dal onze gemeente-kiezingen verbroken zijn en dat er yan Maandag reeds de herkiezing plaats zal hebben. Poperinghe, 6 Augusti 1872. DE KLERIKALE RELIGIE. Even als de soldaten iri den oorlog malkander doodschieten zonder malkander ooit gezien of beleedigd te hebben, zoo ook ziel men buiten het oorlogsveld de menschen malkander be strijden en vernietigen zonder te weten waarom en zonder hiertoe de minste reden te hebben. Einders van het zelfde vaderland, burgers van dezelfde stad of gemeente, gebeurs van dezelfde wijk verscheuren malkander door haat en nijd, en de eene zoekt den anderen tot ondergang te brengen door liet ontnemen van zijn krediet, zijne faam en zijne middels van bestaan. En wal is de reden hiervan Is liet om dat de eene mensch den anderen eenig leed of schade toegebracht heeft? Is hel om dat de eene meer fortuin bezit of in zijne ondernemingen beter gelukt dan de andere In het geheele niet. 't Is om dat men hedendaags de leering volgt van eene religie die gansch tegenstrijdig is aan die van onze voorvaders, en om dat de mensch, in plaats van te luisteren naar de princiepen van het oud Evangelie die zegt: qij zijl allen broedersbemint eik anderen, meer gehoor geeft aan Satan, of aan Antechrist die nu schijnt op de wereld gekomen te zijn om de goddelijke en broederlijke liefde, waarin gansch de oude religie bestaat, uit liet hert der christenen te roeien, 't Is om dat Lucifer en al zijne zwarte duivels de menschen ophitsen om de leering van Christus te verlaten en om, volgens de klerikale religie, met hunne evennaasten te leven gelijk katten en honden, ten einde op deze wereld zoo ais hiernamaals het rijk der Hellen te doen triomfeeren hoven het rijk van vrede en geluk. Vóór de komst van Antechrist de menschen, door hunne wederzijdsche liefde, verheugden zich onder malkander en maakten zich eene vreugd van op de wereld te zijn; al die hedendaags vijanden zijn waren alsdan vrienden men had beleefde en dienstwillige gebeurs; men schepte behagen in het welvaren van een ander men vereenigde zich in blij ge zelschap men dronk te samen een lustig pintje, en, als het kermis was, men verzamelde zich onder den lommer van eene wijdgekroonde linde of in eene frische tent om elk met zijn lief of zijne gemalin op de maat van een streeiend vioolgespei een beurtje te dansen. Heden is het geheel anders. Door de voorschriften der kle rikale religie en de vrijwillige domheid der menschen al die pleizieren en dat aangenaam leven zijn hun ontnomen. Elk blijft in zijn kot om zich af te scheiden van de wereld; oude vrienden en kennissen kijken op malkander gelijk bukshet deert den eenen dat de andere leeftde domheid wil zege pralen over het verstand; men erkent noch bevvezene diensten noch weldaden; men keert den rug aan al wie menschlievend en volksgezind is; alle maatschappelijk verkeer wordt afge schaftal de feestvieringen en kermissen gaan om zeep, en waar te dier gelegenheid op de eene of de andere gemeente nog bij uitzondering gedanst wordt, men vergelijkt die vro lijke volksvergadering aan eenen vuilpit waar al wat onzuiver en verderfelijk is zijne aflossing vindt. Dit heeft nogtans niet belet een volkomen bijval te verzekeren aan eene muziek- en dansfeest die Donderdag laatst te Reninghelst, ter gelegenheid der kermis, is gegeven geweest door de Fanfarenmaatschappij van het dorp. Hoewel vele inwoners dezer gemeente, bezield met genoegzame men- schenliefde en vriendschapsgeest om hun maatschappelijk le ven te kunnen aangenaam makente ligtgeloovig en te vreesachtig zijn om te kunnen weèrstaan aan de nieuwe lee ringen van onzen tijd, de plechtigheid is niettemin met veel genoegen bijgewoond geweest door een groot getal leden en eerelden waarbij zich nog een treffelijk gezelschap van Pope ringhe is komen bijvoegen. Het concert gegeven in den prachtigen hof van M. Huyghe-de Schodl waarvan men m bijna geene gemeenten de weêrga vindt, liet, onder de behen dige direktie van M. Otto, de liefelijkste uitvoeringen hooren cn werd met de levendigste toejuichingen beantwoord. Niet alleen hel muziek, maar het beleefd en vriendelijk onthaal van M. Iluyghe, het aangenaam gezelschap waarin men zich bevond, de lustige wandelingen langs de belommerde dreven, de rijke bloembedden, de frische grasperken, de groene pri- ëelen, de holle steenrots, den bruisenden waterval en andere bijzonderheden die dit park versieren maakten van deze bij eenkomst eene verrukkelijke uitspanning. De prijsloting die hierna in hef lokaal der maatschappij plaats had, en het bal dat daarop volgde hebben niet min ver lustigingen verschaft, en wij mogen zeggen dat dit leest voor de Fanfarenmaatschappij een ware zegepraal is geweest over de tegenkantingen van die welke dit vreedzaam kunstgenoot schap benijden. Als men de gulhertigheid en de ware broederliefde over denkt welke in,dit feest heeivschten, men is waarlijk genegen om te vragen welk kwaad de dans in zich beval om met zoo eene slechle oog door onze nieuwe kerkleeraars aanzien (e worden. Is misschien deze kunstmatige beenenoefening eene onzedige beweging, of is de natuurlijke toenadering van beide geslachten eene zonde? Maar de dans bestaat van in bel begin der wereld, en, in plaats van alsdan eene zonde te zijn, deze vermakelijkheid maakte deel van de godsdienstige plechtig heden bij de Hebreeuwen En Moïses heeft hij ook den dans niet doen voegen bij zijne lofzangen om den Heer ie bedanken, na den doortocht der Roode Lee, over de verlossing van het volk van God en over de vernieling van het leger vanPharaon? En later verhefte David den dans niet tot eene godvruchtige ceremonie, wanneer hij, om God te loven, danste voor de ark? Is het ook niet bekend dat men gedanst heeft op de bruiloft van Cana in Galilee, lot welke bruiloftfeest Jesus- Christds zelf uitgenoodigd was met zijne heilige Moeder en zijne discipels, en waar hij zijn eerste mirakel gedaan heeft door het veranderen van water in wijn En in latere lijden wie kent er de historie niet van den geestigen en verdraagzamen pastor van Meudon die in de 13' eeuw, staande op eene ton, zelf de viool speelde om zijne brave parochianen onder de groene linden der pastorij te doen dansen Waarlijk men moet bekennen dat de godsdienstige leering der oude lijden geheel verschillig was van die van onze heden- daagsche politieke herders die het volk maar willen ontaarden en vernederen om zich, uit wereldsche heerschzucht, te hoo- ger over hetzelve te kunnen verheffen. X. Men schrijft uit Wervick. Er is verschenen in het Nieuwsblad van IJperen van 21 Juli laatst een artikel luidende als volgtTrein speciaal naai" Gent, de groene Citroenen van Mr C.... enz. enz. Wij kunnen niet beter de gelegenheid waar nemen om nieuwe inlichtingen te geven aan het bovengemelde artikel- De maatschappij de Vereenigde Vrienden heeft zich per trein speciaal naar Gent begeven zij zijn onhaald geweest a.> ware broedersdestukken die ze uitgevoerd hebben, werden door hel publiek verscheide malen onderbroken met handge" plak, bravos en een donderend bis. Was het aan het IJpersch blaadje te veel dat de Gcntscb5 gazetten lof en eer van die maatschappij spraken, ofwel meen ten het de liberalen die de onkosten helpen dekken masr neen, zij met hare gewoonlijke kwade trouw durfde schrijve»

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2