Hij heeft zijn plicht gedaan Stads Nieuws. BERICHT. Briefwisseling der Toekomst. die min of meer verantwoordelijk zijn voor het kwaad, welk de overdrevenheden van zommingen, aan den Godsdienst toebrengen. De veldtocht door de Jesuilerij ingespannen te gen de vertrouwden die den Troon omringen onder de naam van het zevende Ministerieis eene onbehendigheid geweest, omdat het den Koning en de Ministers vernederde ook heeft M. Malou zich gehaast om dit oorlogswapen te breken, en ofschoon de Palrie en de Uien Public in hunne aanhalin gen volheiden, zij zijn thans zonder waarde ge* worden. Maar de uitvinding eens zevende Ministerie, heeft aanleiding gegeven om de verzameling dei- zes Bisschoppen het achtste Ministerie te noemen, en ditmaal, noch M. Malou, noch de Koning zelfs zou den invloed van hetzelve kunnen alliegen; hun nen invloed op al wat in ons land plaats heeft, is door eenieder gekend, het zijn zij die de kandida ten voorde Kamers, voor de Provinciale Baden en tot voor de Gemeentebesturen toe aanduiden en doen benamen; zij hebben in meest al de door het volk gekozen besturen een onwederleggelijken in vloed, en zelfs de Ministers moeten met hun reke nen, en de partij die eene dergelijke verzameling gemijterde mannen aan het hoofd heeft vindt kwa lijk dal de Koning eenige liberalen lelt onder de pprsonen die hem omringen, die hij, en de Minis ters, in moeilijke omstandigheden te rade gaan omdat zij mannen van ondervinding zijn, wiens schranderheid door eenieder gekend is. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. -TWT» r-u Het Nieuwsblad, dat edele porlugaal papier, het orakel der sullen, die zich het geld uit den zak laten kloppen om in den Hemel te gaan, gaf laatst een artikel om de beestigheden door Lampe verricht, te verschoonen en te verrechtveerdigen. <1 Hij heeft zijne plicht gedaan, riep het triomfantelijk uit. Men noemt hel eene plicht vervullen toen een dienaar Gods zijne parochianen alle soorten van wandaden aanleert: de ondankbaarheid, den haat, den nijd en de tweedracht Om onze lezers een gedacht te geven hoe een fanatieke priester, die op weg is de bolle te verliezen, zijne plicht ver vult, deelen wij hieronder een sermoen mede, Zondag laatst in de hoogmis uitgekraamd Beminde parochianen het zal u misschien verwonderen dat ik niet zal spreken van hetgeen hier op de laatste beesle- ii feesten heeft plaats gehad, en vooral van de liedjes die toen uitgegeven zijnhet is omdat het de eerste liedjes en zon- i) der twijfel de laatste niet zullen zijn. Maar gij moet wel weten, beminde lezers, dat deze kappe- laan, wanneer hij zijnen stoel van waarheid beklimt, en van zulke dingen spreekt, altijd bloost van gramschap; 't is te zeggen hem heeft doen vergeten wat hij kwam te zeggen, om zijne broeders eenige volgens hem onontbeerlijke verlichtin gen over de uitgepreide liedjes te geven. -ii "VVat het vlaamsch liedeke betreft, men heeft mij gezegd dat het door onzen nieuwen bisschop is gemaakt, en het verwondert mij geenszins, want het is te dom om dood te doen (nooit laat hij na eenen grijmlach op dusdanige i> spreekwijze te laten volgen). In het fransch schimpschrift ging hij voort staat er ii dat gij, Provenaars, moet bedroefd zijn over het verlies i" welk gij komt te doen met uwen goeden vader af te stem- ii men en daar is nog wat anders in, in dezen regel bij voor- ii beeld bercés, nourris, grandis, enrühis sur vers terres. ii Dat wil zeggen dat hij aan ieder van u eene wieg gegeven a heeft, dat hij u heeft gevoed en zelfs den wind heeft gegeven a en eindelijk opzijne landen heeft verrijkt. n Jahet zal nog beteren, in plaats van naar Amerika te ii gaan om goud te rapen, gelijk men overtijd deed, zoo zal ii men maar naar hier moeten komen om goud en rijkdom- :i men te verzamelen zonderlingen rijkdom dewijl velen ii schier sterven van gebrek, daar men het land, indien men er ii gebruikt, op eenen ongehoorden hoogen prijs moet pach- ii ten. Maar, een goed middel, ik weet een goeden raad, 't :i is van met hel schimpschrift te gaan, wanneer het er op ii aankomt van uwe pacht te betalen, want die phamphlet zegt :i dat hij u verrijkt, en het is te geloven, dewijl daar eene ii edelmans tale zich in laat gevoelen. Daar maakt men mij uit a voor pad, voor slang, aanhangsel van den duivel en derge- ii lijke dingen meer. Ja, zij durven mij doen doorgaan als a schandalen gepleegd te hebben, 't geen gij zeker nooit ii zoudt durven geloovenwant, wat zoudt ge van mij gaan ii denken indien ik mij zulks veroorloofde. Niemand anders a dan zij, zijn het die bij hef kasteel geschreeuwd hebben n Vive Bismarck en bas la calotte en bas les Jèsailes ii want daar waren er ongeveerd 6000 van de slechte bende a tegenwoordig, waaronder zich veel vrouwvolk met slechten ii naam was gaan vervoegen. Om deze vergadering van treffe- ii lijk volk te voleindigen, had voorzeker de discluneester van a Doornijk daar moeten tegenwoordig zijn, maar ongelukkig- ii lijk zit deze in het gevang voor den disch te bestelen. Dit is de wijze, lezer, hoe men aldaar het H Evangelie ver kondigt. Ook, opdat geheel de wereld wete, door wat mannen Zijne Hooveerdigheid de Bisschop van Brugge, zijn werk laat doen, zal er in 't kort «en bundel sermoenen verschijnen erkomslig uit den gewijden mond van den fameuzen Lampe. IJperen, 24e" Augusti 1872. Benoemingen. - Bij koninklijk besluit van 20 Augusti zijn alhier benoemd burgemeester, P- Beke; schepe nen, L. Vanheule en de ridder A. Hynderick. Burgerwacht. - De leden der Burgerwacht die willen deel aan de schieting nemen, door de stad Gent gege ven, 16 tot 50 September, ter gelegenheid van het bezoek der Engelsche vrijwilligers (Riflemen), zijn verzocht zich te laten inschrijven in het bureel van. den staf, Kaaistraat, n° 8, vóór 5 September, van 's noens tot I 1/2 ure. In deze schieting zijn er veel voordeden voor elke soort van schutters. Men kan kennis nemen in het lokaal der schieting (Espla nade) van het nieuw model der schijf en van de voorwaarden der schieting. Met 25 c" inleg kan men proefschoten doen den 29 Aug., 5 en 12 September 1872, van 4 1/2 tot 7 ure 's avonds, met de gewone geweeren (lading langs vooren). KDCchtjciiMvceshnls. - Het is Maandag aan staande, ten 10 ure 's morgens dat de prijsuitreiking plaats heeft aan de kinders van dit gesticht. De aandoenlijkheid dezer plechtigheid lokt alle jaren van meer tol meer nieuwsgierigen uit. Burgerwacht. - Artillerie. - Uitslag der schie ting van 19 Augusti 1872. 1" prijs, Ch. Deweerdt, artilleur. 2" prijs, Ch. Joye, brigadier. De liberale kring van Antwerpen, gezegd Df, Geuzenbond, heeft, besloten aan zijn achtingswaardigen Voorzitter, M. Van der Talen, een Banket op te dragen, waarop al de Voorzitters der Liberale Vereenigingen van 't land uitgenoodigd worden. Dit Banket zal plaats hebben den 14 September naast. De Leden van al deze Liberale Maatschappijen, die zouden willen deel nemen aan dit Banket, mogen er toe inschrijven. De prijs is gesteld op 5 fr., en de inschrijving van de Leden der ijpersche Associatie, moeten gedaan worden bi| M. den Voorzitter dezer Vereeniging, vóór 1 September toekomende. Vau den 16" tot deu 23" August! lü!%. evnniiDT™ Mannelijk geslacht 3) GEBOORTEN V|.0UWeJ[ijk° 3j te zamen, 6. Delacauw, Florus, bakkeiv, en Decock, Ilenrica, dienstmeid. -Aineloot, Henricus, stoeldraaier, en Swyngedouw, Philo- mena, hovenierster. Perave, Joannes, 80 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Sophia Deswaene, Dixmudestraal. Vanbecelaere, Seraphi- na, 77 jaren, kantwerkster, echtgenote van Philippus Sancto rum, Lente-Markt. Vandenbulcke, Franciseus, 72 jaren, koopman, ongehuwd, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk geslacht, 0. tezamen 5. Wij deelen hieronder eenen brief mede waarvan wij alle verantwoordelijkheid den schrijver overlaten IJperen, 22 Augusti 1872. Mijnheer den uitgever der Toekomst, Ik bid u de volgende regels in uw geëerd blad te willen opnemen Een kinderspel koomt plaats te hebben bij mannen die schijnen den schimpnaam van Ijpersche tinders in eer te honden. Om dezen naam te verrechtveerdigen de leden der Handboogmaatschappij van Guillaume Teil hebben Donder dag laatst, tot hun amusement,Tribunaaltje gebonden en een hunner medebroeders op het bankje doen zitten. Deze con frater had zich geoorloofd te profiteerrn van eene schikking van het reglement die zegt, wanneer een kampstrijd met vreemde sociëteiten plaats iieeft in dc Gilde, alle confraters gehouden zijn in gemeenschap te schieten, en dal zij, in alle kampstrijden buiten de maatschappij, volle vrijheid hebben van elk op zijn eigen te schieten of zich te vereenigen in groepen. Hij trachtte, ter gelegenheid der groote schieting die moest plaats hebben te Voormezeele op 18 Augusti, eené groep te maken doormiddel van eene inschrijvingslijst strek kende om het getal en de namen te kennen van die welke wenschten te samen te schieten. Aan bet hoofd van die lijst teekende de Koning, na hem volgde de Hoofdman, bij wie zich nog 21 andere leden voegden, te samen 23 handteekens. Maar welhaast werd die vrije inteekening door sommige leden beknibbeld, men aanzag dezelve als eene conspiratie en in eene algemeene vergadering opgeroepen door de com missie al de inteekenaars werden uitgedaagd om rekening over hun gedrag te geven. Er was bijzonderlijk kwestie van den uitgever der lijst uil de maatschappij te bannen. Bij het openen der vergadering er is lezing gegeven van den akt van accusatie. Ieder inschrijver is onderhoord, en al len, behalve twee, bevestigen dat zij geteekend hebben met den wil van in gemeenschap te schieten. De twee B. A. die aan deze bekentenis uitzondering maakten, beweerden bedro gen geweest te zijn, 't geen wil zeggen dat zijn niet wisten wat zij deden. De Greffier der sociëteit, het Openbaar Ministerie verbeel dende, staat op, en, na de zaak wat behandeld te hebben, ver klaart dat hij in dezelve geene genoegzame zwarigheid vindt om een lid uit de maatschappij te sluiten. Maar een der rechters, de Tresorier'J. D. W., niettegen staande die voordeelige conclusien van het Ministerie Publiek, behoudt de beschuldiging; zonder het minste bewijs hij houdt staande dat er conspiratie is, en eischt dat de chef er van, F.L., over zijn misdrijf verschooning vraage in de tegenwoor digheid van al de leden. Deze zich niet willende onderwerpen aan dit vernederend en willekeurig voorstel, de Tresorier vraagt zijne uitsluiting, met bedreiging van zelf zijne demissie te nemen indien zijn voorstel niet aanveerd was. De maalsshappij, die alzoo te kiezen had tusschen twee le den, stemde, zonder ander reglement te volgen dan den wil van éênen man die de maatschappij domineert, de uitsluiting van F. Li, niettegenstaande de protestatie van zijne 23 hand- teekens. Deze onplichlige confrater werd dan uitgesloten niet voor bet feit waarvan men hem beschuldigd heeft en waarvan men, na genoegzaam onderzoek, de ijdelheid erkende, maar voor zich niet te hebben willen onderwerpen aan eene vernederende en ongegronde verschooning afgeeischt door eenen vijand. Wij vragen het, is dit geen belachelijk kinderspel De Maatschappij Guillaume Teil zal zich door gansch de stad er over mogen beroemen. Men schrijft uit Rousbrugge. Laastmaal sprak ik over het onderwijs, en diezeswege het oogpunt uilsluilelijk op de school gevestigd, om, hij gebrek van plaats, andere omstandigheden, insgelijks tot het volks onderwijs strekkende, in nadere gelegenheid voor oogen te leggen. Under deze is voornamelijk de Bibliotheek van den Leeskamir begrepen. Nauwelijks tot stand gekomen, of men bemerkte reeds dat het doel, welk men hij deze inrichting- beaamde, met rasse schreden zou bereikt zijn. En wie had ook durven onverschil lig blijven, wanneer eene stem van vooruitgang zich hooren liet boven een dorp, wagr men zoolang in den slaap der on wetendheid gedompeld lag, wij moeten bekennen, dat het lezen allerlei boeken zich algemeen onder het volk verspreidde, en dit naar mate lijd en verbetering der Bibliotheek aangroei de. Wekelijks zag men talrijke ambachtslieden, zich naar den Leeskamer begeven, om hun leerzucht den teugel te vieren. Dit voorspelde eene gelukkige toekomst. Onverschilligheid .in dergelijke zaken, wierd door het voorbeeld van betergezinden verwijderd, zoo dat deze, die zich door onwetendheid lieten meeslepen, zich verplicht zagen eens het hoofd te keerert om hunne ei'barmlijke levenswijze te veranderen, wilden zij nog eenig vermaak vinden in de gezelschappelijke bijeenkomsten, waar uitsluitelijk gesproken wierd van al het geen men in een leerzaam tijdverdrijf gevonden had. F.naan welke mannen zijn wij deze inrichting verschuldigd Voorzeker niet aan politieke slaven, die hunne handelwijze naar de fanlazy van een pastor regelen, en naar zijns zeggens zwart voor wil verklaren-uit vrees eene doodzonde te bedrij ven. Maar aan ti, geachte medeburgers, wiens denkwijze men met libernlismus verhoedanigd, en die het vaandel waaruoor- vitgang en beschaving op staan, hoog boven het hoofd doet wapperen, aan u, die uw eigen belang zoo dikwijls geslachtof ferd hebt voor In t welzijn uwer vijanden, die u thans met de grootste ondankbaarheid beloonen. Maar hun gedrag, strekt om hij mij en mijne vrienden de achting jegens u meer en meer te versterken. Nochthans moet gij mij toelaten u te vra gen, waarom gij nu onze voormelde Bibliotheek verwaarloost Is het misschien omdat er mannen zijn, die ons politikclijk ontnomen zijn Of schoon men zijn heslaan en dat van zijn huisgezin in acht nemen moet, zonder baatzuchligheid, moet men ook niet elke goede zaak verwaarloozen, zoohaast zij niet strekt tot ver- grooling van zijn kapitaal. Dergelijke lieden zijn hoogst laak baar en diensvolgens uw betrouwen niet waardig, M. ft

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2