Madame HENNAERT, GROOTE BOLLING EN ANDERE VOLKSVERMAKEN, Vervolg: Verschiliige lijdingen. GEHUCHT DE POTIJZE. Op Zondag 8 September 1872. s der poperingsche correspondentie van de verle- dene week. Sommaire du numéro du 24 Aoiit de se recornmande comme garde-couche, garde-malade, ménagère, etc., etc. Deze bolling zal plaats hebben in twee bolbanen, in de Nieuwe Potijze en in de Oude Polijze. In iedere tra zijn de volgende prijzen te winnen: 1" prijs, 20 fr. 2" prijs, 10 fr. De inschrijving heeft plaats in de twee hierboven- genoemde berbergen, van 12 lot 2 ure namiddag. De loling om 2 1/2 ure, om onmiddelijk te begin nen bollen. Inleg 25 c. Voorwaarden volgens gewoonte. Ten zelfden dag en uren zullen er verschiliige volksvermaken plaats hebben, zoo als Verschiliige commission zullen de verscheide spelen schikken en order houden. Ten 6 ure 's avonds opstijging van eenen Lekker nat en allerhande ververschingen zullen aldaar te bekomen zijn aan zeer geringe prijzen. BE KERMIS VAX WERVICK. In lange jaren zag men alhier zulke kermis; men zou waarlijk zeggen Wervick is dood! Het is niet te verwonde ren, noch bolders, noch schietingen, noch concerts, noch bals, noch uitnoodigingen van familie, alles is verdwenen. Sedert dat wij beheerd zijn door de katholijken alles gaat te niet en de neringdoeners, de herbergiers, de barakken, de krameniers, klagen putten in d'aarde, zij kunnen met moeite hunne onkos ten dekken. Wie is de schuld daarvan Zij die mede geholpen hebben om de liberalen de nederlaag te geven Zondag was het festival tot Korlrijk, de helft van Comen, muziek voorop, gingen per train speciaal er naartoe Meenen gaf eenen paarden loop alwaar er vele wervickanen henen snelden, Wervick alléén heeft niets gedaan om volk aan te lokken, ook om elf ure de herbergiers mochten gerust gaan slapen. Den Maandag ging het ook niet beter, de kleine cirke peerden hadden niets te doen en de groote hebben moeten staan van spelen uit reden dat er een groot gat in hel lijnwaad was. Het bijzonderste der feest was den Dinsdag. Iedereen weet dat er dien dag feesle en beeste markt is. De jonge zwijns waren weinig in getal en men zag geen groote; het is maar in den namiddag dat men kalvers gezien heeft. Die beesten schreeuwden en tierden en stelde de Sinte-Maartens-plaats in roer Had men hun te drinken of te zuigen gegeven zij had den alzoo niet gebeureld gelijk eene kwade koei. Die arme dieren voor de eerste maal dat zij zich ten toon stellen hebben maar bezien geweest van de overblevene zwijns! Kermis-Donderdag was eertijds een dag van vermaak, de wervickanen begaven zich over Leie naar het concert Cham- pètre gegeven door onze kroote harmonie; maar dit jaar, belas telde men geen zes joufvrouwen; hoe zijn zij te bekla gen, zij, die den dans zoo beminnen en ongelukkiglijk geen cavaliers vinden Wat moet Bapliste daarvan zeggen, hij, die sedert het jaar 1855 de Wervicksche feest komt bijwonen en alle jare er zijnen kost kon verdienen en nu is moeten vertrek ken met zijne tesch ledig.... Och, arme menschen! hel is nog maar een begin, laat de naming van onzen burgemeester uit komen en gij zult loens nog een ander spel zien. X. Sedert wanneer mag men op de straat geen Cigaar meer rooken? verbod van generaal suisse. Men verzekert ons dat zekere Monsieur Krot drij overtre dingen (processen) tegen hem heeft. Terwijl de kapellaantjes van Poperinghe en Proven met hunne nieuwe rekruten van 10 franks streeden voor den ze gepraal der sehoone princiepen hierboven vermeld, men was bezig met het terrein te bereiden voor de communale kiezing van Roomen en andere romeinsche steden. He wel, men heeft aldaar zoo weinig geluisterd naar de leerstelsels der nieuwe religie en naai- den Syllabus van den Paus-Koning dat de Romeinen, die bij ondervinding weten te spreken van het pauzelijk regiem, eene ontzaggelijke meerderheid gegeven hebben aan de liberale partij. Is deze kiezing niet de condamnatie van al hetgeen men hier aan de sukkelaars wijsmaakt om hunne stemmen af te luizen Zondag laatst hebben de oude pompiers, die na de kie zing hunne demissie gegeven hebben, zich, met hunne trom melaars aan het hoofd, begeven naar hel kasteel van M. Van Merris, om hunnen gewezen kommandant een laatste open baar bewijs van sijmpalhie en verkleefdheid te geven, en om hem hunne dankbaarheid uit te drukken over de broederlijke toegenegenheid waarmede hij hen altijd behandeld heeft. Eene redevoering, uitgesproken door M. Delbove, vertolkte in welgepaste woorden de gevoelens waarmede dit vrienden korps bezield was. Het antwoord van M. Van Merris was edelmoedig, want hij gaf aan zijne oude wapenbroeders de verzekering dat alle banden van vriendschap onder hun niet verbroken waren, en dat zij in allen nood op zijne behulp zaamheid mogten rekenen. Dit bezoek en het gulhertig ont haal dat er op volgde, maakten van deze bijeenkomst eene manifestatie van menschlievendheiddiè onze nieuwe evangelie mannen zou moeten beschaamd maken. Het shijnl dat de oude pompiers zich tot eene bijzondere maatschappij zullen vereenigen onder den naam van De getrouwe vrienden. Iedereen vraagt wanneer de stad van nieuwe pompiers zal voorzien zijn, want men zegt dat de maatschappijen van assurantiën legenden brand voornemens zijn hunne prijzen te verhoogen zoo lang P.operinghe van dit nuttig korps zal beroofd worden. Poperinghe, 21 Augusti 1872. Het A'ieuwsblad beklaagde zich laatstmaal dat de liberalen van Poperinghe bij al de katholijke stieldoeners hunne reke- mog deden vragen en hun alle voordere kalandijze ontzegden om hun het brood uit den mond tc nemen. Dc liberalen heb ben hierin maar het oude voorbeeld gevolgd der katholijken die nu nog hunne wraakzuchtige vervolgingen verdobbelen tegen hunne liberale evennaasten. Maar Onzen Heer is met al die heilige wraakzucht niet gediend, want van vijf zieken die sedert de kiezing hunnen liberalen geneesheer verlaten hebben om een katholijken genezer te verkiezen, vier zijn reeds naar d'eeuwigheid, en de vijfde gaat achter. Vrijdag laatst was de zaal van het Vredegerecht opge propt van nieuwsgierigen, Er moest immers een proces gepleit worden tegen een onzer politieke kapellaantjes die, niettegen staande het politie-reglement op de ijzeren wegen, zich toeliet van dagelijks over de rails te loopen en de linie te bewandelen. De heilige man, verblind door de weerdigheid van zijnen per soon, meende geene rekening te moeten houden van de opmerkingen die hem dies aangaande door de garden gedaan waren, en antwoordde aan Blokje, die hem den doortocht uit naam der administratie wilde beletten, met deze gezalfde spreuk 'k schijt op d'administratie. Hoewel deze bedreiging, zonder stinkende uitvoering gebleven zijnde, geen strafbaar feit uitmaakte, de eerweerdige man heeft niettemin den advo- kaat Verlinde aangesteld om zich te doen ontschuldigen en om de getuigen leugeoachlig te maken. Hij had, zégde bij, geen ander bewijs van zijne onpiichligheid noodig dan zijne hoedanigheid van eerlijken man. Dus de aanklager en de getuigen die het voorwerp der klacht onder eed bevestigd hebben, zijn geene eerlijke menschen, en hebben een valschen eed gedaan Deze omstandigheid, waarover de uitspraak voor veertien dagen uitgesteld is, zal ons leeren welke waarde wij moeten hechten aan de zedelessen welke Lacordaire II wekelijks op den stoel der waarheid uitkraamt. Men zegt dat deKrulle,om zijnen medemaat te verschoo- nen, Zondag 11. een sermoen gedaan heeft op het II. Sacrament des priesterdoms en op de kleine achting welke het volk toe draagt aan de priesterlijke weerdigheid (verwondert dit hem?) Hij zegde dat Christus, gelijk hedendaags de priesters, ook vervolgingen en valsche beschuldigingen onderstaan heeft van den kant der Joden, en dat zijne opvolgers deze versmadingen altijd met dezelfde overgeving zullen verdragen. Gelijk men ziet, 't is altijd hetzelfde liedje. Onze gekruinde pootspelers mogen, uit hoofde hunner weerdigheid, zich alles toelaten, en wanneer hun gedrag onder de toepassing valt van het strafwetboek, zij stellen zich als slachtoffers der liberale vervolgingen. Maandag laatst was het prijsdeeling in ons bisschoppe lijk kollegie. Wij kunnen hierover niet een enkel woord ver tellen, dewijl de liberalen dit jaar tot deze plechtigheid niet uitgenoodigd zijn geweest. De liberalen mogen helpen betalen in de stadssubsidie aan dat gesticht jaarlijks toegestaan; maar zij mogen niet helpen oordeelen over het nut welk hun geld aan hel onderwijs der Poperingsche jeugd toebrengt. Deze be oordeeling is het uilsluitelijk voorrecht der katholijken. Al wat wij hebben hooren zeggen, 't is dat Monseigneur verscheide cuirs gedaan heeft in eene fransche redevoering waardoor hij de leerlingen aanwakkerde om op te groeien in de politieke princiepen van hunne vaders. Men zegt ook dat Pappot met den bisschop geëten heeft. X. IJFERER. Bij koninklijke besluiten van 20 Augusti zijn benoemd TeDixmude: burgemeester, J.-B. Dautricourt; schepenen, E. Paret en F. Feys. Te Poperinghe: burgemeester, F. Bertenschepenen, C. Devos-Vanden Hussche en A. Van Renynghe. Tc Rousselaere: burgemeester, J. Mathieu; schepenen, J. De Meesler-Horrie en V. Cousseinent. Opening der jacht. De opening der jacht is op de volgende tijdstippen vastgesteld Voor de provintiën Antwerpen, Braband, Wesl-YIaande- ren, Oost-Vlaanderen en Limburg en voor de gedeelten der provintiën Henegouwen, Luik en Vamen, gelegen op den linker oever van de Samber en de Maas, het grondgebied der steden Luik, Boei en Namen inbegrepen, op 26 augusti. Voor de provintie Luxemburg en de gedeelten der provin tiën Henegouwen, Luik en Namen, gelegen tusschen de Sam ber en de Maas en op den rechter oever van de Maas, op 2 September aanstaande. Evenwel is de jacht met wind- en loophond niet toegelaten dan van 13 September aanslaande en de faisanten-jacht (e rekenen van 1 October. In de plaatsen waar men hel spoor van het wild op den sneeuw kan volgen, is de jacht in open veld opgeschorst; zij blijft toegelaten in de bosschen, moerassen en langsheen de rivieren. Alle soort van jacht moet ophouden den 3° December, te middernacht. II l.I.UST RATION EüROPÉENNE. Nos Gravures: Entree des bassins d'Anvers. Le lever du soleil. Les myslères de la vie de saltimbanque. Volon taire Cubain. Texte Causerie. Les coiffures postiches chez les deux sexes. Correspondance de Norwège. Les vacances. Les plantations vinicoles de la Californie et celles de FEurope. - L'héroïne du mal. Suite. MiscellanéesLe pont de Roust- chouk Giurgevo. -Petits coups de plume. AARD 24 Aug. 17 Aug. DER GRANEN ENZ. vcrkochtlc kwantiteit. middenpr. p. lüükiio. verkochtte kwantiteit. middenin-, p. 100 kilo. Tarwe Rogge Haver Erweten Eoontjes Aardappelen Boter 22,800 5,800 2,600 600 500 4,000 34-2.3 17-23 16-00 18-73 20-00 6-50 280-00 10,500 5,400 1,200 000 1,800 7,000 55-12 18-75 18-00 00-00 18-87 6-00 275-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 23" Aug. tot l"Sept. is gesteld aan 35 c. per kilo. SiorÏE'iJk. Per hectoliter. 19 Aug. Witte tarwe fr. 26 54 a 30 Roodea. 100 k 10 all Roode tarwea Boter p. 1/2 k. 1 26 a 1 43 Rogge 12 67 a 13 Eieren per 23 1 91 a 2 12 Haver 8 54 a 9 Peerdb.p. h.a Roiisselare. Per 100 kil. 20 Aug. -aHaver 17 50 a 18 30 30 a 32 Boonen, fr. 19 a 20 55 a 56 Aardap. 100 k. 7 a 8 - 52 a 54 Boter p. kilo 2 59 a 2 77 17 50 3 18 50 Koolzaad-olie p. 105 kilo. Lijnzaad-olie p. 105 kilo Koolzaad-olie, fr. 85 a 85 30 3 Vcjirue. Per hectoliter. 14 Aug. Zaai-tarwe fr. Nieuwe tarwe Oude tarwe Roode tarwe Rogge Tarwe (nieuw) Tarwe van fr. Rogge Sucrioen Haver Boonen 21 Aug. tot 38 20 12 21 41 25 14 tot 59 21 12 21 40-50 23 14 Cent. Per hectoliter. -23 Aug. Tarwe, fr. 3Kempz. 100 k. - 3 Rogge, 15 75 3 14 50 Koolz. olie, guld 82 50 3 Haver, 12 25 3 14 50 Lijnolie, 87 3 Peerdeboon. 15 -3 -Lijnkoeken, fr. 23 a 25 Koolz. 100 k 40 a -Koolzaadkoek. 18 a 17 Lijnzaad. 58 a Kempkoeken. 3 RUE DE LIIiIiEN° I, YPRES, SEULTJE STEKEN, MASTXLIMMEN, ZAKKENLOOPEBJ, ENZ. TOT SLOT

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 3