Stads Nieuws. Briefwisseling dei' Toekomst. En Sissen is er uit w dienen groolendeels om de klerikale dagbladen te onderhouden, die, zonder dat, veel moeite zouden hebben om door de wereld te komen. Ziehier wat wij lezen in eene correspondencie uit Rome aan een klerikaal blad van Brussel ge zonden Ik kan hier het cijfer niet opgeven van de goede werken welke Z. II. van hand tot hand doet aan de armen, aan de ongelukkige pries- ters, aan de beroofde kerken, de sommen die hij geeft aan de kalholijke drukpers. Iedereen had zich de vraag gesteld van wat de klerikale dagbladen in Belgie mochten leven sedert het bankroet van Langrand. Au weet men het, die treffelijke dagbladen leven van de centen, die men de domme lieden afdoet onder voorwendsel dat de Paus in armoede is en op nat stroo slaapt. Men dacht wel dat de Sint-Pieterspenning niet alleen voor den Paus was, maar het is toch koste lijk aan te merken dat het een katliolijk blad is, die deze bekentenissen doet. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. IJperen, 31tnAugusti 1872. Stads k«stel«f/zs SeJi®ol. - Maandag namid dag' ten drij ure in de groole hallezaal had de prijsuitreiking plaats aan de leerlingen van Stads Kosteiooze School. Deze plechtigheid werd vereerd met de tegenwoordigheid van stads gemeente-raad, de heeren Alph. Vandenpeercboom, Baron Mazeman en verders al de burger- en militaire overheden dei- stad. De heer schepene Van Heule, gelast met het onderwijs, opende de plechtigheid met een breedvoerig verslag; waarin den huidigen toestand zeer voordeelig werd aan den dag gelegd. Na de verschillige hinderpalen aangestipt te hebben en denoo- digte nemen maatregels te hebben voorgesteld, drukt hij zijne dankbare gevoelens uit jegens de openbare weldadigheid der IJpersche inwoners, en bijzonderlijk richt hij zich lot de heeren Mazeman en Vandenpeereboom die door hunne milde giften zoo krachtdadig medewerken tot het uilbreiden der ge leerdheid onder de kinders der mindere begoede klas. Deze redevoering werd dikmaals met warme toejuichingen begroet en werd gesloten onder een daverend handgeklap van een schoon en talrijk publiek, dat door zijne tegenwoordig heid bewijst hoe dicht hem hel volksonderwijs ter herte ligt.' Dan ontvingen de leerlingen die de eereprijzen behaald hadden hunne belooningen. Gedurend de plechtigheid werden er twee muziekstukken, twee kooren en eene sijmphonie uitgevoerd, die overheerlijk gegeven werden en bewijzen dat de muziekkunst aldaar ook eene schoone plaats in het onderwijs bekleedt. Zooals naar gewoonte werden de vergeldingen voor reinheid als ook de overige prijzen aan de leerlingen in de lokalen der Stads-school zelfs uitgedeeld. Wij hadden willen de kooren, ten minsten een der twee, in het vlaamsch hoorei) uitvoeren. PrijsdeeliMgeu. - De prijsuitreikingen aan de kinders in het Knechljens-Weeshuis en aan de meisjes der Stads-School hadden deze week insgelijks plaats. Niet het minste verslag over deze twee plechtigheden zijn ons toegezonden. Het is ons dus onmogelijk eenigzins er over uit te weiden. van hunne kleederen, en geheel naakt te laten loo- pen, om hunne kleederen en al hetgeen.zij bezitten te verkoopen ten voordecle der orde. 1752. Op 4 februari, worden zij door den raad van Boulogne weggejaagd. •1737. Zij worden weggejaagd uit Paraguay, dat zij op de schandelijkste wijze hadden uitgebuit. 1758. De koning vanPoitugal wordt vermoord ten gevolge eenersamenzweering ontworpen en geleid door drie jesuiten, de eerw. vaders Malagrida, Matus én Alexander. •1739. De orde van Loyola wordt uit Portugal gebannen. 1762. Eet parlement van Parijs schaft met eenparige stem men, de orde der jesuieten in Frankrijk af, verkla rende dat eene dergelijke orde in een beschaafd land onbestaanbaar is. In het arrest van afschaffing leest raen het volgende De zedeleer der jesuieten is verderfelijk, oneerlijk, •i schadelijk voor de burgerlijke maatschappij, ge- -i vaarlijk voor de persoonlijke zekerheid van bur- gors en koning, van aard om de grootste onrust in de staten te verwekken, om de diepste verdor- venheid in de harten der menschen te onderhou- ji den, ie 17G4. Een onherroepelijk edikt van den koning van Fran- Diefstal. - Eene diefte is gepleegd te Wulverghem, bij genaamden Sylvester Dehaene. Twee obligatien Brus sel 1867. N° 174,971 en Caisse d'annuités dues pur l'Élat capital 1000 fr., N° 10,137. De baas uit eene herberg der gemeente Ziilebeke beklaagt zich hevig over het gedrag der heeren Pastor en Onder-Pastor tijdens de gemeente-kermis, doordien zij de menschen van zijn huis hielden en alzoo hem groote schade veroorzaakt hebben. Zij dreigden de parochianen met het eeuwig vuur en de vrake Gods indien zij eenen voetstellen durfden in dit slecht huis. Dit alles gebeurde omdat er tijdens de kermis een man met zijn accordeon bij geval zijne herberg was binnen gegaan, beginnen spelen had en eenige jongelingen het gewaagden een avant-deux te flikkeren. Wat doodzonde Maar de fijne knoop ligt daar niet in zij zullen er achter gekomen zijn, dat die baas, vrij van karakter, in de laatste kiezing niet juist naar hunnen zin zal gestemd hebben, en hetgeen er nu gebeurt is hunne persoonlijke viaak, die zij als eene straffe Gods willen doen doorgaan. A. Van den S3" tot den 30" Aügastl 1839. rrnnrniTw Mannelijk geslacht 5) ft GEBOORTEN Vl,mJljk° 4j te zamen, 9. Desegher, Henricus, wever, en Tresy, dementia, kantw. Delobe, l.udovicus, steenhouwer, en Boudry, Celina, kantw. Alleman, Edouardus, 48 j., slotenmaker, cchtg. van Maria Vercouter, Meenenstraat. Simoens, Franciscus, 80 j., zon der beroep, weduwnaar van Benedicta Pelilpas, Dixmude- straat. Wailaert, Theresia, 73 j., kantwerkster, echtg'0 van Josephus Vanderheyde, Bukkerstraat. Breyne, Begina, 88 jzonder beroep, ongehuwd, Beluikstraat. Leglay, Celina, 21 j., kantwerkster, ongehuwd, Mondstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk geslacht, 1te zamen I Zondag laatst las ik in De Toekomstdat men in de Handboogmaatschappij GuillaumeTell, dezer stad, op zekeren avond tribunaaltje gespeeld had, en dat daar zekeren konfra ter Sissen op hel bankje had moeten zitten, als beschuldigd 1" Van tweedracht in de Maatschappij te hebben willen doen ontstaan door liet opmaken eener inschrijvingslijst, welke slechts aan sommige leden (ter uitsluiting der andere) is aangeboden geweest, en die voor doel had de inteekenaars iti gemeenzaamheid te zullen schieten in eenen prijskamp op eene naburige gemeente. 2° Voor eenige konfraters uit te hangen als stuite stekkers, hetgeene beteekent baatzuchtige liefhebbers. Niettegenstaande de voordeelige pleiling van het Openbaar Ministerie, vertegenwoordigd door den achtbaren Greffierdie in deze dubbele beschuldiging geene groote zwarigheid vond, moe! men gelooven dat al de Leden, die er tegenwoordig waren, zich door het zonderling gedrag van Sissen gekwetst vonden, want zij gaven hem met eenparigheid van stemmen zijn ontslag als lid der Gilde: En Sissen was er vit Na'acht dagen lang zijne rechters verdoemd te hebben, had hij nu nieuwen moed geschept, cn deed zich in de Maal- krijk, in date t december, beveelt dat de jesuiten uit het land zulten gezet worden. 1767. Op 2 april doet Karei III, koning van Spanje, de je suieten aanhouden, als overtuigd van aanstooking tot burgeroorlog. Zij worden uit het rijk wegge jaagd tri hunne goederen worden aangeslagen. Gedurende hetzelfde jaar, worden de jesuieten weg gejaagd uit Napels en Par ma. 1773. Pans Clemens XIV schaft de orde der jesuieten af, op de iieheele uitgestrektheid der aardeverkla rende dat het onmogelijk was aan de kerk eenen echten vrede te schenken, zoolang die orde zal be staan. Weinigen t'jd nadien stierf Clemens XIV door vergifd. ■1816. Een edikt van keizer Alexander jaagt de jesuieten weg uit Viiisland. 1816. Een dekreet van deti minister van jnsticie in Spanje schaft dc orde der jesuieten af en beveelt de sluiting van al hare coilegiën cn instellingen. De roerende en onroerende goederen der orde worden ten voor decle der natie aangeslagen. 1872.- De orde. der jesuieten wordt in Duitschland afgeschaft. Eene ernstige beweging ontstaat in Engeland ten voordeele der afschaffing van de orde der jesuieten in dat land. schappij van Brielen (Rooden Hert) voordragen, alwaar men hem met opene armen zou ontvangen op voorwaarde van nooit geen tribunaaltje te spelen. Maar Sissen had gemikt en de Leden van den Hert hebben beschikt. En, och Godop welke eene ongelukkige wijze 13 Leden waren tegenwoordig. Acht stemmen tegen en vijf stemmen voor: En Sissen is er nog keer uit. Men zegt dat Sissen van spijt naar huis geloopen is en al de zure vijgen opgeë'ten heeft, die nog in zijnen winkel te vinden waren. X. X. Zoude de pastor van Wwel zijne sermoenen geslaakt hebben op den gemeenle-sekretaris, om te spreken door den mond van het Nieuwsblad? inderdaad het is alzoo. Wilt gij nu een keer iets weten van den pastor van W hoort 1°'tls een gekruinden oorenblazer van den bisschop en een troubelmaker in zijne gemeente. 2"'t Pasterke staat te koop. Nu dat den Paus geld noo- dig heeft sedert dat dë Italiaanders in Roomen zijn. 3° 't Was dal Pasterke die over een jaar verscheide maal zei, met valsche en vleiende taal aan den Burgmeester, waar om komt de Sekretaris mij niet een bezoek afleggen? ik be- geere wel zijne kennis te makenmaar den Burgmeester zei, wetende dat zijnen Sekretaris in het geheel niet paster achtig is, hier onder ligt er iets wonder, wij zullen waar schijnlijk van dien vleienden Pastor al te samen in den zak gesteken worden, en inderdaad 't is alzoo geschied; maar de Sekretaris had het beter gevonden en verwijderde zich van die traap, weigerende gedurig dit verwachte bezoek af te leg- gen. 4° Op eenen morgen vroeg bevond zich de Sekretaris aan het kerkhof, de Pastor uit zijn huis komende naderde hem en vraagde wat hij van zijne werken oordeelde. De Sekretaris, niet wetende dat deze werken uitgeoefend waren zonderde afvraag noch toestemming der kerkfabriek, antwoordde: deze werken zijn geheel schoon en hadden over langen tijd moe- ten gedaan zijn. 3° 't Was in de maand April lest, toen de rekening der kerkfabriekaan de goed keuringdes gemeenteraad* onderwor pen was, dat de Sekretaris ontdekte eene vraag met bestek tot uitoefenen dezer werken voor omtrent de 1700 fr.alreeds sedert meer dan een jaar uitgeoefend zonder afvraag, noch veel min toestemming der bevoegde overheden. Zonde deze Pastor die noch Koning noch wetten eerbiedigt Belg zijn of wel Romeinschantwoord Nieuwsblad. 6° Tot betalen der uitschotten der vorige werken was er eene vraag bij gevoegd, opgemaakt door de nonnekens van liet klooster, tot gebruiken het bedrag der bosch-venditie van hel voiig jaar, en het verkoopen van verscheide vreemde fondsen waarop er de helft verlies is, ook aangekocht door de pastorij zonder afvraag noch toestemming der gemeente- cn kerkraden, op wie zoude dit verlies vallen, op de kerkfabriek of op den aankooper der zelve fondsen? antwoord Nieuwsblad. 7" Was het de plicht niet van den gemeenle-sekretaris van zulke eene gewichtige zaak aan de heeren Gouverneur en Ar- rondissement-Kommissaris kennis te geven, aangezien de heeren leden der gemeente- en kerkraden het niet durfden doen, vreezende de heilige vervolgingen van hunnen goeden herder? antwoord Nieuwsblad. 8° In het bestek der vorige werken er bevond zich eene som van omtrent de 500 fr. tot het piaceeren van een manhe ren grafsteen, op welken al de namen der aanslaande te overlijden eerweerde heeren Pastors en Burgmeesters der ge- meerite in gouden letters zullen geschreven staan, zoo veel noodigals water in de schoen, zoo veel te meer dal de kerk verscheide en noodige herstellingen eisclit, niet waar Nieuws blad antwoord. 9" De Pastor van W.tot vraak bij het Evangelie voorgeschreven, had, hij zijnen welbeminden vriend Kervyn ten loolenhoofde, oud Minister van Binnenland.sche Zaken, zaliger memorie, alle pogingen in het werk gelegd om de Sekretaris, tot straf zijner misdaden en miskennis der ker kelijke overheid, van het gemeente te verwijderen, en ziende da! hij later door andere mannen van de hand gewezen was, heeft den Sekretaris Vérwezen en in den ban der H. Kerk gesmeten. Ziet eens wat schrikkelijke straf, niet waar Nieuws blad antwoord. 10° 'k Hoop ook dat de heeren Gouverneur en Arrondisse- ment-Kommissaris een wakende oog zullen houden op den eerweerden Pastor en geldverkwister van Wen dal het Nielwsbi.ad zijne medewerking zal aanbieden om zulk eene gewichtige zaak tot recht te brengen, niet waar Nieuwsblad? antwoord. 1 1° Wat spijt voor don Pastor van Wdoor zijne eige ne macht en de medewerking van al zijne politieke vrienden Kervyn, Druon-Pantaleon en tutti-quanti, de Sekretaris niet te kunnen omver werpen. Niet waar Nieuwsblad antwoord. 12° Eertijds als men eenen Pastor Ontkende en tegensp rak was men zijne tong levendig uitgetrokken en aan al de ver volgingen van de algemeene kerkelijke overheid blootgesteld, niet waar Nieuwsblad? antwoord. 15" Dat Pasterke wierd ontmaskerd en onderworpen aan veel onaangenaamheden, en daarom hegeert het Nieuwsblad de Sekretaris zwart te maken, zónder aan zijne lezers den inhoud der zaak te laten kennen. Nogtans maskers aftrekken va tl eenen Pastor builen den Vasten is eene lieiligschenderij, met waar Nieuwsblad? antwoord.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2