Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Kathol ij ke leute. gen, dat de clerikalen een strootje in de oog der liberalen zien terwijl zij in de hunne een monster- aehtigen balk hebben. Zij drukken artikels over de zedeloosheid te Brussel en de moorden in Italië. Elk zijne beurt. Oog voor oog, tand voor tand(zegt het Week blad van Dixmude). Luistert In 1869, toen de Italianen nog niet meester van Rome waren, werd er eene stalistiek gemaakt, ge put aan officiëele bronnen, over het getal onwettige geboorten en de moorden in de verschillige landen en groote sleden van Europa. Wij zullen die statistiek mededeelen tot les en leer. Dan zal men zien hoe gruwzaam het gaat in de streken waar de klerikalen meester zijn. Eerst de statistiek der zedeloosheid Londen, Brussel, Parijs, Monako, Weenen, ROME, 4 53 48 91 148 243 onwettige op 100 wettige. 100 100 100 100 100 Eiprofessorsgazet, wat zegt gij van Rome, de heilige stad Nu de statistiek van dolk en pistool In Engeland, 1 moordenaar op 178,000 zielen. In Holland, In Pruisen, ln Oostenrijk, In Spanje, Te Napels, 1 1 1 1 1 i 65.000 100.000 57,000 4.112 2,750 750 Roomsche Staten, 1 Hola de ROOMSCHE STATEN spannen weer om de kroone Zou je niet dood vallen bij zulke ramp? Eialle gè gê, professorsgazet. Dat bewijst wel, niet waar, dat in de landen waar de klerikalen meester zijn of geweest zijn, juist daar meest van al zedeloosheid te betreu ren valt en de moordenaars zoo menigvuldig zijn als muggen. Dit getuige Spanje, Napels en ROME!!! Ja, 't was waarachtig noodig dat het liberalis- mus met den fakkel van verlichting, onderwijs en volksbeschaving alles ging in orde stellen in de ontaarde en verbasterde klerikale streken Maar, ongelukkiglijk, kan die diepingeworlelde verbees ting bij een volk niet in één dag uitgeroeid worden vijf-en-twintig jaren zijn er toe noodig. Oog voor oog! tand voor tand! hoort het, klerikale schimpschrijvers? BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Xi - IJperen, 21" September 1872. Iï«legerwacht. Deleden der maatschappij Burgerwachten, die zich naar de Internationale schieting van Brussel begeven, zijn verwittigd dat er hun twee groote schietingen met het karabijn Flobert aangeboden zijn 1° door de maatschappij l'Union des Flobertistesin haar lokaal, bij M. Malcause, Huidenvettersstraat, 90. (2,200 fr. prijzen en twee medailjen), en 2" door de sociëteit I'Alliance, gevestigd bij M. F. Par- mentier, Leuvensche-steenweg, in de Cantine, (17 prijzen en 4 medailjen). Zij zijn verzocht zich naar deze heide schietingen te bege ven. Nijverheidsschool. - Zondag middag, in de schepen zaal, ten stad huize, zal de plechtige prijsuitreiking plaats hebben aan de leerlingen van de Nijverheidschool der Akademie van schoone kunsten, onzer stad. Den Zondag daarna zal de naamopneming der nieuwe leer lingen plaats hebben in het lokaal der Akademie, te beginnen om 11 ure voormiddag. SSriJïsd. - Zondag laatst, rond 7 ure 's avonds is er omtrent de herberg De Statiebuiten de statie poort door brand een honderdtal franks schade veroorzaakt aan twee hooischelven die ziel» aldaar bevondden. Men veronderstelt dat kinderen, al spelende, er het vuur zullen aan gestoken hebben. Post. - De winter nadert met rasse schreden. De dagen beginnen merkelijk te korten en zullen voor de briefdra gers nogeens cenen last te meer opleveren daar zij na zonnen- ondergang nog dikwijls twee drie deelingen van brieven te doen hebben. Het is voornamelijk 's avonds dat wij deze be dienden gevonden hebben onder de stadsreverbères bezig met zeer moeilijk de brief-adressen te lezen men ziet ze op hunne stappen terugkeeren en na duizend moeilijkheden gebeuren er nog misslagen en vergissingen. Een postbediende, geboortig van Kemmel,en thans in dienst bij de Noorderstatiepost van Brussel, door iedereen sedert lang gekend o:n zijn goeden en getrouwen dienst, komt een zeer eenvoudig en tevens gemakkelijk middel uit te vinden die in eens al deze ongemaklijklieden uil den weg ruimt. Het bestaat in een klein lanteerntje met vergrootglas, aansteken door middel van lament en koolzaadolie. Hij vest hetzelve doorrenen haak aan zijnen mantel of zijn uniform vhst, en door dien middel moet hij maar zijn nieuwsbladen, brieven, enz. voor zich houden om op zijn duizend gemakken al de addressen te lezen eri hem een kos tel ijken lijd te besparen. Ilet ware te wenschen dat de post-administratie zulke ge makkelijke verbetering in algemeen gebruik liet brengen, ie dereen zou er bij winnen. Diefstal. - In den nacht van 19 tof 20 dezrr is er een peerd uit eene weide gestolen ten nadeele van M. Aloïs Slruye, grondeigenaar alhier. Het gestolen dier draagt de volgende kenteckens: wit ruin- peerd, oud 10 jaar, ordinaire grootte, redelijk dik en wel te pas, zonder ijzers aan de voeten Het peerd is voor 2 diens ten goed en is rond de 800 fr. weerd. Va«« (leti 18" tot den 20" September. Otton, Carolus, timmerman, en Verhcye Leonia, kantwerk ster. Decramer, Petrus, smid, en Verniest, Oetavia, kantvv. Rondelle, Desiderius, onderwijzer, en Ducorney, Horten- tia, kleermaakster. Joos, Auguslinus, dienstknecht, en Lagrand, Sophia, z. b. Heughebaert, Franciscus, dagioo- ner, en Daene, Ludovica, dienstmeid. Buseyne, Henricus, timmerman, en Vandenbussche, Maria, z. b. Het Concile van Lyons heeft zich met de Sn lette niet willen bezig houden; waarschijnlijk omdat het wat loensch is. M. Bupanloup in 1848 geloofde aan T Sal et m i rakel maar in 4851, bisschop geworden zijode, verklaart hij dat hel schan dalig is. En dat schreef hij aan den bisschop van Grenobel. Het Salettekiiid Maximin en wil in het Seminarie niet meer blijven. Hij begint zich te misklappen. Dan wordt hij exploi- teur voor eigen rekening. Bij de boeren speelt hij de profeet, en voorspelt onder anderen de dood van Napoleon, van den bisschop van Grenobel. enz. Na een zeker losbandig leven, begon Maximin te gevoelen dat hij een volksbedrieger was. Den 5 December 1850 schrijft M. Vianay, pastoor van Ars, aan den bisschop van Grenobel, dat hij zeer lang aan de Salette geloofd heeft, dal hij medaljen gezegend heeft en Salettesteen in eene relikwiekas gesleken had. Maar nu had Maximin hem in zijne biecht bekend dat hij nooit Maria gezien had. Hij wilde nochtans dat niet openbaren, omdat die miraku- leuze uitvinding zoo veel goed aan de religie deed. Die sukke laar!! Abt Rousselot dicteerde dan later aan Maximin een brief om te zeggen oat de pastoor van Ars hem slecht verslaan had. Ja maar. twee geleerde en onberispelijke priesters, Cartelier en d'Eléon maken een boek la Salette devant la pape, en bewijzen oriwederroepelijk dat de SalcTeeffer niets anders is dan Mejuffer Lamelière, en dat men wel zou doen de nieuwe mirakels te vermijden om de oude daarmêe in duigen niet te doea vallen, 't Was in 1S34 en er was een nieuwe bisschop te Grenobel, M. Genoulhiac. Opgemaakt door abt Rousselot, die door de Salette kononik v.as geworden, schrijft hij aan den paus, hem smeekende de Salette bij te slaan. In October, na een antwoord van Pio nono, geeft de bis schop een mandement uit. Hij veroordeelt het boek la Salette devant le papemaar alleenlijk voor den vorm, niet voor den grond. Dit boek wordt veroordeeld omdat de twee priesters geschreven hebben zonder permissie en dat zij het publiek meteen mirakel bemoeid hebben. Zonder de Salette onderzoe ken, verklaart de paus in een brief, die in 't mandement slaat, dat men Maria moet aanbidden, maar verders niets. Hij ver zoekt zelfs dat men t Saletmirakel op nieuw zou toetsen en beproeven. Hieruit blijkt dat de Paus nog geen besluit durft nemen, en dat het boek der twee priesters veel waarheid bevat. Dat is al heel veel, eenen Paus te doen twijfelen Dus: Men kan goede kat hol ij ken blijven, zonder aan de Sallelle-klosse le gelooven... Bovendien tot hiertoe, heeft 't bisdom van Grenobel dat nieuw onderzoek noch niet begonnen. Zij durven niet Onderlusschen, mejuffer Lamerlière, aangegitst door eenige domheeren (domooren van 't kapittel betrok in 1855 de twee priesters voor de rechtbank van Grenobel. Zij vroeg 20.000 fr. voor schade en intrest omdat pastoors Cartelier en d'Eléon ver leid hadden dat zij de witte dame was, welke op 19 Septem ber 1846 aan Maximin en Melanie verscheen. Wordt voortgezet. Marquette, Sijlvia, 25 j., z. b., ongeh., Bijkeklarestraat. Bilke, Barbara, 85 j., z. b., ongeh., Sl Jans-Hospitaal- straat. Petillion, Sophia, 8t j., z. b., weduwe van Joannes Camerlynck, S' Pietersplaats. Vlaemynck, de mentia, 45 j., kantw., Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk geslacht, 0. tezamen 3. Poperinghe, 48 September 1872. Naar het voorbeeld van den burgmeester van Gent en den burgmeester van IJper, die aan hunne medeambtenaren en andere stadsbedienden een prachtig banket aangeboden heb ben, het wereldlijk opperhoofd van Poperinghe heeft Zondag laatst eene dergelijke maaltijd, bij inschrijving aan 5 /'rants per kop, mildadiglijk opgedragen aan al de geestelijke over heden der stad en aan de Bijtende Grenadiers, uit dankbaar heid over hunne geweldige medewei king aan den val van zijne oude collegas MM.Van Merris en Boelens en van al wie de stad uit haren slechtbefaamden staat hadden kunnen verheffen.Tol deze inschrijving waren nog aanveerd ai de katholijke kiezers die geld te veel hadden, op voorwaarde dat zij al den wijn dien zij zouden drinken boven de halve fleseh begrepen in de 5 fr., zouden effen aan betalen. (Zie de Annoncen). Alzoo heeft men, op een getal van rond de 450 katholijke stemmers, wel tachtig eters kunnen bijeenschraven, onder welke men be merkte,''tStrootje Gervoson,Gustcn Pladis, dePiese Annoot,Ca se Goi maere en andere aanzienelijke burgers. Het spreekt van zelfs dat er weinig Bijtende Grenadiers misten en dat al de magislraatsheeren, op M. Lebbe na die niet dweersdeure ka- thulijk is, daar tegenwoordig waren. De opstel was groot en het lo.kaal was wel gekozen, want deze communale en administratieve feest had piaats, niet in de ongewijde Regentiezaal waar voordezen de Gouverneurs dusdanige eerhuide genooten, maar in de studiezaal van het bisschoppelijk kollegie waar Onzen Heer, berustende in de ka pel van dit gesticht, maar dooreenen meur afgescheiden was van al die godvruchtige buikvulders die tol over het hoofd in de lente waren. Ook was de zaal, misschien uit hoofde van hare heilige bestemming, luisterlijk versierd met een oneindig getal laurierboomen en bloempotten en mei de beste orne menten van S' Berlins kerk. Wij weten zelfs niet waarom men hiertoe de kerk niet verkozen heeft, want men had al die transporten niet moeten doen van pilaren, piedestalen en Heiligen. Onder al die versieringen, afgezet met romeinsche vaan dels, zag men de wapens prijken van L, H. den Paus-Koning, van Monseigneur van Brugge en van den graaf Langrand- Dumonccau, waartusscheri op eene afwisselende wijze ge mengd waren de portretten van Delaet, Dhane' Sleenhuize en Brassetir. Aan de twee einden der zaal zag men de standbeel den van S' Berlintis,patroon van de stad en van denGnneente- raad, en van S' Antonius, patroon der kiezers, welken laat- sten den zegepraal der Kerk in Poperinghe verz kei d heeft. Langs de zijdmuren stonden nog diij andere Heiligen, te we ten den H. Boclms, om onze raadsheeren (e beviijden van de pesten andere besmettelijke ziekten; den H. Donatus, om hun te beschermen legen den donder en bliksem en al ander hemelsch geweld, en den H. Pontius Pilatus legen het afgaan van hun geloof. De commissie van het banket was samengesteld uit de hee- ren Basilius Kschijtdrop, Jokkem, Viiendermuis, Tweetand en Kruilcbolus. Zij hadden tot ondersche id ings treken eene romeinsche cocarde op de borst en eik een langen evangelie- stok in de hand. De dienaren der tafel, gekleed in het zwart met witte handschoenen, waren de lichlbewaardcrs der drij kerken, Sleppe Vanwtbergbe, Vincenlius Rouzeré en den vermaarden klokluider lïaert. Zie hier het Menu volgens eene kaart die ons is medege deeld geweest 1" Consommé van kleine Broederkens. 2° Hutsepot a la tortue. 5° Vette keuris gebruineerd met patatten en raapschroon. 4" Pfilé de Valmont a la Dufour. 5° Saucisse de Boulogne a la Opsomer-. 6° Macaroni parfumé a la Jaar 30. 7" Rekening van Armbestuur met zeure saus. 8° Frikadellen met mostaarten peperhollen. 9° Fluwyu a la Druon Pantaleon. Wild Kwakkels, k uwen, kraaien en tóortelduiven opgevuld niet krekels, rutsems en andere lekkere beestjes van den achtba ren venijnzoeker L. V, Dessert en Pruilen: Paptaarten, klakkaards, hondebroodjes, administratieve spekulatie, geconfijte platteboonen, braambeiers, sleeën, ka'" bassen en fijgen. Wijnen Tapioka lr cru van 't jaar 1872 uit den kelder van M. Berten- Champagne monsieur uil den kelder van M. den deken. Den eersten dronk werd voorgedragen door den burg"

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2