Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. BURGERSTAND GEBOORTEN 5) ,e :i' Huwelijken. Sterfgevallen. M de liberale association en maatschappijen van Belgie waren er vertegenwoordigd. Wij zagen, om zoo te spreken, in de ruime zaal der Konin klijke Harmonie, ons te midden van het gansche liberale Belgie. Inderdaad, wij bevonden ons tusschen de deputation van Brussel en de voorsteden, Gent, Luik, Brugge, Mechelen, Yerviers, Leuven, Oostende, Hasselt, IJperen, Derdermonde, Hoei, Waremme, Lokeren, Aalst, enz. enz.want de lijst van al de afgevaardigden, die hulde hebben willen komen brengen aan M. Van der Taelen, als krachldadigen vertegenwoordiger van het liberalism, zou al te lang worden. Van den anderen kant namen bijna al de liberalen van Ant werpen deel aan het feest. 1 Om C i/4 ure, deed UI. Van der Taelen zijne intrede, vergezeld door MM. Leopold De VVael, burgemeester van Ant werpen; Jos. David, kolonel der burgerwachtCuylits, sche pene en M. Ed. Pecher, onder-voorzitter der Liberale Associa tie van Antwerpen. Toen de voorzitter van het Geuzenverbond de zaal binnentrad, weergalmde donderende kreten door de ruime zaal der Harmonie. De muziek, onder het bestuur van M. Lamaire, hief de Brabanponne aan, en wierd bijna verdoofd onder de kreten van Leven de Geuzen! Nadat deze kreten weggestorven waren, nam iedereen plaats aan de voor hem bestemde tafel. Aan de eeretafel M. Michiels, onder-voorzitter van het Geuzenverbond, zetelde de eeretafel voor. Aan zijne linkerzijde bevinde zich M. L. De VVael, burgemeester van Antwerpen M. Boyaval, burgemeester van Brugge M. Cornelsen, onder-voorzitter van den Liberalen V/aamsclien Bond, van Antwerpen; M. Ver hagen, burgemeester van Mechelen M. J. Cuylits, schepene van Antwerpen; Sacqurleu, senateur van Doornik; M. Lefebvre, schepene van Antwerpen; M. de Looz-Corswarem, senateur M. Jos. David, kolonel der burgerwacht van Ant werpen M. Od. Groverman, gemeenteraadslid van Gent; M. F. Ragheno, gemeenteraadslid van Antwerpen. Aan de rechterzijde der heeren Michiels bevonden zich M. F. Van der Taelen, schepene van Antwerpen, voorzitter van den Geuzenbond M. Emile Jamar, volksvertegenwoordiger van Luik M. Ed. Pecher, onder-voorzitter van de Liberale Associatie van Antwerpen; BI. Emile Delexhy, volksvertegen woordiger van Waremme M. Mullendorff schepene van Ver- viers BI. E. Allewaert, schppene van Antwerpen BI. F. de Rossius, volksvertegenwoordiger van Luik M. Julius De Geyter; BI. Heremans, afgeveardigde van de liberale Vlaamsche Vereeniging van .Gent J. Bloekhuys, geheimschrijver van den Geuzenbond van Antwerpen. Kortom gansch het belgisch liberalismus en de gansche liberale drukpers des lands, waren aan dit monster-banket ver tegenwoordigd. Komen wij tot het oogenblik der heildronken, oogenblik, waarop de dames, die nog al talrijk waren toegekomen, zich op de bovengaanderij der zaal bevonden. BI. Leopold Dewael, de achtbare burgemeester van Antwer pen, nam het eerst het woord, en dronk aan de gezondheid van Koning Leopold II den eersten burger van het land. Deze heildronk werd door de gansche zaal luidruchtig toe gejuicht. BI. August Michiels neemt het woord en schetst wat de geuzen waren wat ze zijn en eindigt met een heildronk voor te stellen aan Van der Taelen, de voorzitter, de vei persoonlijk heid van den Geuzenbond. De geestdrift welk er gedurend deze toespraak heerschle was onbeschrijfflijk en bij de slotrede waren de aanhoorders als geéteclriseerd. Na dien heildronk stond BI. Ferd. Van der Talen op en spreekt over de noodige onverdeeldheid van het liberalism. ii Ja, Blijnheer, ontveinzen wij het niet het liberalism heeft nieuw leven noodi'g. Het tijdperk der woorden, van het pla tonisch liberalism is voorbij'; er moeten daden komen, de bezorgt zich een gelen voorschoot met zilveren band, een écharpe met roozen, witte satijnen schoenen met bloemkran sen en gele koussen. Tegen alle voorvallen, bereidt zij nog een donker blauw kleed, een rooskleurig kleed, foefelt alles in een karton, en daarmeè trekt zij naar Grenobel. Zij neemt de diligence te Sinte-Blarcelin, jn de eerste dagen der jachtopening, en daar er volk was, moet zij op den impériale, boven T verhemelte zitten, nevens den conducteur Fcrtiu (die als getuige dat verklaard heeft). Zij had haren kostelijken karton bij haar. Zij begint allengs- kens van haar gedacht aan haren reisgezel te spreken Mijn broeder, zegt zij, is in 't leger doorluchtig geworden maar ik zal iets in de Alpenbergen verrichten, waarvan de gansche wereld spreken zal Fortin grimlachte, en spotte (maar met galanterie) met Lamerlière's gedachten. Zij verliest de kaarte niet, en babbelt zoo aangenaam, dat de conducteur haar laat gaan zonder tegenspreken. Te Grenobel gekomen neemt zij haren karton, en Fortin wenscht haar goede reis en goede kans. Denzelfden dag komt M"° Lamerlière bij X., winkelier in Grenobel, en vraagt hem spaanschen gr,Ion van zekere lengte. Hij zoekt, maar vindt niet wat zij vroeg. 'Zij toont dan aan den winkelier en zijne familie al wat er in haar karton lag; juist als wij hiervoren meldden. De winkelier vraagt dat zij 48 uren programmas moeten feiten worden dit zijn de wenschen, de tolken onzer liberale bevolking (Bravos). Dan spreekt hij over de vlaamsche beweging, die zoo lang en schandelijk uitgebuit geweest is door het klerikalism, en tof hier toe niet genoegzaam begrepen door de liberalen (langdurige toejuichingen). Er moet een einde komen, zegt hij, aan de betreurlijke verdeeldheden, die toevallig de wet gevende meerderheid aan onze tegenstrevers hebben gegeven. Hij stelde een heildronk voor aan de eendracht van al de liberale machten aan 't vereenigd en onverdeelbaar belgisch liberalism! aan het werkend liberalism 1 De geestdrift beschrijven welke deze aanspraak uitlokte is onmogelijk. De geestdrift werd nog verhoogd toen eensklaps eene Brus- selsche deputatie^ binnentrad, om BI. jVan der Taelen eene reusachtige lauwerkroon, met de kleurlinten der Geuzen door vlochten aan te bieden. Eenige riflemen namen deel aan't banket, en men vond het oogenblik gunstig om het nationaal engelsch aria ter hunner ene aan te heffen. Nauwelijks had de muziek de eerste tonen laten hooren van het engelsch hymne, of al de gëooodigden stonden recht, wuifden met de servelte, en hethip hip hoera weer galmde door de zaal. Ook boden de vereenigde dagbladschrijvers aan hunnen collega uit Londen BI. Thomas Preston der Pall Mull Gazette, een prachtigen bloemtuil aan. Dit tusschengeval deed de zaal nog daveren onder de luidruchtige toejuichingen. Andere bloemtuilen waren aangeboden aan de tegenwoor dige riflemen. Op hunne beurt, wilden de Engelschen eer be wijzen aan de Belgen, in den persoon van M. Ferd. Van der Taelen, den held van den avond, door hem de geschonken bloemtuilen te gaan aanbieden. Op dit oogenblik heerschte eene onbeschrijflijke geestdrift in de zaal. De muziek speelde het God save the Queen, en toen dit geëindigd was, hief bet orkest het schoone nederlandsche hymne aan: Wien Neerlandsch bloed in d'adren vloeit. Op dit oogenblik stonden al de feestgasten recht en zongen in chorus hel vaderlandsche lied van Nederland. De kleine Geus van West-Souburg, die ook op het banket genoodigd was, sprak eenige woorden aan Van der Taelen. De toejuichingen verdubbelen. Na nog andere redevoeringen was het officieel gedeelte van het banket geëindigd. Er vormden zich vervolgens verscheidene groepen in wier midden de grootste verbroedering heerschte. En zoo liep het feest der Geuzen ten einde, een feest, dat, even als de .vroegere Geuzenfeesten in de annalen der belgisch e geschiedenis zal geboekstaafd worden, en tot de nageslachten za! zeggen e Wal Itunne voorouders waren. KNOOPT DAT AAN EEN. Ge weet of ge weet niet dat de broeder van den Paus, graaf Mastaï, onlangs gestorven is. Maar wat wij zeiven niet wisten is dat de broeder van den Paus senateur was van het koninkrijk van Italië, dat hij aldus eed van getrouwheid gezworen had aan Victor-Emmanuël, die door den Paus alle jaren verscheiden keeren vervloekt wordt Wat broederliefde Wat komedie, beste jongens, wat komedie IJperen, 28" September 1872. Bewaarschool. - Donderdag op S' Pieters en Vrijdag op S' Nicolaus in de Bewaarschool is er prijsuit reiking geweest aan de kinderen aldaar gaande. De ouders klagen dal de prijzen zooveel in weerde niet zou wachten bij zal dien spaanschen galon van Lyon kunnen doen komen. Neen, zegt zij, ik ben te haastig ik moet morgen vertrekken. Wel, zegt de winkelier; zie daar 't adres der heeren F. en Z. ter stede. Die zullen dat misschien hebben... In tegenwoordigheid der gansche fa m i Ij e pakt zij al hare komedie-kleeren in 't karton, en vertrekt. Iedereen stond ver baasd, want wie kon begrijpen waartoe die exentrieke kostuum dienen moest? 's Anderendaags komt zij weêr. Zij heeft gevonden wat zij zocht en bedankt den winkelier. Dit gebeurde in 't begin van September. En den 19 September 1846, gebeurt 't mirakel op den berg Hebt ge 't nu beet, slikker Wat er bovenal mirakuleus daarin is, is de bisschop van Grenobel, die niet en ziet wat schade dat er van die schande komen zal. Op het einde der heidensche religie, gebeurden er ook zulke mirakel-exploitatiën. Tot daar het schrift. Ondanks alles gaat de gelddieverij voort. Blaar blijven duren? Vast niet. 't En zal niet waar zijn! meer zijn als andere jaren en zij zeggen dat het is omdat er grooten zijn die gewoon waren jaarlijks eenesommele geven en thans zich onthouden zij zeggen dat hel belachelijk js van de arme menschen slachtoffers te maken \ari politieke ge schillen waarin zij niets te zien vinden. Het is waar, arme stadsgenooten, het is jammer dat gij moet lijden bij de geschillen der liberalen met de katbolijken, maar aan wie de schuld? Hat uwe katholijke kopstukken hun ne liberale weldoeners aan de deur niet zetleden cn alles bleef zoo als het was maar zij willen overal meester zijn en een aanderdoen betalen kan dat zijn? Zij noemden dit<-, hel onderwijs geven met eigene centen Diefstal. - Over acht dagen deelden wij een dief stal mede van een peerd heden vernemen wij dat er nog een ander peerd op Moorslede ontvreemd is,De policie is op zoek, doch is er tot nu toe niet iu gelukt de daders te ontdekken. BurgerwacBtt. - De schieting die uitgesteld was ter gelegenheid der schietingen van Gent en Brussel zal plaats hebben Maandag 50 dezer, ten 4 1/2 ure namiddig. Alen zegt dat er sommige van de leden der ijpersche bur gerwacht er in geslaagd zijn door hunne behendigheid ver- sehillige schoone prijzen te winnen zoowel te Gent als te Brussel. Wij wachten de officieële tijdingen af en alsdan zullen wij gelukkig zijn deze mededeelingen te mogen bevestigen. iïïitiii"" T "■"'F wT Van den 20" tot den 27" September. De Grou, Karolus, werkman, en Bartier, Mathilda, kant werkster. Fericx, Julianus, werkman, en Bendel, demen tia, kantwerkster. Alleman, Sijlvia, 28 j., kantwerkster, ongehuwd, Vlccsch- houwerstraat. Overfeldt, Henricus, 17 j., S'Blaartens- Nieuwweg. Devos, Joannes, 77 J., molenaar, echtgenoot van Amelia Dedrijver, Sl Jan-nevens-Ypre. - Scholaert, Eu- doxia, 46 j., strijkster, ongeh., Tbouroutstraat. Duprez, Ludovicus, 74 j., lintenwever, echtgenoot van Coleta Dr- schryver, Meenenstraal. Spotbeen, Petrus, 50 jschilder, echtgenoot van Blaria Roeges, S' Jacobs-N'ieuwweg. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk geslacht, 2. tezamen 6. rr— Poperinghe, 20 September 1872. De verblisidheid der geestelijkheid. Onze politieke priesters weten niet wat uilvinden om de beestigheden die zij uitgemeten hebben in de laatste ge- meentekiezing te verschoonen en te verrechtveerdigen. Op hunnen predikstoel maken zij hunne toehoorders wijs dat de liberalen niet anders willen dan de vernietiging der religie, en datzij dit bewerken door alle slach van schriften tegen God, tegen het Geloof, tegen de H. Kerk en tegen de zeden. In hunne gazetten (bijzonderlijk in 't Nieuwsbladdoen zij het volk gelooven dat liberaal stemmen strijdt tegen de tien ge boden Gods. Wij protesteeren uit al onze kracht tegen die vrijwillige leugens en legen die vervalschingen der tien geboden. Nooit hebben de liberalen de religie aangerand, nooit hebben zij de mijsteriën van het Geloof bestreden, nooit hebben zij de lee ring van Christus beknibbeld, nooit hebben zij de II. Sakra- menten verloochend, nooit hebben zij het gezag der II. Kerk betwist, nooit hebben zij de geboden Gods miskend, nooit hebbén zij de goede zeden misprezen noch den lof gemaakt der onzedelijkheid. 't Geen de liberalen doen is juist het tegenovergestelde van hetgeen men hun verwijt. Uit eerbied voor de religie zij be vechten al de misbruiken en de kwakzalverij welke de poli tieke priesters van den godsdienst maken tot versterking van hunne wereldsche heerschappij; uit eerbied voor hare heilige princiepen zij bestrijden de dwalingen door welke sommige priesters den geest der goddelijke wet vervalschen en de we reldsche driften waarmede zij hun heilig kleed bezoedelen uit eerbied voor de leering van Christus zij willen zijne op volgers tot den slaat brengen der eerste apostels en discipels die den vrede in plaats van den oorlog, de broederliefde in plaats van baat en wraakzucht onder de menschen aanpredik- tenjuit eerbied voor de goede zeden zij schandvlekken de on tuchtigheden der onweerdige priesters en de vuilpplterijen der kleine Broederkens aan wier zorg de opvoeding der jeugd toevertrouwd is. Wat aangaat liet liberaal stemmen, 't welk, volgens hM Nieuwsblad, strijdt tegen de. geboden van God, wij betwisten deze interpretatie, en wij houden staan dat integendeel de in menging der priesters in de kiezingen aan die geboden tegen- stijdig is. Want, ten tijde dat God zijne geboden door Moises op steenen tafelen deed schrijven, men wist nog van geen lt-

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2