Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Langrand die de religie gebruikt om de menschen te pluimen, 't is de vriend van het eerlijk Nieuwsblad Zijn er brandstichters die eene heele gemeente bedreigen af te branden en die door de rechtbanken veroordeeld worden, dit zijn de lievelingen, de vrienden van 't eerlijk Nieuwsblad Zijn er vuilaards, die hun heilig kleed besmeuren door de afschuwelijkste en wraakroependste zonden die de kinderen eene zoogezegde christelijke opvoeding geven, het zijn weeral de vrienden van 't Bordeclpapierken l Zijn er stekvogels die testamenten rooven, 't zijn nogeens de vrienden van 't eerlijk Nieuwsblad Zijn er kapelhauen die de tweedracht in de gemeenten en in d'huisgezinnen zaaien ofdie,als lelngelmunster,een half mil joen'der arme menschen aftrochelt en daarna zot wordt ver klaard, zonder dat men de poke weêrgeeftha dat zijn de hertelappen van't Nieuwsblad Zijn er paters Dufours die op publieke treinen schandalen uitsteken met edele vrouwen, of paters die betrapt worden met trompetters! dat zijn de aartsvriendekens van'tNieuwsblad! Want tot nu toe heeft het nog geen woord blaam tegen zulke wanschepsels geuit, integendeel, het heeft ze trachten te verschoonen Me gaan dervan zwijgen of ten ware geen einde, en daaren boven, 't is droevig en tristig alzoo en zulke menschen te zien, ;t is een schande voor 't menschdom 1En de dochters van in, rond of zelfs boven de twintig die zulk een stukske lezen wat voor eerlijkheid wat voor religie moet er hun aanstaan 't Is waar 'k zou het vergeten, maar let er een keer op liét Nieuwsblad en zijne bordeelschrijvers en zijne hand langers zeggen zoo dikwijls dat ze zoo eerlijk zijn, zooveel religie hebben, dat zij alles verzaken voor de heilige religie en hare heilzaam grondregels, enz. En Langrand die geen protestant is, is hunnen vriend En de erfenis roovers, die niet schismatiek zijn, zijn hunne vrienden De Broederkens zijn hunne vrienden als de Broederkens de kinderen bederven. De aftroggelaar van Ingelmunster is in den ban van excommunicatie niet en is hun vriend Pater Dufour is een godvruchtige man met veel religie, en is hun vriend De pastor met zijn trompetter, is gewijd, en 't is zijn vriend Quelle est l'age deCapilaine! Hoe oud is de kapitein (Bot). Twaalf cent". Ziedaar Madame; en hadtgij het van d'eerste maal gezegd er waren zooveel woorden den hals niet gebroken geweest. En Madame en het ander gezelschap groetende vertrok hij. Ziedaar het geval, in zijne naakte waarheid, waerop het Bordeelbladje reeds drij, viermaal terug komt om zijnen laster onder vorm van farce uit te spuwen. En het schoonste van al is dat dezendie aanleiding gege ven hebben door hunnen vuilen praal,aan geheel deze historie, liet ZIJ zijn zegt men die hel feit aan hunne vrienden der redaktie zijn gaan overmaken Ougeval. IJperen, 19" October 1872. Woensdag in den vooravond, rond zes 't is te zeggen wat zoudt nu de religie van 't Nieuwsblad en der clerikalen van IJperen zijn Geen Mijsterie Het Nieuwsblad van Zaterdag laatst, meent een meester stuk van polemiek gekraamd te hebben met nogeens onze uitgever in zijnen persoon aan te vallen. Armzalige middels voor mannen die latijn kennen, maar misschien van wellevend heid of menschemanieren niet veel Zij trachten door het kwaadtrouwig toepassen van het woord cijferen eenen twijfel te werpen op zijne eerlijkheid, anders kan men het niet begrijpen, aangezien zij geene de minste uitlegging laten volgen. De bordeel-sclirijvcrs der booneklieke verschieten hunne pijlen in het wilde! Veel onzer lezers zijn nieuwsgierig het fijne dezer historie te weten. Om de toone hoever die lieve Gods-dienaartjes gebracht zijn, willen zij kunnen artikels schrijven, ziehier de geheele farce Op een Woensdag avond van het verleden jaar, na het ein digen eener partij kaarten in de estaminet de Goude Mande zegde een heer aan eenige makkers, (waaronder onzen uitge ver) Iaat ons naar den Cour de Bruxelles gaan, ik ben daar gewoonlijke klant, de bazin is getrouwd men zal daar zeker dansen, en wij kunnen ons daar nog wat amuseeren. Men aanveerdde en vertrok, het was toen 9 5/4 ure. Met acht of negen, in twee of drij groepen verdeeld, ging men de herberg binnen.De heer diede uitnoodiginggedaan had was met onzen uitgever een weinig verachterd. Zij stapten ook binnen. Maar in plaats van welgekomen werd de gewoone klant met den uitgever zeer kwalijk ontvangen en werden net als de andere heeren drank geweigerd. De oorzaak dezer weigering was dat een der eerste groep bij het binnenstappen eenige woorden gezegd had welke de kuische ooren der weerdin kwetsten, en denkende met een hoop spotvogels te doen te hebben, hel kortste oordeelde van drank te weigeren om in eens er mede gedaan te maken. De gewoone klanten onze uitgeverdit niet wetende, waren veronlweerdigd over het affront hun aangedaan en eischten een glas bier; waarop de weerdin, ziende dat het ernstig was dadelijk voldeed. Onze uitgever vraagde zeer beleefd -Madame, hoeveel, als T u belieft? (Bol). Gelijk in andere herbergen. Hij legde tien centiemen. (Bol). Ik zeg lijk in andere herbergen. Eb wel! Madame, ik betaal gelijk in de herberg van waar ik kom. (Bot). Ja, uit een baksken en 't waar Neen Madame, uit de Goude Mande, welke zoo treffelijk is als hier, meen ik (Bot). Nu, zij zijn meester hunne drank te verkoopen aan den prijs dien zij willen, en ik ook. Zonder twijfel.... Madame, hoeveel is 't, als T u belieft? ure is er een ongeluk voorgevallen op den hoek der Groote- Markt, dicht den Vijfhoek, welke nog al erge gevolgen kon hebben Drij slachters kwamen, op een karreken met een peerd be spannen, de Rijselstraat in goeden draf neèrgereden, toen bij het zinken in den draai der Neêr-jmarkt, het peerd uitgleedt en onderst te boven op de kalsijden nederplofte, met dit ge volg dat de drie slachters met de kar ook op den grond rol den. Zij zijn er redelijk goed van afgekomen doch één heeft ergere kneuzingen dan zijne makkers bekomen. Waarachtig een tijd vaii hier de beenhouwers zijn niet ge lukkig met hunne rijtuigen, want over eenige weken had er op de baan van IJperen naar Meenen, in het naar huis komen van het Hooghe, een dergelijk ongeval plaats. Het rijtuig liep met een wiel van de kalsijde en sloeg in eens om. De drij per sonen die er zich in bevonden bezeerden zich erg, zoodanig dat er nog een op krukken springtde andere twee heeren zijn gelukkig hersteld. Vlaamschc Ster. - Deze belangrijke Maatschappij, welke in de lange winteravonds onze stad zoo dikwijls ver- geestigt met zulke koddige, beschavende, leerzame en geestige Tooneelvertooningen, heeft Vrijdag laatst eene buitengewone bijeenkomst gehouden ten einde het aanstaande looneeljaar te schikken. De wijze van inschrijving over jaar gevolgd, zal dit jaar nogeens gebezigd worden't is te zeggen dat er inschrijvings- biljellen den liefhebberen met den post zullen toegezonden worden, waarop zij naar gebefte Zuilen kunnen inleekenen. Eenige dagen daarna, zullen deze biljetten afgehaald, dc kaar ten afgegeven en hel geld ontvangen worden. Terzelfder tijde Mal eene lijst open liggen bij M. ENGEL VAN EECKHOUT, Voorzitter der Maatschappij, Dixmudeslraat, N° 59, ten einde de handteekens te aanvoerden van de heeren liefhebbers, die door vergelenheid geen inschrijvingsbiljet zouden ontvan gen hebben; of andere heeren en damen aan de maatschappij onbekend. VisscSserEj. - Zondag laatst had den prijskamp plaats voor het visschen met de lijn, gegeven door de maat schappij de Ware Visschers, in'den kom der kaai. Dadelijk na de loling begonnen 21 leden, voorzien van hunne perse, omgord met een klein keteltje en op de borst een eer-teeken een kabillau verbeeldende, plaatsen zich rond de kaai. De kamp duurde een uur en het was zekeren Julius Casier, die de twee zilveren kouveerts (konings-prijs) gewon nen heeft, door het optrekken van een klein smaalk'jen; het sloeg toen 4 ure 40 minuten. De overwinnaar werd in stoet met veel eer naar zijn kasteel geleid, onder den toeloop eener groote menigte. 's Avonds begaf men zich op nieuw naar het lokaal dat zeer net versierd en bevlagd was met de wapens van Mastaï Feretti, vrije-metselaar en paus. Daarna had de konninginne bolling plaats, waarna een geestig bal het feest sloot. Gedurend den visschers-kamp werd sieur Jolyt bijna in de vaart medegesleept doorbete welke hij had van een monster- achtigen snoek, die hem verplichtte zijne pers te laten gaan wilde hij niet verongelukken, hetgeen hem buiten den prijs kamp stelde. Morgen Zondag, ten 5 1 /2 ure zal de laatste prijs-visscherij van '1 jaargetijde plaats grijpen. B«iB»§ea'wac!iit. - Zoo men ons verzekert zou de maatschappij der schijfschutters der Burgerwacht, zeer schoone feesten aan het inrichten zijn ter gelegenheid der behaalde prijzen in de schietingen van Gent en Brussel door hunnen voorzitter en andere heeren leden. Nadere inlichtingen zullen wij later mededeelen. SïniterscBioïill- Met de toekomende zomer zullen de twee eskadrons ruiterij, die de ruiterschool uitmaken, onze stad verlaten om zich in de oude abdij van 'Ier kameren, te Elsene, te vestigen. ,/A Bezoek. - De Minister van Justitie heeft dezer da gen de koninklijke scholen van Meessen en het krankzinnig gesticht van IJperen bezocht. j.-. Van tien 13" tot den 18" October. GEBOORTEN Ie »e„, U. Desagher Karolus, bakker, en Roffiaen, Hortentia, zonder beroep. Camerlynck, Karolus, G9 jaren, zonder beroep, weduwaar van Maria Graillet, Rijselstraat. Baelde, Maria, 55 jaren, werkvrouw, ongehuwd, Meenenstraat. Bultheel,_Juliana 82 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rollingstraat. Kituieren beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk geslacht, 2. tezamen 4. Extrakt uit eenen brief gezonden door eenen inwoonnr van Proven aan den heer M Proven denOctober 1872. Mijnheer, Nooit had ik gedacht dat de zaken te Proven zoo ver zon den gaan, ik en nog eenige andere gematigde katholijken, wilden de Burgmeester, de Schepenen en alle de in dienst zijnde leden van den Gemeente-Raad blijven behouden en de drie opene plaatsen door katholijken vervullen, op deze wijze zouden wij eene meerderheid van vijf leden tegen vier libera len gehad hebben, maar de onderpastor wilde geede toege ving, hij wilde zelfs den voorzitter van den kerkeraad, die een gematigde katholijk is, uit den Gemeente-Raad bannen en bij is er in gelukt. De dweeperij is hier zoo ver gekomen dat men opentlijk vreest dezelfde tooneelen te zien als te S' Denys, in het begin van Oogst was Sr Vandromme, oud Schepene der gemeente en vervolgens voor liberaal gekend, in eenen nacht twee bar- rieren van zijne weide opengedaan dat alle zijne koeibeesten uitgegaan zijn en een groot deel van zijne vruchten bescha digd hebben. Vrijdag, II dezer maand, rond de 8 1/2 ure des avonds, ontstond er onverwachts eenen brand. Ret was eene strooi- mijt in een open veld, die behoorde aan Henri Fossaert, her bergier en landbouwer, omtrent 200 meters van zijn huis, eene vrouwspersoon alleen, was nog bezig met hoppeperssen in het vuur te werpen wanneer de daad gezien was; Fossaert en zijne dienstmeid zijn er straks naar toegeloopen en hebben de daadster, gezien, vervolgd tot aan haar huis en gekend, het is eene vrouw die nooit niet eene bedevaart laat voorbijgaan zonder deel er aan te nemen, en Fossaert is een liberaal. Des andersdags zijn de gendarmen van Poperinghe ter plaats geweest en hebben van dit feit proces-verbaal opge maakt. Moeten onze politieke geschillen alzoo blijven voortgaan, ik weet niet wat er in onze gemeente te verwachten slaat, de katholijke zelfs worden verdeeld onder dwepers en gematig den. Deze laatsten wenschen niets meer dan van den onder pastor verlost te worden. (Een gematigde katholijke). Woeslen 15 October 1872. Be petitie door den Eerweerden heer pastoor van Woesten toegezonden aan zijne hooveerdigheid den Bisschop van Brugge, lid van het 8C Ministerie, om den gemeenle-se- kretaris van zijne bediening te onlblooten, was geteekend door 1527 inwoners, onder groot en klein; de bevolking is I55G, dus er onlbraken maar 9 handteekens op geheel de uilge strektheid der gemeentewaarschijnlijk degene van den gemeente-raad. 't Is wonderbaar sedert de aankomst alhier van dezen Eerweerden heer, al de inwoners, groot en klein, kunnen schrijven en teekenenMen schrijft dit toe aan de ondoorgrondbare kennissen van den heer pastoor als ouden Provincialen Schoolopziener. Indien hij buiten alle verwachtingen, in zijne onderneming mislukte, 'l welk niet te twijfelen laat, heeft hij nog eenen an deren middel gevonden welke den sekrelaris zal doen schudden en beven. Tijdens de prijsdeeling in het bisschop pelijk kollegie tc Poperinghe, hebben zich 7 of 8 professors hunne pen aangeboden ter hulp van den heer pastoor, om den sekrelaris, door alle middels voorgeschreven door M. Malou, Bisschop van Brugge, zaliger memorie, in stukken en brokken te trekken en aan de wilde dieren der II. Kerk te werpen. cm» Poperinghe, 1G October 1872. ADMINISTRATIE YE BEVALLIGHEDEN Hoewel men tePoperinghe,omeenegoedestadsregering te vor men, den Gemeenteraad met de geestelijke overheid te samen gemengeld heeft, en daarbij nog eenige uitstekende koppen buiten den Raad aangenomen heeft tot het samenstellen der Commissien belast met de verschillige takken van administra tie, deze maatregels zijn noglans ver van te bewijzen dal de nieuwaangestelde stadhuisheeren de verwezene Schepenen MM. Van Merris en Roelens in bekwaamheid overtreffen. Het schijnt zelfs dat onze nieuwe katholijke Regentie over acht dagen nog niet wist dat de huwelijksafkondigingen, die eene der voorwaarden zijn van de geldigheid van het huwelijk, door den officier van den Etat Civil moesten onderteekend worden. Inderdaad eene dusdanige afkondiging hangde bijna geheel de verledene week in 't kasje zonder het minste liand- teeken te dragen noch van den ambtenaar van den Burger stand (M. Ch. Devos),noch van de schrijvers van het stadhuis, noch van de gardechampetters. Zoodanig dat men niet wist of dit geschreven stuk aangeplakt was geweest door de be voegde overheid of door eenen farceur. ledereen vraagde zich of hel aangewezen koppeltje, na tien

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2