Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Pannekoeken uoor 't Nieuwsblad BURGERSTAND Van den 18" tot den J}" October 1871. GF.BOORTEN J'lwfjff) Huwelijken. in het geheel niet moest aanstaan, want hij besloot, in over eenstemming met zijne meid,zich van den comproraitterenden last te ontdoen. Hij nam eene koorde, deed ze rond den hals van die drij arme wichtjes en verwurgde ze allen. Des avonds begraafde hij ze in eenen hoek van zijnen hof. De misdaad ware niet ontdekt geweest zonder een onvoorzien geval. Michel Kiiring, zoon van eenen boer, begaf zich des ander daags bij den pastoor, om hem van eene huwelijkszaak te spreken. Gedurende 't onderhoud, liep den hond van Kiiring, die hem vergezelde, in den hof van den pastoor. De jonge boer, zijn bezoek geëindigd zijnde, riep zijnen hond, maar deze kwam niet op, hij ging zelf zien en zag hem in eenen hoek van den hof bezig met den grond open te krabben, hui lende en teekens van uitgelatenheid gevende, Kiiring naderde en zag met afschuw dat zijnen hond het lijk van een kind had ontgraven. Hij liep de gendarmerie verwittigen en weldra was eene rechterlijke commissie ter plaats. De hof werd in al de hoeken doorzocht en men vond nog twee andere kinderlijkjes. De pastoor en zijne huishoudster zijn aangehouden en aan het gerecht overgeleverd. Wat zullen wij nog al aan te stippen hebben van die man nen, die zeggen op de wereld te zijn om de zeden te verbete ren. Dat het eens al moest uitkomen EEiY NIEUWE PATER DUFOUR. De Organe van Namen deelt het volgende mede <i Er is een nieuwe pater Dufour ontdekt. Waar dan Wel hier in onze omstrekenin eenen trein die in gang was tusschen Arlon en Sterpenick, via Luxemburg. Een trein- overste in de uitoefening zijner bediening heeft op heeter daad van dufourism een eerwaarden vader, van eenen reeds rijpen ouderdom en eene jonge onderwijzeres, betrapt. a Wij bezitten zeer juiste bijzonderheden over die schoone historie evenwel zal men het goedvinden, dat wij ze voor ons houden,. Overigens het gerecht zal geroepen worden deze zaak te onderzoeken, want er is onmiddeiijk proces-verbaal gemaakt door den statie-overste der naastgelegene statie. De tw;ee overtreders zijn niet aangehouden, daar zij hun ne respektieve namen hebben doen kennen. i> De julfer heeft niet gezegd de zuster van den priester te zfjn. Wij zouden die zaak stilzwijgend hebben laten voorbijgaan ware het niet de dagelijksche uitdagingen van de [klerikale drukpers. IJperen, 20° October 1872. Internationale schieting. - Op de twee inter nationale feesten te Gent en te Brussel gegeven werd onze stad weerdiglijb vertegenwoordigd. Twee officieren onzer stads-milicie behaalden er schoone onderscheidingen. De heer L. Cardinael, kapitein bevelhebber der 2C kompanie, behaalde te Gent den ,3" prijs en te Brussel den 9(>n prijs. M. D. Criem, onder-luitenant bij de Halve-Balterij, den 71" prijs te Brussel. In andere sleden heeft men gewedijverd om ter zulkdanige gelegenheden schitterende feesten in te richten; hier te IJperen werd alles zeer eenvoudig ingericht. Maandag met het aankomen van den trein van 11-45 waren Pater Emmanuel Sa zegt nog voorts: <i Degene die geene schade veroorzaakt heeft, met een ding te nemen dat hem niet toebehoorde, omdat de ii eigenaar er zich niet van bediende, is niet verplicht tot a teruggave. Men ziet het: Het middel is allereenvoudigst. Men maakt zich zeiven rechter over de vrang of de eigenaar zich van zijn goed bedient of niet, en in het ontkennend geval, eigent men zich het goed maar dadelijk toe. Pater Taberna, in zijne Proeve van openbare Theologiein 1736 uitgegeven, drukt zich volgenderwijze uit Indien een rechter geld ontvangen heeft om een :i onrechtvaardig vonnis te vellen, is het waarschijnlijk )i dat hij dat geld mag behouden. IIet is het gevoelen van a acht-en-vijftig doctoren-Jezuieten. Die stelregel men zal het bekennen is van een onbere kenbaar nut. Voor lieden die schatten vergaren en geene gewetenszaak maken van de wijze waarop zij ze bekomen, is dat geheel letterlijk een gouden regel. Het is waarschijnlijk dat een schurk het geweten van zijnen rechter mag omkoopen en dat de rechUr zich mag laten omkoopen, zonder dat zij daarbij iets kwaads verrichten. de artilleristen der burgerwacht aan de statie en ontvingen er hunne onder-luitenant M. D. Criem, die den welkomgroet door zijne vrienden werd gegeven. Van daar vertrokken die heeren naar het huis van hunnen officier, 's Namiddags ver- eenigden zij zich op een banket en het feest is zeer vrolijk en broederlijk afgeloopen. Den Dinsdag, met het middaguur, kwam M. L. Cardinael aan, en werd gekomplimenteerd door M. A. Vandenbogaerde, oud kommandant der Burgerwacht en door de andere heeren der kommissie die den overwinnaar alsdan naar zijne woonst geleid hebben. 's Namiddags was er schieting in het eijbel-lokaal op de esplanade, vóór de schieting aanvang nam werd M. Cardinael, de overwinnaar en voorzitter der maatschappij cijbelschutters gekomplimenteerd door den heer Hynderick, majoor komman dant der burgerwachten door M. J. Iweins, onder-voorzitter der maatschappij. De heer Criem aldaar tegenwoordig ontving op zijne beurt de gelukwenschingen van den heer Cardinael, De Coene en de andere vrienden. 's Avonds in het hotel van 't Oed Zilveren Hoofd had er een banket plaats alwaar den gevierde, M. Cardinael, kunnen schatten heeft hoeveel toegenegenheid er is ten zijnen opzichte onder de lederi der burgerwacht. Het muziek van 't korps Pompiers, in burgerkleedij, heeft gedurend het avondfeest eene schitterende serenade gegeven. De prijs van M. Cardinael te Gent gewonnen bestaat in een prachtig Comblaiti karabijndeandere prijzen do#r MM. Criem en Cardinael te Brussel behaald bestaan in zilveren serviciën. Brand. - In den nacht tusschen Zondag en Maandag is een begin van brand ontstaaïi in de estaminet Le Soleil Levant, in de Statiestraat alhier. Reeds van in den loop des dags scheen het de juffer die deze herberg bewoont, dat zij als reuk van rook gewaar was, toen zij op hare kamer ko mende bijna verstikte. De plankenvloer der kamer was aan het veunzen en spoedige hulp toegebracht door de heeren die zich nog in het huis bevonden voorkwam een groot ongeluk. Het moest reeds een dag of drij zijn dat het plar.kkiet bij den welvaart aan het veunzen was. Frnnsch Toouccl. - Woensdag aanstaande komt M. Ch. Andraud, bestierder van het stads-theater van Roubaix, alhier met zijnen tooneeltroep een proef-vertooning geven. Het geestig tooneelspel (comedie) Seraphine zal opgevoerd worden. Het goed dat men er te Roubaix over zegt geeft ons de ver zekering dal IJperen nogeens het geluk zal hebben over een troep artisten te beschikken die ruimschoots de kundige eischen van ons redenerend publiek zal voldoen. Cambier, Joannes, bakker, en Lerooy, Isabella, dienstmeid, Sterfgevallen. Cuvelier, Rosalia, 71 jaren, kantwerkster, weduwe van Joannes Meersseman, Rijke-clarestraat. Desmedt, Isidore, 21 j., teekenaar, ongehuwd, Boterstraat. Gobert, Virginia, G!) jaren, kantwerkster, weduwe van Franciscus Allaer, Mee- nenstraat. Declercq, Romanus, G7 j., werkman, echtge noot van Virginia Wildemeers, S' Chrislophelstraat. Simoen, Judoca, 79 jaren, kantwerkster, echtgenoote van Franciscus Notebaert, Bollingstraat. Geeraert, Petrus, 22 j., soldaat bij het le Rég' linie', ongehuwd, Vleeschhouwer- straat. Dedours, Leonia, 22 jkantwerkster, echtgenoote van Julianus De Coninck, Lombaardstraat. Van Ruymbe- De leer der waarschijnlijkheden is de waardige zuster van de leer der onderscheidingen. Ook zijn de Jezuïeten er in gelukt van de eene gelijk van de andere een voortreffelijk gebruik te maken. Een heerlijk voorbeeld vinden wij in een werk van pater Trachala, in 1759 te Ramberg uitgegeven onder den titel van Gedragsregel van den biechtvader. Gij zult mij vragen, zegt hij, of gij verplicht zijt tot te- ruggave in geval gij iemand zoudt geholpen hebben om eene diefle raet meer spoed en gemak te begaan. Ik antwoord ontkennend met waarschijnlijkheid'. Ja zelfs wanneer gij de ladder zoudt vastgehouden hebben waarvan zich een dief bedient, of indien gij, gehoorzamend aan uwen meester die li zulks gebood, eene behulpzame hand ii zoudt geleend hebben om een door hem ontstolen kasjen weg te dragen, dat hij overigens zelf wel zonder uwe hulp ii zou medegedragen hebben. Ziedaar de stichtende leer der Jezuieten, zooals zij in hunne boeken gepredikt wordt. Doch wij zijn niet ten einde onzer aanhalingen wij zullen ze in ons volgend nummer voortzetten en door aanhalingen uit hedendaagsche boeken, die zelfs ge bruikt worden tot het onderwijs in de geestelijke scholen, aantoonen welke de zedelijkheid is, die aldaar aan onze volks- kinders wordt ingeprent. (Wordt voortgezet.) ke, Felicia, 44 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Bollingstraat. Loridan, Franciscus, 39 jaren, stoelenbiezer, echtgenoot van Natalia Druant, Meenenstraat. rïïTr*yQ<SK8S5<a®'r-T Men schrijft ons uit Passchendale Het antwoord gegeven door het Nieuwsblad van 19 dezer op het artikel van 6 October uit Passchendale, gelijkt aan een drollig blijspel. Een achlerlooper, drager van eene kazak welke nog niet be taald is,heeft het antwoord verveerdigd om in het Nieuwsblad te plaatsen, maar heeft moeten wachten tot dat het oud wen- telpeerd er zijn zegen heeft komen over geven. Deze antwoord doet lachen, zoo slim is dezelve opgesteld spreek van Parijs, ik spreek van Zoutenaije Toen uw korrespondent zegt dat de koster als Officier van Policie in de kermisdagen 144 overtredingen aan het uur van 't verlaten der herbergen bestatigd heeft, dan antwoordt de achterlooper M. Bayart is sedert 50 jaren te Passchendale gekozen geweest Wanneer men den koster-policie-kommissaris verwijt dat bij bij zijne politieke vijanden proces-verbaal opgemaakt heeft en zijne politike vrienden in rust heeft gelaten,, dan ant woordt de sleppedrager M. Bayart, alhoewel katholiek, is door Leopold zelve gedekoreerd Wanneer men aan de klericalen vraagt waarom zij in de kerk str... hebben doen werpen dan antwoorden zij M. Bayart is altijd burgmeester benoemd en hernoemd geweest van sedert 't jaar 30 lot aan 't ministerie Bara Wanneer men hun vraagt waarom zij hunne baanstropers uit hunne concerts loslaten om bij hunne vijanden, meubels en glazen te stelen om ze op straat beestelijk te verbrijzelen, dan antwoordt men M. Bayart, toen M. Bara geen burge meester benoemde, werd te Passchendale van iedereen als burgemeester aanzien Wanneer hun de vraag gesteld wordt waarom zij hunne vuilvellen uitzenden om de huizen der voortreffelijkste bur gers te gaan besmeuren, dan schrijven zij in antwöord M. Bayart is nogeens burgemeester benoemd Bravo Die misplaatste lofluigingen zijn groot, maar doen den burgemeester weinige eer aan Waarom ook niet een woordeken ter vergoding van den koster Ha achterlooper, gij doet niet welgij zult uwen boezem vriend bedroeven, want uwen prielpraat is verre van de uit drukkingen uwer gevoelens te zijn. Later zal het ons misschien ter kennis komen waarom M. Bayart sedert 1850 altijd herkozen is geweest; wie hem ver raden, wie hem verstooten, wie hem ondersteund heeft; hoe hij zich van dien steun bediend heeft om herkozen te worden; hoe hij 5 jaar op den pijnbank heeft gezeten en hoe hij ge dekoreerd en op nieuw burgemeester werd gekozen. In afwachting dat de tergende artikelen van den achterloo per het edelmoedig gedrag van M. Bayart van sedert het jaar 1850 aan het licht brengen, deze vraagstukken en nog andere zullen het voorwerp van nog nadere overwegingen uitlokken. Aanveerdt, enz., Z. Woesten, 21 October 1872. De kluchtige schrijver van het Nieuwsblad, die onze arti kels vergelijkt aan pannekoekenschijnt zoo veel smaak er in te vinden dat wij niet kunnen nalaten hem hier eenige versch- gebakken op te dienen. Luistert Ten jare 0. II. J. C. 1872, den Donderdag 10 dezer maand, is alhier op de registers van den Burgerstand ingeschreven de geboorte van een onwettig kind van het mannelijk geslacht, zoon van jufvrouw Julie en van den Evangeliestok die zoo van zijne perten gespeeld heeft tijdens de sluiting van het poortje der bakkerij door den heer deken van Poperinghe. Daar men deze gebeurtenis wilde stil houden, om dat de jonge moeder lid was der Congregatie ingericht door den eerweer den heer pastor Vandermeersch,de dooping is gedaan geweest in het huis van de grootmoeder, bij den warmen oven, door dezen goeden herder pontifikaallijk officieerende.Dc peter was de heer onderpastor en de meter de overste van het klooster die aan het onnozel schaapken den naam gegeven hebben van Franciscus-Bernardus. Na hertelijk chocolat gedronken te hebben met warme koeken, het kind is aanstonds weggedragen geweest door de vroedvrouw, waarschijnlijk in het klein Seminarie, om vroeg zijne studiën te beginnen, als zijnde van het hout waarvan men bisschoppen vormt. 0 HemelWat vreugd voor de triomfeerende Kerk De antwoord van het Nieuwsblad van 12 dezer aan den Se- kretaris van Woesten verdient eene wederantwoord nopens de afgeperste 200,000 francs; de andere punten zijn de aan dacht niet waardig. Dit christelijk blad zegt dat het spijtig is voor den Sekrets- ris deze som kwijt te zijn, en dat de Toekomst vele kolommen zal moeten schrijven eer dat hij er aan zal raken, 't Is waar,

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2