INSTEL EN OVERSLAG een goeden kuiper. GEZAAGDE HOÜTTEN en Wagenmakers-Allaam, Bij M. Jan Cordonnier, Verschillige tijdingen. Zaterdag 2 November 1872, Zaterdag 16 derzelve maend, BERICHT. Venditie TE BIXSCHOTE. Soramaire du numéro du 26 Oclobre de 1'Illustration Européenne. telkens om 5 uren namiddag, au Café d'Anvers, te Yperen, van een HUIS slaende aen de oostzijde der Mondstraet, te Yperen, geteekend N° 23. Gebruikt door de heeren Depaepe en De Keyzer zonder recht van pacht. De tytelen berusten ten kantoore van de notaris TI TE CA, te Yperen. 't Nieuwsblad weet liet best als zijnde een artikel van zijnen winkel. Geene menschen, hoe oud zij wezen mogen, hebben ooit eene restitutie weten doen door eenen pastor of jesuiet van hetgeen zij van de ongelukkigen afgeperst hadden, ten zij wanneer men door de rechtbanken hunne deugenieterijen heeft kunnen doen vaststellen. Niet waar, Nieuwsblad Ant woord. Den Paaschen van 't jaar 1843, als de Sekretaris vanWoes- ten te biechten ging, beschuldigde hij zich van 200,000 fr. afgeperst geweest te zijn door eenen pastor, en van zich voor deze reden groolelijks vergramd te hebben op dien heiligen man, tot zoo verre dal hij hem verwenscht had in den afgroid der hellen.Maar hij kreeg eene zoo groote bollewassching van zijnen eerweerden biechtvader dat zijne hairen krulden op zijn hoofd. Om de H. Absolutie te kunnen bekomen heeft hij moe ten vastclijk beloven van dag en nacht te werken om zoo eene gelijke som van 200,000 fr. te vergaderen, ten einde dezelve in zijn ouden dag afgeperst te worden door een anderen hei ligen man. Ziet wat zware penitentie, en waaraan men zich blootstelt met openhertiglijk te biechten. Niet waar, Nieuws blad? Antwoord. En in uwe gramschap gij zegt dat wij kwaad spreken van de pastors, en dat wij achterloopers zijn van de grootste schan dalen van het arrondissement! Maar wat wilt gij daaraan doen^NiEuwsBLAD,als er voor ons in de maatschappij niet an ders overblijft dan schandalen? Gij zijt egoïsten, gij houdt al de beste en de fijnste bloem voor u. Gij zoudt ons alleenlijk niet toelaten van de achterloopers noch de voorloopers te zijn van uwe kleine broedertjes en uwe paters Dufours; van uwe heerschzuchtige bisschoppen die de religie gebruiken om de leering van Christus uit de wereld te bannen van uw jesuieten en andere erfnisroovers die boven de Koningen willen domi- neeren door de macht van het geld, van waar het moge ko men van uwe voortreffelijke kopstukken van Antwerpen en van elders, zoo als den eerlijkeu Jan Delaet, den godlooche naar D'hane-Sleenhuyze, den verkochten vrijdenker Brasseur, en zelfs van uwen romeinschen graaf Langrand-Dumonceau met zijne kliek ministers en gouverneurs, zaliger memorie, waarvan de eerlHtjheid nog lang in het geheugen zal blijven. Waar wilt gij dat wij loopen Of is't misschien uit hoofde der schandalige vonnissen die de kalholijke geschiedenis bezoede len, dat het voor ons niet goed is van zulk eenen winkel de achterloopers te zijn? Ja, wij hebben het geraden, niet waar, Nieuwsblad? Antwoord. 0. Q. Poperinghe, 23 October 1872. BERICHT. Het nieuw bisschoppelijk magistraat der stad Poperinghe maakt aan alle ingezetenen bekend dat de geestelijke gemeente raad wekelijks zijne openbare zittingen zal houden in de groote vergaderingszaal van 't bisschoppelijk Banketkollegie, Kleine-Markt, op den Dijnsdag en Donderdag, om twee uren namiddag, na het vertrek der leerlingen tot hunne wekelijk- sche wandeling. Na het sluiten der zitting en het inkomen der leerlingen, zal het aan de heeren leden van den raad, zoo als Pé Corte, Debaene-Weens, Laitchaud de Bruxelles, Billiau, Achille van 't geloove, Pieler Vandenberghe e» tutti quanti, vrijstaan van melde leerlingen delessen te volgen ten einde hunne studiën voort te zetten, onderbroken door het goddeloos bestuur van het liberaal ministerie, dit zonder schoolgeld, boeken, pennen en papier te moeten betalen, ingezien de jaarlijksche subsidie van 2300 fr. door hun aan dit Bisschoppelijk gesticht toege staan, enkelijks 23 centiemen per zitting voor Sr Pieters Pen ning en voor de Kleine Chineezen. Maakt het ruchtbaar. De filosoof van Poperinghe, om te toonen aan het Nieuws blad dat hij niet beweert alleen de wet en 't recht der H. Kerk te kennen, heeft tot ondersteuning van zijne denkwijze het gezag ingeroepen van den bisschop van Perpignan, die filosofeert gelijk bij, en aan dit fanatiek blad twee maal ge vraagd wat zijn gevoelen is over de maxiemen van dien vermaarden prelaat. Ziehier hoe het Nieuwsblad, om niet gansch stom te blijven, op deze herhaalde vraag antwoordt: li De filosoof van Poperinghe doet er uit een Maar hij heeft tijd, zegt men, er zijn geen zieken meer, of wel de zieken en zoeken hem niet. Men is schuw van filosofen. Gij hebt het geraden, Nieuwsblad. De opstelling van een wekelijksch artikeltje is een klaar bewijs dat de doktor-filosoof veel ledigen lijd heeft bij gebrek aan ziekeo, 't geen hij moet wijlen aan zijne verschuwende filosofie. Gij wilt zeker uwe lezers hieruit doen besluiten dat hij, tot straf van zijn kwaad, welhaast zal broodhonger lijden gelijk eertijds de gepijnde notaris Wij gelooven inderdaad dat uwe wensch diesaangaande reeds volbracht is, want de pope- ringsche navolgers van Christus, om zich te wreken over zijne politieke denkwijze, hebben zoodanig in zijne rapen gezeten, en bij de goede christenen zoodanig zijn krediet benomen dat bij aan een aanstaanden ondergang niet kan ontsnappen. Welhaast zal hij moeten zijn peerd en rijtuig verkoopen en niet lang daarna zal hij uitgeschud worden. O jongens, welk een groot argument zal dit niet wezen voor de redekunde van het Nieuwsblad Welk eene schoone triomf voor de Heilige Kerk I Maar Nieuwsblad toch, wij vragen het u voor de derde maal, zeg ons wat uw gevoelen is over de filosofie van den bisschop van Perpignan Men zegt dat onze geestelijke stadsoverheid, willende hare herderlijke bezorgdheid uilbreidan over de zieke beesten ge lijk over de zieke menschen, een nieuwen veearts naar Pope ringhe heeft doen komen, en hem onder hare bijzondere be scherming genomen heeft met het inzicicht van al de katholijke peerden en koeien aan de armzalige meestering der liberale veeartsen van Poperinghe en het omliggende te onttrekken. X. Wrervick, Men was verwonderd van Zondag avond de lanteerens niet te zien branden, bij het afstappen Van den trein ten zes ure. De eene liepen tegen eenén muur, de andere tegen de boomen en eenen derde tegen zekeren Siflkse, dat hij botste en eene buil in zijn hoofd had. Komt hot misschien omdat onze nieuwe regentie heeren moeten sparen om hunne schade in te halen?.... Het is op boete verboden te laten dansen in de herbergen. Het is het eerste nieuws van onzen burgemeesterzoodan herbergiers pakt maar armes et bagage en trekt na Californie om goud te gaan zoeken want in Wervick het begint niet goed te rieken. Men zegt dat er eene petitie rond is om het convooi van negen ure 's avonds af te schaffen omdat de herbergiers zouden mogen gaan slapen met de' kiekens Prinses Josephine-Carola-Maria-Albertina, dochter van den graaf en de gravin van Vlaanderen, zal prins Albert van Saksen tot peter en de koninklijke prinses Carola van Saksen tot meter hebben. Men schijft uit Antwerpen: Een man, die in eene levensverzekering was, kreeg op zekeren dag een rijtuig ongeluk en werd zwaar gewoond naar huis gebracht. De doctoren zeiden tot zijn gade, dal haar man nog wel eenigen tijd kon leven, maar dal zij hem als half dood moest beschouwen. Hoop konden zij haar niet geven. Den volgende dag nu schreef de vrouw aan de directeuren der levensverzekering-maatschappij dit briefje <i MijnheerenVolgens verklaring der doctoren is mijn echtgenoot half dood. Ik verzoek u derhalve mij nu reeds de helft der som, die gij bij zijn dood moet uitkeeren, te doen toekomen. MENGELINGEN» Er zijn menschen op de wereld die van alles willen kennis hebben en in alle gesprekken hunnen haak slagen. Bazijn, een kleèrmaker, was van die soort. Eens, in eene herberg in een gesprek, hieldt hij bij hoog en bij leêge staan dat hij den beenhouwersstiel geheel goed kende, en zooweel als den eerste den beste een zwijn zou ge- doodigd, gebrand en gekuischt hebben.... En geëten nog veel beter! merkte hem een slachter spottend op. Gekwetst in zijne eigenliefde, Bazijn kocht van 's anderen- dags een zwijntje om te vetten. Wanneer nu den tijd kwam dat het zwijn reeds slachtbaar was, had Bazijntje zorg gehad het aan iedereen te laten we ten dat hij 's achternoens zijn zwijn ging dooden. Eenige nieuwsgierigen keeken van ver het spel na. Het arm beestje schreeuwde, bloedde en spertelde wat en eindig de toch met beweegloos te blijven liggen. Bazijn bezag de nieuwsgierigen met 'nen air de monpris over de schouders als willende zeggen Eh man! ziedet nu Zoowel gelukt zijnde met zijne eerste werking, ging hij over tot de tweede, het branden. Eenige bondels stroo wor den op het afgemaakt zwijn gespreid en welhaast slaat de vlam mannen hoogte. Bazijn was ten toppe van glorie over zijn goeden uitval. Maar eensklaps hoort men zoo een helsch geschreeuw, men ziet den stapel roeren en een brandend zwijn springt over den dijk, loopt het hosch in verdwijnt welhaast uit allemans oogen En kijken dat Bazijn deed. Later heeft men het beest, half gebraden, in eenen gracht terug gevonden. Ditmaal was het voorgoed dood. Sedertdien, wanneer men een boffer aantreft, zegt men nog: 't Is net als Bazijn met zijn zwijn Nos GravuresHaarlem. Rives de la Spaarne. La bonne romaine. -Les bücherons des Vosges. Pierre-Paul Rubens. Textc: Correspondance de Ilollande. Causerie. L'avenue Louise et la forêt. Troisième promenade. Correspondance de Norwège. Le cilice de paille. Pierre-Paul Rubens. IJPEREN. AARD BKR GRANEN ENZ. 19 Oct. 26 Oct. verkochttc kwantiteit. middenpr. p. lOOkilo. verkochtte kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 152,500 32-50 84,100 51-23 Rogge 12,300 18-50 4,700 19-00 Haver 1,900 17-62 500 18-23 Erweten 400 19-12 1,000 20-23 Boontjes 1,400 19-50 1,400 20-75 Aardappelen 9,000 7-50 8,000 7-50 Boter 515-00 310-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 27" Oct. tot 3° Nov. is gesteld aan 52 c. per kilo. Ronssclarc. Per 100 kil. 22 Oct. Zaai-tarwe fr. 54 a 43 Haver 18 a 20 Nieuwe tarwe 52 a 34 Boonen, fr. 21 a 22 30 Oude tarweaAardap. 100 k. 7 75 a 0 Roode tarwe 30 a 32 Boter p. kilo 5 09 a 5 27 Rogge 19 a 20 Koolzaad-olie p. 105 kilo. Lijnzaad-olie p. 105 kilo Koolzaad-olie, fr. 88 a 87 75 88 50 a 89 Korirljk. Per hectoliter. 21 Oct. Witte tarwe fr. 23 52 a 2G Roode a. 100 k 7 50 a 9 Roode tarwea Boter p. 1/2 k. 1 45 a 1 63 Rogge 15 54 a 14 18 Eieren per 25 5 a 5 50 Haver 8 67 a 9 54 Peerdb. p. h.-a- BROUWER TE ARMENTIÈRES(Frankrijk-Noorden) VAN -T.X5)«T|TT MAANDAG 4 NOVEMBER 1872, ten 1 ure namiddag, ten huize alwaar Romanus Dullaert, te Bixscliote plaats, on langs overleden is, zal er gehouden worden venditie van al de vervrochte en onvervrochte houtten, te welen 80 meters opperhoutten,zwinkels en arnassen, 30 m. iepen vier duim stukken, 450 m. drie duim planken, 140 m. wilgen duim, popelieren bard, assen, zool- en ploegbalken, 30 zool en ploegsleerten, kordewaagtramen, eegdelanden, oeselaar- bouten,groote en kleinekarrescheen, eene groote boeveelheid eiken seheebard, speeken voor breede en smalle wielen, als ook voor karrewielen en voorloopers, 275 m. iepen kistebard, karrestukken en rollekaken, langwagens, wilgen en iepen bullen en andere objecten van dien aard. Verders al het wagenmakers-allaam, bestaande in beslag en andere happen, duitsche wijnde en reepen, schoupers, schaven, navegaars, snijmessen, betels, zagen en hamers, slijpsteen, draai- en werkbanken, enz. Tijd van betaling mits borg te stellen, ten aanveerden van den No.taris TITECA, te Boesinghe.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 3