Briefwisseling der Toekomst. Versciiillige tijdingen. van andere steden, zich laten hooren hebben, verschafte een aangenarnen avond aan de eereleden en hunne familjen. Na hel eindigen van dit feest ving er een ander aan, wij willen spreken van het Bal. Sedert lang bestond er een vooroordeel te IJperen dat het onmogelijk geworden was Burgerfeesten in te richten. Zondag nacht werd ons bewezen dat dit teenenmaal onge grond is voor de Koormaatschappij. Het groot lokaal van den Gouden Arend was bijna te klein om de leden en eereleden der sociëteit plaats te geven. Niets was schooner en aange namer dan die jeudige dansers en danseressen in uilgelezen toiletten te zien onder elkaar huppelen op de tonen eens be- tooverende muzieks. Het feest dat allerluisterlijks was cn tot iedereens genoegen is afgeloopen eindigde slechts des morgens ten 2 ure Den Maandag werd het Ceciüafeest op nieuw gevierd door een< fraai banket opgedragen aan de heeren uitvoerende leden en eenige andere gcnoodigden. De aard van zulke feesten beschrijven is hooger dan onze taak. Geene eeredronken, dan eene welverdiende hulde aan den man die zoo goed gepast aan het hoofd der maatschappij staal, werden er voorgedragen. Alles liep af onder het smakelijk eten, het zingen en vertellen van kluchten en farcen en het aflaten van eenige Mitrailleu- zeil, zoowel dat het fepst ten 7 1/2 begonnen de feestelingen ten middernacht nog niet wisten van naar huis te gaan. A la bonheur Alzoo verslaan wij dat een mcnsch moet trachten te leven voor den korten tijd hij hier op de wereld is in fraaiheid IjHB'gCM'wacSst. - Ziehier de lijst der prijswionaren der gouvernements-schietihgen, uitgereikt op het laatste ban ket der Burgerwacht1870. 1, II. Decoene; 2, L. Cardinael; 5. Aug. Dumon; 4. A. Podevyn; eervolle melding, Boucke- naere. Artillerie ÏI. Corselis eerv. meld., Ch. Joye. 1871. 1. L. Desaegher; 2. A. Dumon; 5. F. Ligy; 4. Can- daele; eerv. meld., A. Podevyn. Artillerie: Ch. Deweerdl; eerv. meld., Ch. Joye. Den 24 November was het koning-schieting. Ziehier des- zelfs uitslag 1L. Vergracht; 2. L. Cardinael; 5. H. Poot; 4. Ch. Deweerdt; 5. Candaele; 6. Ligy; 7S. Ch. Desaegher; 8. L. Swekels9. Vand'enherghe. Vlaasasehc Slee*. - De opening van het Tooneel- saizoen .1872-1875, zal door deze maatschappij gedaan wor den op Maandag, 9 December 1872, ten (5 ure 's avonds in Stadstooneelzaal., en zal bestaan uit de volgende stukben 1De Broek van 'tien Garde Civielt, 2. Een man die de kas houdt 5. Veel geschreeuw en weinig wol, alle di'ij blijspelen mei zang. Niets zal gespaard worden om, zoo als op andere jaren, de goedkeuring van 't publiek te verdienen. Wclslüdlghcld..Een Muziek- Zang-, en Tooneel- avond zal den Iti Dec. 1872 gegeven worden, in stads theater, door de lib. Onderofficieren van het 1° linieregement, met de edelmoedige medewerking van Mej. Zelia Simar, liefhebster, en van het muziek van bet zelfde reg., ten voordode der Be waarscholen onzer stad. Poperinghe, November 1872. Men moei niet verwonderd zijn over de groote bekomme ringen onzer kalholijke inwoners nopens den staat van ge zondheid van hunnen achtbaren Burgmeester Notaris Volksvertegenwoordiger en drie maal en half rnillionnair, die, met het aankomen van den winter, zich aan alle slach van siechl weder bloot stelt,zoo wel voor de belangen zijner me deburgers als voor zijne eigene belangen lot bekomen het resteerende half millioen, om alzoo, binnen de vier jaren, de som rond te maken van vier milloen en alsdan, volgens zijne eigene verklaringen, zijnen afscheid te nemen van de pu blieke affairens, van hel Notariaat en van alle administration. Het is niet uit gierigheid dat hij nog wilt opeenhoopen, maar uit spaarzaamheid voor zijne bloedverwanten. De plaats van Burgmeester die maar 1400 fr. opbrengt, waarvan meer dan de helft moet dienen tot voorzien in de onkosten van de kostelijke maaltijd welke hij jaarlijks, tijdens de loting, geeft aan M. Ruzette, militie-kominissaris, en aan de katholijke Stadsoverheden za! hij blijven behouden, niet uit gierigheid, maar uit spaarzaamheid voor zijne bloedverwan ten. Hetgeen ons hiervan de overtuiging geeft, /t is dat hij deze plaats bedient, sedert het vertrek der twee pootspelers, MM. Jan Roelens en Van Men-is, met de allergrootste vlijtigheid en zorgvuldigheid. Men verzekert dat hij ten minste één maal tc week zich op het Stadhuis bevindt, van I i ure tot 's mid dags, en, als men hein meermaals noodig heeft, zoekt Gerber hem op, het zij in eene verkooping, in eenen inventaris of in alle andere vakalien van zijne nota'riéele bediening welke hij blijft uitoefenen, niet uit gierigheid maar uit spaarzaamheid voor zijne bloedverwanten. Onlangs zag men hem te voet vertrekken, na het noenmaal, den stok in de hand en de klak op het hoofd, gelijk Pé Corte, vergezeld van zijne twee klerken, lierodes en Pilatus, om een klein koopdagje van brandhout tc houden, beioopend tot cir ca 200 fr. Het was niet uit gierigheid maar uit spaarzaam heid voor zijne bloedverwanten. lïel is niet noodig dat hij peerden, rijtuigen en dienstbo den houdt, aangezien hij somtijds gratis kan gediend worden van zijnen ouden klerk en besten vriend M. Emile. Als hij deze diensten vlijtiglijk aanveerd, het is niet uit gierigheid maar uit spaarzaamheid voor zijne bloedverwanten. Den achtbaren heer Justin, zijnen ouden klerk, tegenwoor dig in eene allerschoonste positie met de winsten welke hij binnen zijne 20 jaren dienst getrokken heeft, is hem ook zeer nuttig in het bezorgen van akten, en uit dankbaarheid stelt hij nog van tijd lot tijd, gratis en onvergeld, zijne pen ten dienste van zijnen achtbaren ouden meester die dit nogeens niet aanveerdt uit gierigheid maar uit spaarzaamheid voor zijne bloedverwanten. Meent gij dat hij zich zal ontmaken van zijne plaats van Volksvertegenwoordiger, ton voordeele van Achille van 't ge loof, om dat de vrouw van dezen doorluchtigen heer begeert de vijf wintermaanden lot Brussel te passeeren gij zijt mis, hij zal deze plaats blijven behouden zoo lang hij kan. Het is niet voor de voordeelen welke er uit te trekken zijn, noch ook niet uit gierigheid, maar uit spaarzaamheid voor zijne bloed verwanten. Deze plaats brengt maar 200 gulden op per maand, en ware het niet dat hij, met de toestemming vau den heer Voorzitter der Kamers, bij den concierge mag logeeren, al waar hij bij de zelve keirsse werkt, des morgens ontnuchtert en het noenmaal neemt met de provisien welke hij ontvangt van zijne boeren, hij zoude bijna er geld aan toeleggen. In dien hij het overschot in zijn zak steekt, het is niet uit gie righeid, maar uit spaarzaamheid voor zijne bloedverwanten. Af Deze Representant belooft veel en groote wonderen te ver richten in de loopende zitting en meer dan eens het woord te vragen in de bijzonderste kweslien, zoo als op het onderwijs, het noemen der Burgmeesters en Schepenen, over de gifte aan het Bureel van Weldadigheid van Merckein en voorname lijk op het afschaffen der militie, want hij heeft ook moeten loten e'D weet wat hel hem gekost heeft in tranen en geld voor eenen remplagant. Hij weende niet uit gierigheid, maar uit spaarzaamheid voor zijne bloedverwanten. Dus MM. Frère-Orban, Bara, Pirmez en consoorten, wacht ul. van interpellation te doen in zijne tegenwoordigheid want hij zal het ul. toebrengen het zijn maar korte snakken dat hij uitgalmt, gelijk in zijne tosten, maar zij houden aan de ribben en men zal er lang van spreken.'t Is alzoo dat hij al zijnen tijd besteedt tot vruchtbare en milddadige zaken zon der de minste recreation, ten zij bij gevalle iu zijnen door gang in de stad [Jpereu, waar bij een klein bezoek aflegt in de Soleil Levant, 't welk piet strekt tot geldverkwisting, maar enkelijk lot een klein tijdverdrijf en om het watef van zijn hart te trekken. In de milddadige zaken vindt men hem altijd bereid met de hand toe. Biedt men zich aan met eene lijst tot inteekenen voor stadsfeesten, krak, 't is er. Is het met eene lijst voor een banket in het Bisschoppelijk Kollegie voor eenige flesschen wijn en champagne, krak, 't is er. Is het met eene lijst om de behoeftigen ter hulp te komen gedurende den winter, krak t is er, 10,000 fr. Is het voor zaken die eenigen opbrengst kunnen hebben voor zijue eigene belangen, krak, kriek, krak, kriek, krak, kriek, krak, kriek, krak, kriek, krak, 't is er. Hij slaat op zijne voorenste pooten met zijne klauwen open en zijne ooren rechte gelijk vuurpijlen. Hel is niet uil gierigheid maar om te vergaderen voor zijne bloedverwanten. Hij is juist gelijk zijnen vader, zaliger memorie, die ook al zoo leefde, niet uit gierigheid, maar uit spaarzaamheid voor zijnen zoon. Ziet eens wat een schoon en gespaarzaain voor val plaats had, tijdens de geboorte van dit kind: de vader vraagde aan den accoucheur, M. Ledieu, of het kind geheel wel en volmaakt ter wereld gekomen was? M. Ledieu ant woordde van ja, nogtans op een klein na. Maar wat ontbreekt er aan, vraagde nogeens de vader? Den accoucheur ant woordde, dat zijne ooren niet gezoomd waren en dat de ope ratie van zoomen eene buitengewone kost was van di'ij blamuizen maar de vader hernam aanstonds: lk kome in deze kost niet, dat hij loopt ongezoomd, hij zal niet, gelijk de uilen, met zijne ooren aan de nagels blijven hangen, Zoo sprak hij, niet uit gierigheid, maar uit spaarzaamheid voor zijnen zoon. O. Q. Men schrijft ons uit Crombeke Verleden Zondag acht dagen l-.eeft onze kapellaau een ser moen gedaan waarin hij zijne parochianen aanmaande omdat zij geene slechte gazetten zouden lezen, want dit strijdig is tegen Kerk cn Godsdienst en legen de priesters; onder die slechte gazetten noemde hij bijzonderlijk hel vuilbladje van IJperen: de Toekomst en al degenen zegde hij die het lezen zijn valsche profeten omdat zij de andere menschen, die nog in het waar geloof zijn, dezelve ook te lezen geven en hun trachten te misleiden.» Zinspelende op den kapellaan van Woestcn, zegt hij Die gazette, omdat er een onzer broeders misschien uit den wa ren weg is, zou ons allen met hem willen vergelijken.» X. Die niet vuil is vaagt zijnen neus niet! Dc heer ka pellaan handelt niet wijzelijk met zich deze zaak aan te trek ken. De Toekomst klopt op wie het verdient en vindt niet dat de H. Kerk, den Godsdienst of het Priesterschap aangerand zijn, door nu en dan eenen knip te geven over hetgeen som mige geestelijken zich veroorloven te doen Want indien w ij niet goed vinden dat een dronke soldaat zijnen sabel ge- bruike om de burgers aan te randen, kan men daardoor vast stellen dat wij tegen hel leger zijn - Nota der redactie. Staden, 20 November 1872. Mijnheer de Uitgever, Over eene maand was het de jaarlijksche kermis ann de Vijf Wegen. Een brief uit Westroosebeke, gedrukt in den Landbouwer van Rouselare, die mij toevallig onder de hand is gekomen hemelt zeer hoog de vermakelijkheden welk men aldaar ge smaakt heeft, zonder dans, orgels, enz. Om de echte waarheid te zeggen er waren zeer veel wande laars, maar het amusement was kleene en het eindigde daar. De neeringdoeners hebben, als bij de bedevaardenweinig profijt gehad. Wij zouden geheel dit ondoozel gepiep onopgemerkt laten voorbijgaan hebben, ware het niet dal men er eene personali teit tegen een mijner vrienden, herbergier te Westroosebeke, in ten berde brengt. De schrijver, niet eene afstootelijke trouwloosheid, predikt de goede zeden aan, de handhaving der openbare rust, en hel is om gemakkelijker zijnen haat lucht te geven tegen een zijner medemenschen dien hij overgewaaide» vreemdeling noemt. Hij heeft vergeten de hoovcerdigaard, dat hij aldaar te Westroosebeke lang na zijnen tegenstrever aankwam en bet hij is die van niet tot iet gekomen denkt dat hij aan qansch- de gemeente de maat mag slaan, en dat iedereen gaat dan sen zooals hij fluit! Maar de Westroosehekenaren zullen zich door u niet laten in slaap wiegen en zij zullen u looneri dat men geheel wel de goede zeden in acht kan nemen en de openbare rust eerbiedi gen en toch een onderscheid maken liisschen eene winstge vende kermis en een OUD WIJFS KERKGANG OQO. PÖLICJIE TE PASSCHESDAELE. Niet alleen blijft de Martijngatstraat 50 centimeters te nauw, maar andere straten ontsnappen nog aan eene oog die alles moet zien. Wij willen spreken over den aardweg op het Rozenveld, in de richting der Vijf-Wrgen: aldaar bestaat een opening dwars door de straat, alwaar men een waterloop ontdekt. Zondag laatst kwam M. de doktor Comyn van zijne ronde lenig aldaar aangereden en was het niet geweest van de toegesnelde menigte die hem in tijds waarschuwde, kon hij, zonder twijfel, aldaar zijn leven laten. Pieter Cardou, die over drij weken in dien gracht is geval len, ligt nog te bed. Den 26 dezer was men bezig in eene bijzondere maatschap pij St0 Cecilia te vieren, toen eensklaps steenen in de vensters der beslotene vergadering geworpen wierden. Waar was de Policie Het moest ook kwalijk passen. De repetitie bij de smoeze- laars was juist geëindigd De pastor der gemeente Diooedeelende dat het kollegie van burgemeester en schepenen onbekwaam is om de stukken betrekkelijk het stichten van een nieuwen toren, te onderzoeken, begaf zich onlangs in persoon ter zitting van den gemeenteraad om aldaar aan de leden de noodige inlich tingen toe te brengen en dus de taak van het kollegie te ver gemakkelijkenFraaie man Ik denk dat wij tot de tijden terugkeeren wanneer de gemeenteoverheid niet kon ademen zonder pastoorlijke oxygène! (Fecken). L'ILLÜSTRATIOSM EUROPÉEMNE. SOMMAIRE DU N° 3. 3° ANNÉE. Nos Gravures: Ruines du palais de Mariemont. (Province de Kainaut). Le son des cloches. (Dessin de Gustave Doré). Le réveil du camp. Le chateau de Itougelhier. Texte: Nos gravures. Causerie. Les gens qui s'ennuyent. La Croix de Jean Malheur. Episode de la guerre des ba tons. (1798). Colin-Maillard. Coup d'oeuil rélrospectit sur les jeux de Spa. Le Néblon. Les voies du Chati- ment. Roman. IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 50 Nov. 23 Nov. verkochtte kwantiteit. midilonpr. p. lOOkilo. verkochtte kwantiteit. midden])!'- p. 100 kilo- Tarwe 58,000 31-87 59,900 31-73 Rogge 4,500 18-73 7,100 18-62 Haver 2,100 19-00 1,100 19-00 Erweten 0,900 "20-00 1,900 20-30 Boontjes 2,700 20-30 1,700 21-00 Aardappelen 5,000 7-00 5,600 7-50 Boter 540-00 550-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week tot 8" December is gesteld aan 52 c. per kilo. van den dhtn trés beau noir en écrivant, d'une limpidité inalterable) ne dépose pas dans l'encrier, ne s'épaissil jamais et n'oxide pas les Plumes métalliques. En vente au Bureau de ce Journal, rue de Dixmude, 39.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2