Stads Nieuws. POPERINGHE. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. was zonder kontroi en de kontrol is er noodig, daar er om trent 50 duizend franken verdwenen zijn die het eigendom zijn van die lieve kinderen wiers belangen de schijnheilige schrijvers het air hebben zoo ter herte te nemen. liet Geloof, de Heilige Kerk, en al hetgeen die mannen zoo mild in hunne artikels mengen, komen hier niet te pas, en, alhoewel de wet in aile billijkheid hier toegepast is, de goede rede zegt nog dat een gesticht, waar de arme kinderen van 50 duizend franken kunnen bestolen worden, eene kon- trol noodig heeft. 2° Drij kolonnen water en melk over d'affairens van Po- peringhe. 5° Plaatselijk nieuws waarin, als manier van antwoor den, er niets plaatselijks voorkomt. Men spreekt er in van Mac-Mahon, van Thiers, van Passchendaele, van ongaais, van de mirakels van M. Laserre, de 10,000 fr. van M. Artus en van T vaandel van Poperinghe in de Bedevaart van Paray-le- Monial; dan over de aanhouding van een Broeder waarop de Toekomst aangevallen en uitgescholden wordt omdat zij niets er over gezegd heeft!... En eene verdediging van de reeds veroordeelde vuilaards of ten minste eenen twijfel tegen de eerlijkheid der Magistratuur 4° Zijn buitenlandsch nieuws krielt van stichtende over wegingen zij doordringen de oordeelen gods over Ralazzi; eene bedreiging, op zijn Jesuiets, tegen BiesmarckZoo zeere niet Biesmarck Cavour is dood. Napoleon is dood. Ha-' tazzi is dood, enz. Binnen duist jaar zullen al de schrijvers van 't Nieuws blad nog leven Zij beschuldigt nu de Toekomst als afvallige en onkatho- lijke! Ómdat zij in hare nieuwstijdingen de kiezing van een oud katholijkbisschop gemeld heeft. Men zegt daartegen pijlen maken van alle hout Wat moet men meer dan laster en vrijwillige leugens verwachten van mannen die de gruwe len der Caiïisten in Spanje toejuichen Dat volksken is tot alles bekwaam Tot Zaterdage. De Magister. IJperen, 21" Juni 18715 Sterfgeval. - De stad IJperen en de armen komen een onherstelbaar verlies te doen in den persoon van den achtbaren heer, M. Theodoor Vanden Bogaerde, die Vrijdag namiddag, in den ouderdom van 68 jaren, aan de liefde van zijne familie en van zijne talrijke vrienden onttrokken werd. M. Vanden Bogaerde was een schrander en ijverig bestuur der, en de behoeftigen, aan wiens welzijn hij zich had toege wijd, verliezen in hem een waren vader; ook de dood van zoo een man is door al die hem kennen aanzien als eene ware en onherstelbare ramp. Carnizocn. - Donderdag morgend, met den trein des ijzeren-wegs van 5 u., vertrok van hier de staf en het ba- laillon van het lc regl,zich naar Mons begevende Vrijdag ter zelfde uur, volgde het overige des regements naar de zelfde bestemming. Dit regement moet aldaar het ander vervangen tijdens de kampperiode. Burgerwacht. - Geheel de verledene week is vcr- loopen in drukke bijeenkomsten der leden van de Burger wacht. Het schijnt dat het niet om te lachen is. In geheel het land wordt er van de algemeene kiezing een partij-kwestie gemaakt. De catholijken willen zich overal in schuiven en de liberalen, die tot nu toe met onverschilligheid in deze zaak gehandeld hadden zijn alhier met den grootsten iever bezield, wel besloten zijnde alle indringingen met beradenheid af te weeren. Concert. - Programma der stukken die zullen uit gevoerd worden door het muziekkorps der Stadsschool, onder het bestuur van M. Balmaeckers, Zondag 22 Juni 1875, ten 6 1/2 ure 's avonds, in den Ilof der Goncorde, buiten de Meenenpoorl 1Pasredoublé. 2. Ouverture, Grégoire. 5. Pot pourri de Lucie de Lammermoor. 4. La Grive, Polka pour Mie. 5. Valse, la 8' Jean. SOiV MARCffE - De Bestuurder van het huis DE GOEDKOOPin de Dixmudeslraat N° 53, maakt bekend aan zijne talrijke klanten dat hij eene rijke sorteering komt te ontvangen van gemaakte kleedingstukken in fransche cache- uiire, volgens de iaatste nieuwigheden van Parijs, zoo als Dolmans met mantelkap, Mantille-Echarpen, volledige Tunie ken, enz., aan den prijs van 18 fr. opperwaarts. Van den S3" tot den §3" Juni 1S7S. rtvooDTrv Mannelijk geslacht 3) GriJOORlLM Jr.,u te zamen, b. \rouwehjk o) Lfloup, Aaatole, onder-lieutenant bij het lc Reg' linie, en Deuys, Maria, z. b. Meisens, Alexander, ziftenmaker, en Dumay, Virginia, kantwerkster. Stekelorum, Henricus, 18 j., bakkersknecht, ongehuwd, Meenenstraat. Note, Catharma, 79 j., z. b., echtgenote van Ludovicus, Goudemée, Sterrestraat. Godart, Petrus, 70 jaren, fabriekwerker, ongehuwd, Thouroutstraal. Depaepe, Petrus, 74 jz. b., weduwaar van Regina Coffyn, Dixmudeslraat. Mensen, Antonia, 84 joudekleêrkoop- ster, weduwe van Philippus Scharfft, Meènenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk geslacht 2. Te samen 4. 18 Juni 1875. FEEST BIJ DE NIEUWE POMPIERS. Zondag laatst heeft de provisoire inauguratie plaats gehad van ons nieuw korps van Pompiers. Voor de eerste maal ver- eenigd met hét nieuw koperen stadsmuziek en gekleed in een splinternieuwen uniform, deze kalholijke watersoldaten heb ben met elk eene fuziek in den arm hunnen eersten dienst en hunne schoone tenue willen opofferen aan den Heere, ten einde den zegen van God over hunne burgerlijke, militaire en godsdienstige werkzaamheden te verkrijgen. Zij hebben zich dan omtrent 8 1/2 ure 's morgends vergaderd bij het spuile- kot om, onder het afwisselend geluid van hunne trommels en fanfaren, het Magistraat uit het Stadhuis af te halen en onder hun geleide tot in S' Bertinus-kerk lc brengen. Na godvrtich- tiglijk de Hoogmis gehoord te hebben, na welke de processie moest uitgaan, zij vervoegden zich bij de geestelijkheid om gezamentlijk met de maagdetjes, de Heiligen, de standaard- en de flambeeuwdragers den stoet te vormen en met eerbiedig heid het Hoogweerdig te vergezellen. Het muziek ging vooren op, en de soldaten op behoorlijken afstand van malkander geplaatst maakten van wederzijden de haag uit. De plechtigheid bekwam een luisterlijken bijval, want, hoe rijk en hoe prachtig de processie op haar eigen was, de feest welke de pompiers er van maakten ontleende haar eene dubbele waarde, dewijl benevens het vermaak van oogen en ooren, alles in godvrucht en zedelijkheid, in plaats van in ontucht en verbeesting, afgeloopen is. De damen bijzonderlijk hebben zich wel geamuseerd. Ware het niet dat de Kierewijtooge door zijne flauwhertig- heid aan de eerste kapel in onmacht gevallen is, dat de Krullebolle door het geweldig agiteeren van zijnen evangelie- stok eene zwijmte gekregen heeft die deed vreezen voor eene attake, en dat Basilius Kschijldrop, die, om zijn hoofd van de koude te bevriijden, de helft van zijne maltrasse in zijne ooi'gaten gesteken had van glorie en scrupuleusheid zot geworden is, men zou mogen zeggen dat de feest volmaakt was en dat zij de Kerk boven het burgerlijk gezag volko- mentlijk heeft doen zegenpralen. Zoohaast de stoet ter kerk ingekeerd was, stelden de luiters en de Waterpiols zich op nieuw in rang om de Magislraatsheeren naar het stadhuis terug te leiden, na welke ceremonie zij onder het triestig commandement van Achiife van 't geloove, voorgespeld door luitenant Vleeschmest, naar hun lokaal vertrokken zijn. FEEST BIJ DE EARISARISTEN. Terwijl het muziek der Maneblusschers nog altijd in onze ooren tuitte, hoorden wij Zondag namiddag nog een ander muziek onzs straten vergeestigen door zijne vrolijke toonen en zijn deftig getrommel, 't Waren de leden der tooneel- maatschappij van Sle Barbara die een uitstaplje deden naar de Lovie om hunnen eer-voorzitter M. Van Merris op zijn kasteel eene serenade van erkentenis te geven over de vleiende bescherming waarmede hij dit kunstgenootschap vereerde. Onder hare leden veie muziekanten der Philharmonie tellende, deze maatschappij had onder hen bijna al de koperen instrumenten gerekruteerd om, voor deze omstandigheid, een fanfarengespel samen te stellen, en iedereen bekende dat deze bijeenverzamelde muziek nog ver die der Tuiters in zoet geklank en weergalmende toonen overtrof. Zonder bier te willen boffen op dit feest waarvan het programma nog eene maslkiiniming bevatte bij de herberg den Jager en eene boiling voor de vrouwspersonen bij de Banken Linde, (en waarin 18 schoone prijzen te winnen waren), wij zullen ons vergenoegen met te zeggen dat er op dit gehucht zoo een groole toeloop van volk was dat men konde op de hoofden gaan. 't Geen bewijst dat de liberalen hier de sympathie van het voik nog niet verloren hebben. De geestelijke briefwisselaar van 't Nieuwsblad, die al de poperingsche correspondentien der Toekomst loewijt aan een en denzelfden schrijver, zegt dat T docteurlje grootelijks gemist heeft toen hij voorspelde dat de eerste sortie dei- nieuwe pompiers in grande tenue op Donderdag der verle dene week moest plaats hebben. Inderdaad onze' maneblus schers hebben van hun eerste voornemen afgezien om het maagdom van hunne grande tenue te bewaren voor de processie van het H. Sakrament, en't is dan maar Zondag laatst dat zij hun eersten uitstap in costume gedaan hebben, "laar hetgeen den katholijken briefwisselaar nog meer doel missen, t is het blind oordeel waarmede hij sommige artikels der Toekomst aan 't docteurtj e toeschrijft. Men m oe daaruit besluiten dat hij geen de minste onderscheidingsken- nis heeft nog van schrijftrant, noch van lettelkritiek. Dit doet ons de kluchtige mijstificatien herinneren van een welbeken den liefhebber van taal- en letterkunde die hier over eenige jaren zich zoo leelijk vergiste over den schrijftrant van een zijner makkers die hem wekelijks door den modder trok, dat hij door zijne laalduukenheid niet alleenlijk zich blootstelde aan de iacherij van al wie met de zaak bekend was, maar van meer tot meer het speeltuig werd van zijnen valschen vriend met wien hij dagelijks niet de kaart speelde. Het Nieuwsblad vraagt waarom de muziekanten der Philharmonie op Sinxenhoogdag geene piute bier mochten gaan drinken in den Gelemden leeuwden Engel, de Mande en andere kalholijke herbergdh. Wij vragen op onze beurt waarom de Tuiters en de Maneblusschers noch des Zondags noch des wekedags geene pinte hier mogen drinken in de liberale herbergen? Wij vragen nog waarom de nonnen en de priesters geen liberaal brood noch liberaal vleesch mogen eten waarom al de'u-are katholijken geenen voel in een liberalen winkel of werkhuis mogen stellen, en waarom de jongetrouwde congreganisten, kerkmeesters, lichtbewaarders, flambeeuwdragers en andere sukkelaars, voor al wat de onkosten van menagie en van kincTerkooping aangaat, zich aan de raadgevingen van M. den pastor of van een anderen politieke» priester moeten onder werpen BERICHT. Indien er in stad familien zijn die zouden begecrcn oude zonden uit te wasschen, men kan zeer goede kuiptjes vinden aan zeer geringe prijzen bij de oud bekende waschvrouw Amelia. Zij verkoopt nog altijd, gelijk over tijd, zeepe zoowel voor priesterlijk als voor wereldlijkmaar zij verwittigt het publiek dat zij nog anker- noch roosegeld in betaling kan ontvangen. Elk zegge liet voort. Een werkman, hebbende een ongelukkig kind, stom en doof geboren, heeft zich sedert 7 maanden bij den Burgmees ter gewend om zijn kind te doen aanveerden in het gesticht van stommen en dooven te Brugge; maar vruchteloos, leder maal belooft de Burgmeester er op te pelzen-, maar de werk man blijft niet het onverdraaglijk last van zijn ongelukkig Lind en hij begrijpt niet, als men noch kind noch kraai te kweeken heeft en een klein fortuinke bezit gelijk M. Berten, dal alle gevoelens van medelijden uit het hart gebannen zijn. Hij'wcet ook niet, als den geesi gedurig overlast is van alle slach van groote werkzaamheden, lot liet vergaderen van nog eenige duizende franken, niet uit gierigheid maar uit spaar zaamheid voor zijns bloedverwanten dat men zich niet kan bezig houden met stommen en dooven waarvan niets te ver wachten, noch geen oordje te winnen is. t Vtiilblad brengt uit wat zekere markies van Poperinghe naar IJperen was gaan doen, ten tijde dat er twee zijner oude makkers, voor politieke redens, bij den abattoir woondea. Het zegt ons, op eene zeer bescheidene wijze, dat deze markies daar gegaan was 0111 een lichaamlijk werk van berm- hfrtigheid uit te oefenen Inderdaad heeft hij op dien dag in zeker straatje geweest waar het wijdbekend Rood Leeuwtje staal; maar wij wisten toch niet dat de gekruinde schrijvelaars van lif t vuilhlad zulke commissie een lichamelijk werk van bermherliqheid noem den De Barbaristen, die hem vergezelden, zeggen dat deze mar kies, begecrende brandsoldaat te worden, daar gegaan was otn lessen over het blus^hen van alle soorten van vuren te ne menWie dan gelooven Het is eene plicht, lezen wij in het vuilhlad, over zijne dienstmeid te waken, en een vader des huisgezins is trouwens- verplicht voor haar te zorgen gelijk voor zijne eigene vrouw of kinderen. Petrus Pottebnkker zegt liet zelfde, ook heeft hij nooit geen rooi met zijne dienstmeiden gehad, en alswannecr zij zijn huis verlaten hebben, waren zij meest altijd »ol van dankbaar heid over de manier waarop hij hun behandeld hadHet is ook het gedacht van den orgelmaker (don katholijken kiezer bij uitstekendheid) die. tijdens zijne maart ziek was, haar zeer teederlijk oppaste en door vele pap en vele zorge haar zoo rap geneesde.... En César Grijsebolle dan heeft hij geene over tuigende bewijzen gegeven zijner waakzaamheid en vaderlijke liefde Wij raden dan alle vaders des huisgezins deze voorbeelden na te volgen, indien zij hunne plichten willen kwijten zoo als het vnilblad hun voorenstelt. P. S. Een siokkebrocder uit een klooster van Brugge heef' de plate gepoetst met eene dienstmeid der zelfde stad, maar dat is te vergeven, hij is geen rader des huisgezins.

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2