Slads Nieuws. BURGERSTAND Huwelijken. Alle jaren, toen de liberalen aan 't gezag waren, wan neer het kamp begon en de noodige klassen moesten binnen trekken, ten einde het getal manschappen bijeen te brengen om de groote manocuvers te maken, schreeuwde het Nieuws blad vrake tegen dien maatregel,geheele artikels scheldwoor den waren nog te weinig. Nu, dat de katholijken ons bestie ren, is het een beetje verergerd met alles wat soldaat of soldaterij is. Zie nu hoe die'sch'amoteurs zich uit den slag trekken. ii Is er alweer een toer onder van eerlooze Iiberalerij, die, gevoelende hoe hatelijk de militie-wet is, door haar 'gemaakt en gestemd, nu die hatelijkheid willen werpen op de katholijken Dief, dief! tjiepen de musschen, wanneer zij krieken stelen Als men zulke dingen ziet, valt daar niets meer tegen te zeggen dan ze zijn t'enden. iEn het sluit met een artikel tegen de Burgerwacht, waarin het eenen kneep geeft tegen Z. M. onzen Koning. Het doet ook zijn beste om te zeggen dat de katholijken in IJperen deze kiezingen op geenen politieken voet gesteld heb ben misschien omdat het begon lonle te rieken Tot Zaterdagé. De Magister. IJperen, 28" Juni 187". Sterfgeval. - M. Theodoor Vanden Bogaerde wiens stoffelijke overblijfsels men Dinsdag laatst, onder een oribeschrijflijken toeloop van menschen uil alle graden der samenleving, (er aarde besteld heeft, was oud-greffier bij ons gerechtshof, welke bediening hij gedurend 4(1 j. met schran derheid vervulde; hij zetelde insgelijks 55 jaren lang in den stedenraad, alwaar hij schitterende diensten bewezen heeft. In I85G werd hij met het kruis van 't Leopolds-orde vereerd. Bij zijn overlijden was hij nog lid der Bestuurlijke Com missie der Burgerlijke Godshuizen, van den Academie van Schoone Kunsten en van de Nijverheid-School; hij was nog Voorzitter van de Sociëteit der Concorde, enz. Eene korte maar smartelijke ziekt.* sleepte hem ten grave, en het zou waariijk boven onze taak zijn te beschrijven den pijnlijken indruk die dit verlies bij onze bevolking, veroor zaakte; want nooit was er een man die zich zoo nuttig wist te maken en dit op eene wijze die bij hem een schrander en verheven-verstand verrietit gepaard met eene menschenmin- nende ziel en medelijdend hart. Wij mogen dus in alle juistheid zeggen dat de leemte in ons midden door zijn afsterven veroorzaakt een onherstelbaar verlies is en den algetneenen rouw over onze stad nog voor lang zal spreiden. Mocbte zulke algemeene deelneming de smart verminderen bij de diep bedroefde familje die een aanbeden echtgenoot, een teerbeminden vader en een geliefden broeder den laatsten vaarwel zegde. Wij zijn de tolk der ijpersche bevolking om hier de algemeenheid dezer gevoelens te bekrachtigen. Bns'gerwachf. - Uitslag der algemeene kiezing van Zondag laatst KOMPAGNIE. KapiteinMM. Dussiilion Emiel luitenant, Demaziere Joseph onder-luitenanten, Verschaeve Aitné en Van Daele Ferdinand serjanten, MM. Tyberghein Jan, Smagghe Emiel, Demaziere Leopold en Bondeweel Jsidoor fourrier, M. Malhieu Auguslekorporaals, MM. Van Daele Alfred, Wallaert Gustave, Vermeulen Alphonse, Vermeulen Gustave, Hevlbroeck Lucien, Heylbroeck Emiel, Vanlerberghe Joseph en Boyaert Jules. 2= KOMPAGNIE. Kapitein, MM. Cardinael Léon luitenant, Podevyn Henri; onder-luitenanten, Coppin Henri en Cuvelie Bernard serjanten, MM. I.ombaert Charles, Six Louis, Decool Jules en Dehem Alphonsfourrier, M. Dumon Gustave; korporaals, MM. Pinck Jérome, Roffiaen Leonard, Cuvelie Julien, Bryxis Gustave, Reynaert Henri, Stekelorum Joseph, Braem Désiré en Degryse Albert. 3e KOMPAGNIE. Kapitein, MM. Decoene Ililairc; luitenant, Toussaert Edouard onder-luitenanten, Stragier Edouard en Vanaerde Augusteserjanten, MM. Nuytten Charles, Allaer Juvenal, Mortreu Francois en Liégeois Julien fourrier, M. Joos, Gustave; korporaals, MM. Breyne Florimond, Boulangier Francois, Dewaele Adolphe, Dejaegher Leopold, Ligy Albert, Lapiere Louis, Stekelorum Julien,en Bossaert Henri. 4° KOMPAGNIE. Kapitein, MM. Merghelynck Maurice luitenant, Verhaeghe Louis onder-luitenanten, Spilliaert Eugene en Dedeyster Leopold serjanten, MM. Liégeois Francois, Wyckaert Léon, Joos Gustave en Breyne Romain; fourrier, M. Holvoet ürsmar korporalen, MM. Baeckeroot Engel, Doolaegiie Philippe, Holvoet Emiel, Boyaert Isidoor, Lapiere Louis, Gosleur Henri, Cosleur Edouard en Vande- marliere. UALVE-BATTERIJ. - Luitenant-commandant, MM. Pyssonnier Théodooronder-luitenantCriem Désiré leuclUmeesters, "MM. Buyle Liévin en Deweerdl Charles; Brigadiers, MM. Corselis Henri, Hof Alphonse, Jove Char les en Lernould Joseph. Couroi'de. - Gezien het vertrek der muziek van 't 1" regement, het muziek der Gemeente-schooi ging zich Zondag laatst in den Hof der Concorde laten hooren maar door het overlijden van den President M. Th. Vauden Bogaerde, werd <i,;t feest uitgesteld tot op morgen Zondag 29 Juni. Van den *20" tot den 27" Jtnnl ISIS. GEBOORTEN Mannelijk.geslacht 4) le z 6 Vrouwelijk o) Lebbe, Isidore, Arthur, z, h., en Leclerq, Carolina, z. b. Sterfgevallen. Vanden Bogaerde, Theodortis, 08 j., gewezen greffier bij de rechtbank van eersten aanleg te IJperen, ecligenoot van Mathilda Dehem, Elverdinghëslraat. -Vandoorne, Sophia, 72 j., werkvrouw, echtgenote van Franciscus Dael, Meenen- straat. Ditvnez, Joanna, (58 j., werkvrogw, ongehuwd, Meenenstraat. Grimmonprez, Leonardos, 44 j., echtgenoot van Hortenlia Vanuxem, Meenenstraat. Verhaeghe, Leonia, 21 j., ongehuwd, Kauwekindslraat. Mannelijk geslacht 5)- Kinderen heneden de jaren. yrciuwJlijl"idem 4) 23 Juni IS73. HERLEVING DER KERKJIEERSCIIIPPÏJ Over nauwelijks drij jaren waren wij in de eeuw der ver lichting en des voornilgangs, en dc vrede heerschtc onder de menschen nu zijn wij in dceeuw der mirakels, der bede vaarten en der godsdienstige dweepzucht, en de menschen staan om malkander te verscheuren. Hiervan hebben wij een doorslaande voorbeeld in ons half-katholijk en half-liberaal Poperinghe.Nooit inderdaad heeft men hier meer tweedracht, meer haat en meer vijandschap onder de burgers gezien dan sedert dat de ministers van eenen Gód van vrede zich door het ongeleerdste en onbeschaafdste gedeelte der bevolking het uitsluitelijk meesterschap over dc stad hebben doen toe eigenen. Ifet heeft zelfs aan niet veel gelogen of wij hadden hier Maandag laatst door hun toedoen een burgeroorlog. Deze ministers van vrede, na de gemoederen opgehitst te hebben door eene politieke manifestatie waaraan men den naam gaf van bedevaart, en ter welker gelegenheid inen,door middel van eene mis in de opene lucht, Onzen Heer uit den Hemel heeft doen komen en gesteld heeft nevens 't beeld van zijne II. Moeder opeen verheven autaar geplaatst op de Groote Markt, wisten zoodanig liet volk te verbitteren legen Victor- Emmanuel, dal het aanstonds, indien Rome zoo verre niet ware, zijn bloed zou vergoten hebben voor den Paus. Een der geestelijken heeft met ai de macht van zijne longen aan de menigte eene aanspraak gedaan welke hij eindigde met het geroep van Leve Pius IX Leve het Kalholijk Geloof! Leve de II. Kerk!Een kajKellaan maakte tecken aan de om- staanders om dit geroep na te volgen, en men hoorde bijzon derlijk onder hel vrouwvolk een fijnen echo van: Fifa den Paus! Fi/a de II. Maagd Fifa de H. Kerk Aanstonds volgde hierop een mannengeroep van Bravo Bravo! met een zeker handgekiak. Sommigen meenden dat dit eene toejuiching was komende van den katholijken Kring en zij keurden het goed maar anderen hadden bemerkt dat deze Bravos kwamen uit den venstér van eene liberale her berg, en aanstonds alles was kwalijk. Ziet gij, zegden sommi ge dwecpers, wat voor volk de liberalen zijn? indien een van hen durfde buiten komen, wij zouden hem verscheuren zij verdienen hunne tong uit hunnen mond getrokken te zijn zij verdienen gevladen te worden zij verdienen levende verbrand te worden. Waarlijk hadden de liberalen op dit oogenblik moeten op de Markt verschijnen, de poppen gingen aan 't dansen gaan, en Poperinghe ging aan ern godsdienstigen burgeroorlog overgeleverd zijn, gelijk ten tijde van Philippe II. Een bewijs dat de bedevaart niet anders dan politiek was "t is dat al de schapen die men daar bijeen vergaderd heeft, van hunne herders het order ontvangen hadden van in geene liberale herbergen te gaan, en van zich maar in bakkerijen, winkels of andere huizen te begeven waar men een vaandel uitgesteken had. Wij gelooven niet dat de H. Maagd, die bij haren goddelij- ken Zoon de voorsprakersse moet wezen op dat Hij zijnen Stadhouder op zijnen wereldschen troon zou geweerdigen te herstellen, door eene dusdanige bedevaart zal bewogen'wor den, want, in plaats dat men daar de mannen zou gevonden hebben die meest den zegepraal van het ultramontanismus in Poperinghe en op de huiteuparochien bevrochl hebben, wij hebben daar niet anders gezien dan pastors, onderpastors, kosters, iichtbewaarders, suissen, èongreganisten, school jongens, boeredomestieben en eene groote meerderheid van vromvspersoonen. Noch onze burgmeester M. Berten noch de burgmeesters van W atou, Proven, Reninghelst; noch de katholijke kopstukken van Rousbrugge, Renijhghe, Woésten. Oostvleteren en andere parochiën der dekenij warén daar te genwoordig. Men zou zeggen dat ai die instrumenten der pastoi s beschaamd waren van zich onder die uitwezens te verleunen. Geen een verstandig phijsmus was daar te vinden. Bijna allen waren met plat of vemesteld hair, met eene bloes of iu verzuimde kleeding en met aanzichten gelijk schuur deuren, z.n als er nog hier of daar een kcpziende vent was, t was een vuilaard, een hijpokriet of een die in de biecht de dispcnsic ontvangen had van bij de liberalen zijne schulden te betalen. Hoe zou O. L. Vrouw kunnen gehoor geven aan zulke on beschofte uilzendelingen? Waarlijk indien de Paus door zulk volk uit zijne gevangenis moet (erlost worden, hij zal nog lang mogen wachten. 'Er was deze week ook grootcn omgang tot Parav-le-Monial ten einde de verlossing te bekomen van den Paus, die ligt gekoord en gebonden op hel nat strooi des gevangs (vuiiblad- stijl). Onze katholijken hadden voor deze omstandigheid een prachtig vaandel doen maken, op dat Poperinghe in de plechtigheid ook zou verbeeld zijn, en men moest een ujtge- zochten man hebben om dit vaandel in deze processie le dra gen. Velen hadden zich hiertoe aangeboden; maar, waren- et veel geropen, eilaas er moest maar een uitverkoren zijn lT I.ouitje werd verstooten om reden dat men in 't groeien der hop is en T moment gunstig koomt om zijne oude lief hebberij le plegen en alle slach van venijn! te zoeken. Antankje omdat hij te vele oude zonden op zijne consciep'- cie heeft en ook omdat het te gevaarlijk zoude zijn de dikke buiken alleen te laten. Pappot omdat hij van langs om meer werk heeft om van de eene tot de andere schuur te gaan desschen. Cesar Grijsebolle, Petrus Potlcbakker en den orgelist hadden zich ook gepresenteerd maar moesten voor hunne maarten zorgen. DeKrootetcr had nogal veel kans gehad, maar men vreesde' dat hij zijnen kop op reis zou kunnen verloren hebben. Eindelijk de jurij, samengesteld uit een dertigtal dibben boven de veertig jaren, heeft keus gedaan van bef paterhoafd om reden hij scheen den zuiversten te zijn en ook omdat hij het gelaat bezit dié best voor deze omstandigheid diende. Hij is dan Zondag laatst vertrokken naar Faray-le-Monial en het zou ons niet verwonderen in 't korte te vernemen dat de Paus wederom Koning geworden is. Wij lezen in het vuilblad dat Marijtreze Policy bittere klachten heeft laten hooren omdat zij niet binnen gekunnen heeft in 't laatste concert, waar er te vele volk was, enz. Maar 't gene dit met gewijdwater geschreven schimpgazetjs vergeet er bij te voegen, 't is dat men ook groolelijks de af wezigheid bemerkt heeft van ma sceur Kierewijtooije aan wie mon frecre waarschijnelijk verboden had daar le gaan. Men zegt dat deze twee vrouwen, om hunnen spijl daar over te versmooren, rendez-vous genomen hebben bij zekeren vader Adam om daar een kamplje te doen ten einde te be wijzen wie van bun beide langst den arm zou kunnen ophef fen en omhoog kijken, zonder blauwe oogen te vallen. Vat je't ma soeur Iedereen weet dat de lastertaal het grootste wapen is waar van de klerikalen gebruik maken om hunne politieke tegen strevers te bevechten en waardoor zij menigmaal over dezelve zegepralen. Te Poperinghe men bepaalt zich niet met de treffelijkste familien der stad dooreen vuilblad in het slijk ie trekken of ter plaats le hoonen en te lasteren; maar men mis prijst en men versmaadt nog dezeive bij den vreemde en tot op den ijzerenweg toe. De navolgende brief, door eenen heer van IJperen aan zijnen vader te Poperinghe gezonden, is hiervan een doorslaande bewijs IJperen,IG Juni 1875. Zeer beminde Vader, Indien gij van zin zijt eens van deze week naar IJperen te komen, laat snij weten op welken dag bet zijn zal. Ik zon geern t huis zijn om u eene affaire le vertellen die ik van de zen morgend op het konvooi gehad heb met een zekeren beer Deslé, abbé en schoonbroeder van M. Van Renynghe, schepen uwer stad. Deze heer, zonder mij te kennen, heeft uwe sociëteit van Muziek, de leden en hunne famillien willen doen passeeren voor slecht en gemeen volk,deze die den Maandag der Kermis naar het concert in den hof van M. de Posch zullen gaan, gelijk gij en ik, medebegrepen. Gij kunt wel verstaan dat ik dit niet lang kon verdragen, en ik heb hem m t publiek rekening gevraagd over de woor den die bij kwam uit le spreken tegen de treffelijkste huisge zinnen van Poperinghe. Als hij gezien bad dat bij op zijn man gekomen was, herf' bij het anders willen draaien; maar ik heb hem geantwoord da! zijne explicatie mij niet voldeed en dat ik zijne handel wijze te Poperinghe ging laten kennen aan wie het behoort. in hetzelfde compartiment was er nog een heer,de greffif van het tribunaal van Soignies, die, verontweerdigd over hëf- geen bij hoorde, mij zijn adres gegeven heeft voor liet geval dat er van uwe confraters verdere inlichtingen zouden wills" bekomen. Ik mnel u ook zeggen dat bij van dien heer geen heef' moeten koopeti. Ik zal ii dan mondelings de reste vertellen. Uw toegenegene zoos.

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2