ONTGRANER LECLERCÜ, Briefwisseling der Toekomst. Vcrschillige tijdingen. Gebi'eveteerd isi Frankrijk en in den Vreemde. EERVOLLE MELDING. - EERE-MEDAILJE. EERSTE PRIJS. Gemeente Langemarck, OP ZONDAG i7 OOGST 1873. 9 Aug. Voor Belgie, bij M. VALCKE-HAGE, construc teur, te IJpercn. Dit jaar worden de volgende premiën toegestaan Er zijn geene standplaatsen te betalen. Eene commissie vart vijf leden zal alles onwe- dcrroepelijk beslissen. Onze geletterde stijlkeurders, cm de gewezene postbe- kleedingen van eenen persoon op eene nauwkeurige wijze aan te duiden, willen een verschil maken tusschen iDstitulien (so ciëteiten, genootschappen of besturen) die gevallen en dood zijn, en institutien die blijven bestaan. In het eerste geval is men president of lid van de oude of doode institutie, en in het tweede geval is men oud-president of oud-lid van de nog levende institutie. Dus, volgens onze welweters, als eene sociëteit gi vallen, ontbonden of dood is ('t geen noglans het geval niet is bij ons korps van Pompiers), men blijft geheel zijn leven presi dent of lid van die oude sociëteit, of ware zij sedert twintig jaren gevallen of ontbonden 1 1 Het is als of M. Pharazyn, en na hem M. Roelens, nu nog altijd president zouden zijn van de oude Concorde (Sociélé de la Sarbacane) die hier over 25 jaren bestond. Wij houden staan dal men moet zeggen zonder onder scheid 51. Roelens, oud president der Concorde. M. Ch. Cnapelynck, oud lid der Koormaatschapgij. M. N. Therry, oud lid der Fanfarenmaatscbappij. M. Maertens, oud luitenant der Sapeurs-Pompiers. 81. Barallo, oud directeur der Pompiersmuziek. M. Coevoet, oud diecteurvan het Oudemannenhuis. M. Dujardin, oud kapellaan van 0. L. Vrouw. M. Kuipljes, oud kapellaan van S'Jan. Ma soeur Barbara, oude nonne van het Gasthuis. Ma soeiir X. Deschiider, idem. M- Opsomer, oud kapellaan van Woesten. M. Policy, oud kapellaan van Beveren. M. Spaes, oud deken van Hasselt. M, Samper, oud kapellaan van Ingelmunsfer. Pater Franciscus, oud Prior van het klooster van Chintai. Wij zijn verzekerd dat onze tegensprekers zich nog niet zul len overgeven, want wij hebben bun in eene andere omstan digheid klaar en duidelijk bewezen dat men kan adem halen zonder gapen (dewijl zooveel menschen slapen met hunnen mond toe), en zij beweren nog dat, als men niet kan gapen, het noodig is de tanden te openen met eene brokke fransch- brood, met een einde worste of een ander opvullende meca- niek, om alzoo ingang aan de lucht te geven. Redeneert dan me! zulke menschen. De verledene week was geheel eene familie in rep en roer gesteld door de poolspeling van eenen aspirant-seminarist die aan zijne ouders en zijne broeders wilde de wet dicteeren. Sieii moet weten dat vader P. en zijn oudste zoon goede schil- deraars zijn die in dikke letters het uithangbecd geschilderd hadden van eene nieuwe herberg genaamd den Havermuix, en dat zij gevraagd waren om nog een uithangberd te schilde ren van eene andere nieuwe herberg waaraan de brouwer den naam wilde geven van de Kierewijtooge. Om dat onzen heer deken eene kicrewijtachtige oog heeft, de aanstaande seminarist zag hierin eene oneerbiedige zinspeling op het on gemak van onzen eersten opperburger en wilde zijn broeder die reeds bezig was met bet uithangberd te schilderen, belet ten van hetzelve te voltrekken. Hij bedreigde hem, indien hij voortdeed, van, wanneer hij zoude kapellaan zijn, nooit zijnen voet over zijne zulle te mogen zetten. Eene zuster dié congrr- ganiste is, viel ook op zijne nek. De vader wilde dit geschil bemiddelenmaar de moeder sprong toe en zeide aan haren zoon dat, indien hij niet gehoorzaamde aan zijnen broeder, zij hem nooit meer voor haar kind zou herkennen. Indien het zoo is moeder, antwoordde de schilderaar, die geen zui gende kind meer was, liever als dat ik nog zon moeten werken en slaven om lediggangers te helpen kweeken, ik zal aanstonds voor mijn eigen gaan werken naar Brussel. Zoo ga- zoid zoo gedaan, de broodwinder maakte zijn pakje en ver trok naar de statie. GeiukkigÜjk voor de ouders hij kwam eene minnet te iaat voor het convooi, en dit gaf hun den tijd van schoon te spre ken op dat hij zou t.' huis gebleven hebben. De brave zoon, overdenkende dal zijn vader, die bij de liberalen veel werk had, door zijn vertrek grootc schade zou genieten, heeft hand over hert geleid en heeft zich door hunne smeekingen laten overhalen op conditie van het uithangberd te mogen voort- schilderen. Nu ziet men boven de nieuwe herberg de woor den pronken van: In de Kierewijtooge, verkoopt men drank t[i de pais en vrede zijn hersteld ia liet huis van vader P. Daar is niettemin een staaltje van het verwaand meester schap dat de kinderen van den Heer willen uitoefenen op hunne ouders en hunne nabestaanden, Zondag morgen, rond 9 ure, geheel onze stad was in om- Vcrdheid. Men hoorde de treurige toonen der brandklok en Sereen liep tot het Bakkerstraatje waar de brand plaats had: wij volgden do menigte eii bemerkten weldra bet vuur die epn meter goog uit eene schouw vlamde. Een moedige werkman," Victor Baelde, oud Pompier, zat recds schrijdelings op het dak en, zonder te denken aan bel gevaar, deed alle pogingen om den brand uit te dooven. Hij was er welhaast in gelukt toen onze nieuwe pompiers 'oekwamen. Die jonge brandsoldaten hebben, wij zijn ervan 0?ertuigd, veel goeden wil, maar zijn niet ervaren in de han deling hunner pompen die, wel is waar, niet te goed fonc- ''onneerdennoglans met de nuttige medehulp van den ou- den pompier meu gelukte welhaast dit schouwvuitr ie blu»- schen. Men siddert als me» denkt dat er zouden kunnen grootere branden uitbersten. Nogtans onze pompiers hebben gedaan al wal zij kondetl en wij moeten hier onze hulde bewijzen aan de iieeren Com mandant en Victor Baelde voor hunne goede bevelen in deze omstandigheid. Wij hebben nog onderscheid den heer pompier Dondeyne die met den grootsen moed de namen door een politie amb tenaar deed opnemen van menschen die weigerden brandstol len over te geven toen het vuur alreeds gebluscht was. Dank en eer aan hem. Wij moeten ook melden den man- haftigen pompier Vankemme! die zoo dapper geweest is in 't blusschen als hij het gewooneüjk is in 't k'appèii, en en dank aan hem. Wij mogen niet vergeten den heer Désiré Debaeekere, lid der pompiersmuziek en disch-mecster, die met de grootste zelfsopoflering in roode pantoefels eene kar hielp trekken geladen mét brandalaain. Zoo dus: Hulde, dank en eer aan onze kloekmoedige bur gersdie eens te meer bewezen hebben dat zij waardiglijk de oude pompiers vervangen, niet alleen in hun afgezonderd gedrag, maar ook en vooral in hunne kunde voor alle soorten van vuren te blusschen Hurrah Voor onze nieuwe pompier» en dat men uu nog zegge Mune-Blusschers ©IA&KTEN VAN ÏJPERF.3L Passchendaele, 5 Augusti 1873. Heer opsteller De correspondent van 't Nieuwsblad, niettegenstaande wij hem op de eenvoudigste wijze bewezen hebben welke waarde wij maar aan zijne bersenlooze babbeling echten, gaat nog altoos voort met zich te wringen en te sperielen als een pa ling in de fruitpan Ondanks den afkeer dien wij gevoelen in betrek te staan met dien gekken sul, nogtans wij hebben ons door eenige in gezetenen laten overhalen, om, mocht hij toch eens een goe den oogenbiik beleven, hem te doen verstaan hoe schandig, hoe dwaas en boe ontaard hij is in zijne aanhalingen. Hetgeen waarop bij zich thans meeste toelegt is om aan M. Bayart wijs te maken dat al de ingezetenen der gemeente Passchendaele zijne vijanden zijn, hopende daardoor die beer afjte scheiden van de overige bewoners, en hem schrik aan te jagen tegen die afschuwelijke liberalen, waarmede hij ondanks het verschil van politieke meening eertijds in vriendelijke be trekking stond. Meent gij dat M. Bayaet een onnoozelaar is, dat bij niet verslaat tol waar den correspondent henen wil en hij zeer gemakkelijk kan afzien van zijne bescherming Wij moeten in vroegere aanhalingen niet treden, om te bewijzen dat M. Bayart nooit geene reden aan de liberalen ge geven heeft, om in alle gemeentekiezingen, zelfs sedert de ver warring te Passchendaele, om hem hunne stemmen te ont trekken. Men heeft maar een oog te slagen op de laatste kiezingen om de juistheid onzer gezegden te waardeeren Vóór dat de kalholijke politiek zich van het bestuur onzer gemeente meester maakte zetelden in den gemeenteraad leden die de bijzonderste familjen en belangen verbeeldden en alzoo, zooder opzicht van personen, zonder partijdigheid werd de noodige bescherming den ingezetenen gegeven. Ten slotte, wij zullen nog wederkeeren op den brief die eene mengeling is van haat, trouwloosheid en wanhoop om nog eenige bladen uit de schandeleuze historie tan Pusscheu- daele te ontvouwen. 't. Te Mfiöscn is er de verledene week aldaar eene troep Bohemers aangekomen, die zich aldaar voor weinige uren op de markt iieêrgcsleid hébben. In eenige oogenbiikken waren hunne tentöit opgeslagen en zij gaven zich over de eene aan de rust, de andere aan eenig hand werk. Allen waren in lompen gekleed en schier half naaktde kleine kinderen waren geheel naakt. De vrouwen die zij mede hadden waren niet snel, alleenlijk merktweerdig door bun schoon hair en doordringende oogen. Na eenige uren stilstand is de karavaan de fransche grenzen op getrokken. Eenige menschen aldaar waren van gevoelen da! men die menschen de permissie nipt had moeten toestaan zich te Mt.es- sen neêr te zetten. In tegendeel er zijn andere die helzeer wel gevonden heb ben. Wij hebben ons laten wijsmaken dat er jonge meisjes bij de bohetmsche vrouwen hunne planeete hebben doen voor zeggen en er geheel te vrede over zijn. L'ÏIiMJSTRATïON EUROPÉENNE, SÖMMAIRE. DU N° 39. GRAVURES La footaine du Barisart a .Spa. L'arbre étrangleur. - Lc veiileurdc nuitet l'oiphelin. M"* Christine Nilson. TEXT F. Nos gravures. - Causerie. La resurrection de Tabarin. La princesse d'Yvetot. Une invitation nu thé. Portrait de ia race Espagnole. Le Refrain de Chariot l'Irrésolu. Tard, tnais pas tt-op tard. Episode de la guerre de sept aus. AARD BBX GR AN" LA ENZ 2 Aug. verkocht te» kwantiteit. ntitlderipf p. (OOkiio. vrrkochtte i kwiuititeU- middenin- p. 100 kilo Tarwe 6,200 34-00 17,600 33-50 Rögge 1,600 24-23 2,100 22-00 Haver 000 00-00 000 00-00 Erweten 900 25-25 800 25-30 Boontjes 200 25-30 1.500 24-37 Aardappelen 3,000 7-50 3,000 7-50 Boter 515-00 510-00 ïï**SJ werklieden zijai genoeg «sa* van» S tot 3! hectoliters boorn per nor te Stekcnaca». ZICH TE "VERVOEGEN voor Frankrijk, bij den uitvinder M. LECLERGQ- LEZCORNEZ, le S' Sylvesler-Gapelle (N.ord); O fr. aan het schoonste Hengste Veulen, min dan 1 jaar oud. Merrie Veulen, id. Hengst of Ruin 18 maander peerd. Merrie id. Ruin dertig maander peerd. Merrie id. Ruinpeerd boven de drij jaren. Merriepeerd id. Aldus vastgesteld door het kollegie van Burgemeester en Schepenen te Langeraarck, den 24 Juli 1873. 10 fr. 1 5 fr. 1 5 fr. 20 fr. 20 fr. 25 fr. 25 fr. De Sekretaris, MUL* «KT. De Burgmeester,

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 3