Stads Nieuws. Eerst, werd liet Nieuwsblad je door niemand gelezen omdat het te walgachtig iedereen, tot zelfs zijn eigen volk, besmeurde, en nu legt men het medelijdend van kant omdat het noch goed noch slecht meer behelst. 't Is spijtig van 't arm beestje VIER kolommen correspondentie uit Poperinghe Wanneer men gedaan heeft met dezelve te lezen, vraagt men zich af: maar wat duivel willen zij zeggen De builenlandsche tijdingen in het Nieuwsblad je vermeld, zijn toejuichingen over de zegepralen der Carlisten in Spanje en de ciericale werkingen in Frankrijk. Ook wat geeft het de heerkens van het Nieuwsblad dat Spanje en Frankrijk bezwijken onder den burgeroorlog, en 't volk der naburige landen, door de wederkaatsing, honger en ellenden moet verduren dit geeft hun niets ais hunne ge liefkoosde plannen maar tot goed einde komen Het Belgisch volk dat gij bedrogen hebt om aan 't Staats- roer te geraken, dat 't volk aan wie gij doen gelooven hebt dat de gebraden kiekens in zijnen mond zouden gevallen zijn; dat volk, wanneer het door de onuitlegbare duurte der kolen en de eerste levensmiddelen geteisterd zal worden, zou wel kunnen ontwaken en de bedriegers rekening vragen over de leugens waarmede gij het gepaaid hebt. Tot Zaterdage. De Magister. IJperen, 50" Augusti 1873. PRIJSDEELOGEY. Maandag laatst had,op Stadshalle, de plechtige prijsdeeling plaats aan de leerlingen der Kostelooze Stadsschool. Een groote toeloop volks woonde het feest bij, dat vereerd was door de tegenwoordigheid van vele notabelen, waaronder wij bemerkten de heeren A. Vandenpeereboom, B°" Jlazeman, Burgemeester en Schepenen, verscheidene Raadsleden en Professoren, militaire overheden, enz. De helft van den voorvleugel der Hallezaal was met volk op gepropt. Onder de Muziekstukken, welke door de leerlingen der Muziekafdeeling uitgevoerd werden, halen wij voorop de fransche cantate door F.ykens aan, in orkest gesteld door M. Oito, onzen bekwamen stadsgenoot. Zang en uitspraak werden meesterlijk uitgebracht. Het air varié, door M. Otto, bestaande uit 6 a 8 solos voor onderscheidene instrumenten werd even levendig toegejuicht; men mag zeggen dat die prijsdeeling een echt muziekfeest was. In ons laatste nummer zegden 'wij dat het Stadsbestuur geene onkosten spaart ter verspreiding van 't volksonderwijs, zulks werd Maandag laatst nogmaals bewezen. "Wij zagen ais prijzen uildeelen: premièn in gelde aan de be,hóeftigste ou ders, wier kinderen de school, zonder ééne afwezigheid in bel schooljaar bijwoonden, ©30 franks inschrijvingen op de Spaarkas aan de oudste en versfgevorderde leerlingen der Dag- en der Adultenschool en der Muziekafdeeling 800 l'ranks; verders eermetalen, boekwerken, eene massa, kleedingslukken, enz.; wij hoorden de uitgaven voor die aanmoedigingsmiddelen op ruim 3300 ffr. schatten. Bravo! Onkosten voor het volksonderwijs kunnen niet te hoog Ioo- pen I De houding der zoo talrijke leerlingen en het getal groeit dagelijks aan ondanks de hevigste tegenkantingen bewees dat onze Stadsschool niet enkel onderwijst, maar en dat is ver het voornaamste het volk tevens opvoedt, beschaaft. Vergeten wij niet te zeggen dat M. Mazeman eene gift van 500 fr. gedaan heeft om,als buitengewone prijzen, uitgedeeld te worden. De fondalie M. Vandenpeereboom staat jaarlijks meer dan 2600 kaarten van 10, en 5 centiemen toe, als premie van orde en netheid, daarenboven prem.é'n van 20 aan aller leerlingen die hunne spaarpenningen, door lusschenkomst der Onderwijzers in de Spaarkas storten. Zooals men ziel, niet alleen wakkert men het onderwijs aan, maar daarenboven den geest van vooruitzicht, spaar zaamheid, orde, nelheid, in één woord, de volksbeschaving. STADS MEISJESSCHOOL. Wij hebben Dinsdag laatst tegenwoordig geweest in de prijsuitreiking der Stads-Meisjesschool en deze plechtigheid heeft bij ons een gelukkigen indruk gelaten. Hier beschrijven hoe aanbelangend de uitslagen zijn welke de schrandere bestuursters, Mevr. Justice, bekomen heeft, ware boven onze macht; zij kunnen maar alleenlijk gewaar deerd worden dan door de personen die getuige waren der zoo goede en zedige houding der honderd leerlingen bij het uitvoeren van twee kleine kooren waarin juistheid en gevoel niet ontbraken; bij de lezing van eene redevoering, zoo be- vaüiiglijk gedaan door een jong en lief kind, waardoor al de aanwezigen diep van bewogen waren. De handwerken, openbaar tentoongesteld, wekken een le vendig belang op bij allen die deel nemen aan de uitbreiding van het onderwijs, gegeven onder de bescherming van het Stadsbestuur, bewijzen genoegzaam dat men niet alleen den geest wil verrijken door een goed en stevig onderwijs, maar dat men eralies aanleert wat eene goede moederdes huisge- z:as noodig heeft in de groote en edele ro! welke zij geroepen is hier op deze wereld te vervullen. Als echte liberaal, bedanken wij gulhartig het Stadsbestuur over zijne prijsbare pogingen tot het ontwikkelen der geesl- 31. 6 3 1 6 3 a 24. 2 5 3 5 G 3 24. O 5 G 6 2 O 19. 6 0 4 5 3 0 18. 5 6 0 0 3 4 16. vermogens bij de vrouw; wij zijn verzekerd dal naast ons de grootste meerderheid der ijpersche bevolking met deze erken telijke gevoelens bezield zijn. Dat M. Alf. Verschaeve,in naam der gansche liberale partij, hier onze voorname dankbetuigingen ontvange, omdat hij zijne dochter in deze school geplaatst heeft. Als liberale gemeente raadslid gaf hij het voorbeeld, en het is te hopen dal er nog anderen zijn die hem zullen volgen, en die zich tot nu toe verschuild hadden achter beweegredens, die door geen een echte liberaal in aanmerking kunnen genomen worden. BurgerwacSiÉ. - Maatschappij cijbelschulters. Uitslag der schieting van den 25 dezer Cardinael, L., voorzitter 5 6 0 4 4 6 Dumon, A., commissaris Vergracht, L., wacht Swekels, L., id. Ligy, F., l'-adj'-maj. Vergracht, J., wacht Onwcder. - Maandag, tegen den avond, heeft er boven onze stad een hevig ouweder uitgeborsten. De bliksem schichten waren scherp en volgden elkander dapper op de donderslagen deden de huizen op hunne grondvesten daveren. Iedereen was beducht vftor ongelukken. Tot tweemaal toe is het hemelsch vuur op den dóndërscherm van S' Maarlens to ren gevallen. Wij zijn gelukkig te mogen melden dat er geene menschcn- levens te betreuren zijn noch aanzienelijke schade aan te stip pen is, alleenlijk zijn er in de weide bij 't Exercitie-plein eene koe dood en eene andere geheel lam geslagenin het magazijn bij de herberg De Sterre,en die gelegen is tusschen de twee ijseren-wegen, op Poperinghe en op Langemarck, is de donder gevallen. Alleenlijk is men het 's anderdags gewaar geworden aan den rook die uit het gebouw kwameen baik was aan het veunzen en nog eenige minuten later geheel het magazijn zou de prooi der vlammen geworden zijn had uien in tijds geene hulp kunnen toebrengnn. Koormautsriiappij. - De heeren leden der ijper sche Koormaatschappij zijn Woensdag laatst bij hunnen Voorzitter, M. Auguste Vanden JSogaerde, hunne geiukw'en- schen en huldebewijzen gaan aanbieden, ter gelegenheid van zijn naamfeest. Men mag waarlijk fier zijn aan het hoofd van zuikdanige maatschappij te slaan, waarvan al de leden in het algemeen bezield zijn met de oprechtste kinderlijke, gevoelens, en die alle gelegenheden te baal nemén om dezelve lucht te geven. Bij hel overhandigen eens praciuigen bioemtuiis, sprak de heer Hilaire De Coene, Onder-Voorzitter, in naam van al zijne medeleden, zeggende hoe gelukkig zij waren den man te ver eeren die geene moeite onlzag om den bloei en het leven te geven aan de Koormaatschappij en uitte den wensch om nog lang hem als Voorzitter te mogen behouden. De lieer Vanden Bogaerde, diep bewogen over de edele aanspraak van den heer De Coene, bedankte gulhartig de hee ren commissarissen en werkende leden die hem kwamen ver- eeren, hun verzekerende dal iiij immer al zijne krachten ten dienste zal stellen lot het verzekeren van het doel waartoe iedereen streeft: kunst en vooruitgang want, voegde hij er bij, geen aangenamere stonden beleef ik dan wanneer er eene onderscheiding ten deele valt aan de maatschappij waarvan wij allen deel maken. Hethip! hip! houra! klonk uit alle borsten. De overledene heeren Brunfaut en Froidure, voorige Voor zitter en Onder-Voorzilterwiens doopnamen insgelijks Auguste waren, zijn in die gelukkige stonden niet vergeten geweest, en een dronk werd aan de nagedachtenis der inrich ters van de maatschappij voorgesteld. De heeren leden, na een koninklijk onthaal genoten te heb ben, namenafscheid van hun waardigen Voorzitter. Zijb gaven zich alsdan naar hun lokaal alwaar zij zeer broederlijk het overige van den avond geestig en luidruchtig overgebracht hebben. Sterfgeval. - Twee achtbare familjen komen een beweenüjk verlies te ondergaan door het afsterven van den lieer Hendrik Rolly-Beesau, Notaris ter residentie Wulve- ringhem. De afgestorvene was in den bloei des levens (40 jaar en 4 roaauden), Notaris sedert 17 Mei 1857, hij was aan het hoofd van eene der beste studiën van 't arrondissement en genoot de achting van allen. Ook den dag zijner begraafnis kwam iedereen toegesneld oin eene laatste hulde te bieden aan den man die door zijn minzaam karakter en de oprechte en loyale uitoefening van zijn ambt zich van het algemeen betrouwen had weten waardig te maken. De lijkstoet was samengesteld, buiten de twee talrijke familjen Roily en Beesau, uit het puik der omliggende bewoners en andere van Veurne, Brugge en verdere steden errewaarts gekomen. De overledene laat eene ontroostbare weduwe, bedrukte ouders, broeders en zusters achter, in wiens smart geheel de streek deel neemt. 27 Augusti 1875. YERSCHILLIGE DISGES Men moet niet gelooven dat de hedendaagsche Evangelisten, die hunne liberale evennaasten haten, lasteren en vervol gen, en die door alle middels hunne reputatie en hun bestaan zoeken te ondermijnen, met den minsten geest van wraak tegen hen bezield zijn. Neen, die heilige mannen haten hunnen evenmensch uit christelijke liefde, zij belasteren hem uit eerbied, zij beschadigen hem uit goedjoogstigheid en zij vervolgen hem tot het graf op dat bij eene zalige dood zoude sterven. 't Geen, volgens 't Nieuwsblad, bewijst dat er in hunne handelwijze geen de minste wraakzucht, maar enkelijk broe derliefde bestaat, 't is dat zij dagelijks bidden en smee- ken om genade en bermliertigheid voor die welke zij op zulke wijze behandelen. Welke charlatans! welke evaiigelkbespotterswelke snoode aanranders van het minnelijk cn zoet Hert vau Jesus De schrijvelaar van 't Nieuwsblad, na met onze tambours eti clairons en met het oud pompiers-tnuziek, gedurende dertien jaren bestierd door M. Maerlens, gelachen te hebben, gedoogde niet dat wij ons toelieten ook eens te lachen met het nieuw pompiers-muzitk dat sedert zeven maanden door denzelfden muziekmeester bestierd is. Iiij was hierover kwaad en overlaadde ons met smaadredens en personaliteiten die htm van onzen kant eene goede bollewassching gegolden hebben. Maar de schrijvelaar is daarmede nog niet tevreden, en, om te bewijzen dat M. Maerlens zoowel bij de liberale muziek als bij de katholijke muziek altijd een goede nuanceerder is geweest, hij neemt zijnen toevlucht lot nieuwe smaadredens en roept, in een artikel zoolang als een zwijne.darm, de oude getuigenissen in I" van 't docteurtje die min muziek ktnt als de knaap der Tuiters, 2" van eenige dagbladartikels (misschien betaalde) die geene autoriteit maken, en 3° van den burgmeester van Hondschote (wij weten niet of hij inuziekant is) die, bijzondere demarchen gedaan hebbende om bij zij» festival van parochiemuzieken de Harmonie van Poperinghe te mogen voegen, over de aanveerding dezer uilnoodiging eene vleiende bedanking aan de poperinghenaars schriftelijk toege stuurd heeft. Eu men wil zulke titels doen gelden om de overdrevrne loftuitingen toegezwaaid aan het Tuilersmuziek en deszelf» beslierder te verechtveerdigen Provicias. Men zegt nog, om de katholijke muziek te verheffen en haren beoordeelrr te vernederen, dat 't docteurlje zijne eerste muzieklessen ontvangen heeft in de weezenschool van IJperen die men Sloetsesclioul noemt. Hoewel 'l docteurlje in deze school nooit heeft kunnen aanveerd worden, dewijl het maar half wees is sedert 1867 en geheel wees sedert Februari 1873, het zou nogtans zich eene eer maken in die school opgekweekt geweest te zijr., vermits dit gesticht veel treffelijke mannen voortgebracht heeft; maar had men gezegd dat het zijne eerste principen van muziek, geleerd heeft in de broeder scholen of sommige andere katholijke s!o<fsscliolen, alsdan zou het zich schamen en zijn aangezicht duiken bij alle eerlijke lieden! Alsdan zou het zich vernederd vinden van, in plaats van eene menschelijke opvoeding bekomen Ie heb ben, misschien in het geval geweest te zijn van tegen zijne katholijke leeraars te moeten getuigenis geven van de schandalige en beestachtige aanrandingen waarover dagelijks in aile landen vonnissen moeten uilgespreken worden met geslotens deuren op dat deze gruweldaden de openbare zedelijkheid niet zouden kwetsen. Wij zullen met gelegenheid eene lijst geven van dusdanige vonnissen uitgesproken sedert nieuwjaar, welke meer dan een nummer der Toekomst zal vervullen. De Kierevvijtooge heeft Zondag laatst een sermoen gedaan op den dieren lijd, op de pracht en de glorie der wereld en op de geld verkwisting der ouders om hunne kinderen op te tooijen met linten en strekken. Ingezien den grooten nood welken de kleine opbrengst van het kooni gedurende den naasten winter bij de arme menschen zal te weeg brengen, hij heeft 'begonnen met eene zingende mis te recommandecren ter eere van S1 Antonius om dien heiligen te bedanken omdat het niet nog slechter gegaan heeft met den Oogst en om da' wij geene stortvlagen gehad hebben die hem gansch hadden kunnen vernielen, 'i Is dan een vlaamsch geluk die wij aan Sl Antonius verschuldigd zijn. Daarna heeft hij de ouders aangewakkerd, om ter oorzaak van het dier leven, de pracht en de glorie der wereld af te schaffen, en de winkeliers verzocht van geen krediet meer ie geven, gelijk hij het doel in zijn eigen winkel. Hij heeft te" zeiven tijde zijne parochianen aangeraden van voor de begra vingen geene groote noch middelbare uitvaarten meer te vragen, noch zelfs geene zingende missen, hun beloovende dat hij van zijnen kant den S' Pieters penning, de H. Kindschheid, den Vastenblok en andere kerkelijke onkosten in het belang van den armen zal afschaffen. Wat een edel en spaarzaam gedacht heeft dezen goeden herder gehad en, moet hetzelve ten uitvoer gebracht worden, gelijk wij het verhopen, waar zal ma stuur aan haren dikken geraken om dagelijks voor den II. Vader Adam te verschijnen ten einde haren dorst te laven Indien de Kierevvijtooge begeert tot zijn oogwit te komen, dit ware voor hem gemakkelijk. Hij zoude maar moeten zijnen invloed gebruiken op de pastors, onderpastors en abbéljeS om, door hunne tusschenkomst,vooreerst bij hunne moeders, zusters en nichtjes de pracht en de glorie te doen verminderen,

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2