ONTGRANER LECLERCO. Briefwisseling dei' Toekomst, Gebreveteepd in Frankrijk en in den Vreemde. EERVOLLE MELDING. - EERE-MEDAILIE., EERSTE PRIJS. Voor Belgie, bij M. VALCKE-HAGE, construc teur, te IJ peren. te beginnen mei het vrouwvolk van onze twee heeren schepe nen en verscheide randsheer.co (uitgezonderd Pé Corte en Debaene). Vandaar zou hij moeten overgaan tot de giraffe van tante van nonkel-fresidents het klein sparrewalje en spertelachtig korreboutje van vrouwe-moeder Vuile-Thrè; nichle Clemencede vrouw van Pierlala de dochters van vrouwe-motder Julie en nog veel andere, alle moeders, zusters of nichtjes van een geheelen hoop ahbétjes. Wij hebben zondag laatst Louise, dochter van vrouwe moeder Julie, de stad zien doorwandelen, drij meters rondom dik, in zijde gekleedrok, dobbel rok en pouf, ten minsten dertig meters sloffe, en eenen hoed van vijftig centimeters hoog. 'Zij scheen.gebult te zijn van vooren, van achter, op zijds, van onder en van boven. Is dit niet te veel, en zoude het overschot niet kunnen dienen om den armen te troosten gedurende den winter, zoo als de Kierewijlooge gepredikt heeft? Er is Zondag, 7 September, een festival lot Caestre en er had al reeds besloten geweest door onze Tuiters van aan deze plechtigheid deel te nemen.Gelijk het maar een kleine afstand van Poperinghe is, de ïiiitersconnnissie had met vurigheid deze gelegenheid waargenomen om met kleinen onkost eens m een festival te figureeren. Nogtans men had het geheim gehouden, maar seffens bui tengewone repetitien gedaan, en onze Tuiterskoppen blaasden met iever en moed op bet goed succes van deze reis te mogen doen. Maar eilaas! men hoorde welhaast dat het bij misslag was dat de Tuiters uitgenoodigd geweest waren en dat de invita tie hun toegekomen aan de Philharmonie bestemd was. Onze Tmterkens zijn grootelijks bedroefd, zooveel te meer dat zij vernomen hebben dat de maire van Caestre persoonlijk bij den voorzitter en den onder-voorzitter der Pliilharmonie gekomen is, ten einde te vragen dat deze maatschappij de feest zou willen bijwonen. Hoorende dat het liberaal muziek aanveerd heeft, onze Tui ters hebben hunne lange ooren ingetrokken en besloten t'huis te blijven. Gij moet u niet bedroeven, jongens, gij zuit in de naaste processie nogcens mogen medegaan en luiten Ad majorem Dei Gloriam. Ér is een Pierlalatje geboren en 't schijnt dat het schrikke lijk wel zijn vader slacht. De moeder was dienstmeid en kreeg van haar meester dit schoon cadeautje; het kindje werd te Voedseren gedaan maar men vroeg te veel naar papatjes goes ting. De min zeide dat men het aan den gevraagden prijs zeer we! zou bezorgen en eten en drinken geven met zilvere lepels maar vader antwoorddedoet gij dat maar voor iets min en geeft het alleenlijk pap met pollepels, want Pier lala beeft nooit anders gevoed geweest en nogtans, bezie hem, is hij niet een frisschen kerel? 't Accoord wierd eindelijk gesioten en dagelijks gaan er menschen deze wonderheid met verbaasdheid beschouwen van een kind van slechts drij maan den oud die pap eet met pollepels. Ais gij er aan twijfelt, vraagt het maar aan Mille en Stin, zij hebben't klein Pierlalatje gaan bezoeken en bonbons gedragen. Is het waar of niet dat de vader van eenen jongen disch- meeJter bij eenen werkman geweest heeft die gewoneiijk hop pe plokte voor Kalijsse Deboo en denzelve verplicht heeft dit jaar voor hem te plokken, inet bedreiging van, indien hij het weigerde, van hem zijn maandelijks dischgeld niet meer te geven. Daar is 't gene bier in 't publiek verteld is. F'ieter Valschaard moet er iets van weten. Crcmbtke, 17 August) 1873. Mijnheer de opstelier, Zondag laatst heeft er alhier eene aandoeneiijke plechtig heid plaats gehad, men deed de instellatie van den SUISSE. Van over lang was er sprake eenen Suisse te stellen om de meuschun te beletten te klappen maar voornamelijk het vrouwvolk te forceerefi de mantelkap op het hoofd te houden, ten einde de jongmans niet meer verergd zouden zouden zijn door hel zien vnn hunne bloote muts met linten en bloemen. Deze schrikkelijke zonde van het hoofd niet te dekken is oor zaak dat alhier de jongmans verleid worden, de afgrijzelijke zonde zich voortzet en alhier maar te gemeen wordt. Na het sermoen der eerste mis, op Onze, Vrouw half Oogst, kwam de opperburger uit de sakrisfij. hij droeg in de eene hand eene pijk en in de andere eene breê rieme, hij ging sta tig tot bij de kleksiringen Nolebaert, aanveerd! gij dezen bandeliere Jaak, M. de Pastor. Ik ais herder, ik stel u 3an als suisse Bertje stortte tranen van aandoeninghij wierp zich op zijnen knien en ontving zijne waardigheids-teekens. Iedereen was even aangedaan, want op het zien dat Bertje krees, begonnen si de aanwezige vrouwspersonen zoo te snikken dat, lang na hun vertrek uit de kerk, de plaats nog vochtig was waar zij gestaan hadden. De herder hernam op plechiigeu toon Bertje, gij z.'jt cu suisse; doe uwe plf.ciit, wees streng ea straft voigeus het artikel des welhoeks 1 En Bertje vertrok gekleed als in eene barakfrak met striepen, een pijk (de vrede verbeeldende), eene paifot-sak met gebordeurden kraag,een hoed als een oorlogschip, waarop later er eene pluim zal staan. Alzoo uilgedörscht, trekt hij voorbij de godvruchtigen en dezen die hein bezien, hebben al de moeite der wereld ooi niet te bersten van lachen. Nu zal alles beter gaan en de jongmans zullen (door de bloote mutsen) niet meer bekoord worden. Een uwer abonnenlen. Brief uil Reninghtlsl Men schrijft ons eenen brief uit Reninghelst wegens een kapellaan, die in zijne jongheid 3tuilenschooier was, en nu in liefdebetrekkingen staat met een maseurken. Indien hrt waar is dal de heer pastor er reeds kennis van heeft en het niet gelooft, dan vinden wij het onnoodig er op verder aan Ie dringen. Wij kunnen heel wel lijden dat de zon in het water schijnt en dal de lirfdebetrekkingen van de kappellaan ons alsdan niet aangaan. Alleenlijk zou het koppellen met meer voorzichtigheid moeten te werk gaan opdat het publiek in de kerk er niet over verergd worde. Het zijn misschien twee personen wiens roep den geeste lijken staat niet is. God is in zijne besluiten ondoordringbaar KERMIS TE WERYICK. Toen wij over een jaar zegden dat de aebteruitkruipende maatregels door de regentie genomen de dood der wervick- sche gemeente kermis zou teweeg gebracht hebben, o! dan verwachtten wij ons niet onze voorzegging zoo spoedig verwezentlijkt te zien. Dit jaar werd er door een streng hevel der stadhuis-heeren de Policie opgelegd in de herberg niet te iaten dansen, noch zelfs te laten zingen Dit was seffens overal geweten en den Zondag kwam er bijna niemand naar stad dan eenige oude wijven de jongmans en de jonge dochters waren te huis gebleven. Ook eene kermis zonder dans noch zang, waar wilt men naar toe met dit blinde peerd Tot zelfs Baplislemet zijn snarenspel, die van seder 1838 onze feesten komt verlus tigen en alhier zijn brood verdienen, werd ditmaal de deur uit gewezen enfin, Wervick was op de kermis ais een kerkhof. Wal zegt gij nu, neeringdoeners en herbergiers? Gij ondervindt dagelijks dat uwe lasten en abonnement merkelijk verhoogen dat gij waarschouwingen en contrainten ontvangt voor uwe achterstellen der contributien te gaan voldoen, en dat men u alle middels van geldwinning afsnijdt. Velen zijn er die schaars genoeg ontvangen om brood te koopen En het zijn dezen door de wervickanen gekozen om voor hunne belangen te zorgen die hun ten onderen heipen ?'l is schande en 't roep vrake Den Dinsdag was het feest voor de zwijns, kiekens, duiven, enz. De plechtigheid was aandoenlijk: de kalves-muziek, in haar nieuwen tenue, speelde op de estrade van S' Maarten»-,, plaats, dat er een troep zwijns-jongen door bedwelmd was en een tegen-concert aanhief Gelukkige wervikanen, die zulk verrukkend muziek mogen hooren en zulke schoongekieede muziekanten heeft. De gedegendebaairoks staan gestreept, ge- lint en gehaakt, dat de contribuabelen het hard in dea zak zullen voelen. Ook ze kunnen er tegen! Maar laat 1873 aanbrekeu en wij zullen geheel den boe! op straat zetten om mannen te kiezen die meer voor onze*belan-. gen zorgen Onze doordeconlrihtiabelenhetaaldegegalonneerdekalver- muziekmaatschappij is Zondag tiaar Koi trijk kermis in het Casino gaan spelen. Dood van den honger is het korps ten 2 ure 's nachts teruggekt-enf al spelende en schreeuwende onze straten doortrekkende, alzoo de openbare ruste sloorende. Hadden het liberalen moeten zijn Twee achterblijvers Crispinussen, te vee! water in hunne leerzen hebbende, zijn den trein gemist en verdoold, 's Ande rendaags ontwaakten Zij in de wachtzaal en van schaamte zijn zij maar 's avonds durven huizewaarts keeren. X. lEIGEblN CE SU Ter gemeente XXXarre waren reeds lang schoolmeester en eene sooi l van Procureur kwaraad in onverschil. Nu en dan had de eene dan de andere iels uitgedacht om zich wederzijds te plagen. De schoolmeester, die terzelfder tijde koster is, had onlangs een ovenkot gebouwd, om, door zijn brood ztlf te hakken, eenig profijt te doen, want onder ons gezegd de koster is maar een graantefdcr, die den duim in de band houdt, enfin hij is een gierigaard N° I Dit ovenkot van papier en pompstokken gt maakt, 't is te zeggen zoo goedkoop mógelijk bijeeügetimmerd, stond daar reeds eenige dagen. De koster zou geern genoeg beginnen bakken hebben, maar er behoeft daar voor nogal veel hout, daar de oven eerst goed doorbrand moet zijn vooraleer er goed brood kan in gebakken worden. Hij ploegde 'zich de hersenen om te weten hoe hij goed koopst aan hout zóu geraakt hebben. Eensklaps schiet er hem iets te binnenop den zolder der kerk ligt cr nog eenige afvalliugen, tijdens de herstellingswerken daar gelegd, alsook ict :i Alfons de missendiener had van 's avonds te voren door den koster gelast geweest om 's anderendaags, terwijl M. de, pastor zijn sermoen deed, 5' Sebastiaan naar het huis van dea koster te dragen. Dit was aan d'ooren van M. Prokureür gekomen. Bij wachtte 's anderdaags cp den jongen met zijnen heiligen, riep hem binnen en onder voorwendsel een beetje te rusten, gaf den jongen wat krieken, sprak met hem van 't eene en 't ander en binst dien tijd en zonder hij iels gewaar werd boordde 8e Prokureür een gat in het beeld, stopte het vol poeder en liet den jongen vertrekken. Wanneer de diensten geëindigd waren kwam de koster te buis en na eenig mul en brokkelingen in brand gesteken te hebben, poetste S' Sebastiaan den oven in. Daar ze. dien zal lange tegenhouden den dienen opge brand ik zal dan zeker kunnen beginnen bakken. Hij sloot de deur van zijn ovenkot en ging naar zijn huis om zijn brood te kneden, daar het nog te veel rookte in zijn nieuw gebouw. Hij was nog,geen drit minuten binnen toen hij een schrik kelijke ontploffing hoorde welke de* ruiten zijner woonst deed bersten. Hij loopt naar buiten en valt bijna dood: zijn ovenkot is geheel in gruis en alles staat in laaiende vlam De koster bekende alles aan den 'pastor, die er een tastbare straf des Kerneis in zagen het feil bekend maakte aan de booge geestelijke overheid, welke, na onderzoek, waarschijn lijk het ah een mirakel zal verklaren: LTLLUSTRATIÖN 32UROFEENNE, SOMMAiRE. DU N° 41. gkavdp.es La pêche i !a baieine dans hs mers du Nord. A Greenwich. La jeune fille au perroquet. Le bibliophile. TEXTE Hos gravures. Causerie. Comme quoi l'on apprend trop et mal la graramaire. Tard mats pas trop ta'rd. Episode de la guerre de sept ans. La Tacheau Front. Homan. Rébus 6. «swaea Drlj werklieden zljaa geaaoeg ent vsara S Lot 2 hectoliter» koorra pes* s'issfi* Se bekoeuen, ZICH TE 'YERYOEGEW voor Frankrijk, bij den uitvinder M. LEfXEIlCQ- I.EZCORNEZ, te S* Sylvester-Capelle (Nord); MARKTEN VAK IJPEREN. een oude S' Sebastiaan nieuwen. die nu vervangen is door 'oen AAIU) 23 Aug. 30 A ug. DER GRANEN ENZ verkocht?».- kwantiteit, j miflii !>pr. p. JOükilo. 1 vt k< ;•!.;?{- nr-r. kwantiteit, p 100 Tarwe 9,100 42-50 13.! 00 42-00 Kogge 5,500 26-75 5.400 25-75 Haver 800 23-50 1,300 25-25 Erweten tl 00 24-00 5.00 26-00 Boontjes Aardappelen 501) 6,000 27-50 7-30 600 5,800 26-75 7-50 Boter 320-00 i- 330-00

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 3