Stads Nieuws. POPERINGIIE, BURGERSTAND GEBOORTEN 84ju, z.„e„. ,2. Huwelijken Sterfgevallen. EEN MIETJE MENGELMOES. IV«s een. kiezerslijsten bestonden waarmede zij thans kunnen stemmen hebben, dan moet men bekennen hoever hunne heerschappij gespeeld is, want in de kiezing van 1874 zullen de oiiver- valschte lijsten met (300 liberale stemmen meer er op (door de zwartjes weggecijferd) aan de ware opinie van 't land voldoe ning geven Én 't NieusWbladje kout rhrê 4° I)an komen wij aan't Buitenlandse!i. Men vindt er als naar gewoonte smaadredens en aanhit singen in tegen gekroonde hoofden en hooggeplaatste Staatsmannen van bevriende landen; alsook luidruchtige toejuichingen voor al de gruwelen gepleegd in Spanje door de Sanla-Cruz der carlisten-benden. Ellendige schrijvelaars, gij zondt het bestaan van ons vaderland, (daar uw vaderland Rome is), op het spel zetten om uwen boel staande te houden Tot Zaterdage. De Magister. ÏJperen, 27" September 1873. Internationale Sehieiinj. - Onze stadsgenoot, Mr L. Cardinaal, kapitein onzer Burgerwacht en Voorzitter der Cijbelschuttersmaatschappij, komt op de Internationale Schieting van Brussel, zich luisterlijk te onderscheiden Op 5(3 te schieten punten heeft hij er 55 gemaakt [cible d vo lant Een ander stadsgenoot, M. E. Vergracht, heeft er 30 ge schoten. Vlaamscltc Ster. - Den tweeden Zondag der toekomende maand October zal deze maatschappij hare eerste vertooning geven op Stadsschouwburg. Vol ijver en leerzucht legt zij alles in het werk om, als naar gewoonte, het Vlaamschminnend publiek cenige aange name uren gedurende de lange winteravonden te doen door brengen. Sedert 1837 dat zij bestaat, heeft deze moedige maat schappij gedurig gekampt voor de heiligste der zaken, niet met ijdele woorden maar met werken, die onder het volk de heilzaamste vruchten hebben voortgebracht en namelijk bij hetzelve de Ylaamsche Taal en hel Vlaamsch Tooneel doen liefhebben. Ziedaar toch iets dat veel meer voordeel bijbrengt dan die massa onmogelijkheden door de vlaamsehe kalholij- ken hemelhoog verkondigd en die helaas maar dienen dan om de welmeenende en rechtzinnige Vlamingen in slaap te wiegen Er zijn bij het Vlaamsch ijpersch minnend publiek inschrij- vingsbiljetlen rondgezonden ten einde een abonnement van 4 vertooningen te nemen en welke later zullen afgehaald wor den tegen aflevering der kaarten en ontvangst van het geld. De abonnemenlkaarten zijn niet persoonlijk en kunnen ten allen tijde hernieuwd worden aan den prijs der inteekening. Goede kans, Sterrelingen Schcj'tnkWMSt. - Maandag laatst was het de in stelling eener nieuwe Maatschappij.Eenige jongelingen onzer stad, gezien de altijd aangroeiende liefhebberij der scherm kunst, hebben besloten eene Maatschappij in te richten waar eenieder zich, in al de vakken der kunst,dagelijks zal kunnen oefenen. De zetel dezer nieuwe Maatschappij zal iu den Sultan gevestigd worden. Verleden Maandag was de zitting zeer aan trekkelijk en verschillïge goede wapenoefenaars hebben er zich onderscheiden. Deze liefhebberij is een aangenaam tijd verdrijf en wij twijfelen niet of de Scherm-Maatschappij zal weldra talrijke leden tellen. Van dcu 19" tot «ten 26" Sejilembcf IS73. Debruyne, Carolus, werkman, en Godtskalk, Eugenia, kant werkster. Geloen, Leonardos, kleèrmaker, en Delbeke, Virginia, mutseamaakster. Laurent, Carolus, 08 jaren, werkman, echtgenoot van Rosalia Desaegher, Lange-Thouroutslaat. Van Renne, Augustinus, 23 j., soldaat bij de ruiterij school, ongehuwd, Vleeschhouwerstraat. Weyerman, Maria, 76 jaren, kant werkster, echtgenote van Petrus Vlaemvnck, Elverdingstraat. I - Mannelijk geslacht 0) n kinderen beneden de j.ren. idem. 2j2. 24 September 1873. Erüata.In onze laatste correspondentie, in plaats van: politieke werken, leespublieke werken. In plaats van aanrandingen verdedigen, lees: aanrandingen wederleg gen. In plaats van: zijne afzetting van politieke opinie lees -.voorpolitieke opinie. - In plaats van: Maria Almacht, lees Maria ri la coque. - .-"..v-G Onze politieke, priestertjes slaan nogeens op 't docteurlje gelijk Christofel op zij'fre kat, en, na hem bijna de leên ge kraakt te hebben, ziende dat hij nog wegloopt, zij vervolgen hem met sirenen en roepen alarm om al de sukkelaars met slokken en vorken achter hem te doen loopen, gelijk achter een verwoeden hond, tot dat hij eindelijk tegen eene paal bootst, ten einde alsdan te kunnen zeggen dat hij zich zeiven dood gesmeten heeft tegen de steenrots der 11. Kerk. Wij wisten wel dat onze Moeder de 1!. Kerk, tegen woor- digüjk samengesteld was uit de Jesuiten, de Cardinalen en de Bisschoppen; maar wij wisten nog niet dat de lagere geestelijkheid van dit kerkelijk gezag ook deelmaakte en dat wij, met te schrijven tegen dé politieke priestertjes van het vuiiblad, ons verbrijzelden tegen de rots van S'Pieter. De trouwlooze schrijvelaar vari het ijpersch priestersblad, grootelijks gekwetst in zijne eerweerdigheid, en zich zeiven niet kunnende houden van coterie, zegt dat 't docteurlje hem uitgemaakt heeft voor canaille, otn dat hij, na drij vier maanden nog durft wederkperen op de zoogezegde stooring der bedevaart. Hij is dobbel canaille met te willen doen gelooven dat dit de reden is geweest van ons verwijlsel. Heere, vergeef het hem. Inderdaad, Nieuwsblad, 't is juist een jaar dat zijne hoo- veerdiglieid Basilus kle veroordeeld wierd tot eene geldboet van 2i fr. 10 c. voor over den ijzerenweg te loopen en nog veel meer'voor onbetamelijken tegenstand cn onbeschofte antwoord toegebracht te hebben aan de beambten der Static. Indien men tegen andere personen, tot heden, niet ge verbaliseerd heeft, Nieuwsblad, 't is omdat deze eene men- schelijke opvoeding opfyangen hebbende, zich op eene behoorlijke wijze verwijderen als men hun eenige aanmerking doet, en dal zelfs III. den hond van M. D'hont, en ander ge sleep, niet bassen noch bijten noch schijten op de garden alswanneer zij aldaar met hunnen meester doorgaan. Ook het spreekwoord zegt lel maitre tel valet, en zulken meester zulke heeste. Wilt gij weten, ijpersch vuiiblad, om wat reden het Minis terie Publiek van ÏJperen zich in beroep voorzien heeft over het vonnis van M. D'hont? Niet om grootere straf te geven maar enkelijk om Basilius te doen verstaan, door eene afgrij selijke bollewassching, wat slechte opvoeding hij in zijne jongheid ontvangen en blijven behouden heeft, en hem alzoo tot. betere gevoelens te brengen, mogelijk zijnde." 't Is waarschijnelijk de verjaardag van deze afgrijselijke bollewassching dat het ijpersch vuiiblad begeert in het geheu gen van eenieder te brengennogtans dit zal aan Basilius niet aangenaam zijn, want hij weet nog te spreken van zijne uit- gerokken blozende ooren en zijne hairen die rondom zijne kruin recht stonden van schaamte. De kosten gedaan door M. D'hont aan zijne campagne zijn niet betaald geweest uit Sl Pieterspenning, noch uit den vas tenblok en nog veel min uit sommekens afgeperst door de Jesuiten aan ongeleerde en ongelukkige personen, maar door zijne eigene en rechtveerdige penningen. En wat aangaat het werken op hoogdag cn leegdag, wij vreezen niet dat het ge bouw om deze redenen zal instorten, gelijk wij ook vastelijk gelooven dat de kerken, alwaar onze peperkoeke-marchands op dezelve hoog- en leegdagen bezig zijn met geldwinningen te doen voor de ziele zaligheid van al de overledene vrijmetse laars, vrijlimmermans en andere pluimgedierten, niet zullen instorten. Valje 't Nieuwsblad •k Het vuiiblad schreef laatst eenen langen artikel om aan de liberalen te verwijten dat zij de kalholijke winkels hadden verlaten. Het is altijd de oude en zelfde; geschiedenis van het strooi in een anders oog zonder de balk te gevoelen waardoor men verblind is. Wilt gij weten, gebruinde keerdichters van Christus, hoe men in uwe partij handelt en de christelijke liefde uitoefent? Er is in stad een fabriekant van Bacchusrood, die tot zijne herbergiers toe wilt verplichten van brood en koflij bij de ka- tolalers te koopen, ter uitsluiting van hunne oude liberale ievranciers, waar zij sedert twintig jaren hunne waren halen. Hij zou nog daarbij willen dat zijne slijters urank weigeren aan de liberale verbruikers, cm reden, zegt hij, dat de moe dige katholijken het gezelschap vluchtende van mannen die te vrij van geest zijn, zijne herbergen zouden verlaten indien de liberalen in deze zouden verkeeren. En dat zijn toen mannen die zouden spreken van Concorde en zelfs zulke uithangberden boven hunne bierwinkels uithan gen. Eenieder weet dat al het kwaad die tegenwoordiglijk in stad gebeurt op den rug der liberalen gelegd wordt, 't Is al- zoo dat laatst twee maneblusschers in grande tenue te samen gevochten hebben en dat 's avonds in de kalholijke herber gen verteld wierd dal het twee clairons derPhiiharmonie wa ren die melkanders hair geborsteld hadden. Er is ook eene aanmerking die wij dikmaals hooren doen, 't is dat voor ge lijke feiten, de eene ontsnappen en de andere gekastijd worden. Wij gelooven dat er bij onze garde-champetters mannen zijn die doof zijn, want het gebeurt, alswanneer de eene agent op wacht is, indien men 's nachts te luid op straat klapt, men in contravenlie genomen wordt als ruslestoorders, en het gebeurt ook alswanneer het de beurt van een anderen agent is (waarschijnelijk eenen dooven) dat men vecht 's nachts ten 2 uren op vijf stappen van de wacht, on gerust ge laten is. Is zulks nogtans niet wonder, voornamelijk als de gestrafte, liberalen, en de ontsnapte, clericulen zijn. Zijn er dan van die treffelijke kaïliolijke jongheden in staat van dronkenschap die 's nachts in eene stille herberg willen inbreken, er is geen gevolg aan gegeven maar is er een werkman, tambour of cïairon die beschuldigd is eene ruit te breken, dan krijgt hij een proces en acht dagen bak. En zoo is 't dat alle misdrijven en alle rampen gestoken worden op degene die liberaal gezind zijn en dat 't ook altijd deze zijn die de pots cassés betalen. De maatschappij van Rhetorica, de Rocische Barbaristen heeft het tooneelsaizoen geopend mei twee allerschoonste vertooningen, Zondag en Maandag laatst gegeven. Wij moeten haar gelukwenschon over den goeden keus en de kundige uitvoering der stukken, bestaande in Roscdinde, groot zangspel in drij bedrijven, en Baas Simpels, blijspel met zang in een bedrijf. Al de acteurs hebben, gelijk naar gewoonte, zeer wel hun ne rollen gespeeld en wij hebben kunnen bestatigen dat zij sedert het verleden jaar nog veel vooruitgang gedaan hebben. Mevr. Apers-Ghysbrecht heeft op nieuw veel bijval gehad en Mevr. Ghysbrecht, hare moeder, die voor de eerste maal te Poperinghe op de planken verscheen, heeft ons beloond dat zij waardig was van de kunstelijke faam waarvan zij geniet. De eenparige en herhaalde toejuichingen waarmede al onze kunstliefhebbers vereerd zijn geweest, moeten hun genoeg zaam de algemeene voldoening'betuigd hebben van het talrijk publiek die de zaal vervulde. Wij zien met groot genoegen dat de smaak voor liet too neel hier van langs om meer aangroeit. Den theater was let terlijk vol en de schoonste helft van het menschdom was er ruim verbeeld. Onze langgerokte en gedwongene ongehuwden zullen waarschijnelijk nogeens daarover miskontent zijn en spreken en preken (van afgrijselijke mengelingen van geslachten en theaterheksen maar, gekruinde sukkelaars, spaart u die moeite, ;t is toch veriooren aarbeid, want sedert lang de oor deelkundige Poperingnaars aanhooren uwe politieke sermoe nen niet meer. Men spreekt van een wonderbaar mirakel, geschied in een kasteel,ter gemeente S' Michiel bij Brugge, door de tussehen- komst der H.Veneranda en waarin men den Doek der II.Vero nica zou hebben zien verschijnen. Wij hopen, binnen de acht dagen, door de IPatrie eu den Bien Public, breedere uitleggingen te kunnen geven. GODSDIENSTIGE KRONIJK. Men schrijft uit Marseille aan de gazet: La République du Midi ii Den genoemden Malacria, broeder der christelijke scho len te Marseille, vervolgd voor aanslagen aan de zeden op jonge leerlingen, is veroordeeld door het Hof dezer stad, aan vier jaren gevang. -wa3Kg>4B»— Wij vernemen dat eene dame en hare twee dochters, tot den groolsten maatscbappelijken stand van Mechelen be- hoorende, Woensdag zijn aangehouden, beschuldigd van de daders of medeplichtigen te zijn van den aanzienlijken dief stal, onlangs gepleegd bij M. De Penaranda, te S' Michiels- bij-Brugge. Daarenboven is een aanhoudings-mandaat, voor dezelfde reden, uitgevaardigd tegen M. den burggraaf de K. Bij koninklijk besluit is M. Pieter Evrard pastoor te Opprebais ridder der Leopoldsorde benoemd. De Moniteur geeft geene andere verdiensten op, dan dat hij sinds 1823 pastoor van die parochie is Nu, men moet bekennen dat die pastoor het niet lastig heeft gehad om eens dikoralie te hekomen. De donkere metten komt van de sacristij, het licht van de Geuzen. i' TeRonsse, Ninove, De'ndermonde, waar de domper en de wijborstel de teekens van het openbaar bestuur zijn, sluit men de scholen. Te Antwerpen, bij de Geuzen, cpent men er nieuwe. Wij zijn liever Geus. [Verb. v. Aalst.) Het begint langs om beter te gaan. Zondag laatst was het feest te Bergen; vele werklieden hadden zich naar den kaatskampstiijd begeven. De trein van Bergen naar Quiévrain was nog al zwaar geladen; aan de statie van Jemappes-prodnits gekomen, kon het stoomtuig niet meer voort; de werklieden zijn uit den trein gekomen, hebben hem voorlgestoken rn zijn op die wijze te hunner bestemming gekomen. Het is niet voldoende dat de prijzen op den spoorweg zijn opgeslagen,

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2