FR1CADELLEN! Stads Nieuws. POPERINGHE 20 20 20 20 25 25 20 20 23 15 20 20 20 15 20 25 20 13 20 13 20 13 20 15 25 20 20 20 15 20 13 20 20 15 25 BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. suietismis een degen, waarvan hef gevest te Rome is en de punt overal 1 De Jesuiet zal niet rusten zoolang tot hij 't laatste vonkje wilskracht en verstand en de vrijheidsliefde zal meenen ver doofd te hebben. Zijn strijd is uitzinnig, ja maar op voorwaarde dat nie mand zich in slaap laat wiegen. Daarom, liberalen, de handen altijd kloek ineen en verwijten de patersgazetten u het stroo van den Jesuiet in het oog, wijst in hel hunne op den libera len balk. Het vee! belovend Nieuwsbladje opent zijne kolommen met de Nieuwjaar giften van Pias IX. liet kondigt zijne Tweede lijst af: ffi». 3440-SO. De verledenc week is er in onze stad eene vrouw in het kraam gekomen en er was niets in huis tot verschooning dan een slecht hemd gegeven door hare zuster, die nog armer is dan zij liet is nog niet aleene straat verder was er een huisge zin, bestaande uit eerlijke werkmensclien, dat zonder werk of bestaan, 48 uren geweest is zonder eten een arme metser- diener heeft een brood geleend om zijn buurman met zijn huisgezin niet te laten van honger sterven 1 En zij pronken met fr. 2440-50 voor den Paus gegeven. Ook wat geeft hel hun dat burger en werkman verkwij nen, als hunnen schotel maargevuld wordt! De schrijver der volgende fricadelle, zou ons waarlijk doen gelooven dat hij en de zijnen vleklooze mannen zijn! Een zoetzagende artikel over den toestand van Europa, Belgie en tJperen, overtreft de stoutste huichelarij der arglistigste schijnheiligaars. De religie is nogeens in het spel gezet. Men heeft schoon te spreken zegt het schamoteurs- bladje van kanons Krupp, mitrailleuzen en soldaten; van ijzerwegen, telegraf, chalcijden, vaarten door of onder bergen of zeëen van natuurkunde, scheikunde en sterre- kunde; van schilder-, bouw-, snij- en muziekkunst; van li Ramaekers-kolen, van petrole, van gaz; van guano, van ii verbetering in peerden-, koei- en schapenras, dat al en is ii geene beschaving noch voortgang, dat al en is geen vrede, :i geen voorspoed, geen geluk. Zijne plichten kwijten alleene I brengt dat, en de Religie alleene schrijft de plichten voor. :i Dus de Religie staat aan 't hoofd, of beter, :t is begin, 't middenpunt en't einde van alles. Eb wel! onbeschaamde volksbedriegers! Gij durft nog van Religie en plicht spreken! Allo toe! meent gij toch dat geheel het menschdom is gelijk of gij het zou geerne maken Waar steekt uwe Religie, waar doet gij uwen plicht De Religie komt u goed van pas om uwen zak te vullen mirakels, bedevaarten en alle soorten van oordjenklopperijcn zijn uw eenig geloofspuntde overigen, gij lacht er niet weinig mede En de Plicht Leert gij de menschen zich als broeders beminnen Doodigt gij het wereldlijk onderwijs niet om de jeugd alle soorten van ongerijmdheden op te vazen en hun den geest te verstompen? Bemoddert en besmeurt gij geene eer lijke en gewetensvolle meesters en meesteressen om smeerlaps van Broederkens op te hemelen die, in plaats van de jeugd in Religie en plicht op te voeden, hun voor altijd bederven en verdierlijken Ondersteunt gij niet eeneuGhambord en eenen Don Carlos Zuigt gij Frankrijk wiel uit vermoordt gij Spanje niet Religie Plicht En als er ieverans eene erfenis te rooven is ten nadeele van arme lieden die wettige erfgenamen zijn, de zwarte raven leggen er hunne klauwen op, uit Religie, uit Plicht Vóór de kiezing, de goedzeudige en brave menschen misleiden door alle soorten van bedriegelijke beloften, en na de kiezingen, als zij op de kussens gezeten zijn, dan uit Reli gie en Plicht den zot houden met de laslbetalers: wij zien het met hunne soldaten-wet en de vermeerdering van alle soorten van lasten. Zij spekulecren pp kolen en eetwaren en slikken de vette brokken God vergeve liet hunniet, want zij weten wel wat zij doen lol Zalerdage. De Magister. IJperen, 17 Januari 1874. Uaiiket. - Wie Dinsdag avond zich in het Oud-Zil veren Hoofd bevonden had, ware getuige geweest van een zeer aandoenlijk feest. Dl. Leon Cardinael, kapitein der IJperscbe burgerwacht en voorzitter der cijbclschuUersaiaatschappij, werd aldaar een Banket, als aandenking, opgedragen door de leden der Maat schappij, ter oorzaak van zijn vertrek uit onze stad. De Majoor-Kommandant onzer stadsmilitie, Dl. deschepene Hynderick, heeft bij het nagerecht het woord genomen de gezondheid voorstellende van den gevierde. Als orgaan van geheel het gezelschap zegde M. Hynderick zich gelukkig 51. Cardinael publiek te mogen bewijzen hoeveel leed zija vertrek bij al de leden baarde, hoe groot de achting en de toegenegenheid van iedereen jegens hem was die di sociëteit op zulk een voorspoedigen voet het weten te brengen. Onnoodig hier te zeggen dat zulke edele gevoelde en gezeg de woorden den algemeenen bijval verwierven en een donde rend handgeklap dezelve begroeteden. Dlr L. Cardinael, zeer diep ontroerd, stond recht en bedankt Dl. den Majoor voor zijne vleiende woorden jegens htm en zegde dal zijne strevingen altijd tot den bloei en den vooruit gang zijne lieve aan het hert liggende maatschappij tot doel hadden hij wenschte zelfs zeer vuriglijk als lid te mogen blij ven deel maken van de IJperschecijbelschutters. Hij verzeker de al de aanwezige kamaraden dat hij hun hartelijk bewijs van vriendschap nooit zou vergeten hebben, dat hij altijd als een zoet aandenken zich zou herinnerd hebben der streelcnde beloogingen waarvan hij op dien dag het voorwerp was- Nooit is een feest, zonder eenige voorbereiding en uit eigene beweging tot stand gekomen, beter gelukt. De feestelingen die zich om 7 ure in het lokaal vereenig hadden zijn maarte middernacht gesebeiden. .Beween. - Lijst der Jureën van het arrondissement IJperen, die zullen moeten zetelen in de le reeks der zitting 1874 van het Assisen-Hof van West-Ylaanderen, waarvan de opening zal plaats hebben op 26 Januari aanstaande, onder het voorzitterschap van Raadsheer Coevoet. 1. F. Bayart, notaris, te Beceiaere. 2. J. Bayart, brouwer, te Passchendaele, 5. A. Carle, grondeigenaar, te Comen. 4. C. Delannoy, landbouwer, te Meessen. Vlaamsche Ster. - Het groot sukces behaald door de Vlaamsche Ster, in hare voorgaande vertooningen, begint in den neus te kittelen van onze gelukkigmakers. De dikke koppen der dompers-partij uit onze stad hebben zich geweerdigd in een hunner gezellen een artikel te richten tegen deze achtbare vergadering van werkmans kinderen, die hunne ledige uren zoo edel besteden tot het nuttig vermaak hunner welmecnende medeburgers. Ieder weldenkend menseh haalt de schouders op bij het lezen van dien armzaligen rimram wij zouden die brave en deugdzame schrijvelaars gemakkelijk op hunne plaats stellen, ware hel niet dat zij me! hunne domme artikels meer voordeel dan nadeel bijbrengen aan de leden der Vlaamsche Ster, want het is genoeg met een sermoentje of een artikeltje om telkenmale de Tooneelzaal tot proppens toe vol te heb ben En hel zijn de mannen die stollen op hunne vlaamschgc- zindheid Ja, als er een oordje te verdienen is of tijderlk de kiezingen Peis ne keer, de Sterre geeft verergernis door onsliclilende stukken te vertonnen I.... V Is zeker uit jaloezij dat zij alzoo spreken zij zouden willen alleen komedie spelen met hunne akteurs die betaald worden door de gemeente en den Slaat KAoriimntschappi]. - Woensdag aanslaande geeft de Koormaatsctiadpij, in haar lokaal Gouden A rend), een iuisteriijk Concert waar al de leden met hunne famillien worden uitgenoodigd. Ongetwijfeld zal dit feest als de andere even puik wezen. BnrgerwaciiL - Heden Zondag, 18 dezer, zijn de lieeren officieren, ouder-officieren en korporaals bijeen geroe pen, om zich le begeven in oefenings-tenue in de groole Ilaliezaal. Vransth Toonecl. - Het gezelschap van M. Ch. Benard is, uit oorzaak van bet Concert bij de Kooruiaai- scliappij, acht dagen vroeger naar hier gekomen. Het heefter niets bij verloren, daar de tooneelzaal zeer wel voorzien was. Ook het publiek was zeer te vrede over de vertooning waarin al de akteurs en aklricen, de bestuurder aan het hoofd, ge wedijverd hebben om hunne rollen goed te geven, iets waarin zij zeer wel geslaagd zijn. De naaste vertooning zal dus Woensdag en acht dagen plaats hebben. BttrgerwacM. - Maatschappij Cijbelschutlcrs. 14" Sehieting van 't winterseizoen. 4 Januari 1874. 105 105 05 115 <15 1)5 11.3 Podevyn, A., Swekels, L., Durnon, A., Van Aerde, A., Ligy,A., Lebbe, A., I-igy, F., 15' schieting van 't wintersaizoen. 11 Januari 1874. Hoogst totaal. Ligy, F., 20 25 25 25 20 25 115 Lebbe, A., 20 25 25 20 20 20 115 Dumon, A., 20 20 20 20 20 100 Podevyn, A., 20 15 20 20 20 25 05 Iweins, J., 20 20 20 20 15 25 05 Leegst totaal. Leclercq, T., 15 15 15 5 15 65 Ligy, A., 10 15 5 25 20 73 Van den 9" tot den 10" JtaunarllSfJ. GEBOORTEN Slf111 te zanten, Riem, Julianus, schoenmaker, en Verhaeghe, Leonia, zon der beroep. Deligne, Apolinaire, 55 jaren, serjant, echtgenoot van Ma fia Daens, Vleeschhouwerstraat.Nevejans, Louis, 58 jaren, werkman, ongehuwd. Meenenstraat. Dekoninck, Maria, 84 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Boilingstraat. Acx, Maria, 27 jaren, zonder beroep, echtgenote van Julianus Del- fosse, Weninckstraat. Caslelein, Napoleon, 67 jaren, zon der beroep, ongehuwd, Thourhoutstraat. Beun, Erancis- cus, 60 jaren, werkman, echthenoot van Rosalia Mesdom, Beurzestraat. Kinderen beneden de 7 iaren' Manne,ijfc geslacht 2) tvincteien iieneüen tie jaren. y,.ouwe]ijk 1£)em. 0p- 14 Januari 1874. WONDERBARE RAADGEVING. DIaandag laatst hebben wij het water zien branden. Ten 10 ure 's morgens had de inhulding plaats van Dl. Huys als de ken van Poperinghe, en niet alleen de kalholijken maar zelfs de liberalen hebben aan dit godsdienstig en politiek feest deel genomen Wij zouden de eerste geweest zijn om ons bij die openbare manifestatie te vervoegen, wij zouden onzen nieuwen deken geluk wenschen en, hem met eerbied en achting te gemoet treden, indien hij hier gekomen ware als een ware herder dei- kudde welke men hem heeft toevertrouwd, indien hij eene oprechte zendeling ware van Christus die de liefde, den vre de en de broederlijke eendracht onder de menschen aanpre dikte en die aan zijne discipels zeideGeeft aan Cesar :t geen aan Cesar toekomt en aan God 't geen aan God toe komt. DIaar hij is ons gezonden van een politieken en heerschzuchtigen bisschop die, deze leering van Christus ver loochenende, ten prijze van burgerlijke twist, haat en vijand schap, de rechten van Cesar met zijnen geestelijken herder staf wil vereenigen hij is gezonden om al wie de onafhanke lijkheid van 't burgerlijk gezag durft voorstaan of verdedigen ('t is te zeggen: al wie liberaal is) le bevechtende vervolgen en tolonmaeht te brengen; hij is gezonden om zijnen voorzaat te vervangen die aan het hoofd was eener partij welke, den Syllabusho\en onze Constitutie willende stellen, aan de bevol king hare burgerlijke rechten ontnam ën hare vrijheden muilbandde; die, door middel van deij Hemel en de Hel, het onwetendste gedeelte der stad boven hare geleerdste en def tigste burgers deed heerschen en die ons het bestuur Berten- Decorte met geweld en bedrog'opgelegd heeft, welk bestuur het vol]aan zijne vrijheid overgelaten zijnde, nooit zou ge wild heijben. Eindelijk Dl. Iluys is hier gesteld om het ordewoord te geven aan mannen die in hunne lasterzucht noch de treffe lijkheid der voormelde burgers,noch de eer hunner vrouwen gespaard hebben om tot hun doel te geraken, en die tol den laatsten oogenblik, zelfs op den dag der intrede van den nieuwen deken, de klaarblijkendste teekens gegeven hebben van hunne partijdigheid en van hunnen haat en nijd tegen limine liberale evennaasten. En gij steekt een vaandel uit voor de inhaling van den nieuwen Chef vau deze onchristelijke partij! en gij geeft de binders uwermnziekheksen om, als engeltjes en maag- detjes,de processie dezer inhaling op te luisteren en gij biedt de hand aan uwe eeuwige vijanden, uwe vlaggen vermengende met dieder Bijtende Grenadiers en metde kleuren der romein- sche thcokratie welke men in ons vaderland wil invoeren! Dit is eene ongehoorde verdwaaldheidWij zouden dit kunnen verstaan bij nederige stieldoeners die met iedereen moeten leven maar zulke dingen zien bij die welke in hunne nering door de liberalen bevoordeeligd zijn, of die door hun nen buitenlandschen handel, of wel door hunne onafhanke lijke positie van fortuin de vervolgingen der dienaars Gods niet moeten vreezen en die geheel den klerikalen boel aan hunne hespen kunnen plakken, dat is onvergeeflijk. Wat hebben de katholijken gedaan toen zij onlangs een feestje in het kollegie gaven op den dag der plechtige inhul ding onzer nieuwe muziekzaal? AI de vlaggen der stad wapper den door malkander ter gelegenheid van deze dobbele viering; maar zoo haast de feest van het kollegie gedaan was, de katho lijken trokken aanstonds, op bevel van het klerikaal gezag, hunne vaandels in, om niet te schijnen deel te nemen aan de liberale plechtigheid. Neemt les aan uwe tegenstrevers, en alsdan zult gij op uwe doenwijze gesticht zijn. 't Zal ko menzegt onze vriend C. Men zegt dat men M. Huys niet kent en dat men gevolge- lijk geene reden heeft om tegen hem eene vijandelijke de monstratie te doen. Maar verbeeldt hij de* tegenovergestelde princiepen niet van die welke gij belijdt of beweerdt te belij den Is hij vrij van zijnen persoon, en is hij niet eene blinde of passieve gehoorzaamheid verschuldigd aan onzen bisschop

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2