VAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS j\r BI 9. Dertiende Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. FRICADELLErV VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12 centimen den regel. Reklamen: 25 eentimen. ZONDAG, 1» FEBRUARI 1874. Bureel: Dixmudestraat, 59.Alie inzendingen vra«lilviij. VERTREKUREN VAN IJPEREN De berg is van een muisje bevallen. Na de drij bijeenkomsten door de clerieale representanten ge houden, ten einde vast te stellen welk gevolg men zou gegeven hebben aan de ondervraging door den heer Rossiers aan liet Ministerie gedaan wegens het reglement gemaakt door den Gemeente-Raad van Chenée, bij het welke, gehoorzamende aan de eisehen der geestelijkheid, het eenen vuilhoek in het kerkhof daarstelt voor degenen die buiten de katholijke voorschriften sterven, hel is te zeggen, voor degenen die aan hunnen pastoor niet blinde- üuge willen gehoorzamen. Men verwachtte zich dat de zaak in eenen zin zou beslist geweest zijn ten einde de twee partijen te voldoen, maar neen, de Bisschoppen hebben niet willen afzien van eene vordering boe ongerijmd en hoe kwellend ook, niet om de doodcn te straffen, want degenen aan wien de kerk de gewijde aarde ontzegt hebben zich gewoonlijk weinig bekommerd of eenige latijnsche woorden op de aarde zijn gesproken geweest waar in de wormen hun noch min noch meer zullen opeten; maar op de levenden, die de stoffelijke overblijfsels hunner bloedverwanten die zij geëerd en teederlijk bemind hebbenniet willen zien schandvlekken. De gelegenheid was gunstig om er mede te eindigen en alle moeielijkheden uit don weg te ruimen, men moest slechts bepalen dat hetgeene deswege te Parijs, te Mons en te Doornijk wordt gepleegd den algemeenen regel zou worden. Ongelukkiglijk de Bisschoppen hebben het niet willen toestaan, en het Ministerie, tusschen den hamer en het aambeeld geplaatst, heeft trachten de twee partijen te voldoen, met le verklaren, van den eenen kant, dat de bijzonderen de bevoegdheid hadden van in beroep le gaan bij den Bisschop der beslissing van den Pastor, en van den anderen kant, dat de politie der kerkhoven aan de Burg meesters toevertrouwd zijnde, het aan dezen over gelaten is van na goedvinden le beslissen, zoodanig dat alles in den tegenwoordigen slaat zal blijven; waaruil volgt dat in zomniige gemeenten men zal blijven.gelijk thans, al de overledenen in hel alge- meene kerkhof begraven, terwijl er in andere eenen vuilhoek zal bestemd zijn om gelijk honden te delven degeene die gedurend hun leven zich tegen de vorderingen van hunnen Pastor zouden verzet hebben, alsook dezen die aan liberale nieuwbladen geabonneerd waren of die tegen de kandidaten van den Bisschop hebben gestemd; terwijl alles met het afzonderlijk wijden der graven had kunnen ver meden worden. Het is klaarblijkend dat men met dezen middel te verwerpen, voor doel had den jesuitieken invloed te versterken maar de kruik gaat zoolang te water lot dat zij eindelinge breekt. Er bestaat over zee en land genaamd de Repu bliek van den Equateur, dat bet voorbeeld geeft van gehoorzaamheid aan de vorderingen welke destijds in eene pauselijke bul uitgedrukt en thans stillekensaan door de jesuiten wordt bewerkt, wij willen spreken van de herstelling der tienden. Het gouvernement van dit gelukkig land heeft eene beslissing genomen dat een tiende der inkomsten jaarlijks aan den H.Vader zal toegezonden worden, en wat nog merkwaardiger voorkomt, het is dat de volksvertegenwoordigers eene dergelijke beslissing hebben goedgekeurd. Daar is ten minste eene natie die weet le hande len volgens het hart der jesuiten, en die ons de mate geeft van hetgeen wij te verwachten hebben, indien de Kamers uitsluitelijk uit klerikalen moes ten samengesteld zijn; hetgeen zou kunnen plaats hebben, indien de jesuiterij met ter tijd zich uit sluitelijk meester kon maken van hel onderwijs. De vertoogingen aan het l'ransch gouvernement gedaan van wege de prüische Regeering over de beledigingen der klerikale drukpers aan het adres van Jen keizer, en de aanmoedigingen door ver- scheide Bisschoppen aan de jesuilieke opstandelin gen der pruisische geestelijkheid toegebracht hebben liet gouvernement der Republiek het besluit doen nemen, niet alleenlijk eenen omzend brief toe te sturen aan al de Bisschoppen om hun de voorzichtigheid aan te bevelen en hunnen iever te bedaren, maar het heeft nog de ultramontaansche gazet, VUnivers, voor twee maanden opgeschort. Hel is eene voldoening gegeven aan Pruissen ten einde de goede betrekkingen, welke thans tusschen de beide natiën bestaan, te blijven behouden. Zoo het schijnt zou de pruisische diplomatie ook hevige vertoogen aan ons ministerie hebben ge daan, wegens den steun die onze klerikale kopstuk ken aan de duilsche omwentelaars toebrengen, en wegens de beledigingen welke de ullramontaansehe nieuwsbladen dagelijks uitbraken. Ons Gouverne ment is daardoor in eene moeielijke gesteltenis gebracht, want het schijnt dat hel antwoord, dat in Belgen de vri jheid der drukpers onbepaald zijnde en het meesterschap der Bisschoppen niet toelaat hun te berispen, door Pruissen als niet voldoen de is aangenomen, hetgeene ons aan zware ver warringen zou kunnen blootstellen en ons onafhan kelijk bestaan zou kunnen in gevaar brengen maar wat geeft dit aan onze klerikalenhun vaderland is het valikaan, en zij zouden Antwerpen zien afnemen en Belgen ten onderen brengen, zij zouden nog niet achteruit deinzen wanneer zij den jesuitieken invloed zelfs in ander landen hierdoor zouden kunnen doen aangroeien. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. Naar POPERINGHE-IIAZEBROUCK. G-50. - -12-05.- 5-57. - 6-50. Naar POPERINGIIE. 0-07. - 8-45. - 9-50. Naar KORTRIJK. 5-54. - 9-49. - 11-18. - 2-55. - 5-25. Naar ROÜSSELAERE. 7-50. - 12-25. - 6-45. Naar LANGEMARCK. 7-15. - 12-06. - 6-20. I°Van deze week fr. 4805-09 voor den Paus! leg ze me daar.... En de slimmerikken willen toen nog de pretentie hebben dat de liberalen de arme menschen opzoeken en helpen. Alia toe. Kan zulks zijn dat de liberalen, die volgens de artikels in de papengazetten, in de sermoenen, in den biecht stoel en in partikuliere gesprekken niet anders zijn dan bees ten in menschenvel, die God loochelen, Religie en priesters vervolgen, vloeken en zweeren de Vrijdag vleesch eten en niet dan beestelijke neigingen voldoen Neen, de mannen die zulke ronde sommen kunnen schooien voor iemand die het niet noodig heeft, moeten ook hunne noodlijdende broeders kunnen helpen of al hun boden inet hunne christelijke liefdadigheid is eene fijne blague 2° Eene zage over de zuivering in Duilschland. Niettegenstaande hetgeen zij in Frankrijk zien gebeuren zij zijn nog niet geleerd. Aldaar krijgen de Biscchoppen ver maningen van 't Ministerie en schorst men het grootste catho- lijk Nieuwsblad op omdat zij met te weinig respekt gesproken hadden over den Keizer van Duitsohland. Alhier schrijven de klabouttermannekens als 't Nieuwsblad, legen Bismark en Viktor-Manuel, dat de brokken achter de stukken achter de stukken vliegen en zij hitsen 'l volk op legen die twee gou vernementen. Zij willen overal meester zijn en geene wetten erkennen dan de hunne welke zij Goddelijke noemen. Gaat daarmeè om visch 5° Idem een zaagsken over de Toekomst. De schrijvers van dit bladje zijn oude versletenen, die snouwen al weglco- pen gelijk de droeve jongens die puidounoozel zijn in alie wetenschappen, want zij gelooven aan 't mirakel van Salette niet en schrijven tegen de Jesuiten Dus, lezers, gij zijt verstandig en geleerd indien gij ge looft aan de mirakels van Lourdes, Salette en Lateau als gij geeft gelijk eene melkkoe, in den S' Pieterspenning, in het Nieuwjaar van den Paus, in de Voortplanting van 't Geloof, in de Kindschheid, in al de inschrijvingen van duizende e» duizende geldklopperijen voor't Geloove; gij zijt in de achting van de aSipueisaaA schrijvers van 't Nieuicsbladje als- wanneer gij gedwee het hoofd buigt voor al hunne Jesmte- streken Ta Ta Tot Zaterdage. De Magister.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1