FRIGADELLIK Stads Nieuws. PÜPERING11E, BURGERSTAND Van deu 23 tot d«u 27 Februari 3874. Huwelijken. Hel Nieuwsbladje van Zaterdag laatst is zeer dinne. Zijn sterkste artikelen zijn deze waarin er frankjes voor den Paus utïueugen of sommekeus voor de vervolgde priesters in Zwit serland. Daarin zijn de doorluchtige pennelekkers van 't pa- peiigazetje ten felste Wal het grondartikel betreft, men haalt er argumenten voor den dag die zouden doen lachen, waren zij zoo on gegrond niet. Men is kwaad op Bismark omdat deze staats man een beetje die alvvillers gekortvlerkt heeft en hun niet laat samenzwoeren tegen de bestaande wetten vanDuitschland. Die mannen meenen zeker dat het overal zoo gemakkelijk gaat als in ons luilekkerlandZij vallen zeer onvoorzichtig Bismark aan en komen in een heelen hoop politieke ver- draaingen waarin zij hem niet heel wit afschilderen, en om dat de liberalen de katholijke gazetten op dit terrein niet Maarvólgen, o zij zijn betaald uit de leus der kruipdieren zij hebben geen zierken vaderlands liefde, zij zijn alles wat sleeht is. De redakteur besluit daaruit dat de Belgische libe- ralerij moet bevochten worden omdat zij niet anders is dan vuige aanbidding van'zijn eigen, voldoening du- snoodste passiè'n en driften, in een woord, de laagste iafhertigste zelfs- zucht Hoe vindt men de fricadeile Het is alsof ik zegde: Het goed hier leidt naar den Hemel! Gij lacht luistert Goed hier maakt goed bloed Goed bloed geeft vrolijkheid'; Vrolijkheid geeft goede gedachten Goede gedachten doen wel handelen Die wel handelt zal naar den Hemel gaan Het plaatslijk nieuws, alzoo genoemd door 't-Nieuws- hladje, zeker om een tijtel te vinden, behelst niets van het Nieuws der plaatse. Wat er in voorkomt zijn walgelijke per sonaliteiten, woordenziftingen en wederleggingen zoo gerok- ken dat men waarlijk er hij zou geeuwen want alles wat er in voorkomt heeft niet het minste betrek met de politiek. De eerlijke en vleklooze namen welke er in gedrukt staan, steken deerlijk af met hel gewone modder dat men wekelijks aan treft in de kolommen van hetajsqfq.iaa gazelje der wereld. De onuitlegbare fantasie welke gij ten voordeele van uwen bonliek (het katholijk onderwijs) aanhaalt, zal nooit ten uwen voordeele kunnen uitgelegd worden. Tot Zaterdage. De Magister. Uperen, 28 Februari 1874. Zooals wij voorzegd hebben, het feest bij de Kocrmaal- schapp.'j is een der schitterendste geweest dat men te lJperen ia lang mogen zien heeft. Die het bal in de schoone zaal van den Arend den avond van Zondag laatst niet gezien heeft, heeft waarlijk verloren. De koslumen waren al even versch en wel gekozen. Waren er waarmede men hertelijk kon lachen er waren er andere die de bewondering verwekten door hunne eigenaardigheid en rijkdom. De damen waren insgelijks schitterend in hunne rijke toiletten. Hel orkest was uitgelezen en onvermoeibaar; hit orde der dansen talrijk. van mij gehad hebt, en gij zuil u beteren de volksverlichters zullen uwe vrienden zijn en Moorslede zal een voorbeeld worden van orde; wijsheid en geluk! Is het daarmeê al Neen, neen Ik spreek u hooger van de Atelier, die men wilde afschaffen. Alweêr eene zaak van partij. Corrion werpt blinde gehoorzaamheid weg en onder zoekt ecus, en daarom legt men hem listen. Nog velen zijn er op de gemeente, die vervolgd worden om hunne godsdiens tige handelwijs. Indien de zaken zoo blijven voortgaan zal eene brigade moeten komen om de getergde van de vijand te rukken. En dan zou men zeggen: wat, wat! compassie! dat vuiligheid van dat volkske, die luizen van framaqons en libe ralen die overal revolutie maken, die de commercie te niet doen en d'oorzake zijn dal er zoovele zielen naar de helle gaan (Moorsledenaar II jaar, 1874, bladz. 29). Wie zou daar- rneê niet lachen, de meeste kooplieden van Moorslede zijn vrije burgers die gij liberalen (of zoogezegde francmucons heet). Maar ik vraag tl in gemoede, lezer, Moorsledenaar, wie maakt er revolutie? in gansch mijn voordracht is nog geen woordje onwaarheid verschenen oordeel dan eens, wie maakt er revolutie? Wie benadeeligt gedurig zijne par tij? Wie w il overal het eerste en laatste te zeggen hebben VVie zou er iemand ruineeren als hij naar 't gedacht niet werkt? Wie wil alles regeeren Dit zijn ook raadsels en ge makkelijk om op te lossen. Moorslede, Moorslede, waar loopt ge naartoe? Keert toch in uw zeiven, begrijp dat de koop handel, de welvaart, hét 'zedelijk en stoffelijk geluk van de goede overeenkomst afhangen; houd uvrij, vrij in gedachten, vrij in handelwijs, schud het tergend juk der katholijkheid van uwen rug. Bemint uwen God bovenal en uwen eveu- locusch als uw zeiven. Doe immer wel en God zal u loo nei VA Als men zegt dat de laatste dansers heengingen rond 4 ure di s morgens, dan mag men gelooven aan het goed sukses van het bal. Na h. t feest werd er in eene zijzaal eene bijeenkomst ge houden waar de heeren leden door den mond van hunnen onder-voorzitter eene welverdiende hulde en bedankingscom- plimenten aflegden aan den heer Aug. Vanden Bogaerde, die met zooveel kunde zijne maatschappij weet te vergasten met feesten die waarlijk voor de begoochelingen van 1000 en één nacht niet moeten onderdoen. Dit gaf nogeens gelegenheid, aan de heeren leden om den heer Voorzitter blijkens hunner oprechte toegenegenheid te geven en alzoo de broederbanden nauwer toe te halen. Het feest van Zondag ligt ons nog versch in 't geheugen en Woensdag laatst hadden wij reeds een ander dat in zijn vak ook eene buitengewone melding verdient. Het concertgegeven door eigene elementen is een van die avonden waar iederern zich geern naartoe begeeft omdat men zeker is zich aldaar goed te amuseeren. De plaats ontbreekt ons opdat wij eene opsomming zouden kunnen geven van al hét schoone wat men aldaar heeft aan getroffen. Zeggen wij alleenlijk dat al de stukken, zonler uitzondering, even Wel, even kundig zijn voorgedragen ge worden; dal iedereen buitengewoon voldaan is. Eere en dank aan de inrichters. Eere aan de leden die door hun talent, maar ook door hunne broederlijke gevoelens jegens elkaar, de pogingen zoo edel ondersteunen van hem die het beslaan van deze schoone maatschappij zoo ter berte neemt en niets spaart wanneer het den bloei van dezelve kan vergrooten. Carnaval. - De tweede Zondag van Vastenavond is te Uperen vrolijk gevierd geweest. Het schijnt dat de liefheb berij alhier wederom inwint. Wij spreken niet van de gewone drinkebroêrs die van 's namiddags onze straten doorkruisen met honderde jongens rond hun maar wij bedoelen die uitgelezene gezelschappen die zich 's avonds vertoonen in groepen de eene herberg uit de andere in. Twee voorname hebben onze aandacht gevestigd het gezelschap der kooristen in verschillige en zeer zeldzame koslumen. Waar zij kwamen oefenden zij kooren uit en verlustigden de omstaanders met hunne kluchtige trekken het tweede groep, uit een dertigtal bestaande was geheel gelijk gekleed in waterproofs, rooden masker en wille liooge peluwmuts. Niets koddiger dan hunne intrede in eene estaminel. Hunne gelijke gebaren, de kooren en dansen allen even aardig beviel wel aan de burgerij die in verschillige plaatsen beide groepen met handgeklap onthaald heeft. Het is jammer dat men zulke groote zonde bedrijft met te maskeren, anders het is nogal geestig! ,A Foore. Het is ook lang geleden dat de Grootc- Markt van lJperen zoo vol met kramen en barakken gestaan heeft als dit jaar. A propos van barakken gesproken, wij zijn blijde. Het Nieuwsbladje zal misschien sloffe vinden om iets uit ziju botten te slaan dat de moeite weerd is om lezen. Het moet zich nog herinneren van dat fameus Barakkekieken waarvan het zoo dikwijls in zijne droomen als van de mare hereden is ge weest Allo toe, een beetje courage, klop er maar op, geef de Toekomst maar op hare duimen, gij hebt nu de gelegen heid, neem ze waar! Zeker is het, indien het deze schoone occasie zal laten voor bijgaan, hel voorzeker niet verre meer van kwalijk is. Zijne lezers klagen putten in Teerde. Het is niet altoos met grove beledigingen, met haal en twist te zaaien, dat men zijne lezers behaagt. Deze lieden hebben veel geduld, meenen iets te moeten doen om hunnen hemel te verdienen maar altoos en overal door u aangezien te worden voor dommerikken, het zou iedereen vervelen, Later zullen wij daar op terug komen. ri'iMiAii-rev Mannelijk geslacht 19) GEBOORTEN Jr..° te zanten, 26. Vrouwelijk Plancke, Desiderius, peerdensmid én Boudry, Emelia, naai ster. Barroen, Desiderius, werkman, en Brault, Sophia kantwerkster. Packet, Petrus, daglooner, en Cooren,Eme- rentia, kantwerkster. Pannekoecke, Ludovicus, metser, en Cnockaert, Maria, kantwerkster. Cilor, Edmondus, dag looner, en Jacques, Maria, kantwerkster. Duhameeuw, Ludovicus, daglooner, en Vandewalle, Anna, kantwerkster. Sterfgevallen. Gillebert, Karolus, 00 j., koopman, echtg. van Maria Sn- myn, Dixmudestraat. Vlaminck, Cecilia, 80 j., z. b., w" van Franciscus De Grvse, Hondstraat. Daei, Joannes, 7» j., daglooner, echtg. van Theresia Alleman, Meenenstraat. Hallo, Sophia, 78 j., z. b.,ongeh., Rijselstraat. Feys,Ber- nardus, 07 j., priester, Mondstraal. Rosseel, Demetria, 19 j., kantwerkster, Ongeil., Meenenstraat. Bruggeman, Ferdinandus, 21 j., soldaat bij de ruiterij-school, Vleesch- houwersstraat. Dehem, Amelia, 7;i j.; z. b., w" van Jaco bus Beke, S' Jacobsplaats. de Belhune, Josephina, 74 j z. b., van Camilius d'Ennetièrcs,Rijselstraat. Bevroede, Auguste, 27 j,, landbouwerswerkman, ongeh., Lange Thour- outslraat. Mrerlandt, Alphonsus, 2a j., schrijnwerker, ongeh., Janseniusstraat. jlasschelin, Emilius, 8 j., Sint Pieters-n.-Yprè. Calmein, Karolus, 80 j., vischverkooper, weduwaar van Joanna Derulle. Houtmarkt. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht 2) Vrouwelijk idem. 1) o. Uperen, 23 februari 1874. Mijnheer de Opsteller, Verledcne week hebben wij de gelegenheid gehad eene schilderij van M.Th. Ceriez te bewonderen. Dit nieuw ge wrocht, les Palineurs, is wel gemaakt, en zal ongetwijfeld den roem van den kunstvolle schilder oneindig vergrooten. Ongetwijfeld ook zal onzen welbekenden kunstenaar veel bijval vinden, omdat hij zoo wel onze hedendaagsche klce- derdrachl van zijne persoonaadjen heeft welen te paren met die verschilige oudervvetsche huizen van den achtergrond, en ook nog voor de levendigheid die hij in zijn tafereel heeft bij gezet. Veel geluks wenscben wij hem in de tentoonsteiling van Londen, alwaar het Engelsch volk zijne verdiensten reeds heeft kunnen waardeeren en dezelve beloonen. Eer en lof aan M. Th. Ceriez! Eer aan de kunst! Eer ook aan de Uperlingen die mogen lier zijn over hunnen stadge noot. Y. L. B. L. O. Door koninklijk besluit van 50 December is de verdeeling goedgekeurd,gedaan door de Bestendige Deputatie van YVesi- Vlaanderen, en waarbij de volgende hulpsommen toegestaan zijn, uit 's lands schatkist, aan de hieronder aangeduide ge meenten, tot het uitvoeren van reiningswerken Boesinghe aOO fr. lJperen, 1000 fr. Wervik 500fr. WO.\»}:»(.SJKK GENEZINGEN. Blen hoort dagelijks spreken van mirakels. Dezen die er aan gelooven zijn .wel goed ofdom Wij, wij gelooven aan geen bovennatuurlijk. Alles wat voorvalt kan, na goed onderzoek, klaarlijk uitgelegd worden. Er is te Ilalluin een persoon, Florenlijn Terry, die sedert twaalf jaar te bed lag door de kwaal der rhumalisme aange daan. Een zekere Frederik Verkindere werd over acht maan den door den bliksem getroffen, ten dien gevolge heeft Ver kindere maar de zieken van flerecijn aangedajn aan te raken om ze geheellijk te genezen. Zoo vaarden Florenlijn Terry en en Madame Vermeersch te Ilalluin, alsook M. Benoit Persvn, te Rijsel. Welhaast verspreidde de mare verre en naAr, en de rijtui gen van Rijsel, Tourcoing en elders die alle dagen weg eu weêre trekken vóór de woonst van sr Coppin, winkelier in het Rijselsch-voorgeborcht, te Meenen, alwaar M. Terry is afge stapt, brengen talrijke bezoekers van menschen, die maar verlangen om van het rhumatisme ontslagen te ziju. 2b Februari 1874. TRIOMF DER RELIGIE. Wij zijn niet verwonderd dat M. Berlen hier door de pas tors aangesteld is geweest als burgmeester, want men wist te vooren dal hij de religie lol in de kleinste omstandigheden toe zou verdedigd hebben. Als hoofd der politie, hij is hier niet gehouden te waken over de veiligheid, de vrijheid en den vrede der inwonersmaar, daar de belangen der ziel die van het lichaam overtreffen, zijn bijzonderste mandaat beslaat in de zorg van zijne geadministreeden te bevrijde» van de hel en de religie boven de wereldsche baldadigheden te doen zegepralen. Wij kunnen niet anders het gedrag uitleggen dat onze burgmeester Zondag laatst gehouden heeft ten opzichte vau eene kleine maskarade die hij, op het verzoek der pastors, door zijne garde-champetters heeft doen aanhouden. In den goeden tijd dat Pius nonus op zijnen wereldlijken troon zetelde waarvan de ondankbare italianers hem afge worpen hebben, bloeide de karnaval ten hoogste te Roomen. Er was jaarlijks eene groote som geld door het pauselijk gouvernement op den budjet gebracht ten einde den luister dier feestdagen te verheffen. Maar andere tijden, andere zeden De Paus is geen koning meer en men mag niet meer mas keren, en 't gene eerst aangemoedigd was is tegenwoordig- lijk door dezelfde mannen vervloekt. De klerikale burgmees ters krijgen nu het wachtwoord van hunnen bisschop en ver bieden, op zijn bevel, dit onnoozel vermaak aan hunne geadministreerden. De escapade van M. Berten is hiervan een voorbeeld. Eeöt groep jonglingen zeer wel verkleed en kluchtiglijk vermomd, doorwandelden vreedzumiglijk de straten toen eensklaps, m het belang van den Godsdienst, de politie-agenten twee van hen (terwijl de andere wegliepen) bij den kraag greepen en, na hunne maskers afgetrokken te hebben, tot de wachtzaal leidden, alwaar zij hun beveelden de namen te laten kennen van hunne gezellen die aan de openbare macht ontsnapt waren. Een verschgrooemde en zeer jonge politieman, vergezeld door eene andere van ouds zeer vourdeeliglijk bekende garde, heef' zelfs zijnen coupe-cliou uit zijne scheede getrokken en aas die jongens, van zestien tot achtien jaren oud, gezeid, dat zij zich moesten stil gedragen, want dat zijn savel goed sneed. NV ij bevelen het kloekmoedig gedrag van dezen dappere»

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2