DE TEGEH-RHUMATISCHE WATTS RE G SCHQOL- Kerk- en Gebedenboeken, enz., KANTOORGER Briefwisseling der Toekomst. van Dr Pattison verzacht oogenblikkelijk de pijnen en geneest voor goed het Jicht en de Rhumatische Kwaal van alle slach, de Tandpijn, de Lendenzweer, de Borstont- sleking, de Keelkwaal, enz. In rollen van fr. 1-50, en halve rollen van 80 c., bij M. Ch. BECUWE, Apotheker, te IJperen. Verkrijgbaar ten bureele van dit blad GROOTE SORTEERING aan zeer geringe prijzen. veldwachter aan de aandacht van zijne geestelijkeen wereld lijke overheden, en wij verhopen dat zoo eene daad zekerlijk niet eene vergelding zal beloond wordenof ware het maar met een asschekruisje. Wat later in den avond stonden eenige jongheden op de Groote-Markt sliile te klappen, toen onze politie-maunen wederom kwamen toegeloopen en zeiden les attroupemsnls défendus. Den versch gebakken riep uit: circles pas permis. (sic). Een dezer jongelingen deed hun bemerken dat er geene ruststooring bestond en vroeg |of het onder het beheer van den liefdadigen en (teerbeminden burgmeester dien men het ynp6 heeft te bezitten, ging gaan gelijk overlijd in een naburig land in de slechtste tijden van het keizerrijk. Wij moeten nogtans er bij voegen dat er geen proces-ver baal verklaard is geweest't Is waar, er zou maar dat meer gemist hebben Om dat onze klerikaters zich verdrieten, zij kunnen niet verdragen dat andere zich vermaken en zij zouden willen, geleid en opgestookt door hunne gebruinde schapers, van Poperinghe een monijk-gat of pape-ring maken waar men niets anders zou zien en hooren dan hunne eigene raaskaraden en hunne aanlokkende psalmzangen lot eer en triomfeerende glorie van hunnen Godsdienst. Gelijkcrwijs men de jongheden die 'Zondag gemaskerd hebben, op zoo eene schandelijke als brutale wijze naar de wacht geleid heeft, wij zullen de vervolgingen die nu tegen hun zullen moeten gedaan worden, naspuren, eer wij ons gedacht verder willen uitspreken over dezen wonderlijken maatregel genomen door onzen doorluchligen burgmeester- representant- Haar van nn af betwisten wij aan dezen neuswijzen wetten-fabrikant het recht van maskers, even als dieven of moordenaars, te doen aanvatten zonder het publiek vooraf gaandelijk door aanplakschriften ef andere publicatien ver wittigd te hebben dat het maskeren dit jaar verboden was. Toe dan, beminnelijke burgmeester, doe nu de minderjarige jongens vervolgen die op uw bevel in hechtenis genomen en met de bloote wapens bedreigd geweest zijn. Dit is uwe plicht, en wij zullen dan zien welke straf de rechter hun zal kunnen toepassen. In tusschenlijd gij geraakt hier van langs om meer bemind en men zal eindigen met u en uw geld waarvan nooit niemand den klank hoort, naar de maan te zenden. Onze laugerokte, kortgebroekte en gekruinde kwakzalvers schrijven nu hunne artikels uit Reninghelst,onder de directie van Monseigneur tertio loco Streul, waarschijnelijk op bevel van den nieuwen deken, om dat ze te vuil zijn om uit Pope- ringhe gedagteekend te worden. Zij spreken gedurig van kerkhaters, godsdienstvervolgers, belwisters der onfaalbaar- heid en der armoede van den Paus, als liggende op stroo van miilioenen, bespotters van de pijnelijke bedevaart, enz., enz. 't Is bijna een jaar dat zij dit liedeken zingen om de onhoozele boeren van meer tot meer te verblinden en te verdwazen ten einde zoo veel te gemakkelijker hun in de kie zingen te bedriegen en in de kerkschooierijen hun geld afle- perssen. Ook zij hebben maar dezen toevlucht, wel ziende dat al wie weldenkend is van hen eenen afkeer en een verachten den walg heeft, en dat hun niet anders overblijft dan wat Pierlalaan, Pappots, Paus-apen, luitenanten Kadé en Pooten- en-ooren, en nog wat andere venijnige schoteldoek-smijters van den Appel die maar goed zijn om de bedevaart te verge zellen. Ja, de bedevaart die geen ander doel noch voordeel heeft dan oproer te maken tegen Staat en wetten, werklieden van hun werk aftehouden, schoolmeesters van hunne school te onttrekken om de kinders.op straat te laten loopen, en daar en boven slachtoffers te maken gelijk de vrouw van dm schoolmeesteren koster van Wdie eenige dagen na deze geforceerde wandeling haar kinderbed met de dood betaald heeft. Dit zijn uwe voordeelen, bedriegelijke kwakzalvers, en gij durft u nog beroemen van in de toekomende kieziog 50 onnoo- zele stemmen meer te behalen dan in de voorgaande? Deze uitslag zou nogtans niemand verwonderen't zijn de ge kruinde kwalzalvers die hier de kiezers-lijsten opmaken, en eenieder weet met wat goede trouw deze werkzaamheden door die gezalfde handen gedaan zijn. Wij weten te spreken, en de burgmeester ook, van het jaar 1869 als wanneer er meer dan 30 valsche kiezers op de lijsten gebracht werden, en dit met volle kennis van onze burgerlijke overheden. En die heilige abbétjes spreken van apemuilen en zweepslagjes te geven aan het dokteurlje, den gemisten sekretaris en den notaris, wel overtuigd dat deze mannen van hunne slagen vrij zijn, en dat zij maar al te wel weieB waar onze zuivere abétjes hunne zweepslagjes met hunnen evangelie-stok konnen geven! Yalje't vuilstreulend abbélje Dijnsdag laatst, de eerw. heer Havermuis heeft, ter gelegen heidvan den II. Vasten, eene smulpartij opgeofferd aan zijne poperingsche medeschrijvers van het vuilblad. Men moest aan de bel niet trekken, de deur was niet geslo ten,en den eenen langen rok voor en den anderen na, sluipten binnen. Alswanneer zij daar uitkwamen zij bloosden, niet van schaamte, want zij kennen dat niet meer; maar van te veel omhoog naar iets anders dan hunnen goddelijken vader, te zien. Liberalen, gij zult er van krijgen Zondag. ÏIITÜRS-KASHEi;!,. I)e feest door de Tuiters gegeven was, gelijk w ij het laalsl- maal gezeid hebben, afgrijselijk geestig; maar het kandeel is nog veel plaisanter geweest. Mevrouw Grijsebolle en Madame Pierlala hadden, gedurende de Soiree dramatiqae, eene woordenwisseling gehad: Mevrouw Grijsebolle, die daar ge gaan was in costume galahad, zoo als het betaamde aan haren rang en hare edele afkomst, eene van de voorenste stoelen gaan bezitten; maar deze stoelen waren gereserveerd voor het gemeentebestuur, en directeur Pierlala deed haar bemerken dat zij daar niet mocht zitten. Ik ben er en zal er blijven was hare antwoordmaar Cesar kwam en deed Mevr. vertriekelen. Zij ging woedend hij Madame Pierlala zitten en zei haar alle slach van woorden die nooit in den woordenboek der be leefdheid gestaan hebben. Pierlala die dat vernomen had, toen hij Cesar 's anderdags in het kandeel ontmoette, deed hem het gedrag zijns wijfs kennen. Maar Cesar sprong op en schreeuwde dat zijne vrouw zoo eerlijk en treffelijk was als Pierlala's. Dezen, die niet ver- vrozen is, begon Cesar's grijze bolle te wasschen dat zij et- van blonk gelijk zilver. Wat! riep Karei uit, gij zoudt uwe vrouw aan de mijne willen vergelijken? gij weet wel hoe het met u geweest is, en had gij nooit uwen vingergij had veel beter ge daan, en had u niet moeten schamen voor enz. De kennissen die hen omringden wilden Pierlala doen zwijgen maar onzen Karei liep door de boonen en sloeg er uit zijne vest tot dat Grijsebolle 't gat van den .timmerman zocht. De katholijken, verbitterd dat een hunner kopstukken alzoo in publiek zijne zaligheid gekregen had, hebben des ander dags Karei afgestemd als tooneehneester; maar het schoonste der zaak is dat men al de onkosten die hij gedaan had ter ge legenheid dezer feest, aan zijne vingers gelaten heeft. Dat betoont tl, o Pierlala, dat de Roche tarpeïenne dicht bij het Cupitolium is, en dat bewijst u ook dat uw karakter te onafhankelijk is om, zoo als de andere molenaarken», met een draadje aan uwen poot te loopen. Wervick, 23 Februari 1874. Heer Opsteller, Ten einde ons schoon Wervik te sparen van de straffen Gods, zijn eenige onzer caloten naar Sodoma (Brussel) ver trokken om zich aldaar te gaan vermaken. De neve van nonkel van Meenen was aan 't hoofd. Na het Alambra bezocht te hebben, ging men zeer vrolijk van zinnen naar de Zilver-straat, n° O! Na aldaar zich eenig- zins in den champagne ENZ. gebaad te hebben ging men zich versterken in den eenen of anderen restaurant. In hun hotel terug gekeerd 's morgens ten 8 ure, voelden zij zich nog flauw (want de Zilver-straat trekt en niet tegenstaande het Asche-Woensdag was, hebben zij eenige jat ten bouillon en biefstuks in hunnen kraag geslagen tot meer der eer en glorie van den H. Vasten. Alzoo versterkt, zijn zij op nieuw al de Zilver-straten van Brussel gaan bezoeken, in afwachting dat de Paasche-biechte hunne vette zonden vergeven zal. Ik schrijf u dit, heer Opsteller, ten einde dit hierboven- staande zou mogen lot voorbeeld dienen aan al de liberale jongelingen, om hun op den rechten weg van den Hemel te stellen. X. I. T. Avelghem, 24 Februari 1874. Antwoord aan den Humorist De getrouwde vrouw draagt den ring op den vinger Haar man, die naar den Sirooptap moet gaan, draagt hem op den neus. I'wee schaarkneepjes uit het lied van den Nieuwen Hemel gezongen op de instellalie van den gewijden Sirooptap Sint Antonius komt af met honderd schoone vrouwen; Die jongman is, moet in den Heme/ seffens trouwen Gij moet er eene uit kiezen, Zonder veel tijd te verliezen. En als gij eene hebt, heel proper en net Gij leidt ze maar seffens meê naar uw bed! (bis). Zoo vrienden tracht nu ook naar den nieuwen Hemel Vaagt uw' broek aan 't aardsch gewemel. Het meeste part zijn daar liberalen Buiten blijven al de klerikalen. Want in den Heme/, is het goed om zijn, Gij hebt alle dagen uwe klvol wijn!! (bis). Hoewel er Eerw. gezalfde heeren bij waren, heeft men van dit lied niet een woordje gepiept in den stoei van waarheid. Had het in eene liberale vergadering geweest, ze zouden het huis waar zulke walgelijkheden uitgegalmd worden, verdoe men en straffen der hel er over roepen. Doet met hen en alles is u toegelaten. Merci, pratique. Volgens het schijnt is Petit Preetje jaloersch van zijnen Grooten Chef. Hortenske is immers met dezen laatste van den tap naar huis gegaan. Zij weet nu zeker wiens baard het meest steekt of dezen van hel lieftallig abbélje of dezen van den ruwen deken. Die het begeert te weten vrage liet haar. Mijnheerke heeft den Sirooptap niet slechts afgelikt maai bij heeft hem ingezwolgen. Doodelijk ziek is hij ervan ge weest. Hoewel goed gesiroopt die tappen willen niet door zwelgen. Nu gaat het beter dank aan het goed oliebrood dat men hier inaakt. 't Is jammer dat hij geen twee of drie druppelkens kreeg. Het vel zou beter gepasseerd hebben. MARKTEN VAN IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 21 Feb. 28 Feb. verkoch ttc kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. verkochtte kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 25,800 40-50 23,600 58-50 Rogge 3,600 27-73 2,700 27-75 Haver 700 29-25 2,600 29-00 Erweten 2,000 26-50 1,000 28-30 Boontjes 4,600 28-50 11,500 28-75 Aardappelen 3,000 7-50 5,000 7-23 Boter 345-00 360-00 kortrijk. Per hectoliter. 23 Feb. Tarwe fr. 26 67 h 34 Aard. 100 k. 7 a 7 a Boter p. 1/2 k. 1 74 a 1 90 19 a 19 32 Eieren per 23 11 84 a Peerdb. p. h. Roode tarwe Rogge Haver a 2 1» a Veurne. Per 145 liters. 28 Jan 25 Feb. Tarwe (nieuw) 59- tot 45-75 55- tot 43-50 Rogge 50- 51- 30- 52- Sucrioen 24- 26-75 26-50 27- Haver 18- 20- 18- 20- Boonen 26- 28-50 26- 30- Erweten 27- 30- 26- 30- Lenven Per 100 kilo 23 Feb. Tarwe fr. 57 50 3 Aardapp.fr. 8 a Rogge 27 a Boter, de kilo 3 26 k Voederhaver 25 a Eiers, de 26 1 90 a Boekweit a Koolzaadolie 72 k Haver a Lijnzaadolie 71 a N

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 3