VAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS V' 625. IJorliemlr Jaar. Politiek. Stads,-Kunst-en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Rekendinakingeu, FR1CADELLEN Stads Nieuws. VOOR IJPEREN. Fjr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12centimen den regel. Reklamcn: 25 centimen. ZONDAG. 15» MAART IS7I. jj^jü Bübeeï. Dixnnidestraat. 59.Alle inzendingen vraclilvrij VERTREKUREN VAN IJPEREN Er bestaat sedert ecnigen tijd in ons land eene politieke onverschilligheid, welke, zonder de min ste bekommering, de belangrijkste zaken laat voor bijgaan. Dit was het geval met de laatste leening van 300 millioenen door M. Malou aangegaan ten inlreste van 5 p. en welke op de aandringing van het ministerie, door verscheide banken is moeten vervuld worden. Daar het publiek zich weinig genegen toonde om voor dezelve in te schrijven, is de cours reeds aan 2 p. onder den prijs der uitgeving gedaald, en weinige lieden zijn bereid om hun geld aan zulk eenen lagen intrest uit te geven. Men mag bevestigen dat het eene ge miste finantieele werking is, die het land voor eeuwig belast met eene jaarlijksche rent van negen millioenen. En tot wat nut zijn die drie honderd millioenen bestemd? Om de kaaien van Antwerpen tc ver- breedennieuwe bassins te graven en nieuwe ijzere wegen daar te stellen. Wij gelooven dat het nuttig voor Antwerpen zou kunnen zijn, maar wij vinden dat deze verbeteringen zouden moeten kun nen gedaan worden zonder aan zulke schadelijke leeningen zijnen toevlucht tc nemen, bijzonderlijk aan leeningen welke op geene voorwaarden van opleg gesteund zijn want wij zijn van gevoelen dat elk kroost zijne lasten moet afdragen, daar onze nakomers ook verbeteringen zullen te doen hebben. Wij juichen toe aan leeningen tot het verrichten van werken die den instrest van dezelve kunnen bedekken, maar hier, wat voordeel, of beter, welk inkomen zal de uitwijding der Antwerpsche kaaiin gen aan den Staat brengen?Volstrekt geene,zooda nig dat deze verbeteringen, weliswaar zeer aange naam voor de hoofdstad van onzen koophandel, jaarlijks negen millioen aan de schatplichligen zul len kosten. Onder het voorwendsel van vrijheid de jesuiterij strekt haren invloed uit in alle landen, en vindt daarin eenen middel om deze van alle anderen te kunnen doodigen. Hetgeen wonderbaar voorkomt, is dat dc menigte, cft,*e!fs hooggeleerde mannen, nimmer voorzien waar die vrijheden naartoe moeten leiden het woord is voor hun toereikend, en bij elk voorstel tot uitbreiding derzelve klappen zij blindelinge in de handen het is op deze wijze dat onze zuiderlijke gëburen van vrijheid tot vrij heid gedaald zijn tot een zelfsgouvernemcnt onder den naam van republiek, en God weet waar deze hun zal naartoebrengen bijzonderlijk met de inmenging vau het uitramontanism dat van de gelegenheid weet gebruik te maken om het mees terschap der jesuiterij te vestigen. Het is aldus dat, niet genoeg den invloed of het opperziehl dei- Universiteit te hebben afgeschaft, dc commissie van het hooger onderwijs het grondstelsel der vrijheid van hetzelve heeft aangenomen zoodanig dat eerlang er even, als ia ons land, klerikale Univer siteiten zullen worden ingericht, die door listen, dwang en bedrog zullen eindigen met die van den Staat, zoo niet te doodigen, ten minsten groolelijks te beschadigen. Deze vrijheid ontbrak nog bij de fransche utopisten zij hebben nog geene oorzaken van ver deeldheid genoeg, er moest nog een regiem van onderwijs worden aangenomen dat de jeugd in twee afzonderlijke partijen verdeelt, waarvan de eene, en het zal de talrijkste zijn, de ander bestrijdt en de vijandschap bij de bevolkingen onderhoudt. Dit zijn de treurige gevolgen tot welke zoo eene vrijheid moet geleiden, en voor ahvie de zaak met eene onpartijdige oog beschouwt en bere deneert, moet men bekennen dal er met de vrijheid van onderwijs, zooals men dezelve thans exploiteert, noch vrede, noch rust, onder de bevolkingen kan beslaan. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. Naar POPERINGI1E-HAZEBRODCK. 6-30. - 12-03. - 5-37. - 6-30. Naar POPERINGHE. 9-07. - 8-43. - 9-50. Naar KORTRIJK. 5-31. - 9-49. - 11-18. - 2-33. - 5-25. Naar ROUSSELAERE. 7-50. - 12-25. - 6-43. Naar LANGEMARCK. 7-15. - 12-06. - 6-20. Men moet t' einden alle middelen van verdediging zijn of doorslecht van kwade trouw en valschheid, om te handelen als het orgaan onzer dienaren Gods, anders gezegd de slaven der jesuiterij die in 't Nieuwsblad schrijven. Eene wonderlijke genezing, door het elektriek, heeft plaats. De Toekomst zegt aan geen bovennatuur Lijk geloof te hechten dat de menschel), (altijd sprekende van deze wonderlijke genezing,) wel goed ofdom moeten zijn om aan mirakels te gelooven, en dal alles wat gebeurt, kan, na goed onderzoek, klaarlijk uitgelegd worden. Wij vragen nu aan alle eerlijke menschen, 't zij katholijk of liberaal, wat er daarin belrek heeft op God of Godsdiens, of heilige kerk Ehwel! weet gij wat het heilig Nieuwsbladje durft uit kramen? Het zegt: De wet van J. C., de wet van 't Evan gelie, dc mirakels daarin aangemeld, de gratie, 't geloove, de goddelijke deugden, de heilige sacramenten, de instelling de heilige Kerk, in een woord, geheel ons christen geloof, onze christene godsdienst, bovennatuurlijk zijnde, worden door de Toekomst geloochend; daarenboven zij maakt aiie ehristenc menschea uit rooi- domkoppen !....-• En dit armzalig' schrijven wordt alzoo twee volle kolom men voortgezet Men moet waarlijk verre gespeeld zijn om alzoo eenige woorden uit een artikel te knippen,dezelve alléén te drukken, en daarop in eenen geheel anderen zin le borstelen dat hel een plezier is Men kan gemakkelijk i aden voor wat soort van menschen de gewijde schrijvers hunne pen in den kostelijken inkt doppen' De 12,536 franken en 37 centimen voor den Paus, en 996 flanken en 10 centiemen voor de Zwitschersche priesters, binst een tijd dal er zooveel miserie is (Nieuwsblad vau 7 Maart 1874), zeggen ons overige. Naar zulke eerlooze vijanden keer en wij met medelijden den rug. De volgende fricadolletjes, in antwoord op ons schertsen, zijn zoo ongezouten, zoo flauw, dat wij waarachtig ons niet sterk genoeg bevinden om erop te antwoorden liet is liter thans het. geval te zeggen, wanneer het Nieuwsbladje op d'eene of d'undere peper der Toekomst antwoord: II sifïle bien mais ne chante pas. Het spreekt w el maar zegt niets. Tot ZaterdageDe Magister. IJperen, 14 Maart 1874 Een allerschoonst weder heeft, geheel den officieelen dunr onzer Foore, niet opgehouden ons te begunstigen. Dinsdag kwam een zure noorderwind het spel verbrodden eu w eihaast volgden wind, regen en sneeuw op den kwaden voorbode. Wij steken thans tot over de ooren in den winter. Ook de liefhebbers die nog naar de manége en de andere barakken gaan zien, klagen en niet zonder rede, over de koude dat men er te verduren heeft. Niet tegenstaande het zure weder, onze jongelingen gaan voort met hunne Cavalcade in .te richten. De Koormaat schappij, de "Witte Peluwmutsen, de "Lvre ouvriM-ë. de Bendigaars en, zooals men ons verzekert, de Vlaari - sche Ster, zullen zich vereenigen om op Zondag namiddag. Halfvasten, eenen toer in onze stad te doen. I)e vergadering zal plaats hebben op udeLeët,» voorde estaminet Parnassus-Hof, ten 2 1/2 ure namiddag juist, om van daar te vertrekken langs de Boesinghestraat, de Nieu we Houtmarkt, de Recollettestraat, de Breede Thouroutstr., de Oude Houtmarkt, de Dixmudestraat, de Groote Markt, (langs de Concorde), de Sint-Jacobstraat, de Nieuwweg, de Hondstraat, de omtrek der Groote Harkt, de Riiselslraat, de Lombaardstraat, de Sterreslraat, de Botermarkt, de Boom gaardstraat, de Bolerstrsal, de Tempelstraat, de Statiestraat, langs de llousbrugge Damen, de Boterstraat, rond de Leet, terug naar de reeds gemelde vergaderingplaats. Een voortreffelijk gedacht en wij kunnen niet nalaten die herren te bedanken over hunnen onverpoosden ijver om ouz- stad leven en neering te verschaffen. Het vermaak gepaard met nut en voordeel kunnen niet missen welkom ie zijn iu eene stad als de onze. Onze Burgerwacht, sedert eenige jaren als ingesluimerd.-' heeft zich weder ontwaakt en van den beginne van het jaar gaf zij reeds teekens van leven. Den 18 Januari laatst werden de heeren officiers, onder-officiers en korporaals bijeengeroe pen om mededeeling te ontvangen van wrgr het Ministerie dat zij zich gereed te maken hadden tot het afleggen der exa mens, die zullen plaats hebben in April of Mei aanstaande. De Tuchtraad voor den 1" trimester 1874, werd samenge steld als volgt Leden, de heereu Verseliaeve Aimë, ontfrr- iuiteaant; Deweerdt, Karei, wachtmeester bij de artillerie

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1