VAN IJPEREN. FRICADELLEN! 4 FRANKEN \S JAARS Nr 620. llertieïicle Jaar. ZONDAG 22" MAART 1874. Politiek. Stads,-Kunst-en Letternieuws. Aerscliillige Tijdingen. Markten. Bek end mak i n j; cn Stads Nieuws. YOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aaakondigingen12 centimen den regel. Reklamen25 eentimen. sjfpll BoKEer.Dixmudestraat. 59.Alle inzendingen vraebtvrij. Frankrijk is thans door het goddelijk recht in omroer gebracht. De meerderheid der Kamer die gekozen werd om den vrede goed te keuren, heeft zieh, door haar eigen toedoen, de macht toegeëi gend om voorts, zonder wettige zending, het Land te beboeren en de inzichten van het goddelijk recht te doen herleven, het is te zeggen, graaf de Cliant- bord op den den troon zijner voorvaders te plaat sen. Dit is het doelpunt van al hunne bekomme ringen, en middelerwijl trachten zij te laveeren omdat zij gewaar zijn dat zulks voor het oogenblik onmogelijk is; maar hunne hoop is dat het Land, vermoeid van het bestaande voorloopige. omdat 't de dood is van koophandel en nijverheid, zal eindi gen met zich in de armen van zijnen afgod te wer pen, die volgens hun, het eenige reddingsmiddel is. Wij bekennen dat het inderdaad eene reddings plank ware,indien deze pretendent op de hoogte der zending ware, maar ongelukkiglijk hij is verre van daar le zijn, want men kent hem geene andere hoedanigheid dan den zoon te zijn van zijn vader en geheel en al onder den invloed der Jesuiten te staan. Het is bijzonderlijk daarom dat men hem aanbiedt. ."^noob svr-d'.nrb mo-bf.Y» .tttqooi»1 Vólgens ons is er, lot de redding van Frankrijk, een andere kerel noodig. Het zou e.en moeten zijn die zich boven alle partijen stellende, zoowel de radicalen als de elericaleh. binnen de palen hunner plichten zou moeten houden, en zich buiten allen invloed gedragende, macht genoeg zou moeten be zitten om door hem allen te doen'eerbiedigen en ge hoorzamen daartoe is er iets anders noodig dan het goddelijk recht, dal inderdaad .geen recht en is. want wij houden staan dat het altijd aan de volke^- reivmoët toegelaten zijn hunne vorsten te kiezen, 'daar God, noch den eigendom der mensehen noch dien der Landen aan niemand heeft willen geven. Tol bewijs: de eerste koningen waren bijna altijd gelukkige soldaten. Leopold I is eene zeldzame uit zondering, en zijpe afstammelingen hebben een rephi zoolang zij getrouw aan de Grondwet zullen blijven, welke moet aanzien worden ajs ecuen akt die beide partijen verbindt. Ia Frankrijk is het geheel anders, de graaf de Chambord wilt er maar komen toen men hem den eigendom der fransche natie zal herkennen. Het Journal d'Ypres, in zijn nummer van den 7" dezer, beticht ons in gemeenschap te zijn met de uitgeving van eene verzameling broehuurkens, te Parijs verschenen, en strekkende om de godsdien stige gevoelens in de harten der menigte uit te dooven Dit is nogmaals eene van die kwaadtrou- wige verdichtsels waarmede onze IJpersche vuil- bladen hunne politieke vijanden bevechten. Verre van iets gemeens te hebben met deze uitgevingen en in geval zij wezenllijk de aange haalde strekkingen hebben, keuren wij den geest en het doel derzelve af. In tegendeel wij zijn van gevoelen, met een der vermaardste schrijvers, dal indien er wezenllijk geen God moest bestaan men er een zon moeten uilvindenook wij dagen de schrijvers van het Journal d'Ypres uit in onze Toekomst eene zinsnede te vinden die den Gods dienst zou willen vernietigen. Het is anders met de jesuitieke geestelijkheid die van den Godsdienst een werktuig maakt om het tijdelijk gezag te bevechten en zich geld en heerschappij te ver schaffen, en wij zijn van gevoelen dat wij eenen dienst bewijzen aan de ware godvruchtigheid met de overdrevenheden der geeslelijkeid tegen te wer ken, alsook hare aanmaningen, wanneer, iu plaats van vrede en eendracht te prediken,zij niet anders dan twist en vijandschap zaait. Dat men terugkeere naar de grondstelsels dei- oude kerk en afzie van mirakels gelijk die van Saletten, door de rechtbanken als valsch bestatigd, en wij zullen niet zeggen dat wij aan geene mira kels meer gelooven. Men moet bekennen, toen men onder de verbeelding der H. Moeder Gods, de rol gespeeld, door eene weggejaagde non met naam Lemai'lière, zulks ter aanbidding van de eenvou dige sukkelaars ziet voorstellen, dat het natuurlijk is dat men zonder de ware mijsterien van den Godsdienst te betwisten, men zieh mistrouwig toone ten aanzien van veel andere mirakels door de jesuiterij uitgevonden en bewerkt om de dwee- perij te onderhouden en hierdoor haren invloed te doen aangroeien. Dit is den zin van onzen artikel waar legen het Nieuwsblad van den 11 dezer twee kolommen schrijft, ten einde door bet verdraaien zijner ware be.duidenis aan zijne lezers valschelijk te doen ge looven dat wij al de mijsterien van het geloof willen tegenspreken. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN Naar POPERINGHE-HAZEBROUCK, 6-30. - 12-03. - 3-37. - 6-30. Naar POPERTNGHE. 9-07. - 8-45. - 9-50. Naar &ORTRÏJK. 5-34. - 9-49. - ti-18. - 2-35. - 5-25. Naar ROÜSSELAERE. 7-50. - 12-23. - 6-45. Naar LANGEMARCK. 7-13. - 12-06. - 6-20. Het Nieuwsbludje, weêrkomende op zijtie lasteringe van de voorige week, valt nogeens uit tegen de liberalen. Gij hebt wel naar de kerk te gaan, te biechten, uwen Paschen te houden, uwe kinders te doen doopen, ze naar de kapelle zenden, ze O.-L. Yrouwenbeeldekens te geven, uwe dienstboden ter kerke doen gaan,alles kan niet helpen, gij zijt liberaal, gij gelooft niet dat het magnetism en het eleklriek in het genezen van de jicht bovennatuurlijk en bijgevolg eeu mirakel is; gij zegt dat de menschen wel goed of dom moeten zijn om zulks te gelooven, daardoor alleen bewijst gij dat gij God afloochent, tegen de religie en de priesters werkt, lacht met de HH. Sacramenten, enfin.... eene heele rimram die ons op hel laatst aanwijst waarom de gekruinde schrijver hem zoo veel moeite geeftHij beveelt het Nieuwsblad aan en zegt dat het zonde is geabonneerd te zijn op de Toekomst Niet waar het gelijkt veel aan |de annoncen der Holoways pillen Abonneert u op hunne bladen. Geeft voor duist hunner oordjes-Iokkerijen.... geeft.... geeft.... en geeft Gebaart dat gij gelooft aan Salette, Gourdes, en aan al de nieuwe mirakels; dat de donder een werk van den Hemel of van de hel is, volgens de omstandighedenlaat u afdroogen van Langrand, van den aftrochelaar van Ingelmunster toont u den onderdanigen dienaar van den eersten den besten neu- zenmaker en gij zult den heiligste der wereld zijn en al uwe zonden die gij zult doen zullen u vooraf vergeven worden De tweede fricadelle loopt op den strijd tusschen het Nieuwsblad en de Toekomst. Het eenvoudig Nieuwsbladje schidert zijn eigen af als alles wat er eerlijkst op de wereld is, en zegt maar vlak weg .dat de Toekomst een baanstroopers-bladje is Merci Die kadeen en snuiten zich den neus met hun nen voet niet. Verders beginnen zij te zagen op de faam van eene Juffer van Gent waarvan zij noch den naam noch het gedrag kennen, enkel omdat zij het durft bestaan meesteres in de Lamotte- school te komen zijn Nu, zij kunnen niet anders, hel is het zelfde met het artikel over den Carnaval van Wervick- franscheerschending door laster en leugen, ziedaar hun doel. Dat het niet ware van den vollen aflaat, voor die zich op het Nieuwsblad abonneert, of de vrees der helle voor dezen die zich niet abonneeren op dit stichtend bladje, het zou wel haast zonder abounenten staau, want zijn eigen volk is waar achtig beu van zijn wekelijks gezeever. Tot Zaterdag;De Magister. IJpcren, 21 Maart 1874. Bass'getrwacM. - Zondag laatst bad er bij Je 4 kompagnien en de lialv# batterie kiezingen plaats, ten einde al de openstaande graden te vervullen. Ziehier da uitslag derzelve I" komp. Serjanten MM. Ch. Debouck, Alb. Ligy, A. Desmedt. J.Fiamand; fourrier: M. L. Demazière korpo raals: MM. L. Vergracht, J. Antony, J. Says, A. Bubbe en L. Bielrjyck. 2dc komp. Kapitein M. L. Myie; luitenant: M. H. Cop- pin; korporaals MM. J. Antony, r'. Bouquet en F,. Vermeu len

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1