r PGPEROGIIE, BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. j. mttt i eann-wt nut «imum»»-» 5d"komp. Serjant: M. H. Emmery; korporaals: MSI. E. I.ambin, A, Antony, H. Dupont en H. Bossaert. idc komp. Onderluitenant: M. A. Devarver; fourrier: M. V. GoddelierekorporaalsMM. L. Biebuyck, J» Seys, L. Seys en E, Seys. Halve-batlerij. Brigadier 31. J. Onraet. Met dal het kader der burgerwacht zijne krijgsoefenin gen op de groote Hallezaal zal verrichten, zullen de wapeu inspectiën in de benedenzaal van 't stadhuis gehouden worden. De laatste cijbelschietingen van het wintergetijde 1875 1874 zullen plaats hebben in het Oud Zilveren Hoofd, met het Comblaingeweer, op Zondag 22 Maart, ten 7 u. 's avonds. Naar de kartons, op Zondag, 29 Blaart, ten 7 idem. Schietingen met het gewoon oorlogswapen, in het zomer- lokaal op het Plein, de Maandagen 13 en 27 April ten 4 ure. Halfvasten. - Zondag laatst was gansch onze stad in beweging, geheel onze bevolking was op voet om de Ka- va Ikade te bewonderen, ingericht door de volgende sociëtei ten de Bendigaarsde I.yre Ouvrière, de Kuormaatschap- pij en de Vlaamsche Ster. De stoet was overheerlijk. Voorop slapten statig eenige zeer aardig gekleedde persoonaadjes op ezels gezeten. Onder dien bemerkten wij bijzonderlijk een drollige in haan gekleed Dan volgden de trommelaars en muziekanten, allen uitge- dorscht in vrouwenkostumen Onmiddelijk daarna kwamen zes reien in het witgekleed, op elke rei ontwaarde men vijf hoofden, voorzien elk van twee zwarte maskers en eene zeer hooge witte peluvvmuts. Niets was cocasser om zien dan die dertig hoofden, welke zich op alle zijden beWeegde. Van lijd tot tijd hieven zij, in afwisse ling met het muziek, zeer goed gezongene kooren aan Dan zag men een boerenbruiloft, zeer wel van samenstel en kosturnen. Niets ontbrak er. Benevens de bruid en de bruide gom, bemerkte men de baljuw, de notaris, 31. en Blev. van 't kasteel, genoodigden, boeren en boerinnen, de koster, de suisse en de veldwachter. Deze groep deed nu en dan eenen zeer vermakelijken boerendans. Er waren daar boerinnekens onder die om te stelen waren Nog een andere groep, Savoyards verbeeldende, mochten zich vleien de echtste kostumen gezocht te hebben. Zij zijn zeer opgemerkt geweest De groep der Couspirateurs heeft veel doen lachen, bijzon derlijk met hunne vervaarlijke hoeden. üe stoet was gesloten door eenen praalwagen, waarop men alle soorten van kostumen der vijf werelddeelen onderscheid de. Zommigen onder hun bakten wafels en koeken, die men mildadig den omstaanders aanboodt. Het feest was wel ingericht en verwierfieders goedkeuring. in vier plaatsen heeft men gezongen en gedanst: vóór het huis van den heer Voorzitter der Koormaatschappij 31. Aug. Vandenbogaerde, vóór hel huis van 31. Carton-Hynderick, vóór dit van M. A. Ilynderick en vóór dit van 31. den Burge meester. Gedurend den optocht hebben wij M. 0. II. bemerkt die zich veel moeite gegeven heeft om goed orde te houden. Jammer dat het weder zoo slecht was en de straten zoo vuil waren. Men moest waarlijk moed hebben en jong zijn om, niettegenstaande alles, het gemaakt feest-plan ten uitvoer te brengen. Het Bal, in den Zwarten Leeuw, gegeven onder het groot ste deel dergenen die in den stoet medegedaan hadden, was overheerlijk. Heizicht van al de verschillige kostumen, waar van er reeds waren die eene andere kleedij aangetrokken hadden, was waarlijk schoon om zien. En het beste van alles nog was de goede overeenkomsten het vermaak, in fraaiheid, dat men aldaar genoten heeft. Dleften. - Zaterdag laatst, zijnde onze wekelijk- sche marktdag, heeft gekenmerkt geweest doordrij dieften. Eerst hebben de kwaaddoeners eene balolte laken en elle- goed gestolen op den voordam en ten nadeele van den heer P. Monstrul, alhier woonachtig op de Leet. Het pak lag ge reed om naar den bode te dragen toen men bemerkte dat het verdwenen was. Ten tweede is er een landbouwster, die naar de stad ge komen was om hare boter te verkoopen, op de markt hare mande met boter is ontvreemd geweest. En ten derde, eene dienstmeid is op de Kiekenmarkt, in den drang hare porte-monnaie ontstolen geweest. Van deze drie diefstallen is er nog geen spoor ontdekt. Vau den 13" tof den 20° Maart I8J4. GEBOORTEN Mannehjk gesiacht S) te zame„ 1L Vrouwelijk 6) Biieck, Joannes, zwingelaar, en Messiaen, Maria, kantwerk- ettr. Glaiysse, Eugenifis, 26 jaren, kleêrmaker, ongehuwd, Thouroutstraat.Schoonheere, Maria, 72 jaren, ongehuwd, Boiiingstraat. Schottey, Dcsiderius, 54 jaren, koopman, echtgenoot van Hortenlia Baert, Groote-Blarkt. Walteeu, Catharina, 67 jaren, kantwerkster, echtgenoote van Garolus Detney, Kauwokindstraat. Deflinne, Julia, 59 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Kloosterpoort. -Verraest, Joannes, 20 jaren, soldaat, ongehuwd, Vleeschbouwerstraat. .ri j m Mannelijk geslacht 1), Kinderen beneden de aren A.,° '4. J Vrouwelijk idem. o) 18 Maart 1874. TAN STERKER TOT STERKER. Hoe meer men hier predikt en dondert tegen de slechte vergaderingen der Philharmonie, hoe meer deze voortreffe lijke maatschappij in voorspoed en bloei aanwint, 't ls bijzonderlijk bij de damen dat zij eene gelukkige inbreuk gedaan heeft, T is aan het schoon geslacht dat zij al haren luister ontleent. Hare feesten zijn geenc concerts meer van roudoudou, noch geene geringe balen meer gelijk ten tijde dat dit oud muziekgenoodschap nog kalholijke meesters had; maar de verbeteringen, aldaar door de liberalen ingebracht, zijn zoodanig in den smaak gevallen der bevolking dat men naar onze muziekplechtigheden bij honderden damen ziet toesnellen en dat de prachtige en uitgestrekte concert-zaal, nieuwelijks gebouwd door 31. Van Merris, reeds veel te klein geworden is. 't Is deze inrichting van keurige en grootsche feesten in eene daartoe geschikte lustzaal die onlangs de damen opge wekt heeft om, uit een gevoelen van erkentenis, aan den beer president der maatschappij een kostbaren bloemtuil op de dragen, ten gevolge van welk huldebewijs M. Van Merris hun, uit wedererkenlenis, Zondag laatst eene feest geofferd heeft die in uitmuntendheid alle inbeelding overtreft. Deze feest, samengesteld uit een overheerlijk coneert waarin zich zes eerste artiesten var» Brussel hebben laten hooien en eene tombola waarin voor meer dan 1500 franks prijzen en gedenkenissen Ie winnen waren, was zeker ten hoogste weerdig van de konfratressen die door hunnen wel- willenden ijver aan dezelve aanleiding gegeven hebben. Ook werd aan de edelmoedige inzichten van den heer voorzitter op eene ruime wijze beantwoord, want niet min dan 900 (sommige zeggen duist) menschen vervulden het lokaal der maatschappij waarvan de muziekzaal bijna uitsluitelijk door vrouwspersonen bezeten was. Wij zullen niet wagen hier eene kunstbeoordeeling te ma ken over de uitvoeringen der uitstekende artiesten die wij bet geluk gehad hebben van te hooren. Dit gaat onze kennisen en alle woordenkracht te boven. Laten wij ons bepalen met den indruk te laten kennen dien zij op ons gemaakt hebben en die bestond in eene aanhoudende verrukking van bet begin tot het einde. Bij het hooren der fluit van M. Liévain en der stem van Mej. Gaudrion wij meenden vervoerd te zijn onder den hemel der meimand, alsof wij omringd geweest waren van het ge zang der nachtegalen en leeuwerken. Dit laatste hoogvliegend vogeltje geeft door zijn luchlgekwecl een gedacht der hooge toonen welke uit de stempijp van Mej. Gaudrion opreezen en het gewelf der zaal van hare schoone rouiaden deden weergal men. De toe juichingen welke deze twee artiesten ten deele vielen, waren bedwelmend, en beide zijn mrt de grootste geestdrift gebisseerd geweest. 31. Maréchal, als \Mff tenor der koormaatschappij van Brussel, heeft de Cavatine de la Juive op eene wonderbare wijze gezongen, en in een ander zangstuk de uitstekendheid van zijn talent bekrachtigd. In de afwezigheid van M. Solvay, die door eene droevige omstandigheid weêrhouden was, heeft hij met 31. Defacq, die de bas-stem van dezen laatste vervang- de, eenen duo gezongen die alle herten deed trillen van aan doening en vermakelijk gevoel. Blaar 't geen zonder tegenzeg eene bijzondere eermelding verdient, 't is de zeldzame ervarenheid van M. Jacobs die op zijne violoncelle verscheide stukken uitgevoerd heeft met eene kundigheid die men bijna als bovennatuurlijk moet aanschou wen. Dit instrument, dat zoo gevoeliglijk aan het hart spreekt, werd door hem behandeld met eene verbazende behendigheid; de zuivere, teedere en tevens deftige toonen welke hij er uit trok, bijzonderlijk in de Fantaisie sur la fille du régiment verstemden iedereen van bewondering en maakten op aller herten eenen indruk dien nooit niemand vergeten zal. Ook waren de algemeene toejuichingen, in welke men hem hevig- Jijk bisseerde, hoogst verdiend. Eindelijk 31. Verhcydt, dien wij voormaals nog het plezier gehad hebben van te hooren, heeft ons verlustigd met een nieuw repetoriutn van uitgelezene kluchtzangen die ons meer dan ooit zijn zonderling talent hebben doeD waarderen. Indien wij hier nog een woord bijvoegen over de harmonie- stukken die door ons muziekkorps uitgevoerd zijn geweest, 't is min om deszelfs aanhoudenden vooruitgang op nieuw te doen uitschijnen dan om te spreken van eene nieuwe polka vervaardigd dooreen zijner leden, Mr A. Bevolder. Dit stuk, volgens de getuigenis van al wie kpnder van muziek is, is een gewrocht waarover de componist mag fier zijn en 't welk bij hein diepe kennissen bewijst van toonkunde en sa menstelling. ..'.i 1 Onmiddelijk na het concert is men overgegaan tot de tom bola waartoe eene gansche k^rner vol prijzen en gedenkenis sen bestemd was. Ohder'die belooningen vond men een groot getal stukken van schoone waarde, dienende bijzonderlijk voor schouw versiersel» eu étagère*.andere bestonden iu voorwerpen van tafelgerief en keukengerief, andere van min dere waarde waren voorwerpen van fantazij die al tot meer of min nut strekten. Met een woord er was voor allegoesten- hel was een ware bazar. Onder de 58Ü of meer vrouwen die aan feest tegenwoor- dig waren, 522 hadden recht aan een lotnummer in de tom bola, als toebehoorende aan het wederzijdsch huisgezin der leden en eerleden,en, daar debazar genoegzaam voorzien was iedere dezer laatste heeft eenen prijs of eene gedenkenis bekomen volgens de aanwijzing der uitkomende nummers. Onzeggelijk is het welk een levendigheid in deze talrijke feestvergadering heerschte. De damen bijzonderlijk waren over van verrukking in hunne nieuwsgierigheid nopens den uitslag der loting, 't geen liet zien welke waarde zij hechte den aan het gedenkstuk, klein of groot, dat hun door 31. Van Merris ging geschonken zijn. Dit getuigt de sijmpathie eu de verkleefdheid welke deze volkminnende en mildhartige heer bij de damen, gelijk bij al de leden der maatschappij, geniet, en met recht mogen wij hem uit den grond des herten hier over geluk wenschf n. In het concert door de Toilers gegeven (en 't welk een ge heel mager beestje geweest is), 't schijnt dat de* besten hun ner zangers een Jood was, 't is te zeggen een persoon die de Joodsche'religie uitoefent. Men moet er nog bijvoegen dat men verzekert dat een zijner palroonen, waarvan hij de rei ziger is, Consul is van den Koning van Italië welken onze caloten den gekroonden romer noemen. Wij kunnen maar toejuichen aan de gedoogzaamheid die aan onze katholijken dezen keus gedicteerd heeft: Dit bewijst dat zij ook de oimoozele praats van hunne zoogezegde ge- kruinde opperburgers niet meer aanhooren en dat zij op goeden weg zijn orn in korten lijd liberaal te worden. Niettemin, is het toch niet wonderlijk dat het juist de dweepachligste katholêterszijn die den Joodschen zanger met de grootste toejuichingen onthaald hebben Tuiterkens, 'l uiterkens, gij zult Zondag in den stoel van lo- gentaal op uwen broek krijgen van den Havermuis,de Krulle, Basilius en andere langgerokte pootspeler». 't Bavermuizetje heeft Zondag laatst wederom van den duivel gemaakt in zijnen kakstoel 't ellendig beestje zeide dat de vrouwen zich niet moesten laten aanlokken door de geschenken die men hun offerde in de liberale muziekmaat schappij ter gelegenheid eener tombola, en dat zij hunne ziel in groot gevaar stelden met in die slechte bijeenkomsten te verkeeren. Komt liever tot ons! riep het muizeken al schreien uit; in plaats van al die goddelooze presenten, wij hebben hier eeie provisie scapeliers, paternosters, kruisjes, medaillen van alle soorten van Onze Vrouwen, gedeeltelijke en zelfs volle aflaten, die wij u aan een zeer genadigen prijs kunnen overlaten wij hebben ook, in plaats van de verderfelijke wijnen die de gezondheid hinderen, honderd hectoliters water van Lourdis en Saletle die wij komen te ontvangen, en die alle ziekten kunnen genezen. Geeft dan uw geld niet uit aan de onkundige grneesheers maar brengt het aan ons, en wij zuilen met deze mirakuleuse waters ter zelfder tijd uw lichaam en uwe ziel genezen, opdat gij in goede gezondheid zoudt kunnen leven en na uwe dood zoudt beloond zijn met'teeuwig levin. Amen Baas Joachemus, jaloersch over den bijval der pratelingcn zijns kollegas Havermuis, heeft op zijne beurt ons ook een staal van zijne redeneerkunde willen geven hij ook heeft moeten afloopen en de treurklachten van Jeremias uitstorteB over de poperingsche vrouwen die de slechte muziekfeesten bijwoonen. Ja kermde hij er zijn dochters die 's morgens den heiligen tafel naderen en die alle de vruchten die zij alzoo gewonnen hadden 's avonds verliezen met in die slechte plaat sen te loopen. Waarom dan, lieve dochters, waarom verlaat gij ons, wij die u zoo teer beminnen, wij die aangesteld zijn om voor uwe zieltjes te zorgen keert toch wederom, lieve schaapjes! koomt tot onzen stal weder, en wij zullen u met onzen herders-staf den weg der deugd aantoonen op dat wij nu hier beneden en later hier boven te samen zouden kunnen genieten vanhet eeuwig leven, Amen P- S. Toe dan, beminnelijke gebruinde, gij moet uwen moed niet laten vallen. Schept maar couragie, zoo als het liedje zegtna ieder uwer zotte uitvallen, hebben wij altijd in onze muziekmaatschappij van langs om meer volk gehad. Z,ondag hadden wij nogthans maar een duizendtal menschen waaronder dicht bij de 400 vrouwenwij zouden begeeren de naaste maal tot de 1,200 te geraken en wij kennen daaf toe maar eenen middel, dien wij u onvergeld, mits belooning van eene vollen aflaat, willen laten kennen: l Is van den kerkban te schieten tegen alle deze die nog een voetstap in die vermaledijde maatschappij zullen zetten. Nog een artikel uit Poperinghe op het verbod van te ma5" keren op Half-Vasten kan, bij gebrek aan plaats, maar Zondag toekomende verschijnen.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2