POPERINGIlfi, Briefwisseling der Toekomst. BURGERSTAND Sterfgevallen. Talrijke handteekens bedekken reeds dezelve en wij zijn verzekerd over den goeden uitslag, daar de JJpersche bevol king, wanneer 'lef erop aankomt altijd gereed staaf om bare medehulp te leenen aan hun die goed willen. Door koninklijk besluit van G Haart 1874, is sieur Dhoine schcpene benoemd van het gemeente Dranoutre, in vervanging van sieur Joye. M. A. Fischer, Majoor-Kommandant onzer Rijschool, is Luitenant-Kolonel benoemd. Nog eenige andere benoemingen in het leger zijn gedaan geweest. Bij plaatsgebrek zullen wij maar binnen acht dagen het verslag over de IJpersche i'oore kunnen geven. ïau ikn 20" tot den 27" Maart SS74. ^rnnnnTnir Mannelijk geslacht 5) r GEBOORTEN Vrouwelijk 1) le zamen» 6" Yamlerbcek, Maria, 52 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Gillis Govaerts, S1 Nicolaus-nevens-IJperen.Tierssoone, Maria, 91 jaren, zonder beroep, weduwe van Felrus Gonticr, Iloridstraat. Deghels, Carolus, 49 jaren, kleêrmaker, ongehuwd, Lange-Thouroulstraat.Looten, Maria, 70 j., zonder beroep, weduwe van Joannes Samper, Kortemeersch. Dael, Franciscus, 08 jaren, schoenmaker, weduwenaar van Sophia Vandoorne, Tempelstraat. Klingels, Silvia, 25 j., zonder beroep, echtgenote van Huberlus Chaumont, Hond straat. Bernaert, Petrus, 07 j., zouder beroep, echgenoot van Amelia Blanckaert, Tegelstraat. Kinderen beneden de 7 jaren" Mannelijk geslacht 0)^ J Vrouwelijk idem. 2) 18 Maart 1874. DE KARNAVAL TE l'OPERINGll E Builengewoone vergadering van den gemeente-raad bijge staan door de geestelijke opperburgers op 10 Maart 1874. M. Bekten, burgmeester. Mijnlieeren, ik heb u allen •verzameld ten einde te beraadslagen over de maatregels welke de Half-Vasten-Zondag zoude kunuen vereischen. Mijne eigene meening was niet van deze feest door een voorafgaande verbod tegen te houden, noch mijnen toevlucht aan dwangmiddels te nemen.... BI. Baeckeroot. En gij hadt gelijk, want indien al de maskers nu moesten nedergeleid worden M. Bekten. Wij spreken maar van de maskers van den •karnaval, M. Baeckerootmaar onze geestelijke overheid heeft in mijne toegevende gevoelens niet gedeeld. M. BIullie, (opperburger). En wie zou in zulke gevoelens kunnen deelen ten zij de gene die in Poperinghe kalliolijk schijnen te zijn, in Brussel, op de uur dal al dekatten graauw zijn, el<r dochter van Madame Angot gaan bezoeken en in dit verderfelijk verkeer hunne zuiverheid en geloof aan duizend gevaren blootstellen? De karnaval is een oud vermaak der beidenen het geluk van 't vaderland, het welzijn van den Godsdienst en de bewa ring der goede zeden in ons oud kalholijk Poperinghe ver eischen dat de maskaraden tcenenmaai verboden zijn. M. Bekten. Maar, M. Kappellaan, de goede zeden hebben hierin waarlijk niets le zien. Ik weigere nochtans niet van mij aan de geestelijke overheid te ondergeven, doch ge doog dat ik u doe opmerken dat, in geval van buitenspoorig- heid, het gemeente-bestuur geenzins ontwapend is. M. Jochem, (opperburger). Maar wie zou op zich nemen van alle buitenspoorigheden te voorkomen? M. Bekten. Elke raadsheer in 't hijzonder, en zelfs Diets moet beletten van buiten den raad, eene commissie van openbare zedigheid, onder de leden van den katbolijken kring te benoemen. M. Petrus Poli.ey. En wie zoude deel maken van deze commissie van openbare zedigheid M. Devos (schepen). Kozijn Pollev, ik veezele het me nigmaal (onder ons) in d'ooren van kozijn Einielwij moeten van alles wel rekening houden ook vind ik dal wij geen be ter keus kunnen doen dan dien van uwen zoon Karei. M. Benoit De Baene. Zou M. Gesar Gryzebolle hij zijnen vriend Karei niet mogen gevoegd worden M. Re.noitBh.liau. Waarom niet? Dc twee maken de paar. M. Jor.iiEH (opperburger). Maar er is weinig verdienste van zedig te blijven als men het li. Sacrament des huwelijks met de gratiën die er natuurlijk uitspruiten ontvangen heeft, /.ouden wij bij deze twee Keeren, ten einde het publiek meer te stichten, nog niet een deugdzamen jongeling als mede waker kunnen aanstellen M. Petrus De Gokte. En wie dat, als 't u belieft M. Jochem (opperburger). M. Pappot, mijnen paro chiaan, die zoo eeu goed instrument in de kalholijke muziek speelt. M. Lebpe. Wie Wie M. PappolEu wat zullen de liberalen toen zeggen M. Jociie» (opperburger). Oremus. Zalig zijn zij die ver volging lijden om de rechlveerdigheid want het rijk der He melen behoort hun toe. M. Basil Ide (opperburger). Zou bel niet behooren van eencn President aan 't hoofd van deze commissie te stel len, en wie zoude deze 'Waardigheid best bekleedeu BI. Billiau. Niemand beter dan gij, eerweerde heer op perburger. M. Havermuis (opperburger).Maar ware liet niet be ter dit verheven ambt aan M. Lampe, van Proven, toetever- trouwen De onervarenheid van M.Idc zoude hem nog over 't een of't ander blokje kunnen doen stronkelen, en konfrater Pluimge dierte heeft van over lang zijne preufslagen tot Merckem ge daan. M. Yerwilguf.n (opperburger). 't Is al wel, maar zal deze commissie van openbare zedigheid, gelijk een hoop schooiers, moeten te voel loopen en aldus bare eigene waardigheid krenken M. Petrus Polley. Voor mij, que cela va comme cela veut, nochtans niets kan beletten van deze commissie te vervoeren en van de kosten er van te heffen op de subsidien bestemd voor openbare feesten. Maar, aan wie dit baatje geven om geen jaloersche te ma ken M. Havermuis (opperburger). Aan mijnen gebuur en kristelijken vriend, M. Roekedekoe, wiens omnibus, in le vendig rood fluweel bespannen, een waar hemeltje van wel lusten is. M. de Principaal (opperburger). Ja, maar, mannetjes, alzoo niet geboerd, 't Eenvoudigste is het beste, en, indien er geen maskers zwieren, er zullen noch commissien, noch rij tuigen, noch kosten vereischt worden en wij zullen geen ja loersche maken. BI. Achille Van Renynghe (schepen). Nogtans, BI. de Principaal, de maskaraden hebben hunne goede kant. Ik ben er waarlijk niet tegen. Indien wij eens zelve deden maskeren,wie zou ons verbieden van bij voorbeeld Van Morris in Warpagon te vermommen. Bi. Lebbe (ter zijde). De goede zin M' BIonstkll (opperburger) aan BI. Devos. Waf. komt Ilarpagon hier te pas? Gaat de sukkelaar nu van koorden in 't huis van een gehangen spreken BI. de Doctor Vanderheyde. Blaar zouden wij konfrater Triptrip in don Quichotte te peerde, met eene lavementbusse voor degen, niet kunnen verbeelden BI. BIo.nstrul (opperburger). Ik zie er geen middel voor, ten zij gij zelve, voor rekening van Triptrip, don Quichotte wildel vertoonen. BI. Doctoor De wulf.Allons toe, konfrater, indien gij al de jongens wilt doen zingen Titeca komt te peerde, te peerde, Titeca komt te peerde. En al dié zeggen dal Vanderheyde niet konlt, Dat Vanderheyde niet komt, Zij liegen er om. Louis Gerbbh (bediende). M. de Burgemeester er is ie mand die begeert u te spreken. Bi. Bkrten. Is 't een onzer vrienden Louis Geroer. Ja, BI. Burgmeester, 't is de Krooteler, M. Bekten. Dat hij binnen kome. BI. Krooteter. BI. de Burgmeester, ik ben Gelast u een brieft je te bestellen van BI. deri Deken. BI. Bekten (na lezing er van genomen te hebben). Mijn lieeren het is onnoodig van verder te beraadslagen BI. den Deken heeft de goedheid van ons zelve den text van de delibe ratie te geven welke, wij moeten stemmen en, juist gelijk zij, Vrijdag zal moeten aangeplakt zijn. Ik zal er u lezing van geven Het koliegie van Burgmeester en Schepenen, Gezien de beraadslaging van den Gemeenteraad dezer stad van den 10 dezer maand, verandering aan het art. 40 van betPolitie-Begiement dezer stad van den 0 Mei 1806 bijbren gende Gezien het nummer 2 van het art. 90 der Gemeente-Wet van den 50 Maart 1856 Besluit Art. I. Het is verboden op Zondag aanstaande, 15 dezer ioopende ujaand, zich te maskeren of vermommen in de straten en merkten alsmede de openbare plaatsen dezer stad. Art. II. De overtreders zullen vervallen in de boelen bij de weten voormelde politie-reglement vastgesteld. Art. III. De politie-commissaris dezer stad is met den uit voer. van dit tegenwoordig besluit belast. Poperinghe, 15 Blaart 1874. Bij bevel de secretaris, De voorzitter, (get.) BONTE. (get.) F. IiEBTEN. M. Lebre. Gij zegt dat het uw koliegie is die besluit, in plaats van den Burgmeester. Is dal niet onwettig? M. Baeckeroot- En wie kan beter alles besluiten dan het koiiegie waar mijn neef principaal is, zonder le spreken van alle des zelfs vernuftige heeren professors en van meesier Neuville die met de dochter van Deckers molen getrouwd is? BI. Lebbe. BI. Baeckeroot, ik spreek van bisschoppelijk koliegie niet, maar van 't koliegie van burgmeester en schepenen. M. Vandenberghe. Is dat niet een en 't zelve, en zijn d'amblenaren van beide kollegien door BIgr den Bisschop niet benoemd BI. Devos. Ik geloof dat BI. Lebbe de zaak wat te verre zoekt. De heer deken die, als bewaarder der zeden, .zijne macht houdt van Z. II den Paus, die onfaalbaaar is BI. Polley, (snoffelende). En die ergo, ook onfaalbaar is. 31. Devos. Kan niet dwalen als hij uit naam van zijne heiligheid spreekt. M. Havermuis (opperburger). En indien de wetten mis sen wij zullen ze veranderen. BI. Billiau. Onzen burgmeester is reperssentant en hij zal de weiten wel fabrikeeren zoo als het geloof vereischt. BI. V anderheyd'e, Wie zullen wij met de uitvoering van deze deliberatie belasten? BI. de Principaal, (opperburger). Hebt gij het niet ge hoord De politic. BI. Havermuis, (opperburger). Zouden wij de gebroeders Schaballie, Ilennebouw en Vitaallje Visayze daar bij aiet voegen BI. BIonstrul, (opperburger). Havermuisje, voor u is zwijgen onverbeterlijk. M. Aciiile Van Renlnghe. Agenten van poiitie, zijt gij bereid om op uw geloof, en op uwe eer dit bevel uittevoeren, en met klaren sabel den godsdienst, de samenleving en de goede zeden te verdedigen BI. Havermuis, (opperburger). Ea aldus met den Vasten een vollen aflaat te verdienen Quagebeuk, (veldwachter). Ja, heer opperburger en heer schepen, en mijn sabel snijdt. Bloet ik den eersten den gereed- sten der maskers aanvatten en van een voet inkorten BI. Berten. Zoo zeer niet, veldwachter. Meent gij in levend vleesch te mogen kerven gelijk eertijds in uwe gleiboo- ten, als gij op de slroodaken zat BI. de Principaal. En gij, veldwachter Prinzie, snijdt uwen sabel Prinzie (veldwachter). Om u dienst te doen, Blijnheere. Bloei ik t'avond in 't koliegie komen de studenten's aardap pels schellen Voor gelijkvormig uittreksel, Theofiel NEÜZO. Blen schrijft uit Boesinghe, den 25 Maart 1874 Men leest in het Nieuwsblad van Zondag laatst, dal zijne correspondent van Boesinghe verpekkeld is Vele parochia nen meenden eerst dat hel de kozijns waren, maar gelukkig- lijk is het maar aan zijne voetjes te doen Wij mogen dan gerust zijn, hij kan nog lang zijne 500 franks van de Gemeente trekken om ons zottigheid te zeggen. Nochtans door zijn lijden, heeft hij de nummers der Toe komst van 22 Februari en 8 Blaart jongstleden, met aan dacht niet kunnen lezen misschien ook had de gramschap zijnen geest verblind Wat hel ook zij, zien wij niet te min dal hij geen enkel woord kikt van het feit begaan ie Luzerne, noch van de naainloozc brieven en schimpschriften, noch van..... dit ijsselijk en wreed sermoen dat al de parochianen; nog in het geheugen hebben I ln de Toekomst, in tegendeel, waren al de vraagstukken, op hetzelve weekblad daargesteld, opgelost, en de flauwe re denering van den corrrespondent van 't Nieuwsblad gemakke lijk wedcrlegd. Maar de fraaie man verdoolt louter in de beteekenis van cerrooving (alle vader zorgt voor zijn kind): het was eerst eene prulle nu is bet geene pritllc meer;het ishet washet zal zijnin een woord, dat nijpt hem toe ge lijk een pijnigingswerktuig! hij schreeuwt er bij wij kun nen het niet helpen, want ziet hier wat men eerroovcr noemt: Is eerroover deze die in eene openbare of andere plaats, in de tegenwoordigheid van getuigen, iemand boosaardiglijk een bepaald feit oplegt, dat van aard is de eer of faam van dezen persoon te krenken, of denzelven aan de publieke misachting bloot te stellen, en waarvan de wettige preuf niet bijgebracht is. Versta j'et? Gij ziet dat er een groot verschil bestaat lusschen zijne ver moedens den policie ambtenaar te kennen geven die alsdan handelt als na zijn goeddunken en zijne vermoedens voor waarheden le nemen, en dezelve onbedacht ruchtbaar tema ken. De correspondent van 't Nieuwsblad heeft eene slechte ton ontsteken met te spreken van geklconscienlieWel! wel! brave man, gij die óp 't schooien uit zijt van 's morgens lot 's avonds gij die tot van de onbemiddelde dienstboden toe bun geld tracht af te drogen, daar zij UI. voor antwoord geven dat zij kranke, ellendige en arme ouders le onder steunen hebben dat maak niet, herneemt gij wreedelijk, de disch is daar!... uwe hand uitstekende om wat munt te gHijpen, die zij in liet zweet huns aanschijos gewonnen heb ben, en welke zij tot het verhevendste doelwit beschikten; 'tis le zeg gen, tol de troost hunner oude vader en moeder! handelen gelijk gij doft, dat noemt men geldconscientie, en gij hebt geene anderezulks is wreed en lastig zijn maar wat is er dan geworden van alle uwe goede gevoelens, of wel hebt gij er nooit gehad

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2