AANBESTEDING Briefwisseling der Toekomst. mm mm sb m d mm "ar Gemeente GflEL0V£LT. Fr. Keingiaci't de Gheluvelt. AYELGHEM, - - - - - - VAN Het Ivollegie van Burgmeesler en Schepenen van Gheluvelt maakt kenbaar dat het op DON DERDAG 50" APRIL 1874. ten 5 ure namiddag zal overgaan in het Gemeente-Huis tot de openbare aanbesteding der opbouwingswerken van ecu schoollokaal met woning van den Onderwijzer en levering der schoolmeubelen. Deze aanbesteding zal plaats hebben met gesio- ten en op zegel geschreven briefjes. Het kohier van lasten, de plannen en het bestek beloopende tot de som van fr. 221504-51 liggen let inzage der belanghebbenden in het Gemeente-Huk te Gheluvelt alwaar de aanbiedingssehriflen vier- eu-twintig uren voor bet uur der aanbesteding moeien ingediend worden. De Burgmeester. J. VU Y 1ST EK EB. Ouichoftf zal zien op zijne rossiuanle gezeten,zoo als eene lang op een zwijn Baas Titeca met zijn peerd, Zijn geen pijpe tabak weerd. i> Ais men de gekniinde kwakzalvers met hunne lange en kromme vingers in de zakken van een ander op heeler daad aanvat, zij schreeuwen: moord! moord! moord! en werpen hunne vuiligheden naai' hel hoofd van een ander. Zij zijn ra zende als men van hunnen kostbaren vriend Mr J. Malou handelt, en zij kunnen zich niet inbeelden dat hij in de maand Juni aanstaande, even als het Ministerie van November 1871, zijn pasport zal krijgen, wel verstaande dat hij niet zal vertrekken zonder de boter bij de visch te hebben, gelijk de Jesuieten. Al de vrijheden gewaarborgd door onze Constitutie, en gedoemd door den Syllabus, zooals de vrijheid van ver- eeniging, van onderwijs, van drukpers, van Godsdienst of ge weten, zijn, volgens den krabbelaar van 't Nieuwsblad, gevaarlijke dwaalleeringen die de natuurlijke zeden zoowel afs het kristene. geloof aanranden. Hij maakt dit wijs aan de boeren en aan de sukkelaars die de Toekomst niet mogen lezen, om hen te beter het hoofd te doen buigen onder den Syllabus die de wet is der priesterheerschappij en der inkwi- silie. Hij heeft moeite om te gelooven dat die klerikale leering perst of iaatst de wereld zal overhoop werpen en al de ver spreiders van die dommigheden zal aan den hals brengen. De ondervinding zal het mannetje misschien moeten leeren doch het zijn kostelijke lessen die men in de school der ondervinding ontvangt. Zij kosten dikwijls veel bittere bloedstortingen. De gekruinde gek zegde laatstinaal met eene hooveerdige voldoening dat al de katholijken geen vertrouwen hadden noch in de liberale dokteurs noch in de liberale notarissen. Inderdaad zijne hooveerdigheid is zeer gegrond, want zie hier een voorbeeld van dit gebrek aan vertrouwen: Dag Pieter. Dag Mijnheer Kappellaan. Pieter, ik heb gehoord dat gij altijd krasselt en tot nu nog geen dokteur genomen hebt. Weet gij wel dat gij met uwe gezondheid speelt en dal het onvoorzichtig is van, in uwe positie, geen geneesheer te rade te gaan. M. Kappellaan, ik zou sedert lang onzen gewoonlijken dokteur geroepen hebben maar sedert dat gij mij iri de laatste kiezing tegen hem hebt doen stemmen, hij heeft al zijne genegenheid voor mij verloren, en ik vrees dat hij mij niet meer zou meesteren met dezelfde zorg als voordezen. Ja, ik heb u tegen hem doen stemmen om dat hij liberaal is, en gij weet wat slecht volk de liberalen zijn; maar er zijn zeker nog wel andere dokteurs die uw vertrouwen verdienen Ik heb bijna goeste van M. X. van Poperinghe te vragen aan wien ik zou den voorkeur geven. Wien M. X?! Maar dat is nog eene grootere beest!... Des anderendags zag men een katlioliiken dokteur de pachthoeve van Pieter binnen treden. ~_j. Eene antwoord op een artikel tegen den heer Commissaris van Poperinghe moet, bij gebrek aan plaats, tot de naaste week verschoven worden. 1 o Maart 1874. Ik beschuldig mij, 's morgends en 's avonds, somtijds, niet gebeden te hebben. Is 't al, mijn lief kind Ja, Mijnheer. Lees gij nooit geene gazetter. Ja: de Vrijheid, liet Journal de Courtrai Dit is geene zonde gij moet dat lezen om naar den A leuwen Hemel te gaan. En het is daar zóó schoon, zóó aan genaam, zóó vrolijk. Tiens, ik heb hier juist een liedeken van den Nieuwen Hemelleer het; 't muziek is gemakkelijk aria: co mme vous voule.z. Maar ik wil spreken van die an dere gazettenL'Etoile, L'Economie en bijzonderlijk die afgrijzelijke Toekomst, die de slechtste van allen is zij zegt kwaad van mij en van Hortenske. Ge moogt ze niet lezen die Toekomst, ge zoudt branden waar ge zit. Als gij de Toekomst ziet, peis dat ge den Duivel ziet en maak een groot kruis. Verbrand die gazet en schuw deze die ze lezen maar vó.iral schuw dezen die erin schrijft. Hij is een jongeling die ik ken. Hij is slechtbedorven lot in zijn hart. Hij verdientEu de goede priesters moeten zich daar tegen stellen: het is hun plichtBeloof ge mij hieraan te volkomen; beloof ge mij die gazet niet meer te lezen. Ik beloof u, van mijnen karn, eene schoone plaats in den Nieuwen Hemel. Gij zult in d'eer- ste rij staan, juist achter S' Antonius en gij 'zult verkozen worden uit zijne honderd schoone vrouwen Zwijg, Mijnheer of ik loop weg Uwen naam MB.... Proficiat. Geachte Lezer, dit is geen verdichtsel. ïlct is eene ware gebeurtenis. De woorden slecht, bedorven lol in het hart, heeft die zoogezegde Navolger van dien loegevenden en zoet- aardigen Jesus in zijnen biechtstoel uitgesproken en er op aangedrongen. De persoon, ik zou hem noemen zoo ik mocht, inwendig godvreezend en oprecht godvruchtig was over deze woorden verontwaardigd. Wie is het nu die de Religie vernietigd? Deze die nog denken dat de biecht eene goddelijke instelling is waar eendracht, liefde tot den cvenmensch, zoetaardigheid en leedwezen inge sproken wordtmoeten zij voor zulke gruweldaden niet, schroomen Moeten zij niet overtuigd zijn dat de. biecht, alzoo beschouwd, niets anders is en zijn kan dan eene ingé- nieuse Jesuïtieke uitvinding waaraan de paperij veel houdt om de geheimen of secreelen der famielieu na te sporen, om het kind tegen zijnen vader, de vrouw tegen haren man, delegen haren op te hitsen telken male dat vader, man ofdie papen welke over alles hunnen neus willen steken en over alles hunnen zegen willen geven niet te zeer aanslaan. Mijrie brieven durf ik heden nog niet medcdeelcn zij zijn te oumenselielijk, te helsch kwaad, te barbaarsch. Misschien wat later. Saint Un Scribe. BOESIN G HE. Straatschenderij te Boesinghe. Zondag laatst heeft de vrouw B. D.... zich vermeten iemand ontstichtelijk op de straat te beleedigenHet is zeer kaal voor eene vrouw die zich beroemt aan eene treffelijke familie toe te behooren Wij noodigen baar uit eenige lessen van welgemanierdheid te komen bijwonen op bet Zaalhof te IJpe- ren; zij kan par ezel komen; er zal kosteloos logement zijn voor haar en haren ika, in het Hó tel De Mompe in het Kla- verstraatje. Boesinghe, 14 April 1874. Mijnheer, Angelus is de correspondent uit Boesinghe niet, zegt hij in het Nieuwsblad van Zondag jj.; het is dit weekblad zelve dat zijne aanmerkingen over Boesinghe maaktVriend Angelus, uwe ooren zitten te verre uit uwen achtkanten bepluimden képiDe schijnheiligheid is de moeder der lafhartigheid De correspondent van 't Nieuwsblad heeft nog ai tamelijk lange werk om de verschillige artikels uit Boesinghe in de Toekomst uitgedrukt, te beantwoorden hij plukt hier eu daar, laat het bijzonderste achter, wringt zich links en rechts, en tot Zondag laatst, vond hij geen hoegenaamd vooi'deelig gatje om zich uit nesten te trekken. Maar 't is nu veranderd.. Wel mijne lieve vrienden, roept hij plotselings uit, ik ben gered; ziet ge daar die klemmcrs? ik klem er subiet op hooge zit verre ziellaat ze nu maar komen die libera len, die onnoozelaars, die ruziemakers, die vaten van onge leerd-, ijdel- en bottigheid, die olie vaten, dat slecht volk, die overspelers, die onkuischaards, die modderige grijsaards, die vuilaards, die scheuvels, die schandalen, dat dievevolk, die sloebers, die sloefs, die deugenieten, die zielebedervers, die ongeloovige, die priesters-, kerk- en Godsdienstvervolgers, die moordenaars, diedie.... diedie communards Povf! razy est; 't kind is gedoopt! En de katholieke vuil- goten kunnen nauwelijks genoeg zwelgen om die vuilnissen uit de pesterij te vagen Lieve lezers, ge zult ons misschien vragen wat voor volk dat 't is, communards dat zijn fraaie brave lieden, in wiens hert eene zedelijke brandende pétrole altijd vlamt en gereed is om hunne vijanden te verslinden, uit naam van dezen die aanleert dat men zijne evennaasten gelijk zich zeiven be minnen moet; dat men aan een ander met moet doen '1 gene men zelve niet begeert gedaan te worden Ge zult nu niet meer verwonderd zijn dal de Dooren zoo hevig op zijne kuip slaat genoeg' om ze te doen hersten hij zegt zeker in zich zêlvenhoe eerder mijne kuip berst hoe liever; die klemmers zijn daar om er eene nieuwe van te ma ken het is zacht hout'k ga mijne gebenedijde hand jes niet meer kwetsen als ik lust heb wat pandoer en snoer er op te geven Die redenering is zeer juist, Angelus, en in uwe plaats be val ik eene neüvaine opdat die klemmers, zoo scheef als uwe nek zouden groeien Men zou ze (de klemmers) zoo spoedig condamneiren en wegrukken om ui. er een cadeautje mê te doen Zonder haat, niet waar ons zoet Engeltje Onze groetemssen, Heer Opsteller. YYESTNIEITWK.ERK E 12 April 1874. Dezen morgen zaten wij volgens gewoonte, godvruchlig- lijk te luisteren naar T sermoen, toen eensklaps den apostel die op den stoel van leugentaal troondehet woord, k dobbelen jongen op eenen schimpende toon, uitte. Dit woord, bij vele van ons nog in gedachte, ter gelegen heid van een droevig voorval, trefteons heviglijk, des te meer, om dat wij dit woord in een schandig artikel van een IJperscb vuilblad, op een onzer deftigste ra.idsheeren gpsclip- ven, gezien hadden, en omdat onze discipel van wanorde, nog heden, door dit en andere ruige woorden een eerlijk gezel schap wilde laken. Hadden wij allen 't geluk, gelijk zij, fraaie wooningen ter onzer beschikking, en eme zoele Marie onder ons dak te hebben, zeker zouden wij, door hcmelscbe vervoe ringen gelroffen, eeneri afkeer van andere gezelschappen krijgen, en tevens ons op eene geschiktere wijze met 't behulp van 't vagevuur en Sl Pieterspenning kunnen verzetten. Om te spreken en te schrijven gelijk dezen discipel van spa.iA moet men geenen dubbelen, maar een droeve en lafhar tige jongen zijn. X.... VVULYERGIIEM, 13 April 1874. Heer Opsteller, Oude vredeman alhier heeft, uit haat legen de herbergiers, den Paaschdag, de mcnschcn die gegaan waren om hunne paschen te houden, in de kerk gehouden tot na de achtcinis, door tot op dit uur niemand tot de heilige tafel te laten naderen. Onder de menigte bevonden er zich menschen van meer dan 73 jaar oud, die onpasselijk geworden zijn van flauwte. Iedereen was over deze ongehoorde handelwijs hitter ge stoord en er werd luid gemord. Onder andere lieflijkheden, waarvan de inkwisitie-beul de eenige oorzaak was, hoorde men iemand zeggen: ware hij over lijd den nek gebroken, toen hij uit zijn kuipe viel, of ware hij met zijnen vriend Langrand-Dumonceau mede gegaan, wij zouden nu van dien fameuzen opspeler allang ontslagen zijn. En zeggen dat met een weinig goede wille en toegevenheid zij geëerbiedigd zouden zijn in plaats van bespot en gehaat Een uwer abonnenten. Degenen die de Dixmudestraat door trekken, moeten eenen oogslag werpen op de vitrienen vara den BON-MARC HE aldaar zijn tentoongesteld buiten gewone artikels in zijde, merinos, laken en wolle aan den prijs van 2-75 oppervvaart. MARKTEN VAN IJPEREN. AARD DBR GRANEN ENZ. 18 April. 11 April. vei'kochtle j kwantiteit. niiddenpr- p. iOOkilo- verkochltc kwan lileit. middrnpr. p. 100 kilo. Tarwe 20,400 57-75 27,000 57-75 Rogge 6,000 28-00 5,600 27-75 Haver 0,600 30-00 1,100 29-00 Erwelen 0,700 29-50 900 29-00 Boontjes 3,000 29-30 1,100 27-50 Aardappelen 5,000 7-50 9,000 7-50 Boter 350-00 340-00 Vem'ne Per 145 liters. 15 April. 8 April. Tarwe (nieuw) 58- tot 43-50 38- lot 45- Rogge Sucrioen 26-23 26-23 Haver 18- 20- 18- 20- Roonen 29- 55- 28- 52-50 Erweten 32- 28- 32- fflIPI Bij hevel de Sekretaris,

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 3