VAN IJPEREN. BEftlCÉT. 4 FRANKEN ?S JAARS N»; 084. Dertiende Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschilligc Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. In de banden dep Voorzienigheid ligt bet lot der natiën. VOOR IJPEREN. Fii. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen-12 centimen den regel. Reklamen: 25 centimen. ZONDAG. S7" MEI 1874 Rurkiïi. Dixinudeslraat. 59.Alle'inzendingen vracht vrij IJZEREN—WEG VERTREKUREN VAN IJPEREN Naar POPERINGHE-HAZEBROUCK. 6-50. - 12-05. - 5-57. - 6-50. Naar POPERINGIIE. 9-07. - 8-45. - 9-50. Naar KORTRIJK. 5-54. - 9-49. - 11-18. - 2-55. - 5-25. Naar ROUSSELAERE. 7-50. - 12-25. - 6-45. Naar LANGEMARCK. 7-15. - 12-06. - 6-20. In tegenwoordigheid der lalrijkeTreelamatien over het niet ontvangen van de fmet ?den f Post verzonden nummers der TOEKOMST, de uitgever heeft de eer de heeren abonnenten dringend te verzoeken, iedermaal zij hun nummer op tijds niet zouden ontvangen, hem eene eorrespondcntiekaart te sturen, ten einde maatregels te kunnen nemen tot het doen ophouden van dien onverdragelijkcn staat van zaken. De redenvoeringen van de heeren Frère en Bara hebben de aandacht opgewekt van al degenen die aan de vrijheden, door onze Grondwet gewaarborgd, gehecht zijn de bijzonderste van al hunne verkla ringen is die welke tc kennen geeft dat er een twee-en-veertigtal representanten en senateurs aanwezig waren in de vergadering der kalholijke federatie, welke over eenige dagen te Gent heeft plaats gehad, en der beslissingen die aldaar zijn genomende nieuwsbladen hadden ons reeds doen kennen dat in de versieringen het pauselijk vaandel bóven de nationale vlag was geplaatst, en dat ge durende den maaltijd de gezondheid van den Vorst slechts achter die van den Paus werd gedronken tot daartoe was het slechts eene ongeschiktheid, die bewijst dat het ware vaderland der klerikalen Rome is. Maar hetgeen ons zwaarder voorkomt, zijn de beslissingen die aldaar genomen wierden, en ónder andere, het adres door meestal de leden geteekend en den II. Vader gezonden, welke hunne onder danigheid inhoudt en de belofte van aan den Syllabus getrouw te blijven en de grondstelsels in denzelven vermeld te verdedigen cn in stand tc houden. Het is de eerste maal dat representanten 'der Belgiesche natie openbaarlijk zulke verklaringen hebben gewaagd, en toen men in aandacht neemt dat dien syllabus in vurige woorden al dc schik kingen van onze Grondwet en de vrijheden welke zij waarborcht veroordeelt, wij vragen hoe Volks- vertegenwordigèrs, die den eed van getrouwigheid aan die Grondwet hebben gedaan, hun geweten kunnen in verband stellen met hetgeen zij te Gent hebben gestemd en geteekend? Hebben dc kinders van Loyola misschien hun doen gelooven dat hetgeoorlofd is van mincedig te zijn om beters willehet is mogelijk, het zijn de grondstelsels van dit orde, welke volgens ons door geen eerlijke lieden kunnen goedgekeurd wor den ook wij verstaan niet dat kiezers, hoe ver slaafd zij aan hunne pastors kunnen zijn, hunne stem nog zouden willen geven aan personen die openllijk beloofd hebben van den Syllabus tc be vorderen. Het ware afzien van alle waardigheid en medehelpen om de aloude tijden met al hunne misbruiken te doen herleven, en, gelijk in de middeleeuwen, van de landslieden slaven te maken die afhangden van den heer der Parochie, die. ge- zamentlijk met den pastor, dikmaals de onverdra- gelijkste kwellingen uitoefenden. Men zal ons antwoorden zulks is onmogelijk. Wij bekennen het, zoo lang alsdat de jeugd der groote steden het onderwijs in de alhenëen, de kollegien of de stadsscholen zal ontvangenmaar den oorlog die men er tegen voert en de lasteringen waardoor men de ouders afkeert om hunne kinde ren aan wereldlijke onderwijzers toe te vertrouwen, heeft geen ander doel dan hun voor te bereiden om met geduld het jok der edelen en der geestelijkheid te verdragen. De beschuldiging van goddeloosheid is niet anders dan een middel om de ouders eenen afkeer in te boezemen; de pastors welen zoowel als iemand dat het godsdienstig onderwijs even zoowel, zoo niet beter, in de officieele scholen als in de andere wordt gegevenmaar dit is een oneerlijk middel om dezelve te henadeeligen, dat men volgens de voorschriften van MonseigneurMalou mag bezigen. Deze onwederleggelijke waarheid klinkt als eene slotrede in een artikel van Zondag laatst, gegeven door het Nieuwsblad. Ja de Voorzienigheid heeft het lot der natiën in handen. Aan haar is Italië zijne vrijmaking verschuldigd; Spanje zal. na nog veel beproeving, toch eindelijk het bloed zijner kinderen zien stel pen, de Carlisten-broedermoordersondersteund door het geld hier en elders ingezameld onder den dekmantel der religie, zullen tot schande der zwarte bedriegers, welhaast teruggedreven worden naar hunne hokken, waaruit zij nooit hadden moeten kruipen; Zwitserland, door de Voorzienigheid ge leid, is er in gelukt zich los te rukken uit de klau wen der Jesuilcn en dc mecslermakers aan de deur te zetten, die meenden de wellen hunner kerk ho ven de wetten des lands te stellendoor de Voor zienigheid ingelicht, stemde Oostenrijk wetten die voor altijd een einde stellen aan de uitzinnige eischen eener orde die nooit anders gedaan heeft dan de natiën exploileeren om hunne heb- en heerschzucht te voldoen. De Voorzienigheid, ver beeld door eenen Bismarck, heeft in Duilschland paal en perk gesteld aan de kuiperijen van Rome. ingericht tol ondermijning der hedendaagsche sa menleving. Door de Voorzienigheid zal Frankrijk weieens wakker worden en zich zelve recht doen over de beweenlijke rol dat het, door de schuld der ultramontanen, in Europa thans speelt. Ja, harde lessen wachten nog aan hun die de vermetelheid hadden zich in de plaats der Voorzie nigheid te stellen en God verantwoordelijk te ma ken voor hunne gruweldaden en broedermoorden Het Nieuwsbladje juicht al deze euveldaden toe, helpt geld inzamelen en ondersteunt bijgevolg deze beweenelijke werkingen. Ja, de Voorzienigheid, zoo lichtzinnig door dit catholijk blad in het spel gezet om de huidige politiek in Belgie te doen ze gepralen, zal hem eene harde les geven, want de Belgen kunnen zich wel een oogenblik laten ver leiden maar zullen zich nimmer tot slaven laten maken. Ha "t Nieuwsbladje lacht met de verpletterende waarheden van Frère dn Bara over de onkunde van hel klerikaal GouvernementHewel, Nieuws blad, gij die de Voorzienigheid op eene schijnhei lige wijze inroept om in de aanslaande kiezingeu te zegepralen, weet dat diezelfde Voorzienigheid de kiezers reeds ingelicht heeft over de waarde der valsche belovers, over de finantiëele kunde van eenen Malou, die de belangen van ons allen zoo goed bezorgd, dat de Staatskas, altijd aangevuld met leeningen en belastingen, toch altijd ledig is en ons land rechtstreeks naar de Bankroet zou.leiden, in dien zij den 9 Juni aanstaande niet hun congé dé- finitif ondertéekenden. Dit is zoodanig ,waar, dat noch de uiterste po gingen van eenen Wasseige, noch de belachelijke spertelingen der redenaars van de rechterzijde machtig genoeg zijn om den zegepraal der liberale gezindheid le beletten Het is hier 't geval of nooit zeggen In de handen der Voorzienigheid ligt het lot van Belgie Gedeeltelijke Tcruieawing «ïei» Provinciale Kaden. Bij koninklijk besluit van 24 April zijn de kies- collegfén van de kantons die in eene bijgevoegde lijst aangeduid staan, bijeengeroepen op Maandag fOEKOMSï

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1