Briefwisseling der Toekomst. VAN 22 .JAAR, begeert eene plaats in een Ivoophandelhuis voor het houden der boeken. Hij is voorzien van alle noodige getuigschriften. Zich te bevragen ten Bureele van dit blad onder letter X. Deze fonctionnaris had, (er gelegenheid des nieuwjaarsdags, van een bijzondere eene gratificatie gekregen van veerlig fr', waarvan 10 fr. voor hem bestemd, en de overige 50 fr. te ver- deelen'tusschen de mannen die onder zijn gebied waren. Maar wat deed deze rechlveerdige man die door het vuil— blad een brave mensch genoemd is Hij stak 20 francs van kant en zei aan zijne onderdanen dat hij maar 20 franken ont vangen had om lusschen hen allegader, hem medebegrepen, te verdeelen. Hij nam dan ten onrechte nog zijn deel op de overblijvende som en deed ter zelfder tijd geiooven aan zijne mannen dat hij maar 20 franken in het geheel gekregen had. Er waren nog veel andere berispelijke dingen bij, waarvan nogtans de trouwlooze correspondent kennis heeft, die gehol pen hebben om hem te doen verhuizen, en het is na een on derzoek, gedaan door een zijner chefs, dat die ipsuaui aao.iq de stad heeft moeten verlaten. Maar wil men het fijne daarvan weten 'l is dat die oanaq tpsuaiu de man der kaloten was, terwijl dat- deze aan vvieri men menschlievendheid aanwijst lijk een hond, een liberaal- gezinde ambtenaar is die door zijn karakter en zijne positie boven de ongebondene en lafhertige indringiugen is der ge- kruinde schrijvelaars van het vuilbiad. Het is altijd dezelfde historie Zijt vuilaard, onrechtveerdigaard, dief, als gij maar aan den zwarten boel toebehoort, men zal trachten u te verschoonen, maar weest liberaal, al ware gij de bestolen, men zal u voor den dief zelf doen passeeren. P. S. Indien de correspondent van 't vuiblad wenscht verdere inlichtingen te bekomen en de namen te kennen, wij zuilen zijne nieuwsgierigheid voldoen. Om dat Christus in zijn Evangelie gezegd heeft:Al wie de kerk niet aanhoort moet aanzien worden als een heiden en publikaan, het gazeltepriestertje besluit daaruit dat wij ge houden zijn te gehoorzamen aan de mannen die hedendaags de kerk samenstellen. Het mannetje is grootelijks mis. De kerk waarvan Christus spreekt is de kerk van Petrus welke hij super liane petram gebouwd heeft; maar niet de koophan dels-tempel die aan de opvolgers van Petrus maar dient om wereldsche rijkdommen en tijdelijke macht te verzamelen. De primitieve kerk had geene andere wet dan het Evange lie, 't welk een traktaat is van wederzijdsche broederliefde. Dus degenen die als heidenen en publicanen moeten behan deld worden zijn die welke, tegenstrijdiglijk aan het Evan gelie, de liberale stemmers willen beletten van te leven met Ae katliolijke centen, terwijl zij zich zeiven opvetten met de liberale centen. Verstaat gij die uitlegging van uwen text, definitor met uw gemaakt keukenlalijn Cicero zegt ex- plicator. Een onzer gekruinde stadsomwentelaars, die alleen de oor zaak zijn der twist en vijandschap die hier onder de bevolking heerschen, predikte Zondag laatst dat de Kruisdagen inge steld waren niet alleen om door het gebed den zegen van God te vragen over de vruchten der aarde,maar ook om den vrede en de eendracht te bekomen in het land, in de steden of ge meenten, en in de familien. Wat zegt gij van zoo een ver waanden zedeleeraar AVELGIIEM 14 Mei 1874. Het Gemeente-Bestuur heeft onze gepommadeerde en ge parfumeerde navolgerkes van den ooimoedigen Christus (van Ilem die zóó arm was dat Hij, bij gebrek aan geld, noch kam, noch spiegel kunnende koopen, zijne owgepommadeerde en ongeparfumeerde hairlokken liet waaien au gré des vents) het Gemeente-Bestuur heeft die vervolgde chevreuil-eterkes, jaarlijks 500 frank ontstolen. Welke dievenbende is dat! Groote God! welke schand voor onze gemeente! Overal die ven Overal onrechtveerdigaardsIn Arm- en Gemeente- Bestuur, overal Liberalen Overal dieven 't Is onverdrage- lijk Ah! Stemmers wijst die dieven toch eens de deur en geeft ons hunne plaats. Wij zijn zóó treffelijk, zóó eerlijk dat men ons langs de straat aantoont als voorbeelden van (getrokken uit den Discours van Minister P'. te Avelghem.) Praten, ja, dat kunt ge maar stemmen kunt ge niet. Ge leert het reeds oOjaar en g'hebt het noch nooit vergeten. Nu wat is waar of onwaar in bovengemelde betichtiging? Luis tert. De deken had in de Kerkfabriek drie leden die niet al tijd van zijn gedacht waren; of anders: die niet wilden de rol van knikkers spelen. Hij dacht: ik zal die vogels leeren. Op den Sakristie-zolder ligt 'nen ouden St. Petrus die de Burgmeester eens uit de zaal des Armbestuurs geworpen heeft, 'k Zal dien Ouden heiligen ofhalen en stellen, in de zaal der Kerkfabriek, tussehen 't portret van eenen plaaster- legger en eenen loodverkooper. Met hen ben ik beter dan met onwiiligaars. Heb ik eene zweer de plaasterlegger zal ze goedkoop vermaken; heeft de kerkfabriek lood of soudure te verkocpen, de loodverkooper zal den hoogslen prijs betalen. Worden wij Meester den ouden heiligen, door den Burg meester, gecongedieerd maken wij, op nieuwArmmeester. De daad volgt op 't ontwerp. fDoor de te groote trouw der Liberalen, gelukt de Deken, twee van die kerkmeesters te es- camoleeren en te vervangen door den plaasterlegger en den loodverkooper. De derde, te zelfder tijde gemeente-raadslid, gaf, séance tenanle, zijn ontslag van kerkmeester en volgde zijn denkgenoten. Bij het eerste overzicht des Gemeentc-Budjets, stelde hij voor de subsidie van 300 fr., toegestaan aan de Kerkfabriek voor ameublement der Kerke en niet voor de H=. Ile. on derpastoors af te schaffen om dat de Kerk nieuw is en dat de Deken, zonder redens, twee eerlijke burgers heeft willen schandvlekken. Met eenparige stemmen wierd dit voorstel aanvaard. Kat je mij, 'k kat je weere, zeggen de kinders. Het bestuur noch niemand is dus tegen onzen schoonen Godsdienst. Het werkt slechts legen de Politieke priesters (en legen geen andere) die durven geachte familien en men- schen die meer, veel meer ware religie hebben dan zij, hoo- nen, verachten en schandmerken. Het is zijn plicht De pastor in de kerk De burgmeester op het stadhuis. That is the question, zegt de Engelsman. Maar zulk Fransch verstaan de Papen niet. De pastor in de kerk en op het stadhuis is hunne leuze. Ze zijn er wel meê t'Avel ghem. De stemmers oordeelen en kennen de treffelijke menschen uit de andere soort. L'Ecrivain payé. nas> £h»-<5 i-Sumi.. BOESINGIIE. Groei nieuw* tc Bocsinghc. De kornette ga wegja, de kornette ga wegZ' is in schisma gekomen mê menheere!... hij was zoo kwaad, zoo kwaad, zeggen ze, dat hij purper kwam van colerie.... Ge moê weten dat menheere de kornette's kasserolle wilde vertinnen, a propos van hare lange torig, en de kornette en wilde hare kasserolle niet vertind hebben.... als ze moê vertind zijn, zei ze, ik weet waar gaan, en ze sloeg hare handen op hare heupen en bekeek menheere sterreling van 't hoofde tot de voete!'k zijn pourtant meester, hernam menheere, van mijne oude meubels te doen vertimperen als 'k wil zijt ge niê beschaamd, schoot de kornette toe, van nê kasse rolle te willen vertinnen die 18 jaar in gebruik is geweest zonder deure te tranen?.... 't is gelijk, zei hij, ge moê van hier weg, kornette, ge maakt te vele lawei met uwe kasserolle.. ita est. Het schijnt dat dc herder welhaast een uitstapken ga doen naar Heyst, met zijne herderinnekens.... Naar lleysthooren we UI. zeggenja, naar lleyst.... ze gaan zich daar wat in de brinne te weêke leggen om langer te bewaren ten ware dat ze zoun ingeslokt zijn van eenen walvisch, die ze in den boesinghschen vaart zou komen uitspuwen dat zou schoone reis zijner zoü vele voik komen kijkenmaar de herder is voorzichtig, en hij zond zijnen vaandeldrager vooren om logement te zoeken.... Die jongen werkt nogal veel, en vermoeid zijnde, van omhooge te kijken (hij is scheer der van stijl) kroop hij 's morgens vroeg, om aan tijden te komen, op den overdekten wagen van M' B.... die gereed stond aan de Boesinghe-brugge, om den Maandag nuchten naar Kortrijk markt te rijdenPitje, de karton, spande op tijd zijne paarden aan en reed onverdacht voortge ga ons misschien zeggen dat het aldaar den weg naar Heyst niet is... stillekens aan, vriendjes.... leiden alle wegen naar Romen niet?.... dus, Pitje reed voort, dronk een klein borrelke, langst wege, hoorde van tijd tot tijd eene snoffelinge, maar meende dat het de wielen van zijnen wagen waren die niet wel genoeg gesmout waren geweest, en kwam alzoo te Kruis- Eecke aan, alwaar hij zijne paarden afspande om ze te stallen en wat eten te geven, de beesten in bet paardenstal gedaan. Pitje sprong op den wagen om eenen bondel hooi voor zijne trekdieren te nemen.... maar de bondel was zoo zwaar, zoo zwaar, dat hij dien bijna niet opheffen kon!... wat sakrementen is dat, zei Pitje, en hij schudde wat, en den vaandeldrager viel uit den bondel hooi, alwaar hij zich ingedoffeld had om te slapen.... Pitje had nog al moeite om dien gast uit slaap te krijgen (vaandeldragers slapen hard), en dezen was nauwelijks wakker, of hij riep bevreesd uit: en mijn vaandel li in uwen broek, zei Pietje,... waaF ga ge nu uwe ongewijde sleppen te bleeken leggen?.... waar de vaandeldrager beva ren is, weten we niê. Er is spraak van alhier een nieuw korpus in te richtende Sputters.... Wat duivel is dat, zegt ge.... Hoort eens: ten jare 18.. was er in 't pensionnaat te Leen majoor die beduiveld was om meteen klein kort spuitje, met sterkwater geladen, aiover zijne schoürs te spuiten in de mantelkappen der voorbijgaande jonge meiden en 't was raar dat hij miste Nu dat d'andere sociëteit a bas is, gaat hij chef zijn van dat nieuw societeitje dat een bijzonder vermaak aan de leden verschaffen zal... de parochie ga 't kutspel verpachten,alwaar de commandeur der speuterij zijne recruten ga exerceiren Vriendinnekens lief, uwe mantelkappen gesloten gehouden, zulle je! Den twist is in het kamp van IsraëlMen zegt dat de on gekamde de heilige benedictie ontvangen heeft (van haren Engel bewaarder) en dat zij vol van gratie eenen bedevaart gaal doen naar One Lieve Vrouw van Lourdc: Andere zeggen dat zij haar fransch gaat leeren in d'eene of d'andere stad. Den gekruinden zal waarschijnlijk, alhoewel hij juist geen doktor in de kanonijke rechten is, haar zeggen wat het voor- 0. deeiigste is voor hare ziele zaligheid HENGELI1TGE 1. Louis, weet ge wat ik zou doen Ik zou mijn slaaphemde aanhouden om in de schijf te gaan schieten, men ziet toch niet wat voor lijnwaad gij aan hebt daar uwe tuniek tot boven toeknoopt, en gelijk of het heet is dat de kraaien gapen, gij zult niet weinig zweeten te Brussel. Gij hebt gelijk, Sophie. Maar zie eens hier die twee groote vlooplekken op mijne borst, 't is gelijk of het die beesten uil kullinge gedaan hadden Ge moet maar altijd uwe tuniek toe houden, en als gij gedaan hebt, gaat gij dadelijk naar het hotel en ge kleedt u in burger. Mijnheer ging naar boven, nam twee schoon opgevoudett hemden van den hoop waar hij zijne vrouw die gewoonlijk zag nemen, pakte zijne burgerskleederen in zijn kofferken, gaf een afscheidingskus aan zijne vrouw en vertrok naar Brussel. Ha! dag Louis, wat geluk van u te zien. Zijt gij nu ook met dien trein aangekomen Ja 'k, Arthur. Ik kom in de cijbel schieten. Ik ook Gij ook. En waar is uwen uniform Ik doe nooit van die meubels meê; ik leen ieveranst bij eene kennisse 'nen tuniek en een geweer en den artikel is klaar. Tiens, en dewijl gij hier zijt, mag ik, als gij gedaan hebt met schieten, van uwen uniform en wapens disposeeren? Met plezier. Toen Louis gedaan had met schieten keerde hij bijna dood van zweeten naar zijn hotel terug, vond aldaar Arthur die daar ook logeerde en op hem wachtte. Na dat de tuniek een weinig verkoeld was, trok Arthur die aan en vertrok, rendez vous stellende in het Café Riche ten 10 ure 's avonds; het was toen 5 ure namiddag. Louis wachtte maar dit oogenbiik af om zijn slaaphemde uit te spelen en een schoon aan te doen, om alzoo ververscht Brussel in te trekken en te gaan een goede diner doen. Hij deed zijn kofferken open trok er zijne burgerkleedij uit die hij op zijn bed en op de stoelen openhing, ontdeed zich van zijn doornat en geplekt slaaphemd. In Adamskostume nam hij een hemd ontvoude het en smeet het over zijn hoofd, maar het gleed over zijnen rug ten gronde. Hij nam het op en zag met verbazing dat het een tafellaken was. Gelukkig dat hij nog een ander hemd had. Hij haalde het uit zijn kofferken en Sakkernonde vervloekt.... 't is ook een tafeldwale. 's Anderdaags kwam Arthur opspelen bij Louis omdat hij hem in het Café Riche had laten wachten tot 5 ure 's morgens en algelijk niet gegaan was. Louis vertelde zijne wedervaren en Arthur lachtte zich bijna ziek. Ja maar, gij moogt het aan niemand zeggen, want ge weet... de Toekomst. Wees gerust, niemand zal er ooit iets van weten. MARKTEN VAN IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 16 Mei. 9 Mei. verkochtte kwantiteit. middenpr- p. 100 kilo- verkochtte kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 20,700 57-50 24,400 57-50 Rogge 5,500 28-00 3,900 27-62 Haver 1,500 50-50 700 29-50 Erweten 500 29-00 1,100 29-50 Boontjes 2,300 28-50 4,000 28-50 Aardappelen 4,000 7-75 7,000 7-50 Boter 270-00 270-00 VeiiB'iic Per 145 liters 15 Mei. 6 Mei. Tarwe (nieuw) 58- tot 42-25 37- tot 42-50 Rogge 28- 50- 29- 50- Sucrioen 26-25 - - - Haver 18- 21- 18- 20- Boonen 28- 31- 29- 51- Erweten - - 32- -

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 3