AVIS. LA CHAMBRE be COMMERCE m-q prat m Cctte exposition conliendra cinq divisions Division I..Industries du bailment. n. idem d'ameublement et de decoration. ju. idem du vêtement. IV. Industries diverses. V. Dessins industriels. Les personnes qui désirent prendre part a cette Exposition, sont priées de s'adresser au Secretariat de ia Chambre de Commerce oü elles pourront prendre communication du programme et du re glement. gij verdweenen reeds weken dooi ik hoopeloos rond. On- gelukkig hen ik Lustig, onverdragelijk is mij liet leven sinds ik het genot uws gezelschaps, uwer trouwheid, uwer n liefde ontnomen ben Misschien heeft eene moorddadige i> hand uwen levensdraad verbroken Menschen! o, TigersI i> Waarom aldus den beker onzes levensgeluk zóó bitterlijk vergallen Welke gruweldaad hebben de mijnen dan be- ii dreven? Al onze natuurgenoten waren steeds den Goden ii onderdanig. Machtige Jupin aanhoor mijne droevige bede! ii Heb medelijden met eenen bedroefden trouweling! Beloon ii de zuiverheid mijner gevoelens Geef, geef mij mijne duur- ii bare Et-gade terug!ofofwreek ii u mijnerstraf den bloeddorstigen wreedaard die ii haar het hart doorboorde Dit was de klacht eens chevreuiis die verlcdene week onze veiden zoekende doorliep. Waarschijnlijk vindt bij nimmer terug deze welke hij zoekt want zij heeft den Papen lot spijze gediend En evenals de Wandelende Jood van Eugène Suë, zal hij, dag en nacht, nacht en dag, dwalen en dooien over bergen en dalen, over beemden en weiden, tol dat het Jood of het staal zijne cheveuil-ziel bij dezen zijner levensge- zelin terugzendt L'Ecrivainpayé pT le Journal de Court,ral. Hoor eens, heer BOESOGIIE. scheeve nekke, ge zijt niet bevoegd om over de gaaipers te redeneeren ge ligt verdoold in de KaI- verstraat, bekent ge zelvedus uwe plaats, binst een goè paar jaren, ware in S' Tjiks klooster om u van uwe ver- waahdheid te genezen de arme menschen zoün u ten minsten niè meer hooren verwijten dat ze beter met hun g.. in de zon zoün liggen dan eene aalmoes te vragenwat walgachtige spreukenfoei 't Is waar, g'hebt nooit mè niemand kunnen overeenko menvan uw kindsgebeente af speelde ge op uwen poot, enwelke trolschheid over u Zijt ge ergens in eenen diner, ge staat daar te smullen gelijk een dijkedelver, dat het zweet langst uwe kaken loopt,zonder dat ge geweerdigdt aan uwe collegas le sprekenZon me nie zeggen da Keizers katte zijne nicht is, zuchten die heeren onder hen Nog wat andersge gaat naar de Kooi, vraagt eenen kap per bier, zegt dat het maar goed is om tin er mé te wrijven en loopt dan aanstonds hij den brouwer die dat bier daar le vert, flikkeflpoit hem en zijne Dame wat en vertrekt van daar ompolicie-kommissaris te spelen op het kerkhof waarom zijt ge ten huize niè gegaan van dien jongman welken ge naar huis joeg met uwen slok gelijk nè hond de pappot verwachtte u daar en ge zijt nog al voor kernmelkvan zulke pootspeelders libera nos, DomineAmen. Heer Opsteller, Dat het mij toegelaten zij op den thans bestaande strijd, in eene naburige gemeente, eenige woorden in de kolommen van uw weekblad onpartijdiglijk te schrijven. Eenige jareu geleden had die gemeente het geluk voor geestelijken herder eenen man le bezitten, wiens deugden al de inwoners in vrede onder elkaar deden leven; ook dompelde zijne schielijke dood gansch het dorp in droefheid Men zag eenen rouwband alom wapperen, als eene voorbode van onheilen die over ons dalen moesten Inderdaad, een vreemdeling kwam onzen beklaag den herder opvolgen, en tot gifte van vrolijke intrede, borsten eenige tranen uit zijne oogen en zijne hand op zijn hert, en zijne blikken ten hemel geslagen, zji hij ons Ik beloof de voetstappen mijns voorzaats na te volgen! En God riep hij als getuige van deze plechtige verbintenis aan Weê! drij keers weê aan hem die zoo valsche beloften vrijwilliglijk aangegaan heeft. Nauwelijks was hij ingehul'd, of hij wist door zijne helsche kuiperijen en door zijne dweepzucht, twist en tweedracht, haat, nijd en wraakzucht alhier te zaaien. En die schoone bloeiende gemeente, eene der schoonste et lieflijkste van Vlaanderen, wierd welhaast een poel van onstuimige oneenig- heden Maar niet tegenstaande zijne monsterachtige pogingen, bleef alleen regt staan eene uitverkorene maatschappij van deu handboog, die, als een onwinnelijk bolwerk, hem scheen te trotseerendeze laatste schuilplaats moest ook een puinhoop worden, hij had het gezworen Deze maatschappij, hoe bloeiend en sterk zij ook scheen te zijn, bad nochtans eene kwestbare kantIn menigvuldige ze-- delijke en vrolijke vergaderingen der gilde, geweerdigden zich de trcffelijkste vrouwen der gemeente, d'eene haren man, d'andere haren broeder te vergezellen, om zich aldaar op eene treffelijke manier te verzetten. Helaas zij moesten dienen als doelwit zijner vergiftigde schichten Van op den predikstoel, deed hij de gewelven der kerk weêrgaimen van beleedigingen, lasteringen, vervloekin gen en verwenschingen ten laste dezer gildezusters, die meenden dat men diergelijke woorden maar in publieke huizen alleen boordde weerklinken Van dan af verviel de maatschappijzij was de schoonste perels harer kroon kwijt! En allengskens te gaar, zag men de oneenigbeid, in den schoot dezer onlangs zoo schoone gilde, hare wreede en ijsselijke kop opheffen de man had zijn boos oogwit beieikt Een voleerbiedwaardigstc gildebroeder stelde de ontbinding dezer maatschappij vóór, in het inzicht alleen van den twist- drijver het vermogen le geven eene congregatie van die al oudbestaande maatschappij te maken. Dit ontbindings voorstel wierd door de meerderheid der gildehfoeders goedgekeurd en aanveerd. Na deze ontbinding werpte een ieder een terugzicht op het verledene, en meer dan een gevoelde zijnen geest mi t treurige gedachten overlommerd Neen, deze is geene canulie die, ziende dat de pogingen van de ware onafhankelijke en viijgeeslige gildhroeders over weldigd waren door dezen die gezworen heeft le heerschen, al ware het over puinhopen, neen, zeg ik, de/e is geene canalie die geradig gevonden heeft vast te stellen, vooraleer ons dorp te verlaten, welke zware verantwoordelijkheid die geestelijk man op zich getrokken heeft. Vreemdelingen, die deze gemeente voorbijgaan zult, werpt toch eenen oogslag op deze puinhopen uit het midden dezer, zult gij een vlammend zweer zien glinsteren, uit deze vurige woorden gemaakt: WRAAK!!! En gij geachte gildebroeder die ons dorp verlaten zult, laat mij (oe nog eens uwe hand te drukken, en ui. vaarwel te zeggen eens, zijt gij geene C(ik wil het woord niet meer uitschrijven, ik hel» er eenen afkeer van) maar een treffelijk man, en altijd een ware gildebroeder ge weest, dien velen van ons met doefheid, deze gemeente zien veriaten. Ziet daar, heer Uitgever, een kortbondig verhaal van hetgene sedert eenige jaren tol heden, in onze gemeente ge schied is, ul. bedankende over uwe toegenegene dienstvaar digheid. >eS5-9<^e-. "WERVLCK.Ï 20 Mei 1874. Mijnheer de Hoofdopsteller, Gelief zoo goed le zijn een plaatseken te geven in uw week blad om uwe geëerde lezers bekend te maken wat er geschied is in de schoone stad Wervick. De Goude Roos beslaat sedert lang en is van 't jaar 1835 bewoond door eene weduwe. Deze vrouw, 74 jaar oud, werd gisteren nanuddag met al hare meubels op straat gezetIe dereen was nieuwsgierig te weten wat de oorzaak daarvan was. Hewelge zult het gaan hooren Haar huishaas (een weduwaar, kalote naar men zegt, is schaalbaas, pijlarebijter en Vincentio-gast) was niet te vrede om dat de brave vrouw geabonneerd was aan de Eloile Beige zij moest deze gazet laten of verhuizen. Zij trachtte door schoone woorden haren huismeester te overhalen en zeide dat zij sedert lange vele kalanten had die deze gazet kwamen le zen en dat zij daardoor eenige pintjes bier meer verkocht. Schoone spreken kon niethaten, zij moest afzien of verhuizen. Wat deed deze arme weduwe? Zij ontzegt de Etoileen, om hare kalanten niet te verliezen, zij neemt een abonnement aan de Economie van Doornik, zonder te weten van daardoor ook haren huismeester te misdoen; de geformaliseerde olie baas kreeg van de opperbazen een bevel en hij besloot haar dadelijk te doen verhuizen. Zij ontving weldra door huissier eene citatie, eene tweede, dan eene derde en eindeling werd zij voor het Tribunaal van IJperen veroordeeld om aanstonds hel huis ledig te maken. Geen huis, kamer, noch schuilplaats vindende, werd zij op 19 Mei laatst op straat gezet Gij kunt oordeelen in welke gesteltenis deze arme weduwe zich bevond er waren bij honderden nieuwsgierigen voor dé deur, iedereen sprak schande over de handelwijs van den brouwer. Het is spijtig dat hij van dit jaar niet moet her stemd zijn, men zou hem gemakkelijk ook de voordeur too- nen. Zijn eigene partijgenoten zegden zelfs: Eest trop fort. Ieder weldenkend mensch moet bekennen dat het niet ge oorloofd is van alzoo te handelen met iemand die 39 jaren lang in dezelfde herberg verbleven heeft zonder één cent schuldig te zijn, men moet toupé hebben om eene sedert lang ziekelijke weduwe van 74 jaren onder den blauwen hemel te doen herbergen God roept vrake De afkeer uwer medeburgers zal uwe straf zijn en na uwe dood zal Lucifer u op zijne vork in de hoogte heffen en zeg gen: Zie hier een verdrukker der weduwen, eh wel deze moet in den ketel.... dans la inarmite!X. WOE3TEN, 18 Mei 1874. Den ootmoedigen en goedertierenden herder dezer ge meente heeft gisteren, Zondag, een sermoen op zoo eene schandelijke wijze uitgekraamd tegen de weduwe van P.V welke hij reeds sedert meer dan een jaar vervolgt over eene bepaling van eigendom met de kerkfabriek, dat het bijna on mogelijk is het te gelooven. Men moet in het sermoen tegen woordig geweest hebben of de persoonen die het aangaat den uitleg er van hooren geven om zich te kunnen een gedacht maken van de verwaandheid met welke deze navolger van Christus zijne parochianen opwekte, op straffe van de abso lutie geweigerd te worden, om deze vrouw in haren handel te beschadigen. Men zegt dat er eene klacht gedaan is in het Parket tot IJper, door den vader der dienstmeid, welke ook in dit sermoen niet gespaard is geweest. Zie hier een klein staaltje der zedeleer van dien zachtmoe- digen herder Dit slecht geitenkot van hierbij, alwaar er twee slechte vrouwspersoonen woonen, en alwaar er 16 tonnen bier inge komen zijn van Zuidschote, moet weg. Ik hoop dat er geen een van mijne parochianen er een gias van dat hier zal drin ken dit slecht kot dient maai' tot verleiding der jongheden van 15 tot 16 jaren, die er bedorven zijn tot het mark van hunne beenen. Al wie dit kot zullen vérkeeren zijn verdoemd en vervloekt, en moeten zich hier in de kerk niet hegeven om te biechten, want zij zullen de absolutie gewei gerd zijn. Binnen de 6 maanden zal dat mijn huis zijn, bij middel van vervolgingen, of het mij zelfs 50,000 fr. moest kosten ik zal er eene congregatie van jongheden van maken, enz., enz. Een veroulweerdigde Wcestenaar. MEiïGEHSGES. Het was op tribunaal. Maar, gij die hier komt klagen dat men uwen zakdoek gestolen heeft en zegt dat gij hem erkent in dien van uwen gebuur, waaraan kent gij dien? Wel, Mijnheer de President, aan zijn koleur, ik heb er verscheide zulke. Dat is geen bewijs, ik heb er ook zoo een. -Dat en verwonderd mij niet.... ik ber» er ook meer dan één gestolen. Remedie om machJercss tc w©Eid®e. Onlangs is een mekaniekwerker, wonende in den Zwaan- hoek te Brussel, dronken zijnde, uit het venster der tweede verdieping van zijn logement gesprongen. De zatlap is er ge lukkig van af geweest met eenen verstuikten voet.; Hel schijnt dat de schok die hij gevoelde bij het neêrvallen op den grond, hem geheel nuchter heeft gemaakt. MARKTEN VA3J IJPEREK. AARD DER GRANEN ENZ. 16 Mei. 23 Mei. verkochtle kwantiteit. middenpr- p. 100 kilo- verkochtte kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 20,700 57-50 15,300 58-00 Rogge 5,500 28-00 4,500 27-75 Haver 1,500 50-50 800 29-50 Erweten 500 29-00 400 29-25 Boontjes 2,300 28-50 1,800 29-25 Aardappelen 4,000 7-75 3,000 9-00 Boter 270-00 260-00 Veuruc Per 145 liters 15 Mei. 20 Mei, Tarwe (nieuw) 58- tot 42-25 58- tot 4-2-50 Rogge 28- 50- - 20-25 Sucrioen 26-25 - 25-25 Haver 18- 21- 19- 21- Boonen 28- 51- 50- - Erweten - - 51- - Tarwe fr. Roode tarwe Rogge Haver kortri|k. Per hectoliter. 18 Mei 28 67 a 31 67 Aard. 100 k. a Boter p. 1/2 k. a Eieren per 25- 19 66 a 20 32 Peerdb. p. h. S a 1 56 a 1 75 a a 8 50 1 54 1 85 Degenen die de Dixmudestraat door trekken, moeten eenen oogslag werpen op de vitrienen van den BON-MARCHE alcfaar zijn tentoongesteld buitengewone artikels in zijde, merinos, laken en wolle aan den prijs van 2-75 opperwaart. DES ARRONDISSEMENTS D'YPRES ET BE DIXSSGDE, informe le public que le premier Septembre pro- chain s'ouvrira, dans les locaux des Halles centrales a Bruxelles, une Exposition des arts industrials.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 3