- AVIS. Y1LLE D'YPRES. Politieke geschiedenis van Poperinghe. Briefwisseling der Toekomst. LA CHAMBRE de COMMERCE informe le public que le premier Septembre pro- chain s'ouvrira, dans les locaux des Halles centrales a Bruxelles, une Exposition des arts induslriels. Cette exposition contiendra cinq divisions Division I. Industries du batiment. II. idem d'ameublement et de décoration. III. idem du vêtemenl. IV. Industries diverses. V. Dessins industriels. Les personnes qui désirent prendre part a cette Exposition, sont prices de s'adresser au Secretariat de Ia Chambre de Commerce oü elles pourronl prendre communication du programme et du re glement. L'Administration locale prévient les habitants que le róle pour le recouvrement de la Taxe Pro vinciale sur les chevaux, bêtes a cornes, moutons, muiets, bardeaux et anes pour Fexercice 1874, est provisoiremenl arrêté et déposé au Secretariat a l'inspection des contribuables. Ceux qui se croiraient lésés sont admis a faire valoir leurs reclamations devant le collége des Bourgmestre et Echevins en déans les 8 jours. Les Bourgmestre et Echevins, (signé) l. YAIÏHEEEE. het poedermagazijn van Oostende is nogeens gesprongen, anderen namen het voor eenen donderslag, en nog anderen Voor de nedervalling van een aérolithe, gelijk in hel jaar 1863 of 64. Maar neen, zulks was het niet, en wij maakten alle slach van gissingen toen een Tuiter hij geval ons aankon digde dat het den coffre-fort was van M. Berten, represen tant, burgmeester, notaris en 4 of 5 maal miilionnaire, die open gesprongen was en waaruit de mildadige heer SO,OOO ces»- tiiucu al op eene slag uitgetrokken heeft om aan 'l Tuilers- muziek en de Maneblusschers in vollen eigendom te schenken, ten einde al de kosten van transport, eten en drinken, in het festival van Rijssel uit te vagen. Met een honderd persoonen dit komt 500 centimen per Tuiters- en Maneblusscherskop't is eene afgrijselijke sacrificie Ook, 't was een afgrijselijke poufen gij, liberalen, gij moet nog eens met uwe gewoonlijke spotternij niet komen zeggen: 't is geld van de stad, of 't is eene leening van 4 1/2 dit is al geen waar, 't is eene zuivere en loutere gifte in levende lijve welke, in alle gevalle, in den coffre-fort van M. Berten niet meer zal terug keeren. Wel is waar dat zijne bloedverwanten dit zullen beknibbelen maar, zoo lang hij leeft, en 't ware te wenschen dat hij lang zoude leven op deze aarde en in de Kamers, hij is heer en meester van zijn klein forluineke. Verre van eene vrouw te hebben aan wie hij zou moeten rekening doen van zijne onvoorziene en buitenge- woone uitgaven, hij heeft noch hond, noch kat, nog vogels te kweeken. Dus hij is liber en los in al zijne actiën,en loopt nu ook, Philharmonie-vogels, met uwe clairons, tambours en oude Pompiers, te samen omtrent de 150 mannen, gratis en onvergeld, volgens dat men zegt, naar het festival van Rijsel. Gij zult er gestaan hebben en er wel van afkomen. Maandag aanstaande, ter gelegenheid van de bedevaart, zullen alhier op de Groete-Markt al de groote ezels dezer stad en der omliggende gemeenten vergadert zijn. De bakkers worden verzocht zich te voorzien van roggen brood en de landslieden een gedeelte hooi en strooi op de Markt te bren gen, ten einde eenen hongersnood te vermijden. (Vervolg. Zie de Toekomst van 10 Mei). M. Van Merris, wiens politieke princiepen zich van meer lot meer in een liberalen zin ontwikkelden, terwijl de geeste lijkheid dezelve vruchteloos zocht te beteugelen en te beleiden, won door zijn volkminnend karakter veel sijmpathie onder de burgerij en bijzonderlijk bij de liberalen die hem dank wisten over het kloekmoedig bewijs van onafhankelijkheid dat hij gegeven had in zijn opgedrongen kandidaatschap voor den provincialen raad. Hij alleen nam meer de belangen der stad en het welzijn der bevolking ter herten dan al zijne collegas van den gemeenteraad te samen, en zijne grootste voldoening was, wanneer de omstandigheid het toeliet, van aan de nering en stieldoeners winst te kunnen verschaffen. Hiertoe zocht hij van tijd tot tijd de gelegenheid om, onder het een of ander voorwendsel, feesten in te richten 't zij bij het pompierskorps, ;t zij bij deszelfs muziek die, hoewel deel makende van dit korps, nog eene afzonderlijke maatschappij uitmaakte. Nie mand heeft de groote schijfschieting en het luisterlijk festival vergeten welke het gemeentebestuur in 1860 op zijn dringend voorstel, ter gelegenheid der stadskermis, inrichtte, en aan de welke talrijke pompierskorpsen, burgerwachten en muziek korpsen van het land en van Frankrijk deel namen. Maar noch het liberaal karakter dezer merkvveerdige feest, noch de ruchtbare manifestatien gedaan ter gelegenheid der officieele intrede van M. den gouverneur Vrambout, noch de kiezing van den provincialen raadsheer M. Coevoet waren ge noeg om den slechten naam welken de poperinghenaars vóór dit tijdstip zich gemaakt hadden, bij hunne verlichte landsge- nooten en bij den vreemde uit te vagen. Poperinghe werd alsdan nog altijd aanzien als de laatste stad van het land en als een bourg-pourri waarin nooit geen levendmakend zonne straal gedrongen had. Indien de oude benaming van heilig land door sommigen als een vleiend kompliment aanzien was, men weet in welken verachtelijken zin men aan den burg meester Van Coppernolle de rol deed spelen van eene belache lijke persoonagie, onder welken afkeerigen indruk men aan de stad en hare inwooners de smaadwoorden toewierp van PoperinchinePoperiiichinois,Poperingueux, en om welke reden men te Brussel en elders de ongelukkige spelers nog heden tiaar Poperinghe zendt. Wij hoopten niettemin dat de goede dispositien waarin de stad zich alsdan bevond die vernederende kleinachting zon den gelogenstraft hebben, en dat deze welhaast door eene goede communale kiezing hare slechte faam zou gepoogd hebben te herstellen. Ten dien tijde hadden de liberalen de aanwinst gedaan van eenen jongeling die zoowel door zijne vrijmoedige princiepen als door zijne bekwaamheid scheen geschikt te zijn om in de politiek der stad eene nuttige rol te moeten spelen. Zoon van een oud notaris in wiens plaats hij benoemd was, deze jonge heer had in korten tijd door zijne goede hoedanigheden de toegenegenheid zijner medeburgers gewonnen, en, daar de liberalen tot dat tijdstip altijd vruchtelooze pogingen gedaan hadden om in het persooneel van den gemeenteraad eenige veranderingen in te voeren, zij waagden het nogeens hunne pogingen te vernieuwen met M. Vanden Boogaerde als kandi daat te stellen in de gemeentekitzing van I860. Maar onze kalholijke inkwisiteurs, die nooit geene concessien doen, hadden liever een ongeletterden boer dan eenen notaris, en, hoewel hel maar aan weinige stemmen gelogen heeft, de boer werd gekozen. Wij hadden, wel is waar, de deüren van het stadhuis zien openen aan een ander liberalen kandidaat die in het vervolg nooit zijne convictien verloochend heeftmaar, daar deze kandidaat, door de liberalen voorgedragen, geenen tegenstand bij de katholijken ontmoette, zijne kiezing had geene politieke beteekenis. De liberale partij werd dan nogeens, voor wat het stadsbe stuur betreft, tot de uilgeslolene minderheid gebracht. Doch, indien zij hare princiepen in den gemeenteraad niet kon doen gelden, zij liet daarvoor niet dezelve te verdedigen en te verster ken buiten den raad. In alie maatschappijen, samengesteld uit weldenkende burgers, hadden de liberalen het oppergezag, en, daar de Koor- en Fanfaarmaatschappij, die lang hun vereni gingspunt geweest was, bij gebrek aan een plaatselijken be stierder, zich eindelijk niet in stand had kunnen houden, zij vervoegden zich dezen maal bij de soeteteileu van Rhelorica Langhoirs Victorienen en Roeijsche üarbaristen welke zij herinrichtten en door hunne aanmoediging tot een hoogen trap van kunstvooruitgang brachten. Nogtans de lichtschuwe sukkelaars behielden in het commu naal kiezerskorps de meerderheid, en in de kiezing van 1865 de den de liberalen nogeens vruchtelooze moeite om aaneen hunner mannen eene plaats aan den raadstafel, waar de belangen van ganschde bevolking beslist waren,te verschaffen. M.Van Merris alleen, die reeds genoegzame blijken van liberalismus gege ven had, en welken voor deze reden de katholijken (die nog altijd de hoop koesterden hem onder hun vaandel te krijgen) op de laatste plaats van hunne lijst gesteld hadden, bleef door zijne herkiezing voor de liberalen aangewonnen, en van dat tijdstip voort is hij hun grootste voorstander geworden. (Wordt voortgezet). AVELGIIEM, 2d Mei 1874. In nomini Patris et Filii et Spiritus Sancti. Amen. Aan al mijne heilige Tapgenoten Zaligheid en Zegen Door bijzonder Genade van Mr Onzen Lieven Heer Minister P', door de alvermogende voorspraak van Mr S' Petrus van den Sakristi-zolderen de machtige tusschenkomst van al de zuivere, heilige en zaliggeboren Madeleinen uit den Nieuwen- Ilemel en uit den Bonten van Kortrijk, is, dezer dagen, alhier, een uitstekend Mirakel uitgewrocht dat veel ophef zal maken in de kalholijke wereld. Men bewondert heden EEN' EZEL IN KATHOLIJK NOTARISVLEESCII. Alwie de reusachtige ooren van dezen katholijken Ezel-No taris aanraakt wordt, oogenblikkelijk en volkomentlijk gene zen van alle menscheiijke ongeneesbare kwalen en krankheden: Blinde zien; dooven hooien; lammen gaan; Coeyghemsche- goedriekers verspreiden balsem-, violet- en résida geuren tot in den Meimaand toe, enz., enz., enz., enz., enz., enz In mijne Vaderlijke bezorgdheid voor de Zaligheid aller mijner Tapsgenolen heb ik besloten Zondag toekomende eenen schitterenden Bedevaart naar dien Nieuwen Heiligen te ondernemen ten einde elk een van ons de grootste voordeelen mocht trekken uit deze zoo onverwachte als bovennatuurlijk genot. De Stoet zal samengesteld worden op plaats, uur en wijze gelijk op de vroegere bedevaart naar Coeyghem. Éene bijzondere Litanie heb ik doen drukken en zal iedereen ter hand besteld worden. Elk lid onzer broederlijke Vereeniging is verplicht ze wel te leeren. De Ceremonie-Meester, Matti. P. S. In eene heilige gramschap heeft Veurnambacht gezegd dat ik, schrijver in de Toekomst, bedorven ben tot in het merg mijner beenen (merci pour ce compliment flatteur) enz. enz. enz., gevolgentlijk dat de grrriioote Poort der Hel voor mij openstaat. Is het misschien omdat ik geschreven heb dat hij eenen (maar 'k ken er nu meer dan eenen) achtbaren burger in 't aangezicht heeft willen spuwen, is het daarvoor daar ik zóó slecht ben God alléén leest in het hart der menschen, antwoord ik daarop en 'k bekreun mij weinig met zijn dwaas oordeel. Nogthans ter dezer gelegenheid eene vraag: Wie is onweer- diger de H. Tafel te naderen, óf een schrijver die slechts uwe dwaze buitensporigheden aanteekent,óf de v Roomsch-katho- lijke Priesters die ten tijde van zekere onfaalbare Pauzen consacreerden zeggende: Panis es, et panis manibis, gij zijt brood, en gij zult brood blijven, en die alzoo en, op vele andere wijzen, met hunne Godsdienst den spot dreven. Dat zal alweer 'nen leugen zijn, 'k weet het. Tot daar. - Moet ik naar de Hel gaan omdat ik schreef koeiwachter van 'nen pastoor die menschen wil bespuwen (en zijn dit geen koeiwachters manieren 'k troost mij met de gedachte dat ik in de Hel alléén niet zal zijn. Deze die mij eens uit de poort des Nieuwen Hemels trok, heeft onlangs door het sleutelgat van de deur der Hel geke ken, en daar vele,vele pastoors,paters,nonnen, kerkzangerkes, hemeldiertjes, enz. gezien. Dus, Allons v gaiement naar de Hel... met den train de plaizir of den américaïn. EEcrivain payè p. Ie J. de C. BOESOGHE. De catholijken hebben gezegepraald, zegt boer Gek, in de stemming voor de burgerwacht. Waarlijk met zulke keuzen zoude men eene der schoonste inrichtingen van ons Belgen- land vernietigen. De kapitein chameau zal waarschijnlijk ge reformeerd zijn vóór de hervormings-raadhet schijnt dat zijne voetjes een vierendeel te lang zijn, en men vreest dat hij zoude kunden stronkelen over zijne korte beentjes, en zich met zijne eigene wapens kw etsen Het warre jammer wordt hij aanveerd, zal hij zijne exercitie gaan leeren in de vestingen van IJperen, alwaar hij de ongestadigheden der wereldsche zaken overdenken zal. Wat luitenant Paul (gemisten v...) aangaat, 't schijnt dat men hem op eene uitmuntende manier zal wapenen.... In de linkere hand zal hij eene flambeeuw dragen om het Geloof te verdedigen, en in de andere, een einde worste van eenige me ters lang.... Het zal wonderlijk zijn hem te zien exerceiren... met zijne kinnebakken!.... De gekruinde grootmajoor der sputters zelfs zal verbaasd zijn van hem zijne wonderlijke krijgzoefeningen te zien uitwerken.... par le flanc Qaache... haver en hooi MARKTEN VAN IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 50 Mei. 25 Mei. verkochtfe kwantiteit. middenpr- p. 100 kilo- verkochlte kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 20,500 1 58-25 15,500 58-00 Rogge 5,400 28-23 4,500 27-75 Haver 0,600 29-00 800 29-50 Enveten 700 28-00 400 29-25 Boontjes 2,100 28-50 1,800 29-25 Aardappelen 4,000 11-50 5,000 9-00 Boter 270-00 260-00 Venrne. Per 145 liters. 27 Mei. 20 Mei. Tarwe (nieuw) 58- tot 45-56 58- tot 42-50 Rogge 29- - - Sucnoen - - 25-25 26-23 Haver 20- 21- 19- 21- Boonen 28- 51- 30- - Erweten 50- 52- 51- DES ARRONDISSEMENTS D'YPRES ET DE DIXMÜDE, Fait "a l'Hótel-de—Ville, le 29 Mai 1874. PAR ORDONNANCE Le Secrétaire, J. de CodU.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 3