Nuttetoos te jammeren en te weenen, zoo gij somtijds doet, om heter lot uw oogwit te geraken uw gedrag heeft uwe in zichten te wel laten kennen.... Smaden is geen redeneren. Vóór uwe aankomst sprak men alhier weinig of niet van liberalen en catholijkenwas er eene stemming, de kiezers handelden volgens hunne overtuiging, en na het volbrengen dezer burgerplicht, gevoelden de inwooners tot elkaar dezel ve genegenheid als vooren; men sprak daarvan niet meer alles was vergeten Maar gij hebt dat al veranderd en hedendaagsch ziet men bloedverwanten tegen bloedverwanten opstaan, zich haten en benijden triestig gevolg eener overgroote verwaandheid 1 Gij zijt toch geen kind meer, niet waar? gij weet wel dat men eenegeheele parochie in rep en roer, twist, tweedracht en oneenigheden, op eenen dag, niet dompelen kan dat eischt zouderlinge en jaardurige voorbereidsels, welke den naam van verfoeielijke kuiperijen dragen. Gij spreekt altijd van een sermoen van over zeven jaren (kondel gij het loochenen, gij zoudet doen), dat was maar een begin; van dan af tot heden toe bewerkt gij een doelwit dat gij zelve niet bekennen durft, en zulks in het loutere inzicht van te domineren. Hadde gij gedaan volgens belofte, men zou die bitterlijke scheuringen niet te beweenen hebben, en de Godsdienst zou er door niet lijden De gaaipers ligt in uwen leen welk betrek hebt gij met gaaivolgels Sedert wanneer zijt gij nu gaaibaas gewor den Onophoudelijk spreekt gij er van. Niet lang zullen wij daarover handelen, want het is hier de plaats niet; maar luistert wel na deze volgende woorden Hadde Mr Hzich zoo veel te beklagen van de gewezen gildebroeders als van u, wij zouden hem rechtzinnig betreuren. Herinnert gij u wat gij meende met hem te doen, tijdens het stichten van zekere gebouw Vinden wij ons verplicht in dat potje te roeren, liet is te vreezen dat gij de uitwasemende reuk, er van niet zult kunnen verdragen De gewezen gildebroeders, zonder eenige uitzonderinge, hebben altijd eerlijk hunne verbintenissen volbracht, zonder dat Mr Heens genoodzaakt is geweest hun woord hun te herinneren.... moogt gij zulks ook hoog overluid zeggen?... Aftroggelen heeft er nooit bestaan de oude pers stond om in duigen te vallen, de gilde betaalt rond de 500 fr. herstel lingskosten, en gij spreekt van aftroggelen Of wel, gij kent de weerde van het geld niet, of wel, gij liegt (het zou ons spijten deze hoedanigheid bij uwe andere te moeten voegen). Ja 't is waar, ik drink zoo geern, zei het kalf, 'k ben te spijzen met drie emers en half! Zegt eens, heer Commandeur, met zulke eene graad be kleed, doolt men in 't Klaverstraatje niet meer; De Mompe is geen hotel volgens uwen rang verkeert gij daar nog wat langer, zult gij u geheel slodderig maken Courayie, de produkten der Pilckemsehe venditie laten u toe hooger en be ter gelogeerd te worden... 90 centimen voor nê pottebezem men kan nog wat vuiligheid af schrepen daarmeê Zelfs zulke betrekkingen zouden uwen geest meer en meer krenken... Wij bemerken inderdaad dat uw oordeel reeds schijnt eenen slag van Slingersmolen gekregen te hebben: gij legt op andere, hetgene uwe eigen daad is nu en dan schit tert er nog een lichtstraal in uwen geest, dat u de zware ge volgen van uw gedrag laat zien Het is in zulke oogenblikken dat gij eenen inwendigen schrik gevoelt en zou willen her stellen 't geen in langen tijd niet kan hersteld worden. Wordt voortgezet Engel fraai, Engel lief, Engel zoet, Intusschentijd wordt gij gegroet -1 i DRAM OUTRE Wat zou men moeten zeggen van een katbolijken man die, weduwaar zijnde en eene jonge gouvernante sedert lang ui zijn huis hebbende om zijne kleine kinderen optepassen, deze dochter verleidt met de beloften van met haar te trouwen, en die, na zijne lage driften verzaad te hebben, de ongelukkige meid verlaat met het pakje bij hem gewonnen, om te trou wen met eene Onze-Vrouwe-maagd Wij weten dat zulks al toegelaten en gemakkelijk vergeven is door de zwarte makelaars die met het toezicht der zeden be last zijn, alswanneer men hunne politieke vriend, 't is te zeggen, hunne slaaf wil zijn, Maar hoe moet men zulk een gedrag benoemen? Voor het gene ons betreft, wij zeggen dat dit geene menschen-manieren maer wel Sïcerc-manieren zijn. Vat je !t Stukmeester WOE STEN. Dank zij aan den goedertierenden herder, onze kermis is geheel wel afgeloopen zonder onvrede noch gevecht. Ook de dienst welken de beminnelijken herder gedaan heeft van veld wachter en burgmeester heeft hieraan veel toegebracht; dag en nacht heeft hij op dienst geweest, bijzonderlijk den Blaan- dag nachtom een ure wandelde hij vóór het Geitenkot dei- weduwe Paul Ven ontmoette daar eenen persoon dien hij aanrandde, in uitvoering zijner plichtmaar hij zal niet prediken welke antwoord hij gehad heeft. Men moet toch bekennen dat zulks een groot last is voor onzen almachtigen herder, en, ware het niet dat hij het huis der zusters van liefde heeft, alwaar hij zijn kwartier-generaal vestigt, om van tijd tot tijd op een bed te gaan rusten, hij zoude moeten onder zijne ziel- en lichaamslasten bezwijken. Daarentegen alle eer is-hem toegezwaaid lont Seigneur, tont honneurals men hem ontmoet in de gemeente groet men hem, niet alleen als pastor, maar ook ten zelfden tijdeals eerweerden veldwachter en burgmeester, juist gelijk de H. Drijvuldigheid, drij personen in eenen pastor, 't Is spijtig dat men de zusters van liefde niet mag er bijvoegen, want het spel ware volmaakt. Men zegt dat de zachtmoedige herder lot IJperen in het Parket is geroepen geweest om zijn rapport te doen over zijne kermisdiensten en bijzonderlijk over zijne wakende oog op het Geitenkot der vv° Paul V., ongetwijfeld of hij zal zijne welverdiende belooningen ontvangen want men zegt vooreen spreekwoord geen goed blijft ongeloonden ook geen kwaad ongestraft 't Ware uitnemde spijtig, indien de li beralen aan het roer kwamen, dat de veldwachter en de burgmeester Ivo van den Spanbroek, hunne wederzijdsche diensten zouden moeten hernemen, want zulk eenen police man als den pastor zal men noöit meer ontmoeten. Zijne zus ters van liefde mogen gerust slapitn, zij zullen door geen andere bezocht worden. N. B. Eene correspondentie uit Poperinghc en eene uit Moorslede kunnen maar in het naaste nummer plaats vinden. n ri |~|I~| PI trnm iwii KIEZIKGEN VAN 9 «*1X1. Ziehier de tabel der kandidaten, behoorende tot de beide denkwijzen, voor de aarrondissementen waar er op 9 Juni aanstaande kiesworsteling is: GENT. LIBERALEN. Senaat. MM. Delecourt. Jaeauemvns. Neyt. Kamer. CLERICALEN. Senaat. MM. Casier. Van Crombrugglie. de Kerchove-de Naever. Kamer. De zeven aftredende leden Senaat. MM. Svlvain Pirmez. Houtart-Cossée. Balisaux. Kamer. MM. Di-ion. De Dorlodot. Hermant. Brixhe. Derbaix. Senaat. Geen candidaat. Kamer. M. Eduard Descamps. Senaat. Kamer. BI. Batard. MM. Beernaert. Mabille. Demeyst. Senaat. BI. de Robiano. Kamer. M. de prins de Caraman. Senaat. Geen candidaat. Kamer. MM. Cornesse. Simonis Verdbois. MM. De Kerchove. D'Elhoungne. Lippens. Itolm-Jaequemyns. Vander Stichelen. Vuylsteke. Willequet. CHARLEROI. Senaat. MM. Batfsaux. De Wandre. Pieret-Goblet. Kamer. MM. Jacqmain. Lambert. Pirmez. Sabatier. Vandam. ATH. Senaat. BI. de prins de Ligne. Kamer. MM. Bricoult. Joseph Descamps. SOIGNIES. Senaat. BI. Wincqz. Kamer. MM. Houtart. Boucqéau. Paternotre. THDIN. Senaat. BI. Brouwet. Kanier. MM. Warocqué. Hagemans. Puissant. VERVIERS. Senaat. M. Laoureux. Kamer. MM. David. Peltzer. Ortmans Hauzeur. gesteld, die in gouden geld eene waarde verbeeld van Vijf Blilliaard. Die stapel is I Om lang, 3m75 breed en 4m hoog. Hij heeft eenen inhoud van 150 kubieke meters of van 1500 hectoli ters, en bevat 250 millioen stukken van twintig frank. Het gewicht van 5 milliaard gemunt goud is 1,612,903 kilos, of van meer dan twintig duizend zware manspersonen. Met vijf milliaard in stukken van twintig frank, kan men eene oppervlakte dedekken van 10 hectaren of daar omtrent 23 ge meten. In de veronderstelling dat ée!n persoon 4000 stukken kan tellen in ééne uur, en dat hij twaalf uren daags werke gedu rende 360 dagen in het jaar, zou er noodig zijn om gemelde vijf millaard te tellen In stukken van 20 fr. 14 jaar 5 maanden. Id. 5 fr. 58 jaar. Id. 1 fr. 280 jaar. Sedert de schepping der wereld, dat is 4000 jaar vóór Christus geboorte, zijn nog maar iels meer dan drie millaard minuten verioopen. De bevolking van den aardbol is geschat op daaromtrent •1,250,000,000 inwonersindien men vijf milliaard onder de ze bevolking verdeelde, zou iederea inwoner iets meer dan 4 frank bekomen. MENG-ELIN GEM. Het was Iwaalve, geheel het huisgezin zat aan tafel,en men hoorde niet anders dan hel gekletter der lepels tegen de tel— looren. Bloeder Wuk is 't 'k Geloove da 'k kattejongen hoore schreeuwen Eet maar voort en zwijgt. Vrouwe, 'k geloove waarlijk da Mietje gelijk heeft; horkt liever 'k Hoore ook iets schreeuwen, 't komt lijk uit de kasse. Ten doe moeder, 't komt uit. den oven van de stove. En allen die aan tafel zaten stonden op en kinders en ouders zochten. Lowietje zocht tusschcn de bladen van'neri kerkboek die op het vensterkassijn lag, Blietje in hare meulenaar-doos, moeder trok de kas open en vader keek in den oven van de stove. Intusschen kwam Pitou, de gebuur. Tienshebt gij nog niet gedaan met eten -r~ Het zijn met de verduivelde kattejongen. En vader vertelde aan Pitou d'historie van de kattejongen. En is het die kat daar, die zou jongen hebben? Ja het, Pitou. Ha haha Waarom lacht je Hè 1 't is een katrol. Nê, nondejoene'k en had het nog niet belet. Blaar, ik hoor toch nog kattejongen schreeuwen. Iedereen luisterde. Wel, menschen toch't is in de moore die op de stove staat te koken. Tableau MARKTEN VAN IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 30 Mei. 6 Juni. verkochtte kwantiteit. middenpr- p. 100 kilo- verkochtte kwautiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 20,500 58-25 21,700 58-12 Rogge 5,400 28-25 5,500 28-50 Haver 0,600 29-00 500 50-50 Erweten 700 28-00 1,100 29-50 Boontjes 2,100 28-50 1,900 50-25 Aardappelen 4,000 H-50 6,000 9-50 Boter 270-00 290-00 Vcurne Per 145 liters. 27 Mei. 5 Juni. Tarwe (nieuw) 58- tot 43-50 38- tot 43-50 Rogge 29- - 50- - Sucrioen - - - - Haver 20- 21- 19- 21-50 Boenen 28- 31- 29- 52- Ei-weten 50- 52- - - korti-ijk. Per hectoliter. 1 Juni Vijf milliaard, of vijf duizeurï miiliocu. Tegenwoordig is er te Brussel, in de oude beurs, eenen blok of siapel van nagemaakte twintig frankstukken ten loon Tarwe fr. 31 34 a 52 Aard. 100 k. 8 a 8 50 Roode tarwe a Boter p. 1 /2 k, 1 36 a 1 50 Rogge 21 a 21 66 Eieren per 25 1 81 a 2 18 Haver a Peerdb. p. h. a Lenven. Per 100 kilo. 1 Juni. Tarwe fr. 58 25 a Aardapp. fr. 12 50 a Rogge 28 75 a Boter, de kilo 2 80 a Voederbaver 27 a Eiers, de 26 1 85 a Boekweit a Koolzaadolie 69 a Haver a Lijnzaadolie 69 a i

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2