Briefwisseling dei' Toekomst. Vcurne Rogge - - - - - - W£££3 Uperen, en 10° hunne knaap Gusten Verpoot van de sialic met zijnen wijvvaterpot 0111 de donders van hun hoofd te ver wijderen. Zij hebben dan al te samen uitgegaan en niet gedaan (fee- kent zeven pond, zei de schoonvader van Pietje Vandenber- glie) ten zij in de Mairie alwaar zij, den wijn van eer geofferd zijnde, in hun hevig toespringen om hunnen dorst te laven, al de volle wijnglazen onder te boven geworpen heb ben en dan stonden te kijken lijk papzaks. Ook beeft M. de Maire hun zijn voornemen laten kennen van hun nooit meer int te noodigen tot het bijwoonen van zulke feesten, en van hun maar te aanveerden in bedevaarten, processien en boere- feeslen. liij heeft hun meermaals zijne verontweerdiging be loond over hun misverstand en hunne lompheid waarvan wij nog later zullen spreken. Onberaden en laatdunkend zijn zij geweest met zich van de stad te verwijderen zonder vergezeld te zijn van verscheide gekininde opperburgers, welke alle middels bezitten 0111 hun overal op den goeden weg des He mels te leiden. Men zegt dat onze populaire burgmeester maar permissie gegeven beeft tol ten 10ure om de plechtige inhaling te doen der Philharinonisten die ten 9 1/2 of later moesten inkomen, op boete van 100 fr. voor iedere minute verachte ring. Hij bad alzoo gemakkelijk kunnen komen aan 0,000 fr. indien door een retard van het konvooi, de ovatie tot elf ure ge duurd had. Was zijn inzicht misschien van met dat geld de kleeding der Maneblusscliers te betalen, en aizoo de conlri- buubelen te ontlasten ten koste der liberalen Ongelukkige burgmeester, steekt uw hoofd tot over uwe ongetoomde ooren in eeneo zak en bedankt de wereld na uwe dood zullen wij 11 doen opvullen 0111 te dienen als standbeeld op uwen colfre- fort. Nor; eene liberale feest. Zondag aanstaande, ten a ure namiddag, zal de maatschappij der Philharmonie zich met een groot getal eerleden in haar lokaal vergaderen 0111 van daar gezamelijk met de oude pompiers naar de statie te ver trekken,ten einde op eene plechtige wijzede inhaling te doen der lauwerkroon en der medalien welke zij te Rijsel behaald heeft. Na deze plechtigheid zal men zich op wandeling begeven naar Hel Doorentje. 's Avonds, ten 8 ure, een souper van 200 couverts. AVEL&IIEJÏj 15 Juni 1874. Mén verwachtte gisteren MIJNHEER DE BISSCHOP. De Hoomsclie vlag wapperde op den toren en aan den gevel van menig huis. Het was lief een' oogslag te, werpen op een deel dei- dorpplaafs in feestgewaad uitgedoscht. Het Hairun-ge- sclial kondigt, 0111 4 ure, het vertrek aan des kulholijken paardenstoets. De voiluren vertooven niet lang op le volgen. Het KATTEN-81UZIEK laat zich hooren en al de kwezels trippelen van ongeduld.... De pastoors, in leviten-tenue, de liefderijke maagdelijnkes en al de engelkes slaan gereed Nog één oogenblik en Monseigneur is daar Mijnheer de Deken passeert eene laatste revue. Alles in orde! Muziek- en Tapgasten gereed Op zijne fijne lipkes zweeft eene zoele glimlach! De Heilige Man is inwendig verheugd?': Wat zal Monseigneur van Mij zeggen Zoo schoone paarden zoo rijke voituren zoovele 11° 11° jongelingen Dat edel mu ziek, die honderden Maagdelijnkes, die miljoenen vanen en vlaggen die rondom ons wapperen Die fiere Xaverianen! Och 't geluk is te groot!Nog één of twee jaar en 'k ben OardinauiMochte de Bisschop van Gent, die zoo krank en mager is, wellicht in den Hemel geroepen worden, ik zou kunnen zijn opvolger wezen MIJNE Eerweerdigheid Rvcke- waert Bisschop van Gent! Statig stapt hij voort. Hoort gij nog niet Koeiwachter?Neen,E11 de klok slaat (i ure. 'Reeds twee uren staan wij in het zand. De arme kinderkés met al dat stof in hunne oogkes, beklaagbaarAhIlij is daar!(Alle pogen vuren van blijdschap). Eene voiture na dert't is Hem! 'l is Ilera niet klinkt in de lucht(Alle wezens versomberen).'t Slaat G en half't slaat ZEVEN en M. de Bisschop en paarden en voituren,alles blijft weg! Wat mag dat beteekenen Zal hij niet komen? Loopt zien Hoort ge niet? rolt van ieders lippen.Och Heere! zegt M. de Deken, de SLECHTE liberalen glimlachen reeds! Welk AFFRONT. (Hij SCHART in zijn haar en stampt dat den grond dreunt). Welk jammerlijk AFFRONT!! Acht uren naderen. Nog niets. Laat ons een gebed storten dat er toch een Mirakel gebeure... En ze wachten met geduld en hoop in den Heer. In het ver schiet ontwaart men eene nieuwe voiture. 't Is hein Mijn- lieer Preelje 't En doet. 'k Verken hem aan dat blauw dingkan niet de paarden moeten vóórop. 't Is gelijk, t is hemDe voiture rijdt voorbij.... ziet dat het hem is, hij geeft krtiiskes31. de Deken, hij geeft kruiskes 't is hem Och Hij is gansch alleen hij rijdt voort, zucht de Deken. Hij loopt achter de voiture, men houdt de paarden stil Welgekomen Monseigneur! als het met uwe Vaderlijke goed heid mocht overeen komen, zou ik u bidden uit uwe voiture te wilh n slappen. Onze kapel is hier, ge zoudt zoo goed moe ten zijn tien passen terug te keerrn. Ik keere niet weder 'k zal de benedictie in de voiture geven recht naar de kerk Rhlsop de paarden en Monseigneur vliegt weg De Deken slaat alléén. Hij is bleek van gramschap; zijn hair heeft le lijden; zijne nagels ei; den grond ook Het kulley-mttziek niiaauwlWelk affront, roept een artiestIk speel niet meer! Non de....! welk 'nen tour!De trompetten vliegen... Madame, een pinte 0111 de colire te verdrinken! De bisschop in halen hem alleen laten komen en dan weg rijden als men ons schoonste stukje, la Fille de Madame Augolbegint 11; ga naar huis. En de eene langs vóóren, de andere langs achter aan ul DRUIPNEUZEN naar moeder Inlussclien zijn de liberale estaminets vol volk. 3Ien vraagt zich het raadselwoord.Onuitlegbaar.Voiluren! Paarden! roept men van buiten. Inderdaad traagzaam komen ze af, met ge zichten lijk afgelekle boterhammen of bonden die een voet in bun' broek gekregen hebben De paarden zelf zijn be schaamd. En hel volk roepén: Vivas de Bisschop 't is een liberale Bisschop!! Hij wil met geen zulk volk komen Vivas Minister van nullelooze zaken! Ju! ju!! ju!!! Aan iedere herberg krijgen ze dergelijke complimenten. Langs alle kanten hoort men: N0111 de lonnerre! welk affront. In plaats van langs Sweveghem, is hij lang S' Louis gekomen en malkander gemistIn plaats van een avond vreugd en plaizir valt alles jsefceefi uit. «Wat gedaan? wat gedaan Slapen. In vijf minuten is geen katholijke ziel meer te zien. Nogtansde estaminets weèrgalmen van vreugdekreten en men lacht om ter meest. Elk weet het zijne en verteld iets kluchtigs. De Cavaliers (en 'l waren gastjes zulde) hebben zich bezig gehouden in den lloón Hoed op den Klijl le Moen. Mijn heer de Bisschop heeft een flaske gekraakt bij 31'"° Vergou wen en gemist van zeggen, ilij was beschaamd van die vlagge die men in 5 minuten ingetrokken heeft! Hebt gij Leo de Pijlaarbijter gezien in 't voorlgaan, zoo preusch, 111 groot uniform, keerske recht'k Meende dat hij een sabel ingezwol- gen had En de poort bij den mislukten Candidaat Waren het lakens van lijnwaad of van katoen Zij waren gespikkeld en geverwd van zwarte tipkes Een farceur had er op ge schreven in groote letters i! Bisschop op, Bisschop neêre Geef ons 't Sint Pietersgoed wrêre. In de eerste voiture zat een Porte-monnaie-vinder. In de tweede de Minister en de Bisschop wist Aldus vervloog Zondag avond. Later zal ik er nog van spreken. Vandaag, 3Iaandag, hebben de groote heilige magen zich getroost met 'nen braven diner. De champagne vloeide als water. Hij heeft bijzonder goed gesmaakt aan Sl Petrus van den Sacristie-zolder, de nieuwe kerkfabrikant,want zijn zoon, de pastoor, heeft hem door de hovingen, binst den klaren dage, naar huis geleid. Hij kon van Zalige vreugde op zijne rechte beentjes niet meer staan...... En al dat volk en al die jongens die op dat spectacle stonden te zien. Een pastoor, in soutane en drijbek op zijn heilig hoofd, 'nen dronken kerkfabrikant naar huis leiden 't is le sterk. 31aar Gentille zijn zoon, die mensefi was beschaamd. Tot later J. B. D. BOESIMGIIE. (VERVOLG.) (iu Wrie heeft er gesproken van proces, om eene prulle van niet waeraf gy zelve niet meer spreken en durft De vrouwe Ddie boer gék zijn woord heeft doen her roepen, zoo niet, ging hij gaan trappelen niet verre van d'Ar- me Klaren!.... Wij slachten 11 niet, wij zeggen niet eeuwig 't zelve; wij hebben le veel ander nieuws te vertellen, geput uit eene oniiildroogelijkebronne, waarvan gij de bijzonderste ader zijt. Het is maar gij en uwe aanhangers die ui. verplicht bevindt van tien duist keers 't zelve te herhalen. Wie is er 1111 nog eens bezig met een nieuw proces in te spannen, waervan de liberalen zeggen dat, over twee jaer, niemand voor zoo een lachertje, op processen zou gepeisd hebben! Lachertje want al die tegenwoordig waren en hebben er niet dan een lachertje in gevondee Weerom is dat veranderd sedert twee jaer; ten zy omdat wrake in 't herte is, sedert de laetsle kiezinge Het is de betichten waarschijnlijk die een proces doet ma ken wij hebben daarin niet te ziendewijl het aan den bele diger alleen is te oordeelen als zulks kan aangenomen worden of niet voor een lachertje, liet rs "zoodanig waar dat het, in diergelijke gevallen, den betichten alleen vrij staat een proces le doen maken, dat het proces-verbaal maar door handteeken van den aanklager, of zijne verklaring van niet te weten tee kenen, geldig is in zulke gevallen kan de policie-amblenaar van ambtswege niet vervolgen Het is eene geheele andere kwestie in geval van vechten,.... of waren het flanbeeuwdru- cjers I11 sloffe van belediging kan men het niet eens zijn vraagt het uè keer aan boer grkhij schijnt niet te weten wat smaadwoorden zijn, want er vloeit niet veel anders uit zijnen mond. Het is meer dan twee jaar dat zulks al veranderd is het beeft beginnen veranderen, korts na uwe aankomst, corres pondent van 't Nieuwsblad. Van te vooren heersclilen de vre de en de eendracht op ons dorp Boesinghe had alsdan voor herder, eenen waren, oprechten en rechlzinnigen priester.... man van vrede-, gedoog- en minzaamheid iloclite de Heer tot ons geluk, ul. langer op de gemeente gelaten hebben Hoe komt het dal alles veranderd is? Tijdens uwen voor zate waren het al dezelve inwoners" bij heden, maar betere zeden, want een ieder droeg gengenheid tot elkaar De wraak was ontkend, men hoorde de fraaie man niet zeggen: Ik verbied u dat huis, het is een slecht kot, want daar woont een liberaal De menschen waren hem al wel, want hij zei dal het zijne broers in den Ileere waren, en hij wist zijne werken met de grondstelsels van het Evangelie te paren Die liefelijke man is pas zeven jaar overleden, of alles is emgekeerd of omver geworpen zelfs de schoone gilde, die hij met vermaak aanschouwde, is ook te kwist Oh! dat die man, ware zendeling Christi, op ons Boesin ghe moest weêr verschijnen, hoe bloedig zou zijn bert niet gekwetst zijn, en gelijk de Zaligmaker, zou hij ui. toeroepen Heere, vergeeft hel hem, want hij weet niet wat hij doet!» Correspondent van'tNieuwsblad, heer commandeur schee- ve nekke gelieft dat enkel vraagstuk te beantwoorden Tijdens uwe voorzate leefde de gemeente gelukkig in vrede en eendracht; en sedert uwe aankomst is Boesinghe eene helle geworden Aan wie is dat toe te wijten? Eene spoedige en voldoende antwoord, als 't u belieft. 8 Juni 1874. De Markies van Pilckcm is ervaren in het maken van En gels, er waren er Zondag 11. twee in de processie van eene uitnemende schoonheid, hunne vlerkjes waren wel een bedje te groot en le moufachlig, doch niet te min de bijeenverza- meling was fraai en mooi, daarbij wandelde ook in volle ge waad Djoske Kluite, en alhoewel bet heet was dat de kraaien gaapten 'l manneken was niet le min gedoiïeld, lot over zijne ooren, in zijn kazaksken-Eindeliiig, 11a eene ontelbare me nigte, min of meer zuivere, maagden, kwam Monseigneur de Markies, die, in zijne zotte hooveerdij, het uitzicht had van zich in te beelden dat al den eerbied dat men bewees aan den Schepper van Hemel en aarde aan hem, Markies, was toege wijd, hij stond le pronken gelijk de pauw van de stalie en scheen te zeggen Respeclez ma toulepuissanee. Men is nieuwsgierig te wéten of het aanstaande Engeltje van Pilckem ook zoo schoon zal zijn; op plaats en stoud zul len wij het genoegen hebben deze goe maere aan onze lezers mede te deelen. Er is Vrijdag eene misse te Boesinghe ter eere van den H. Antonius 0111 door zijne voorspraak de verlooren schatten le bekomen: Advies aan de Jonge dochters die de congregatie van Pilckem frequenteren. Er is middel om weder te krijgen den schat die verscheide vuil hun sedert lang verloren hebben. Eene correspondentie uil Moorslede, ons te laat toegezon den, kan maar in ons naaste nummer overgenomen worden. De redactie. MARK TEM VAN IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 15 Juni. 20 Juni. verkocIiMe kwantiteit. middunpr- p. dOü kilo- verkoclitle kwunlilcit. middenpu. p. 1Ü0 kilo. Tarwe 19,500 58-12 21,000 58-12 Rncro'f uu(j«jc 4,800 28-00 5,000 28-00 Haver 0,400 29-50 800 50-00 Erweten 700 50-50 0,800 28-75 Boontjes 2,100 29-00 2,000 28-75 Aardappelen 4,000 10-00 0,800 11-50 Boter 270-00 500-00 Per 145 liters. 10 Mei. 17 Juni. Tarwe (nieuw) 40- tot 45-50 40- lot 45-25 50- 51- Sucrioen Haver 19- 21- 19- 21- Boonen 29- 52- 29- 52- Erweten 50- 52- - Leuven Per 100 kilo. 15 Juni Tarwe fr. Rogge 58 25 a Aardapp. fr. 15 a 28 a Boter, de kilo 2 88 a Voederhaver 27 Boekweit Haver 8i«>s'ts»s|ïs Tarwe fr. 29 5;< Roode tarwe Eiers, de 2G Koolzaadolie Lijnzaadolie Per hectoliter. 2 20 a 70 a 70 a 15 Juni. 'x- a 50 20 Aard. 100 k. 9 a II ii Boter p. 1/2 k. 1 48 a 1 50 Rogge Ha ver 19 a 19 75 Eieren per 25 1 81 a ii Peerdb. p. h. a 2 08

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 3