STA© UPEREN. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschilïige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Stads Nieuws. ZONDAG. 5 JULI 1874. Nr G4I. 15eJaar.4 Fr. 's jaars; Buiten stad, fr. 4-50. Annoncen 12 c. dea regelReclamen, 25e.; Het Nr 10 c. Dc mirakels van verre aanschouwd, zijn gemak kelijk aan de sukkelaars op te vesten het is alzoo dat men in de duilsche jesuitieke gazetten wonder bare verhalen leest betrekkelijk dit van Louise La- tea u. Over eenige dagen, zeggen zij, zijn Mgr. Labis, bisschop van Doornik, met zijnen ambtgenoot Mg. Marmillod, de heilige dochter, (want zij verklaren haar reeds Heilig), gaan bezoeken om ooggetuige te zijn der wonderheden die men bij Louise kan opmerken. Zij hebben bestatigd dat, zooals de heer Lefevre, geneesheer, leeraar bij de Universiteit van Leuven, het ook heeft verklaard, dat alle Vrijdagen, de Vijf Wonden van Christus bij haar verbeeld, ge- durend 24 uren bloeden, en dat, zoohaast Mg. La- bis haar de H. Hostie op de lippen legde, zij in ge meenschap met Christus kwam omgelukkiglijk 't is reeds vier jaren dat Mg. Labis het tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld, iets dat waarschijne- lijk aan den verslaggever ontsnapt was. Dit is slechts eene kleine vergetenheid die niets verandert aan de wonderheden die eene vergade ring van veertien wijze bollen hebben gezien en be statigd. Het gaat met de mirakels van Bois-d'Haine gelijk bij Nicolet, van sterker tot sterker, onze le zers zullen er over oordeelen. Voor eerst, er zijn ultramontaansche nieuwsbla den die veronderstellen dat Mgr. Labis met eene zending uit den Hemel is gedaald om de Heilige dochter Ons Heere te komen geven Dit is slechts eene veronderstelling welke door het duitsch blad in beledigende woorden aan de Liberaters verwijt van niet vastelijk te willen gelooven. Tot daar is er nog niets die iemand moet verwonderen, er zijn eene menigte andere mirakels die de heiligheid van Louise Lateau moeten bevestigen, onder andere, zij gevoelt of de voorwerpen gewijd zijn of niet; men heeft haar kruisen in handen gegeven welke niet gewijd waren en door haar zijn verstooten; men ïieefl haar ook gewijde en ongewijde zilveren me- daillen in handen gegeven, de eerste hebben haar in extase doen vallen, terwijl de andere op haar geenen indruk maakten. Ander mirakel: Louise, die geen andere taal dan Waalsch kent, verstaat alle talen. Men heeft gelezen in 't Syriaquesch, in 't Araabsch, in 't He- breeuwsch, in de taal der Mooren, en iedermaal dat men van God of van O. L. V. heeft gesproken, zij verbleekte en de tranen sprongen haar uit de oogen De vermaarde doktoor heeft haar dikmaals be handeld, hij heeft tot op de beenen gesneden en Louise bleef ongevoelig. Het is reeds jaren dat die heilige noch voedsel, noch drank neemt, en dat zij ook niet geslapen heeft. Louise kan het lichaam van Christus en dat van O. L. V. uitleggen, zij is met hun in onderhande ling, zij hebben haar verseheide tnededeelingen van het grootste belang toevertrouwd, die zij mon delinge is gaan toevertrouwen aan den bisschop van Doornik. Zij heeft gelezen voor haren overleden vader en zij heeft hem uit het Vagevuur zien verlossen en in den Hemel treden. Eens zegde men haar dat zij van den duivel be zeten was, maar eene inwendige stem verzekerde haar het tegenovergestelde; Christus verscheen om haar te zeggen dat het van den duivel niet was maar waar wel dat zij bezeten was Dit zijn de dommigheden die men aan de ver beeste dweepers van Duitschland doet gelooven, en om er een schijn van waarheid aan te geven men verzekert dat Mgr. Dechamp, Aartsbisschop van Mechelen, al deze mirakels heeft gezien en dezelve bestatigd. Wij veronderstellen dat men hier den naam van Mgr. Dechamp, buiten zijnen wete, geleend heeft; wij kunnen niet gelooven dat een zoo schrandere prelaat, hoe sterk hij aan de Jesuiterie ware ver bonden, dusdanige eomedien zou durven bevesti gen, en wij verwachten ons dus dat Mgr. Dechamp de aanhalingen der duitsche nieuwsbladen zal leu genachtig verklaren en, door zijn stilzwijgen, geen medeplichtige zou willen zijn der pogingen aange wend om de duitsche onnoozelaars te bedriegen. LA MORALITÉ PUBLIQUE. DE TOEKOMST. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEUEN Naar Poperinghe-Hazebrouck. 6-50. - 12-05. - 3-57. - 6-bO Naar Poperingne. 9-07. - 8-45. - 9-50. Naar Kortrijk. 5-54. - 9-49. - 11-18. - 2-35. - 5-25. Naar Roeseiare. 7-30. - 12-25. - 6-45. Naar Langemark-Oostende. 7-15. - 12-06. - 6-20. Van welke zonden is er in de H. Kerk vergiffenis te be komen Van alle zonden, hoe groot, hoe zwaar en hoe menig vuldig zij ook zouden mogen wezen. De heilige vader Joannes XXII bracht de generale vergiffe nis op de hoogte van ieders geweten en... van ieders beurze. Zijn tarief, onder den titel vanSchatting der II. Kanse larij van het H. Roomsch Penitenciersambt, werd in den jare 1514, bij Silber, te Rome, in de latijnsche taal, op bevel van den H. Vader Leo X uitgegeven. In dat heilig boek leest men onder andere schoone dingen, de volgende Een man die scheel ziet en wil bisschop worden, betaalt daarvoor 4 1. oo s. oo d. Een priester die zich manaf maakt, betaalt 45-19-6. Hij die eenen koster of geestelijke slaagt, betaalt 27-1-0. Die eenen bisschap slaagt, legt 87-15-0. Dat is meer dan voor eenen man te dooden, dat mocht men doen voor 15-10-0. Diegenen die zich wilden vrijkoopen van alle moorden be gaan en nog te begaan, betaalden daarvoor 168-15-0. De kwijtschelding of absolutie om eenen vader, eene moe der, eene zuster, of eenen broeder vermoord te hebben, kostte maar de bagatelle van -17—14-6. Het kostte niet meer om zich het genoegen te verschaffen zijne vrouw te vermoorden Het is geoorloofd, zegt het tarief, zijne vrouw zoo zeer te slagen, dat er een miskraam uit volgt, voor 5-4-6. Vader en moeder mogen met gerust geweten hun kind ver smachten, mits te betalen 17-14-6. De kwijtschelding voor eenen ketter was veel duurder, zij kostte 131-6-0. Hen kan straffeloos of moordenaar of vervalscher zijn aan veel minderen prijs. Men was ontlast van zijnen eed voor 29-5-0. Hen kon eenen vergiffenisbrief verkrijgen voor aile schan dalen en misdaden voor den prijs van 151-14-4. Eene non die met meerdere mannen had te... gehad, kocht hare kwijtschelding voor 131-14-7. De vleeschelijke zonden met alle soorten van Vrouwen, zoo wel geestelijke als wereldlijke, werden vergeven, mit de som van 67-11-6. De afschuwelijke zonden tegen de natuur, voor 219-14-0. Eene verpachting om overspel te mogen begaan, werd ge schat voor eene vrouw, op 87-55-0. Wanneer man en vrouw een pacht namen, dan kostte het maar 151-24-0. Het is waarschijnlijk dat de H. Vader als titel van aanmoe diging zoo edelmoedig afsloeg op den prijs. Mijne pen weigert om voort te gaan met het afschrijven dier heilige gruwelijkheden. Dit diene voor eene les aan onze politieke tegenstrevers, op dat zij met meer gematigdheid zouden handelen over hunne Openbare Zedelijkheid. IJperen, den 4 Juli 1874. Halle. Ziehier de beschrijving der tweede reeks van zes standbeelden die in den noordgevel der Halle geplaatst zijn en vervaardigd werden door onzen stadsgenoot BI. Fiers, beeldhouwer te Brussel. 7. Jan Yperman, heelmeester van het Belle-Godshuis in 1297. 8. Jan Yperius, geboren te IJperen, werd abt der kerk van S' Bertinus te Sint-Omaars. Hij schreef de geschiedenis dezer abdij en overleed er den 2 Januari 1385. 9 Jan d'Oultre, burggraaf van IJperen. De Gentenaren, zich in de maand September 1579 van de stad IJperen meester gemaakt hebbende, verdelgden het huis van den burggraaf. Gedurend het beleg van 1583, voerde hij het bevel over de stad, en stierf in 1391 10. Pieter Van der Zvpe, heere van Denterghem en Olsene, gouverneur van IJperen, gedurend het beleg van 1385, hij werd voorzitter van den Raad van Vlaanderen te Riisel benoemd in 1385, en werd geheime raadsheer van Philip de Stoute. 11. Melchior Broederiam, geboren te IJperen, schilder bij tijtel van den Graaf van Vlaanderen, maakte in 1395 de schilderingen van het zaalhofkasteel. Broederiam schilderde reeds in olie ten jare 1593 en maakte in 1598 twee altaarbla den van de abdij der karthuizers te Dyon. Eene dezer 2 altaarbladen is nog bewaard in de oude hoofd stad van Bourgondie, en wordt aanzien door de Geschiedenis der Schilders, als eene kostbare relikwie der vlaamsclie kunst in dc XIV eeuw. 12. Jaak De Paepe, tragieke dichter, werd te IJperen geboren omtrent 1580, en was professor in poezy te Waasten. Wordt voortgezet). Festival vass Eieisinglse. - Zondag laatst had het festival te Reninghe plaats alwaar de Pompier-muziek van IJperen is naartoe getrokken. De gemeente Reninghe was in feestgewaad, overal zag men praalbogen, wimpels en vlaggen. De straten waren met meien beplant. Eene overgroote menigte vreemdelingen waren aldaar aan gekomen en de ruimte om peerden en rijtuigen te bergen ontbrak. Op de Plaats waar de estrade stond, bestemd voor de muziekanten, was er zooveel volk aanwezig dat men zich nvt moeiteeenen doortocht kon banen: in al de herbergen was er geene plaats meer te vinden om te zitten. De herbergiers er» neeringdoeners zullen er niet om geklaagd hebben. Wat hier het meeste medegeholpen heeft tot het weigefuk- ken van het Reninghsch Festival was het overschoon weder dat men zonder het minste wolkje genoten heeft.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1