PÜPEilOGHE BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Zestien muziekkorpsen hebben er zich laten hooren, waar onder de muzieken van IJperen en Merckem de voornaamste waren doch de anderen hebben alles bijgezet en in de maat hunner kunde het zoo schoone feest opgeluisterd. Bij hunne aankomst in het dorp, werd elke maatschappij door eene commissie ontvangen en den wijn van eere aangeboden. Ieder genootschap heeft een prachtig zilveren verguld ge- denkmelaa! ontvangen. Deze medailjen waren zeer schoon geslagen en zijn nog de schoonste die wij in dien zin gezien hebben. Het feest is vrij laat geëindigd. Het is zeker lang geleden dat de gemeente Reninghe zoo veel bezoek niet ontvangen heeft en zoo laat gaan slapen is Bij hun aankomst ter Plaats hebben de pompiers-muzie kanten van IJperen eene serenade gaan geven aan den heer Maurice Merghelynck die zich bijzonderlijk met het inrichten dezer feest gelast had. Daarna ontfing hij nog andere serena- den, onder welke eene door het muziek van Merckem, die van daar eene gaan geven is aan den Pastor der gemeente. De heer Merghelynck, die om zoo te zeggen, de ziel van alles was, heeft zich der algemeen erkentenis weerdig ge toond. De zaken zijn door hem niet halfmaar geheel verricht geweest en noch moeiten noch onkosten werden gespaard om de feest lot een goed einde te brengen, waarin M. Merghe lynck, geholpen door het gemeentebestuur volkomen gelukt is, niet tegenstaande de heer Pastor zijne stoelen geweigerd had. Verschillige notabelen onzer omliggende streken waren door dien heer uilgenoodigd, en allen zijn door hunne tegenwoordigheid dit prachtig feest gaan vereeren. Wat verschil met een ander feest dat ter zelfder tijde te IJperen plaats hadalhier geestontwikkeling, onder den invloed van het schoone en het vrolijke aldaar geestverstom ping onder den invloed van schijnheiligheid, domheid en veinzerij. Alhier een allerschoonst weder aldaar eene regen bui. De vinger der Ileeren, zouden de clericalen zeggen; maar het zou moeten ten hunnen voordeele zijn Het feest te Reninghe had 's anderdags voor opsluit een prachtig Bal alwaar men zich eens goed verlustigd heeft tot spijt van die't benijdt. Polieie. - Het schijnt dat onze policie reeds op het speur is der gestolen peerden welke hier onlangs in omlig gende streken verdwenen zijn. Men heeft reeds de hand geleg op een kerel die men meent den voornaamste dader te zijn. Schijfschieten, - De commissie der schijfschie- ting van Gent, laat weten aan de Belgische en vreemde schutters (liefhebbers en burgerwachten), dat er een groote Prijskamp zal plaats hebben ter gelegenheid der Gemeente- kermis. De dagen zijn vastgesteld als volgt: Ia, -15, 14, 19, 20 en 21 Juli aanslaande. Er zijn voor meer dan 7000 fr. prijzen. Burgerwacht. - Maatschappij Cijbelschutters. Uitslag der schieting van 29 Juni. Deweerdt, Ch. Myle, L. Dumon, A. Van den 19" tot den 28° Juni 1874. GEBOORTES Vrouwelijk 4) te zamen 9- Sterfgevallen. Comptaer, Florentia, 27 j., kantw., echtgenote van Theo- dorus üuprez, Meenènstraat. Depoorter, Ilenricus, 44 j., werkman, ongehuwd, Meenenstraat. Bruynsteen, Evelina, 2! j., kleèrmaakster, ongehuwd, Hondstraat.Notre Dame, Joanna, 78 j., z. b., weduwe van Petrus Callens, Bolling- straat.Doolaeghe, Henricus, 23 j., daglooner, ongehuwd, Heenenstraat. Braem, Maria, 22 j., kantw,, ongehuwd, Recollettepoorl. Felix, Barbara, 56 j., z. b., echtgenote van Leopoklus Parsy, Rijseistraat. Kinderen beneden de 7 jaren' ®anne''jk S^slacht 2) - J vrouwelijk idem 1) van den 26 Juni tot den 3 Juli. GEBOORTEN 8) 8) te zamen, 13. Mannelijk geslacht Vrouwelijk Pauwels, Alphonsus, timmerman, en Verkouter, Eugenia, kantwerkster. Sinnave, David, boomsnoeier, en Geeraert, Viginiu, dienstmeid. Logniaux, Maximilianus, 51 j., bregadier der douanen, ongehuwd, Meenenstaat. Sabbe, Natalia, 61 j., z. b., echtgenote van Carolus Terssen, Weninckstraat. Kinderen beneden de 7 jaren'®aDneli|.k Sefcht 5. J Vrouwelijk idem 2) iiM Tegenwoordig aan de vitrienen van den Bon Marché, in de Dixmudestraat, N° 53, ziet men eene volledige tentoonstel ling van gemaakte Nieuwigheden, eerste keus, rechtstreeks van Parijs komende, zooals Dolmans, Mantelets, Pelerinen, Paletots en Mannieren, in zwarte fransche merinos, te beginnen met den prijs van fr. 5-50. Men vindt er insgelijks eene groote sorteeringWaterprooffs. Heer Opsteller, Het is reeds van over lang dat men mij verzekerde dat onze plaatselijke geestelijkheid, ouder andere middels 0111 de woor den en daden te kennen der ijpersche liberalen, mouchards uitzendt onder de gedaante van Marchands in lever, koeken en andere eetwaren. Wat er daarvan waar is willen wij niet onderzoeken. Maar in alle geval, zijn deze werktuigen toch martelaars van hunne taak, daar zij dikwijls, om alles te kun nen van naderbij zien, zich de gewaagste handelwijzen en redeneeriugen tegen hunne uitzenders veroorloven. Zon der te rekenen dat zij zich meer dan eens een stuk in den kraag drinken en daarna de speelbal worden van de gewone bezoe kers eener herberg waar deze walgende personaadje zich ver- toonen. Over eenige dagen was er zulk een manneken, die na eene goede vente, begonnen is met uit te vallen tegen het ministerie en de milicie-wet, dan op eenen stoel geklommen is, gezongen heeft en zeer laat vertrokken is zoo dronke als een tempelier. Die moest hem goed bevallen zijn daar hij twee dagen nadien in eene anderer estaminet is teruggekeerd, en Wat er daar gebeurd is weten wij niet; altijd is bet waar dat de aanwezigen nooit vrolijken avond doorgebracht hebben. Dan is dit individutje nog eens vertrokken VOL... van gratie. Hij moet nog in andere plaatsen geweest zijn daar hij te huis komende door zijne vrouw niet erkend werd, en, na hrtn een sermoen gedaan te hebben omdat hij nogeens dronke was, verwonderde het haar dat hij zoo weinig verkocht had daar de paander zoo vol was dan toen hij vertrok. Wanneer zij het dekkleed ophief en hare handen op de koopwaren legde voelde zij dat de eiers en koeken hervormd en in een vergevorder den staat van ontbinding waren 's Anderdags stonden al de vensters van het huis voor geheel den dag open. Als het waar is dat die marchand zijn dagelijks rapport heeft ingediend, twijfelen wij sterk of hij zal dit vergeten hebben. Het is uit die reden dat wij hetzelve volledigen. Een uwer lezers. 1 25 Juni 1874. NOG ALTIJD DE II. KERK. Het gazettepriestertje gaat gedurig voort in zijne ezel-rede nering om te bewijzen, zonder de minste melding te maken van ons tegenbewijsdat de kerk van onze hedendaagsche geestelijkheid nog altijd de voortzetting is der Kerk van Chris tus, en, daar wij klaar en duidelijk getoond hebben dat de Kerk van Christus eene geheel andere Kerk is, het besluit hieruit dat, volgens ons, Christus twee kerken moet ingesteld hebben, eene van vroegere jaren die opgehouden heeft, en «eene voor nu,waarvan Van Morris,te Poperinghe, de Paus is. Voor de laatste maal herhalen wij dat Christus tot nu nooit maar ééne Kerk gehad heeft, 't is de Kerk van liefde, verdraag zaamheid en vrede; 't is de Kerk van alle treffelijke, rechtzin nige en onverdwaalde menschen, die geen andere wet heeft dan het Evangelie. De tweede kerk is de kerk der wereldsche goden, der pharyzeën en valsche profeten die het Evangelie niet erkennen; 't is de kerk van broederhaat, trouwloosheid, wraak, laster, bedrog, vervolging, verslaving, verbeesting, omwenteling, machtrooving en dominatie; 't is de kerk der hedendaagsche ketters en scheurmakers, die men jesuieten noemt, en die, uit naam van den waren God, gansch de wereld willen beheerschen, even alsof God een oude man zou geworden zijn die door zijn eigen niets meer kan. Deze kerk, die niet anders is dan eene politieke kerk, is onvereenbaar met de Kerk Christi. In de eerste moet men onvermijdelijk verdeeldheden,vijandschappen en wraaknemin gen verwekken; in de tweede moet men alle vijandschap en wraaklust bij zich zeiven afleggen, en bij een ander met liefde verdragen, verzoenen, bevredigen, vergeven en zelfs beloonen. Diligite inimicos vestros et benefacite lus qui oderunt vos. Bemindt uwe vijanden en doet het goed aan die u kwaad willen. De politieke kerk van heden, niettegenstaande de schooren die men, tot hare ondersteuning, er tegen doet stellen door de boeren en de onwetende sukkelaars, moet noodzakelijk instor ten; de te lang gefopte menschen beginnen te klaar zien en die winkel heeft zijnen tijd gedaan. De Kerk Christi alleen zal blijven bestaan tot het einde der eeuwen, om dat hare leering overeenkomt met de rede, den goeden zin, de wet der natuur, de beschaving, den vooruitgang' en de volmaakbaarheid van het menschdom. Het gazettepriestertje zegt nog, zonder onze aanhalingen te wederleggen noch zelfs te melden, dat de uitleggingen van den trouwioosten der gazettedokteurs nopens het tijdelijk en het geestelijk gezag van den Paus, leelijlce ralschheden 11 zijn. Wij antwoorden enkelijk dat deze uitleggingen ge grond zijn op de onpartijdige historie... ja zelfs op de histo rie geschreven door kerkmannen. Het was niet noodig dat de jesuitieke schrijvelaar, na ai de poperingsche correspondentien der Toekomst aas den gazette- dokteur toegeschreven te hebben, hierbij voegde dat hij het volk van hem niet wil afkeerig maken als doktor ofals burger maar slechts als A-etter en geloofsbestrijder. Wij kennen zijne intentien. Hij weet dat hij de andere schrijvers der Toekomst niet kan deeren, en meent dat hij op dtzen laatste de wraak zuchtige princiepen zijner kerk best kan toepassen. 1 Juli 1874. Zondag laatst hebben wij een sermoen geboord waarin de predikant op de schoonste wijze onze manier van zien over de hedendaagsche kerk bevestigd heeft. Uitvallende tegen de Pharizeè'n van onzen lijd, die maar christenen zijn in den schijn, hij maakte hen uit voor valsche leeraars, voor volks verleiders en voor de grootste vijanden van Christus Keik. Inderdaad de hedendaagsche pliarazeën, gelijk die welke onuer de joden eene sekte op hun eigen uitmaakten, gebaren God te dienen uit pronkerij en hoogmoed zij doen zich door hel volk aanzien als de vertrouwelingen en de afgezanten van God, om zich even vele importantie en gezag te geven als God zelve en om te doen gelooven dat God door hunnen mond aan de menschen spreekt, 't Is alzoo dat zij, in hel belang van hun gezag, ten tijde der kiezingen en overal waar er geld en goed af te persen is, hunne stem uitgeven voor de stem van God, tri zich, door die machlgevende en rijkmakende middels, de rechten willen aanmatigen van opperfconingen op de wereld. Het is klaar te zien dat dit de bering van onzen ootmoedi- digen Zaligmaker niet is, én dat zij", geheel tegenstrijdig zijnde met de princiepen van het Evangelie, maar de leering kan zijn van eene kettersche sekte die deze princiepen wil vernieti gen. Wij moeten dan den predikant groot gelijk geven wanneer hij zegt dat de hedendaagsche pharazeën de grootste vijanden zijn van Christus Kerk. Wij deelen ook ten volle in zijn gedacht wanneer hij zegt dat de goede zeden onafscheidbaar zijn van het christen geloof, en dat men aan het woord moraliteit geen betere definitie kan geven dan de onderhouding der tien geboden Gods. Dit is ook het symbolum van ons geloof, en wij hebben nooit anders gezeid als dat de ware religie en de goede zeden bestaan in de volbrenging der voorschriften van het Evangelie en der tien geboden Gods. De predikant heeft maar één ongelijk,'t is dat hij, sprekende van de pharizeè'n, zich misgrijpt van personen en deze bena ming toepast aan de liberalen. Dat hij eens een goeden bril op zijnen neus zette en aandachtiglijk rond zich zie, en hij zal welhaast bekennen dat hij gemist is van adres. Hij zegt onder anderen dat de liberalen meteen handvol goud de eenvoudige menschen verleiden en aftrekken van hun geloof. Hij wil hier zeker eene zinspeling maken op M. Van Merris die door zijne milddadige opofferingen de Philharmo nic begiftigd heeft met eene prachtige concert- en danszaal waar zich nu omtrent 440 eerleden, ten grootste deele met hunne vrouw tn dochters, begeven om de feesten dezer muziekmaatschappij bij te woonen. Maar dal hij eens zijnen bril rich te naar de laatste kiezingen van Gent, zal hij niet moeten bekennen dat aldaar het goud, voortkomende van den S' Pieters penning, de nieuwjaargiften aan den Paus en andere afpersingen, al de gepijnde kiezers verleid heeft, en dat de afpersers en uitdeelers van dat goud de ware pharizeè'n zijn Hij misgrijpt zich 0111 dat de liberalen de dvvaalleeringen niet aanveerden van die welke in hunne geestelijke zending heiast zijn het Evangelie van Christus te verkondigen en om dat hij eene aanranding aan de religie vindt in hunnen strijd tegen die valsche leeraars. Maar wat kan er beter de religie verdedigen dan de bevechling van alle tegenstrijdige leerstel sels, van welken kant zij mogen komen Wanneer onze priesters ons zullen toonen, door de liefde lot hunnen evenmensch, dat zij waarlijk God beminnen (want de eene liefde kan niet bestaan zonder de andere wanneer zij Christus in zijne 00 (moedigheid en verdraagzaamheid zullen navolgen; wanneer zij zullen afzien van hunne lasteringen en vervolgingen tegen hunne liberale evennaasten wanneer zij aan het volk de vrijheden zullen toestaan welke de Grondwet van ons land aan alle Belgen waarborgt; wanneer zij zullen aan Cesar geven t gene aan Cesar toekomtmet een woord, wanneer zij de schoone zedeleer van het Evangelie zullen be werkstelligen en door hun voorbeeld in het hert printen der menschen, alsdan zullen wij hen aanzien als de ware zendelin gen van Christus, alsdan zullrn wij hen eerbiedigen alsdan zullen wij de vveerdigheid erkennen welke zij jjeweren te bekleeden, en alsdan ook zal er rust en vrede zijn in de Kerk en buiten de Kerk. Indien wij tot nu veel vermakelijke avondstonden doorge bracht hebben hij de maatschappij der Philharmonie, wij moeten bekennen dat dit vermaak nog merkelijk veraange naamd is sedert dat het zomerweder aan het muziek toegelaten heeft zijne repetitie» in den hof van het lokaal te geven. Niet alleen men ademt daar in volle vrijheid eene gezonde en frissche lucht onder het drinken van een lekker pintje hier en het rooken van een cigare; maar men hoort er goed muziek en men bevindt zich in treffelijk gezelschap. Eene gelukkige verandering welke M. Van Merris gebracht heeft in de plaat sing en uen vorm van een nieuw paviljoen, dat in pracht en sierlijkheid het kiosk van de Wauxhall te Brussel overtreft» geeft aan de muziekuitvoeringen eenen galm dis zich op eene heldere wijze door den hof verspreidt en hare toonen niet laat verliezen in de lucht. De repetilien der nieuwe muziekstuk ken, waarvan M. Klein zoo een goeden keus weet te doen, zijn ware concerts, en wij wonen dezelve des te liever bij daar de

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2