PÜPJËKIINGUE, Briefwisseling der Toekomst. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. 7,EHELOOSHEIÏ> EN TWISTZOERERIJ. Jtnrei'n, - Lijst der Jureën aan het rechterlijk ar rondissement van IJperen toebehoorende,die zullen geroepen zijn om te zetelen gedurende de eerste reeks van het derde kwartaal 1874, in het Assisen-Hof van West-Vlaanderen, waarvan de opening zal plaats hebben den Maandag 3 Augusti aanstaande, ten 10 ure 's morgens. MM. Veys, Jules, notaris, te Vlamertinghe. Crabbc-Placlevoct, Francis, landbouwer te Locre. Ivyeins, Eugène, Burgemeester teZonnebeke. De Codt, Jules, grondeigenaar te IJperen. VlaamscSie SSe«*. - Zondag, 19 dezer, vertrekt van hier eene afdeeling van drij leden, ten einde deel te ne men in den stoet te Brussel, welken om 2 ure namiddag van de Noord-Statie vertrekt naar de Nieuwe Beurze alwaar den wijn van eer hun zal aangeboden worden, georganiseerd dooi de Maatschappij De Wijngaard, ter gelegenheid der instel ling van den ïooneelkundigen Prijskamp, waaraan de Vlaamschc Ster deel neemt. Men verzekerd ons daï deze maatschappij den Zaterdag avond, 2ii dezer, eene algemecne repetitie zal houden Van hun te geven stuk, De Visschers van Blankenberghewaarop zij cenige uithoodigingen zouden doen. De repetitie zou om 8 ure 's avonds plaats hebben. KnrgerWacM. - Maatschappij Cijbclschutters. Uitslag der schicting van (i Juli. Hoogst getal pur.tcn Ligy, Albert. Poot, Henri. Schoonste wit Ligy, Felix.Dumon, Auguste, Uitslag der trekking van den Tuchtraad der Burgerwacht van 5 dezer, om te zetelen in den 3n trimester 1874 EfTeklieve leden. MM. Van Eeckhout, Engel, luitenant kwartier-meester. Nuytten, Karei, sergent. Slekelorum, Juliaan, korporaal. Verschacve, Alphonse, wacht. Bijvoegelijke leden. MM. VanAcrde, August, onder-luitenant. Lömhacrt, Karei, sergent. Doolaeghe, Philippe, korporaal. Iweins, Henri, wacht. SJeerlslea*. - De komeet, die wij sinds ernigen tijd alhier aan den noordelijken hemel zien glinsteren, zal dagelijks in glans toenemen, tot den 22 dezer, wanneer zij haar korsten afstand (27,000,000 Engelsche mijlen) van de aarde zal hebhen bereikt. Zij werd verleden week ook in Ilindostan waargenomen, waar zij den inboorlingen groote vrees voor naderende rampeö heeft aangejaagd. Niet alleen in dienwilden volkstam ziet men ietswónderlijks in de komeet, maar onze kwezels en fanatieken willen daarook al het een en ander in zien om bedevaarten uit ie lokken en keerskens te doen aansteken. Dal brengt tot iets op, niet waar, M. de Pastoor Va si dien 3" tot dca 10" lull 1874. GEBOORTEN I 2) te Mnicn> 7" Dumelie, Jacobus, washlecker, en Vierine, Eugenia, z. b. Roelens, Petrus, daglooner, en Hoorelbeke, Amelia, werk vrouw, Callcns, Petrus, landbouwer, enDenTurck, Maria, landbouwster. Leroy, Ivo, 74 j., z. b., wtduwaar van Maria Verbeke, Meenenstiaat. Versavel,Lronia, 17 j., z. b., Dixmude- str.aat. Lebbe, Carolus, 72 jlandbouwer, wédbwaar vim Barbara Deleu, S' Jacobs-nevrns-Ypre. Ilullaert, Barbara, 74 j., z. h., echtgenote van Peti'us Vanpéteghem, Recoletfe- pooi t. Albrecht, Rosa, 90 j., z. b., weduwe van Petrus Pailliaert, Bollingstj-aat. Mannelijk geslacht 0) Kinderen beneden de 7 jaren. Vrouwélijk idem U 9 Juli 1874. Maandag laatst hebben de goede zeden en het katholijk ge loof hier nogeens cenen glooien krak gekregen. Terwijl de muziekanten der stad, na daags te vooren de processie met veel ingetogenheid bijgewoond te hebben, zich op eene eer lijke manier verzetteden in den hof van ons bisschoppelijk kollegie; terwijl zij daar, onder de waakzame oogen onzer geestelijke opperburgers, met de grootste godvruchtigheid een concert gaven aan hel katholijk publiek waar geene an dere dan treffelijke vrouwen en zedige dochters te zien waren, de mannen van den uilzolder en geheel het liberaal gespuis hebben gansch de stad in rep en roer gesteld met hunne clairóns en tambours. Niet tevreden met, door hun lawijt de katholijke feest der vreedzame burgers te stooren, zij heb ben, op het bevel van Van Merits en zijnen hond, al het rijft je raftje van de Kaasmarkt, de Meessenstraat en den Valkenberg in een geprivcerden hof bijeenverzameld en zich daar overge leverd aan de aanslootelij'kste; goddeloosheden en de vuilste zedeloosheden. Na, in die gevaarlijke en verderflijke plaats op het gras en onder hel donker geboomte genoegzaam van hunne perten gespeeld le hebben", geheel die woelige bende, vrouwvolk en mannevolk dooreengemengeldis met den donkeren avond in den uitzolder binnengevallen, waar zij, toen alle vreedzame burgers de ruste lagen, zich geheel den nacht overgegeven hebben aan den clans met half-nuakie vitouwmenschcn tot schande van Jan en alle man. Is dat geen twistzoeker!} ïijrt dat geène geboeide slaven die alzoo ten tijde èn ten ont'yde gedurig gereed moeten staan om, op hel bevel van eenige kojJtThkkrn, de katholijken in den nek le schoppen V'an 's hoehs reéifs wiérdèff het muziek en het pempierskórps dei-stad, overal waar zij voorbijgingen, door de oude muziekanten «cpöm'pier& uitgejouwd, mishan deld ëtl vervolgdmen Was'éi- zienlijk op liif om zé tot gram schap op te hitsen, ten einde aldus- aan feiten te geraken welke tot Voördére'verttolgingén^)p''t tribunaal konden leiden. Dit is de taal der katholijke stokslagers die, wanneet- zij in nesten zitten en zich niet weten hoe onttrekken aan moeder Ju.stitia, de schoonste feesten der liberalen zoeken verant woordelijk temaken van hunne laffe buitenspoorigheden en hunne dontme geweldenarijen, Maar ziet hier de waarheid LIBERALE RËRMISFEÈST.' Gelijk op den Zondag, 21 Juni, hebben-de liberalen Maan dag laatst, ter gelegenheid dei' stadskermis, eene voortreffe lijke en vreedzame feest gevierd die hen buiten alle gemeen schap met de katholijken stelde.'Een luislerlijk concert, gegeven in den prachligen hof van M. den Baron 11'" de Posch, vereen igde daar hét .puik der poperingsche bevolking; Vele ledéh en ccrledcn der Philharmohie, die kermisvolk ontvan gen hadden, maakten zich eené eer van hunne uitgenoodigden in die treffelijke sociëteit te geleiden en men zag daar op een uitgestrekt grastapijt aanzienelijke famiiien en bij honderden damen in rijke toilet dien hof bezielen en, als levende bloe men, het groolsche zicht ophelderen der boschachlije groenten en der hoogslammige hoornen die denzelven be lommerden. In die uitgelezcne menigte bemerkte men de te genwoordigheid van den Staatsminister M. Alp. Vanden Peci-eboom en van M. den Senatetir Baron Mazeman. Te midden van dit schilderachtig tafereel hoorde men een liefelijk muziek zijne toóné» verspreiden langs de zijdruimten, de, vóetpaden en de wandeldrevendie dit lustWoud doorsnee den, en welke in een grötfteu omtrek vervuld waren van het wemelend gezelschap dat zich daar,.vergaderd vond. Na ieder hniziekstuk, uitgevoerd dooi'ohzc 'harmonie, hoorde men de lucht weèrjj.aimen van de .levendigste toejuichingen tot bewijs der goede speelkunst waartoe ons liberaal muziek, onder de direktie van M. Klein, bekwaam is. Maar 'l geen bijzonderlijk de menigte deed sidderen van verrukking, 't was het zoetlui- dënd instrumentvan M. Zinnen, wiens talent hier reeds bekend was, en die melde grootste, kundigheid en de wonderbaarste behendigheid eene Fanluisie.pastoralc en eene polka Jupi- Ier) voor piston uitgevoerd .heeft; Deze feest in haar geheel beschouwd, zoowel onder het opzicht van het muzikaal'programma als ten aanzien van het aangenaam park waar zij plaats had en van het duizendtal men- schen die dezelve bijgewoond hebben, overtreft alle inbeelding, en men moet dit tooverachtig tooneel met eigen oogen gezien hebben oin er zich een gedacht van te kunnen maken. In menige groote steden vyal-fi het moeilijk de weerga er van te vinden, en met recht mogen wij SI. den Baron de Posch be danken over de heusche dienstwilligheid met welke hij zijnen voortreffelijken hof in dusdanige omstandigheid jaarlijks ter beschikking steil van onze muziekmaatschappij. Na het eindigen van het concert zag men welhaast talrijke groepen schoon volk naar het lokaal der maatschappij stroo men, alwaar, om de féést'te voltrekken, een luisterlijk hal moest plaats hebben. De zaal was op baar allerbest Opgetooid en behangen met luisiérs en bloemkorven, én den hof van het lókaal, in welks verschiet men het nieuw kiosk, bekroond met eene wapperende jlag, in vóllen glans ontwaarde, verbijs terde alle qogen door zijne pracjitige verlichting. Onzeggclijk is het welke levendigheid en wejlk broederlijk vermaak in het bal heerschlen; Vdc frisse he tojiletten in wil, blauw, roos, nankin, doorstraald door hot helder licht der luisters, gaven in de beweging van dea dans hel zicht vau eene ware Pholorama. Erne enkele moeilijkheid bracht hindernis aau deze schoone feest, 't was de engheid dér groote zaal die dit overvloedig gezelschap moest bevatten maar hiertoe heeft men welhaast een hulpmiddel gevonden. Men heeft het orkest in tweeën verdeeld en een deel der dansers hebben hun vermaak ver plaatst in hel kiosk dat, door zijne uitgestrekheid, den dienst deed van tweede danszaal. Dit feest heeft in de grootste vreedzaamheid geduurd tot het krieken van den dag, cn men heeft uileengeschetden met de voldoening van zich eerlijk en wel geamuseerd te hebben. Daar zijn de troebels en de onvvenlelingeti die men ten laste legt der liberalen; daar is de zedeloosheid en de twistzoeker ij waarvan het Nieuwsblad spreekt en waarmede de katholijke stokslagers hunne heldendaden trachten te verschoor.en en te verontschuldigen. Wij zijn verzekerd dat de zwarte schrijvelaars van het Nieuwsblad zullen zeggen dat het talrijk en uitgelezen gezel schap 't welk het liberaal concert bijgewoond heeft, tegen woordig was in het Tuiters-conceit van ons bisschoppelijk kollegie, alwaar men al de congreganistcn, de zwarlemuts- school en de oude wijfs van het huis van Bermhcrtigheid ingelaten heeft om hoop le maken, 't Is juist gelijk of zij schrijven over de heldendaden van hunne woedende bende Stokslagers die, volgens hun, niets grdaan hebben en zelve mishandeld zijn geweest. Alzoo zoeken zij de justitie in dwaling te brmgen met liegen en bedriegen, "t Is de leering van ons bisschoppelijk kollegie en van de jesuiete-bende die, als zij testamenten van honderd duizenden of miljoenen francs aft rochelt, ~diefdief! roept, terwijl zij nog met de handen in de geldzakken of in (Ie koffer-forts zitten; Maar Stokslagers, gij zult dezen maal de justitie niet bedriegen, ofschoon uwe gekruinde beschermers reeds vele pogingen te IJperen gedaan hebben hij hunne politieke vrienden om de rechters uit le koopen en uwe zvvatte consciëntie wit te wassclien. Een bewijs dat het parket van uwe schoone daden genoeg zaam onderricht is, 'l is dat de heer prokurcar des konïngs, ziende dat de burgmeester lierten onmachtig isxim de vreed zame burgers tegeu de mishandelingen der Stokslagers le be vrijden, hier gedurende de kermis een renfort van vier gen darmen gezonden heeft, welke de burgemeester, tot .zijne eigene veiligheid, in zijn huis heeft doen slapen en aan zijn kermistafel gevraagd heeft waar zij hert» lijk van zijnen hennen-pot geëten hebben. De gekruinde schrijvelaars van 't Nieuwsblad zeggen dat Van Mcrris de melkkoei is der liberale partij, en zij zijn spijtig dat zij van die melk niet mogen prefileeren om in de kiezingen hunne katholijke perten nog meer te speten. Zij moeten daarover niet jalorrsch zijn, want zij hebben ook eene melkkoei welkeYiij in 1872 in hunne stallen getrokken hebben, in de hóóp van dezelve dagelijks te melken. Maar die baat zuchtige mannen zijn grootelijks bedrogen in hunne verwach ting: deze koe was varve en zal altijd varve blijven. Zij hadden noglans moeten weten dat eene koe met onge- zoomde ooren geene melk geeft. Ditis geen cngelsch ras gelijk, bij voorbeeld, den katholijken Sulten van Brugge, welken eene gekruinde Boone-familie bijna dróoge getrokken heeft om, met de boter er van voortkomende, hofsteden, hui zen on brouwerijen te koopen. Dat zijn beestjes van eerste klas die zeer raar zijn, en men mag verzekerd zijn (Jat de melkkoeien, uit de stallen komende van onze gekruinde op perburgers, wéinig of geen melk meer inhouden, 't Is zoo een beestje dat onze katholijke pootspelers hadden moeten vinden. ie Ou zé kermis is gepasseerd, en, buiten de schoone feesten gegeven dooi- onze Philharmonic, men mag zeggen dat liet zóó als een oude wijfs-kerkgang geweest is. Niet eene enkele feest gegeven met liisschenkomst van onze rcgcntic, geene subsidie vva,s te bekomen noch voor handboog-schutters, noch voor stalenhoog-schutlei-s, noch voor de sociëteiten van vlaamschc Rhetorika. 'l Geen ijog sterker ismert is in de kermisdagen, een too- neelkundig gezelschap geeft een bal en dit bal mag maar tot middernacht duren Hoe? deze leerzuchtige jongelingen die zich izoo verdienstelijk onderscheiden op hel tooneel en die nog tegenwoordiglijk de opofferingen doen om aan het aan staande korikoers van tooneelkunst te Brussel deel te nemen, moeten, als droeve jongens, de permissie geweigerd worden van zich te verzetten lot na de 12 ure? 't Is onverstaanbaar., Eene andere sociëteit vraagt om eene feest op het water Ie mogen geven met muziek. Zij mogen varen, maar mogen geen muziek spelen in het midden van den dag, terwijl men lot laat in dcnavofid de ooren gescheurd is door de orgels en de fuziekschoten der barakken die alzoo een voorrecht hebben boven de liefhebberijen der inwoners Ah (-a. mannen van de regentie, waar wilt gij onze stad leiden? Wij hebben nogtans den tijd geweten dat meester Achille, meester De Cortc en andere raads-ralelaars dansten lot 's morgens rond 4 uren,; is het een reden, om dat zij oud worden, dat zij andere moetén beletten zich te verzetten, of wel hebben zij zoo de consigne ontvangen van hunne geeste lijke overheden Poperingsche burgers, zult gij zulks nog lang verdragen Met de naaste, communale kiezing peist er eens op, en hustelt die mannen uit het Stadhuis waar zij zoo triestig zetelen. AYEEGIIEMj 8 Juli 1874. Eene wondcrscheone huwbare freule is iïrlvina. Tenger van leden, bevallig van gestalte, vlug en vrij als de gazella der natuur, Helvina vertoont een volmaakt beeld van lichaams bouw. Haar zuiver gelaat is frischer dan eene pas ontlokene roos. Levensvolle oogen stralen geest, vuurheid, geestdrift e" karakler uil; wel uitgeteekende wenkbrauwen vormen hoven

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2