MOBILAIRE GOEDEREN, Eiistïisiif LOCATION PUBLIQUE B1ENS INHEI BIAS 1 Institution Royale de Messines. Vruchten te Velde TE BOESINGHE. Le Mercredi 12 Aoüt 1874, FERMES, DINSDAG 4" AUGUSTI 1874, a 10 lieures du matin, en la Salie ordinaire des séances a la dite Institution Royale de Messines, MUe BUTAYE, notaire résident a Messines, procédera, sous réserve d'approbation, a la location publique de Biens ImmeuMes, consistant en TEKSÏES A LABOUR, PATIJRES, PRÉS ET F®wns 1>E IMAISOar, situés a Messines, Wytschaete, Warnêlon, Dran- outre, Noordschote, Zuidschote et Bixschotc. Les locataires devront payer, le jour de la loca tion, 10 d'une année de fermage pour eouvrir les frals résultant de la location, et ils devront tous fournir bonne et solvable caution. Le cahier des charges est déposé a rinspection des amateurs en bétude du notaire BUTAYE, susnoinmé. On peut obtenir tous renseignements au secreta riat de l'Administration de Llnslitution Royale a Messines. Uit dit zedig artikel en dat stichtend sermoen ziet men hoe de papen afgunstig zijn der vreugde die de burgers mogen ge nieten. Dat de papen mochten dansen, in plaats van zich met nonnen en nichtjes te moeten verlustigen, ze zouden wel zwijgen. Maar gelukkig de jongheden hebben geen schrik van dat dwaas gebabbeld en zij weten dat zij hun treffelijk mogen verzetten. Bij onze geburen de walen is het alle Zondag bal en bet is geen kwaad hier is het zonde, en doodzonde en overal is liet dezelfde God, dezelfde kerk, dezelfde papen. Allansalions, zwijg met zulken rijm ram. Jammer is het dat het fortuin van Mijnheer Din mijne handen niet zit; maar recht over uwen sirooptap stelde ik, zooals te Harelbeke, eene overgroote Danszaal en iedermaal dat het congregatie, Tap of iets dergelijks is; gaf ik grooten bal. En dan zouden wij, nog eens met de Vrijheid van 18 Juli, mogen uitroepen: Ja duizendmaal liever te dansen in 't groen Dan te gaan naar een papen sermoen Ik zou wel liever aan het hoofd staan van zulk een groot koophandels huis zoo als dit is van den Brusselschen pennen en papier marchand, wien gij in stukken trekt omdat hij, bij toeval, in den estaminet waar het bal was, tegenwoordig is geweest dan strmarchand zooals uwen baron Mr Felix Casteiein of krmarchand zooals Aimé Moerman. Hij doet voor meer zaken in een' dag dan zij in een jaar en gij noemt hem bij verachting, pennen- en papiermarchand. Ik ben ze ker dat dit schimpwoord de zool der schoen van dezen defli- gen Heer niet zal raken. Wij ondergeteekende, M' Ryckewaert, Deken te Alvelghem, Primo Loco, Aspirant-Bisschop van Gent, verklaren bij dezen, dat de genaamde Petrus Velghe, in zijn leven briefdrager te Avelghem en slaaf van den Minister van nuttelooze zaken, Xaveriaan alhier, nog in leven was een kwartier vóór dat hij zijne ziel met eene KOORD naar den nieuwen Hemel zondt. -j- A. Ryckewaert, Deken. P. L. BOESINGHE. Volgens eenen geleerden uit Duitschland, wekken de groo- te hitten sommige organisatien tot droeve gedachten op. Dit gezegde blijkt nogeens door het lezen van het artikel uit Èoesingije, in 't Nieuwsblad van Zondag 11. De scheeve nekke is razendehij schuimbekt er bij hij ver geet dat de wet op de zelfsbewaring ons het vermogen geeft van hem te muilbanden Hieronder een uittrek van het artikel van den Boesingschen correspondent van 't Nieuwsblad. Waarom die groote woede, die ijsselijke razernij, zult gij ons vragen ziet hier de reden ervan, lieve lezers: Wij heb ben eenige sententien aangehaald bij dewelke zekere Pauzen en Cardinalen het gedrag van eerlooze, van schaamtelooze priesters en kloosterlingen schandvlekken; de scheeve nekke kan die aanhalingen niet wederleggen noch afliegen,en daar uit spruit zijne botte coterie. Zijne walgelijke razernij is alzoo bewezen. Luistert nu wel, lezer, wij komen aan het proper artikeltje van 't Nieuwsblad u Baldadigheden, schandalen, walgelijkheden schrijft de scheeve nekkeJa de personagie die op zekeren dag van dezen maand uitgestrekt lag, gelijk een verken, tusschen een zoger en een kernkot, langs den Boesingschen vaart, die per sonagie alleen, zeggen wij, verdient die woorden toegepast te worden. Laster, Godslasteringen, goddeloos, schandalige mons- ters, schandige personagie, walgelijkheden schrijft gij verder,.... gij zoude beter die treffelijke woorden toepassen aan dien man zonder ingewanden die uitriep ik wenschle uit den grond mijns herten dat eenige van ul. ('t is te zeg- gen zijner parochianen) tot den bedelzak gedwongen, het lot der vroede honden zoün ondergaan en creveren bij hun omgehaalde brood Moet men geen monster zijn om zulke woorden uit te spreken Zeker ja, zullen wij den correspondent van 't Niexiwsblad leeren wat preken is en hoe men preken moet en ware hij nog zoo bot, zoo onstuimig en zoo beestachtig gelijk hij op den predikstoel nog geweest is, zullen wij hem leeren mensch zijn; vat j'et correspondent? Schelden en verwijten zegt gij, daar uw artikel van Zondag laatst, eene lange aaneenschakeling is van overzette scheld- en smaadwoorden. a Dwingen schrijft gij wie heeft er door zijnen geest van dwaze donrinatie, Mr V. 0. gedwongen onze gemeente te verlaten, om zich elders een beslaan voor hem en zijn huis gezin te verschaffen Ja, lol Kareitje van Dadizeele toe, zoekt reeds om uwe dwingelandij te vluchten men noemt dat priesterhaat be slaande onder priesters zelve Ondermijnen, oproer. Wie heeft er Boesinghe onder mijnt en in oproer gebracht vraagt hel aan de scheeve nek ke, h'rj zal wel weten te antwoorden .i Schandschrijver, eerloos schrijvertje gij wilt zeggen schandpredikant, eerloos predikantje, niet waar? Zoekt per naasten beter in uw woordenboek .t Ongeleerdheid, zonder verstand, dommigheid boven alle i' permissie schrijft gij men moet in der daad dom zijn gelijk een osse om zulken kalen priesterpraat op het pa pier te durven zetten, gelijk gij doet, uwe geleerdheid berst al achter uwe lange ooren uit; iedereen kan dat bemerken gij loopt scheef van loutere wetenschap Nochtans moet gij geen zoo veel meer omhoog kijken, of gij zoudet kunnen al uw verstand versinooren Armzalige kwitancie schrijven roept gij nog gij hebt het beter op, niet waar, want gij ontvangt, zonder kwitancie te geveniedereen kent de kunst nietGij zult toegroeien van slimmigheid li Verfoeilijk postje voor 300 fr. zegt gij wijdersdjantre, in dat geval, waarom zegt gij aan de Gemeente-Raad niet dat gij van die 500 fr. niet meer wilt.... 500 fr. om ons zottig heid te zeggen en poot te spelen dat is nog al redelijk wel be taald gy hebt al gelijk geene jongens te kweeken en van eenen anderen kant de gemeente schept het geld met geene ruif els Wijders ziet keer hoevele geld gij gemakkelijk wint in korten lijd: drij mondjes lalijn en eene flessche wijn, kosten juist bij ul. duizend [ranken!...... 't Is mooi, zei Piere la la ca ca, 'tis mooi, zei Piere la la........ en gij zegt dal het een verfoeilijk postje is. Alions done, gij zijt bezig met suffen niet meer Gij haalt nogeens Opsomer op hebt gij ons niet verstaan houdt zulke smvoor u, gij verschiet in geen kleintje Schandige bladen, eerloos blad, onnoozete lezers zegt gij ehwelgij gaat nog eens schreeuwen gelijk een water duivel, maar wij zeggenzulke bladen en lezers vindt men in overvloed in uwen winkel Boosheid schrijft gij Boos is dezen die eene geheele gemeente scheurt, de arrneu onderdrukt om ammezellen te bevoordeeligen, de dwaasheid, domheid en ongeleerdheid ondersteunt om beter te kunnen dominerende schijnheiligheid aanprijst, en de krieken plukt zonder zijne evennaasten mede te deëlen Riepe krieken ging hij plukken En de groene liet hij staan Mooie dingen wist hij te verrukken En de leelijke, liet gaan CROMBEKE. Iedereen was hier de verledene week verwonderd het pluimgedierte van Proven langs onze straten heen en weêr te zien loopen. Men zag hem gaan naar de pastors en kapellaans van Crombeke en Westvleteren, en niemand kon raden wat er schuilde. En wilt men weten waarvan er kwestie was 't was om al de priesters van ons omliggende aan de menschen te doen verbieden van naar den heiligen van het Couthof te gaan. Aanstonds is de pastor van Westvleteren naar de paters Trappisten geloopen om hun te doen afhouden al wat zij kon den, en overal kwam er een verbod van zich naar het kasteel te begeven. Den kapellaan van Westvleteren ging van huize tot huize, en den gekruindenden opperburger van Crombeke gaf op den stoel der waarheid een sermoen waarin hij tranen stortte gelijk marbels. Maar deze zielherders zijn zoodanig bedrogen geweest dat de helft van Westvleteren en bijna geheel Crombeke in het kasteel van M. Mazeman te zien was. \Y ESTY LETERE.N Nieuwe mode van afpersing. Binnen deze gemeente heeft den eerweerden heer onder pastor eene loterij opgerecht van eene O.L. Vrouwe met twee duizend loten aan 25 centiemen ieder. Deze boere-Onze Lieve Vrouwe heeft eene waarde van 10 tot 20 franks ten hoogsten. Wij zijn nieuwsgierig te vernemen wat deze goeden langge- rokten kortgebroeklen en gekruinden kwakzalver zal doen met het overschot van het afgeperst boerengeld. Zal het mogelijks dienen om den II. Vader aftekoopen van zijn vort strooi waarop hij sedert eenige jaren ligt, en tot welken afkoop van 7 tot 8 milioenen opbrengst van al de rijken in 1875' voor S'Pieters penning niet toereikend zijn? 't is 't geene wij ook nieuwsgierig zijn te vernemen Zoude wel deze loting door de wet toegelaten zijn? Wij gelooven van ja, want de wet en de bisschoppelijke overheid zijn maar één. Denzelfden onderpastor is op zijne ronde om al de hoeren te doen inschrijven in eene nieuwe congregatie aan 25 centi- men per boerenkop, beesten mede begrepen, (en er zijn ei- veel, den onderpastor weet het wei). Zij hebben integendeel eene zuivere zilvere medailje van 5 centimen, om hun te be vrijden van alle besmettelijke ziekten en bijzonderlijk legen de geldziekte deze laatste ware de pijneiijkste welke den onderpastor zoude ontmoeten, want geen geld, geen ziele- misse. lenTCQi. Per 100 kilo. 20 Juli. Tarwe fr. 56 25 a Aardapp. fr. a Rogge 25 a Boter, de kilo 2 72 a Voederhaver 25 50 a Eiers, de 26 2 a Boekweit a Koolzaadolie 70 a Haver a Lijnzaadolie 60 a MARKTEN VAN IJPEREflL AARD DER GRANEN ENZ. 25 Juli. 18 Juli. verkochtte kwantiteit. middenpr- p. 100 kilo verkochtte kwantiteit. middenur. p. 100 kilo. Tarwe 16,100 54-50 51,000 54-50 Rogge 3,600 24-50 2,500 26-50 Haver 0,200 29-00 000 00-00 Erweten -1,000 29-00 0,700 30-00 Boontjes 1,200 28-50 0,500 31-00 Aardappelen 1,500 8-75 5,000 8-00 Boter 545-00 515-00 Venrne Per 145 liters 22 Juli. 15 Juli. Tarwe (nieuw) 37- tol 40-50 56- lot 41-50 Rogge 29A 31- 50- 52- Sucrioen - - - - Haver 20- 22- 20- 22- Boonen 35- 54- - - Erweten 52- 54- 54- VEÏIDITIE VAN EN 'T—Tir ten 12 ure 's middags juist, ter hofstede bewoond door d'heer Vermeulen-Bonte,te Boesinghe, langs de kalsijde vafti Pilkem naar IJperen, zal er gehouden worden venditie van 1 h. 75 a. Haver. 88 a. Terwe. 70 a. Erweten. 2 h. 20 a. Aardappels. 44 a. Bitrapen. Al verdeeld in koopen. 24 Melkkoeien van differente oude en hair, 16 kalvers, 2 Werkpeerden met hunne arnassuren. Voorts grooten Wagen, eene groote quantiteit Brandhout, Keirn met toehehoorten, Kuipen, Seulen en Standen, Manége om te keirn en malen, een deel Koper-, Tin-, Galleisch, Steen-, IJzer- en Aardewerken, immers menigvuldige voor- dere objecten. Tijd van betaling mits borge te stellen ten aanveerden van de Notarissen TBTECA, te Boesinghe, en BgJTAYE, te Meessen. DE APPARTENANT A

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 3